Skip to main content

Bezpieczeństwo osobiste to kwestia, która zawsze powinna być najważniejsza dla każdego z nas. Nie musisz pozostawać bezbronny w sytuacjach zagrożenia. Na rynku znajdziesz wiele środków do samoobrony, a jednym z nich jest latarka z paralizatorem

W tym artykule wyjaśnimy Ci, czy latarka z paralizatorem jest legalna, jaka jest najmocniejsza latarka z paralizatorem, a także co to jest za narzędzie i jakie są jego zalety. 

Prawo a latarka z paralizatorem 

Przepisy prawne nie wspominają bezpośrednio o urządzeniach do samoobrony, jakimi są latarki z paralizatorem. Jak więc dowiedzieć się, czy latarka z paralizatorem jest legalna? Na to pytanie można znaleźć odpowiedź w Ustawie o broni i amunicji. Zgodnie z art. 11 pkt 7

Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA.  

To oznacza, że latarki z paralizatorem, które generują impuls elektryczny o niskim natężeniu (do 10 mA), możesz posiadać legalnie bez konieczności uzyskania specjalnego pozwolenia na broń. Tego typu latarki można bez problemu kupić w sprawdzonych sklepach, które oferują narzędzia do samoobrony i jest to całkowicie legalne. 

Warto jednak podkreślić, że latarka z paralizatorem to urządzenie, które powinno być używane z rozwagą i tylko w uzasadnionych przypadkach. Kiedy sięgasz po takie narzędzie, musisz mieć pewność, że jest to konieczność, sytuacja wymagająca natychmiastowej reakcji w obronie własnej. W naszym innym artykule opisujemy, kiedy można zastosować prawo obrony koniecznej 

Jaka jest najmocniejsza latarka z paralizatorem? 

Najmocniejsza latarka z paralizatorem to taka, której maksymalne natężenie paralizatora wynosi 10 mA. Przed zakupem zawsze sprawdź, czy sklep oferuje latarkę z paralizatorem o oznaczonym natężeniu prądu, ponieważ wartości powyżej tej granicy są niezgodne z prawem.  

Maksymalne natężenie prądu paralizatora wynoszące 10 mA nie jest przypadkowe. Przekroczenie tego limitu może prowadzić do potencjalnie niebezpiecznych skutków zdrowotnych. Impulsy elektryczne o wysokim natężeniu mogą niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie mięśni, układu nerwowego, a nawet serca. 

Zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu, który przedstawia paralizator Ruger z latarką. Dzięki natężeniu prądu poniżej 10 mA, paralizator ten jest dostępny bez zezwolenia i nie zagraża życiu.  

Co to jest i jak działa latarka z paralizatorem? 

Latarka z paralizatorem to kompaktowe urządzenie, które kształtem i działaniem przypomina zwykłą latarkę, ale jest dodatkowo wyposażona w paralizator do obrony przed napastnikami.  

Jak działa latarka z paralizatorem? Na dwóch poziomach: jako latarka i jako paralizator. W trybie latarki urządzenie oferuje różne rodzaje oświetlenia, takie jak: niskie, średnie czy stroboskopowe. Pozwala to nie tylko oświetlić otoczenie według własnych potrzeb, ale także sprawia, że latarka z paralizatorem jest przydatnym narzędziem podczas wypraw outdoorowych, takich jak wędrówki czy biwaki pod namiotem.  

Dodatkowo jasne światło, emitowane przez diodę LED, może być skierowane bezpośrednio w oczy potencjalnego napastnika. Efekt? Chwilowe oślepienie i zdezorientowanie, co daje nam cenny czas na podjęcie decyzji i działanie.    

Jednak to, co sprawia, że ta latarka jest unikalna, to wbudowany paralizator, który jest gotowy do użycia w razie potrzeby. Po przełączeniu latarki w tryb paralizatora, urządzenie generuje impulsy elektryczne o wysokim napięciu, które mogą skutecznie odstraszyć potencjalnego agresora. W kontakcie urządzenia z ciałem, impulsy elektryczne wpływają na układ nerwowy napastnika, powodując skurcz mięśni, a tym samym uniemożliwiając mu dalsze działania. 

Jak ładować latarkę z paralizatorem? 

Ładowanie latarki z paralizatorem będzie się różnić w zależności od jej producenta. Informacje na ten temat można zazwyczaj znaleźć w opisie produktu, a najczęściej w instrukcji dołączonej do zakupionego urządzenia.  

