Skip to main content

Biwakowanie blisko natury? Super sprawa. Jednak decydując się na nocleg w terenie, musisz się dobrze zastanowić, na jaki sprzęt wypoczynkowy postawić, ponieważ do wyboru jest kilka opcji. Do niedawna odpowiedź była prosta i intuicyjna – namiot! Popularny i sprawdzony. Coraz częściej jednak, szukając opcji wypoczynku w terenie, trafisz na mniej oczywistą alternatywę, jaką jest hamak. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co wybrać – namiot czy hamak. Sprawdźmy, co takiego da Ci hamak, czego nie ma namiot oraz czy warto zmieniać sprzęt, który sprawdza się od lat. 

Namiot czy hamak? 

Powiedzmy sobie szczerze – wypoczynek to podstawa. Komfortowy nocleg determinuje Twoje samopoczucie kolejnego dnia i dodaje Ci siły na zaplanowane aktywności. Przyjęło się, że podstawa klasycznego wędrowca to namiot, śpiwór i karimata. Czy jest to zestaw idealny? Sprawdzony owszem, jednak ma swoje mankamenty. Namiot – znany każdemu na świecie pomysł na schronienie w terenie – sprawdza się naprawdę dobrze. Jest w stanie zapewnić komfortowy sen, tworzy szczelną przestrzeń, która chroni przed wiatrem, deszczem i owadami. Rozbicie namiotu także ewoluowało i obecnie stosowane konstrukcje samonośne pozwalają na sprawne i szybkie rozłożenie w kilka minut. 

Hamak także kojarzy się z przyjemnym relaksem, jednak przysuwa na myśl ogrodowy odpoczynek w ciepły letni dzień, a nie całonocne spanie. Które rozwiązanie będzie lepsze? Porównajmy. 

Nocleg w namiocie – plusy i minusy 

Namiot nie bez powodu jest najpopularniejszą formą noclegu na powietrzu. Zapewnia użytkownikowi odpowiedni kompromis między bliskością natury i kontaktu z nią, a intymnością w stosunku do innych entuzjastów spędzania czasu na świeżym powietrzu. Namiot zapewni Ci ochronę przed wiatrem i deszczem. Jeśli jest dodatkowo wyposażony w moskitierę, zabezpieczy także przed owadami i robactwem, dając zarazem odpowiednią wentylację. Nocleg pod namiotem sprawdzi się dla różnych typów podróżników – samotny wędrowiec, para, a nawet rodziny z dziećmi. To tylko kwestia doboru odpowiedniej wielkości sprzętu i wyposażenia.   

namiot czy hamak - co wybrać

Namiot 2-osobowy „’IGLU SUPER” Mil-Tec – Woodland

SPRAWDŹ
lampa kempingowa

Lampa kempingowa Mil-Tec 3-Way LED – 100 lumenów

SPRAWDŹ

Namiot 1-osobowy Rockland Soloist Plus 
 

SPRAWDŹ

Podczas biwaków, gdzie transportujesz ekwipunek autem, duży namiot sprawdzi się świetnie. Zapewni on wygodną sporą przestrzeń do spania, miejsce do rozmowy, a także umożliwi przechowanie bagażu w suchym i bezpiecznym miejscu. Jeśli dodatkowo wyposażysz się wygodny materac, komfort będzie porównywalny z własną sypialnią. Nie zawsze jednak jest możliwość transportu namiotu autem. Podróżując pieszo, starasz się maksymalnie zminimalizować wagę bagażu, tak by odciążyć plecy i barki. 

Namiot to rozwiązanie, które nie należy do najlżejszych. Rynek co prawda oferuje modele ,,ultralekkie”, jednak zakup takiego modelu wiąże się z bardzo wysoką ceną. Należy także pamiętać, że nocleg na samej podłodze namiotu nie należy do przyjemnych. Dlatego właśnie warto zabrać karimatę lub matę, aby odizolować ciało od podłoża, co dodatkowo zwiększa ciężar bagażu. Nocleg w namiocie to także wysoka temperatura latem oraz duża kondensacja pary wodnej wewnątrz.  

Decydując się taki rodzaj wypoczynku, należy się wcześniej odpowiednio przygotować. Duże znaczenie ma tu odpowiedni dobór miejsca (teren równy, nieduży spad) oraz rozeznanie się w rozłożeniu konstrukcji Twojego modelu, aby podczas nagłej ulewy sprawnie sobie poradzić. Takie przygotowanie pozwoli uniknąć rozczarowania, nerwów i w ostateczności – nieudanego wyjazdu.  

