Skip to main content

Ferie zimowe w górach to doskonała okazja do spędzania wspólnego czasu z rodziną i odkrywania pięknych krajobrazów na świeżym powietrzu. To nie tylko świetna zabawa, ale również szansa na zbudowanie niezapomnianych wspomnień i poznania piękna natury. Aby wyjazd był udany, warto zastanowić się nad tym, co zabrać na ferie zimowe w górach. Ważne jest spakowanie odpowiednich ubrań, a także dodatkowych drobiazgów, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo podczas wspólnych wędrówek czy uprawiania sportów zimowych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie rzeczy są potrzebne w górach zimą, aby Twój wyjazd na ferie był udany.  

Ferie w górach z dziećmi — jaką odzież spakować? 

Zimowisko to czas relaksu i wypoczynku, podczas którego rodziny odrywają się od codziennych trosk i obowiązków. Aby uniknąć problemów i stresu, ważne jest, aby wziąć ze sobą stosowne rzeczy. Pamiętaj, że zimowe warunki bywają wymagające, dlatego konieczne jest zabranie odpowiedniej odzieży. W trakcie zimowych aktywności fizycznych warto zadbać o trójwarstwowy system ubierania. To tak zwane „ubranie na cebulkę”, składające się z warstwy bazowej, pośredniej i zewnętrznej. Dzięki temu systemowi łatwiej jest kontrolować temperaturę ciała, poprzez zakładanie lub zdejmowanie warstw w zależności od potrzeb. To pozwala na zachowanie komfortu termicznego i ochrony przed zimnem oraz przegrzaniem.  

Przy pakowaniu plecaka nie zapominaj o bieliźnie termoaktywnej, która jest przeznaczona dla dzieci, jak i dorosłych. Warto postawić na taką, która jest wykonana z poliestru lub wełny merynosów, a nie bawełny, która zatrzymuje wilgoć. Upewnij się, że bielizna składa się zarówno z koszulki, jak i legginsów. Uważaj podczas wyboru bielizny, aby nie pomylić termoaktywnej z termiczną. Materiał bielizny termicznej jest nieoddychający, więc nie jest przeznaczona do aktywności fizycznych.  

Pamiętaj też o dodatkowych warstwach odzieży, takich jak bluzy z polaru, swetry puchowe oraz wodoodporne i wiatroodporne kurtki. Przy wyborze kurtki najlepiej postawić na typ hardshell, który posiada specjalną membranę. Przede wszystkim takie kurtki są nieprzemakalne i zapewniają ochronę przed deszczem. Ponadto są lekkie i nie obciążają nas podczas wędrówki. Nie zapomnij o skarpetach w góry, ponieważ stopy są bardzo wrażliwe na zimno. Skarpety mogą być wykonane np. z wełny merino, która zapobiegnie wychładzaniu, ale też nadmiernemu poceniu się stóp. 

Ubrania w góry — drobiazgi, które warto zabrać 

Aby spędzić udany i komfortowy urlop zimowy w górach, warto zabrać ze sobą dodatkowe akcesoria, takie jak czapki, rękawiczki i szaliki. Przy wyborze szalika i czapki zwróć uwagę na te wykonane z wełny merynosów, ponieważ tkanina wchłania wilgoć i jest oddychająca. Z kolei przy wyborze rękawiczek trzeba dobrać je do danej aktywności. Masz wiele opcji do wyboru, od cieńszych i elastycznych rękawiczek po solidne rękawice z ociepleniem i membraną. Przeczytasz na ten temat więcej w naszym innym wpisie o rękawicach. 

Okulary przeciwsłoneczne to kolejny ważny element wyposażenia, ponieważ odbijające się od śniegu światło może obciążać oczy. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie okulary z ciemnymi soczewkami chronią oczy. Ochrona przed promieniowaniem UV jest możliwa tylko wtedy, gdy soczewki mają filtr UV, a najlepiej, jeśli jest to potwierdzone certyfikatem.  

W zależności od planowanej aktywności dobrze jest spakować stuptuty, które ochronią Twoje nogawki od spodni i zapobiegną wpadaniu śniegu do butów. To element wyposażenia, który składa się z wyprofilowanego kawałka materiału, którego końce można zapiąć na zamek lub rzep. Dobrym pomysłem jest również zabranie raczków, które poprawią przyczepność na śniegu i lodzie. Raczki składają się zazwyczaj z połączenia łańcucha pod stopami i krótkich metalowych igieł, są łatwe w użyciu i szybko zakłada się je na buty.  

stuptuty

Lista dodatkowych rzeczy na wyjazd w góry 

Poza standardowym wyposażeniem warto również pamiętać o kilku dodatkowych rzeczach, które mogą okazać się przydatne podczas ferii. Podczas przebywania na feriach zimowych z dziećmi, aby maksymalnie wykorzystać czas, często wędrujemy do późnych godzin nocnych, gdy zapada zmrok. Aby bezpiecznie wrócić do miejsca noclegu, niezbędne jest posiadanie latarki, która pozwoli na oświetlenie drogi powrotnej. Najlepszym wyborem jest zakup czołówki, ponieważ nie ogranicza ona naszych ruchów. Ważne jest, aby latarka była lekka, jej moc nie musi przekraczać 100-150 lumenów.  

Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą ogrzewaczy do rąk, ponieważ dzieci często skarżą się na zmarznięte dłonie, a takie grzejki mogą schować nawet do rękawiczek. Jeśli planujesz wyjazd z małymi dziećmi, zastanów się nad zabraniem nosidełka turystycznego. Małe dzieci szybko się męczą, więc jest to dobre rozwiązanie, aby nie kończyć wcześniej wędrówki z powodu zmęczenia dziecka. Do plecaka możesz zapakować powerbank, ponieważ w mroźne dni telefony tracą baterię szybciej niż zazwyczaj, a użycie GPS w smartfonie jest często niezbędne w wielu sytuacjach. Jako alternatywę dla sygnału telefonii komórkowej, możesz kupić lokalizator GPS, który umożliwi Ci łatwiejszy powrót do wcześniej wyznaczonej lokalizacji.  

Przydatne mogą okazać się także kijki trekkingowe, które są pomocne podczas poruszania się po oblodzonych i śnieżnych szlakach górskich. Jeżeli zamierzasz zdobywać szczyty ze swoimi dziećmi, warto rozważyć ten zakup, aby ułatwić sobie i dziecku wspinaczkę. Regulowana długość pozwala na idealne dopasowanie do wzrostu i sylwetki, co jest ważne podczas podejść i schodzenia z gór. Dla dzieci wzrostu 110 cm rekomendowana długość to 70-75 cm, dla osób o wzroście 1,6 m – 100-105 cm, a dla 180 cm wzrostu – 120-125 cm. 

kije

Jaką apteczkę turystyczną zabrać na ferie zimowe? 

Ferie zimowe to czas, kiedy rodzice spędzają wiele cennych chwil ze swoimi dziećmi. To wspólne chwile relaksu, odpoczynku i cieszenia się chwilami spędzonymi razem. Jednak podczas tego typu wyjazdów dzieci są najbardziej narażone na różnego rodzaju urazy, skaleczenia i zadrapania. Wynika to przede wszystkim z ich nieuwagi oraz braku doświadczenia w uprawianiu sportów zimowych. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dzieci, ale także skompletować apteczkę turystyczną 

W apteczce turystycznej powinny znajdować się rzeczy, które są niezbędne do udzielania pierwszej pomocy. W przypadku, gdy dziecko spadnie z sanek, skręci kostkę na stoku, czy skaleczy się przy użyciu apteczki można szybko zareagować i zminimalizować ryzyko powikłań. Poniżej przedstawiamy listę przykładowych rzeczy, które warto mieć w apteczce: 

  • Rękawiczki jednorazowe pozwolą na zachowanie czystości podczas udzielania pierwszej pomocy.  
  • Bandaże elastyczne służą do mocowania i odciążania różnych części ciała przy urazach, takich jak skręcenia czy naciągnięcia mięśni.  
  • Plastry z opatrunkiem zabezpieczą rany przed zanieczyszczeniami.  
  • Folia NRC pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała i zapobiega utracie ciepła. Zimą jest przydatna szczególnie, aby uchronić się od hipotermii.  
  • Kompresy gazowe i bandaże posłużą do opatrywania ran, zabezpieczenia przed krwawieniem.  
  • Nożyczki przydatne do cięcia bandaży czy ubrań, które trzeba zdjąć podczas udzielania pierwszej pomocy.  

W okresie zimowym dzieci są bardziej narażone na infekcję. W razie wystąpienia u dziecka objawów takich jak kaszel czy ból głowy, ważne jest, aby mieć pod ręką leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Chociaż można je kupić w aptekach, to w górach mogą być oddalone o wiele kilometrów od miejsca zakwaterowania, więc dobrze jest mieć leki ze sobą.  

Termos w góry — ciepły napój podczas zimowych wędrówek 

Wyjeżdżając na ferie zimowe z dziećmi, ważne jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt, w tym termos. W górach, gdzie panuje mróz, ciepły napój jest niezbędny, aby ogrzać organizm podczas marszu i zapobiec odwodnieniu. Dzieci są szczególnie narażone na odwodnienie, ponieważ tracą szybciej wodę z organizmu niż dorośli. Dlatego ważne jest, aby zabrać ze sobą odpowiednią ilość napoju.   

Warto zwrócić uwagę na tworzywo, z jakiego wykonany jest termos. Polecamy modele wykonane ze stali nierdzewnej, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Niezwykle istotna jest też szczelność oraz powłoka antypoślizgowa, która zapewni pewny chwyt, nawet w rękawiczkach. Aby Twój termos długo utrzymywał ciepło, ważne jest, aby wybrać model o większej pojemności. W praktyce termos o pojemności 1 litra będzie bardziej skuteczny niż ten mniejszy. W celu podniesienia wydajności termosu należy go napełnić wrzątkiem przed wlaniem do niego napoju, aby go zahartować.  

Aktywne ferie z dziećmi to wyjątkowy czas, który pozwala na spędzenie czasu z rodziną i zacieśnianie więzi. Aby jednak maksymalnie cieszyć się atrakcjami, jakie oferują góry, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Pamiętaj, że w górach panują trudne warunki pogodowe. Zabierz wystarczającą ilość ciepłych ubrań i akcesoriów, aby zapewnić sobie i swoim dzieciom komfort. Nie należy ignorować kwestii odpowiedniego przygotowania, ponieważ to gwarancja udanego wyjazdu. 

dostawa na następny dzień

Napisz coś...