Przykładowo, producent Sabre zamieszcza takie informacje na temat sposobu ładowania latarki z paralizatorem jego marki: 

➤ Upewnij się, że paralizator jest wyłączony. Zlokalizuj dolną część urządzenia, gdzie znajduje się gniazdo ładowania. 

➤ Skorzystaj z oryginalnej ładowarki dołączonej przez producenta. Włóż ją do gniazda ładowania znajdującego się w dolnej części paralizatora. 

➤ Podłącz drugi koniec ładowarki do gniazda 110 V.  

➤ W trakcie ładowania na paralizatorze powinna pojawić się czerwona dioda LED. To oznacza, że proces ładowania jest aktywny. Poczekaj, aż dioda zmieni kolor lub zgaśnie, co sygnalizuje zakończenie ładowania. 

➤ Pierwsze naładowanie paralizatora Sabre wymaga cierpliwości, ponieważ zaleca się, aby trwało ono przynajmniej 12 godzin przed pierwszym użyciem.  

➤ Po pierwszym naładowaniu, pamiętaj o regularnym podtrzymywaniu energii w baterii. Producent zaleca ładowanie paralizatora raz w tygodniu przez 4 do 5 godzin. 

Jak można zauważyć, są to zalecenia podane przez jednego producenta, ale prawdopodobnie będą się one różnić w przypadku innych. 

Na uwadze warto mieć też fakt, że czas ładowania latarki z paralizatorem jest uzależniony od konkretnego modelu. Przykładowo, niektóre urządzenia osiągną pełne naładowanie w kilka godzin, podczas gdy innym może to zająć więcej czasu. 

Jakie są zalety latarki z paralizatorem? 

Podstawową zaletą latarek z paralizatorem jest oczywiście to, że są one skutecznym środkiem samoobrony. Co jednak jeszcze sprawia, że warto zwrócić uwagę właśnie na taką latarkę, a nie na inne narzędzie do obrony osobistej? 

🔶 Urządzenie wielofunkcyjne – łączy w sobie zalety zwykłej latarki i paralizatora. Można go używać zarówno do samoobrony, jak i do oświetlania terenu. 

🔶 Dyskretny wygląd – latarka z paralizatorem dla osoby postronnej wygląda jak zwykła latarka, nikt nie podejrzewałby, że jest wyposażona w paralizator.

🔶 Funkcja strobe – dobre latarki z paralizatorem są wyposażone w funkcję stroboskopową. Jest to tryb pulsującego, silnego światła, którym można oślepić napastnika. 

🔶 Kompaktowa konstrukcja – latarka z paralizatorem jest z reguły kompaktowa i przenośna, dzięki czemu możesz ją bez problemu przenosić w plecaku, kieszeni czy na pasku. 

🔶 Dźwięk ostrzegawczy – niektóre modele latarek z paralizatorem po naciśnięciu na przycisk odtwarzają głośny dźwięk. Jest to dodatkowy czynnik odstraszający, który może spłoszyć napastnika. 

🔶 Bezproblemowe ładowanie – większość z tych urządzeń można ładować za pomocą zwykłego kabla USB.  

Latarka z paralizatorem jest do tego wszystkiego łatwa w użyciu, a czasem nawet kilka sekund działania takiego paralizatora wystarczy, by obezwładnić napastnika (zależy to też od modelu, warto sprawdzić instrukcję producenta). Dla Ciebie te kilka sekund wydaje się teraz nieznaczne, ale uwierz, że to wystarczający czas, by skutecznie unieruchomić oponenta. 

Gdzie kupić latarkę z paralizatorem? Oferta sklepu Militaria.pl 

Dla wszystkich, którzy szukają urządzenia, które nie tylko oświetli im drogę, ale także zwiększy poczucie bezpieczeństwa, latarka z paralizatorem będzie strzałem w dziesiątkę. Z nią, niezależnie od sytuacji, zawsze będziesz gotowy na wypadek zagrożenia.  

W Militaria.pl posiadamy ofertę latarek z paralizatorem, które są legalne i zwiększą Twoje poczucie bezpieczeństwa. Zapoznaj się z naszą propozycją i czuj się pewniej na każdym kroku! 

Zamów do 23:00 z dostawą na jutro InPost

Napisz coś...