Wady i zalety spania w hamaku 

Wiesz już, jakie zalety i wady ma namiot. Czy hamak przypadnie Ci do gustu bardziej, czy mniej? Największym plusem hamaka jest jego niewielka waga i możliwość łatwego ulokowania w plecaku dzięki niewielkiej objętości. Takie rozwiązanie sprawdzi się świetnie wśród rowerzystów, pieszych wędrowców i amatorów górskich trekkingów. Wiele osób, które miało „przyjemność” wielokilometrowego noszenia w swoim ekwipunku namiotu, właśnie tę cechę uważa za kluczową w porównaniu tych dwóch form noclegu.  

Samo spanie w hamaku daje niezwykłą bliskość natury, dzięki możliwości obserwacji nocnego nieba czy kołysania się drzew. Możesz niejako integrować się z otoczeniem oraz kontrolować ewentualne zagrożenia. W razie deszczu dobrze sprawdzi się dodatkowy tarp. Dużym udogodnieniem jest także brak konieczności skrupulatnego doboru terenu – równość i nachylenie nie będą miały dużego znaczenia. Wystarczą dwa solidne drzewa w odpowiedniej odległości, by konstrukcja mogła zawisnąć. Daje to kolejny atut – możliwość izolacji od ziemi, dzięki czemu nie narazisz się na poranne ryzyko podmoknięcia oraz chłodu bijącego z gruntu.  

Oczywiście hamak to także rozwiązanie niepozbawione wad. Płaski teren bez drzew, szeroka plaża – są miejsca, gdzie fizycznie nie jesteś w stanie rozłożyć hamaka, ze względu na brak podpór. Pola namiotowe także nieszczególnie sprzyjają rozstawianiu hamaka. Głównie ze względu na brak elementów konstrukcyjnych oraz znikomą intymność wśród innych użytkowników. Jeśli interesuje Cię górska turystyka zimowa, opcja hamaka nie jest oczywiście wykluczona, jednak może być trudna w realizacji. Niższe zalesione partie gór sprawdzą się dobrze, jednak w wyższych górach także może być problem z zawieszeniem hamaku oraz z utrzymaniem komfortowej temperatury przez śnieg i wiatr.  Na koniec zapraszamy do wpisu o tym, jak wybrać hamak.

Sprzęt na leśne biwakowanie

Hamak Badger Outdoor Forest – Olive

SPRAWDŹ

Taśmy do mocowania hamaka Badger Outdoor – 2 szt.

SPRAWDŹ
Hamak Badger Outdoor Tundra - Black

Hamak Badger Outdoor Tundra – Black

SPRAWDŹ

Podsumowanie – namiot czy hamak?  

Zastanawiasz się co wybrać, namiot czy hamak? Jeśli planujesz rodzinny wypad nad jezioro, dojeżdżacie samochodem i waga bagażu nie jest tutaj problemem, śmiało postaw na namiot z całym wyposażeniem wygodnych materacy do spania. Będzie Wam przyjemnie, komfortowo i zapewnicie sobie intymność. Każdy członek wyjazdu będzie miał swój kącik w namiocie, a w razie niepogody spędzicie czas wewnątrz na graniu w karty czy czytaniu książki. Większość pól namiotowych zapewni Wam odpowiedni, równy teren do rozbicia namiotu, bez obaw o analizę podłoża, wilgotności i nachylenia. 

Inaczej sprawy się mają, gdy podróżujesz w pojedynkę, dużo przemieszczasz się na pieszo lub rowerem, a pogoda sprzyja. Wtedy warto wypróbować lekki i wygodny w rozłożeniu hamak. Dzięki temu ograniczysz zbędne kilogramy w podróży i zaoszczędzisz czas na rozkładanie i składanie namiotu. Spanie i odpoczynek w hamaku są przyjemne, pomimo braku materaca czy maty. Jeśli przeszkadza Ci ułożenie w formie „banana” na klasycznym hamaku, ciekawą alternatywą są modele asymetryczne. Zapewniają prostą, ergonomiczną sylwetkę podczas snu. Słaba wentylacja w namiocie i bardzo wysoki wzrost temperatury wewnątrz także nie będzie tu problemem. Hamak zapewni świetną wentylację i przewiew, co sprzyja komfortowemu wypoczynkowi. 

W każdej podróży trzeba także dbać o nawodnienie, dlatego warto mieć dobry termos lub butelkę na ulubione napoje. Jeśli jeszcze nie widziałeś, to zapraszamy do przeczytania ostatniego wpisu o tym, jak wybrać butelkę na wodę.

Napisz coś...