Skip to main content

W ubiegły weekend obyły się zawody X LongShot Competition 2017. Był tam nasz zawodnik – Grzegorz SpaceDog oraz Dawid Galiński – fotograf Militaria.pl. Poniżej możecie przeczytać jego relację i obejrzeć zdjęcia.

Dziesiąta, jubileuszowa edycja międzynarodowych zawodów w strzelectwie długodystansowym LongShot Competition 2017 okazała się rekordowa pod względem frekwencji.  W strzelaniu na odległościach od 300 do ponad 1000 metrów rywalizowało pół tysiąca zawodników z 14 państw. Zawody odbyły się w sobotę 22 kwietnia na strzelnicach wojskowych koło Wędrzyna i Trzemeszna Lubuskiego, a patronat honorowy nad X edycją zawodów LongShot objął dowódca Generalny RSZ gen. dywizji Jarosław Mika.

Uczestnicy turnieju Longshot (pol. Długi Strzał) rywalizowali w strzelaniu dystansach od 300 do 800 m, natomiast kategorii Super Magnum strzelali do tarcz oddalonych nawet o 1500 m od ich stanowisk. Zawody dzieliły się na kategorie Modern, obejmujące strzelania z broni współczesnej oraz kategorie History dla strzelań z broni historycznej.

Polskie zawody strzeleckie Longshot są obecnie jedną z największych i najbardziej prestiżowych imprez strzeleckich na świecie. Startują w nich wojskowi, policjanci i cywile, którzy pasjonują się strzelectwem. Korzystają przy tym z równie precyzyjnej, co drogiej broni i optyki. Jak zaznaczył pułkownik Rafał Miernik, szef szkolenia 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, zawody Longshot to nieformalne mistrzostwa Europy w strzelaniu na długich dystansach.

Organizatorem LongShot Competition 2017 jest Ośrodek Szkolenia Specjalistycznego DELTA s.c. przy współpracy z 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną oraz oraz KS Gwardia 1924. Intencją organizatorów jest propagowanie strzelań karabinowych na duże odległości, również z broni historycznej, a także wymiana doświadczeń oraz integracja środowisk służb mundurowych i sportowych. Zawody mają na celu poprzez wzajemną rywalizacje podnosić kwalifikacje funkcjonariuszy i żołnierzy, jak również propagować konkurencje na gruncie cywilnym. W trakcie współzawodnictwa wyłoniony będzie najlepszy zespół strzelecki oraz najlepszy strzelec.

Warto wspomnieć również o tym, że w zawodach na krótszych dystansach od 300 do 800 m udział brały także kobiety. Rywalizowały m.in. zawodniczki z Węgier i Czech. Jedna z nich strzelała z karabinu o nietypowym, różowym kamuflażu, przez co została okrzyknięta przez pozostałych strzelców Pink Panther – Różową Panterą.

Naszą firmę reprezentował korzystający z optyki marki Bushnell Grzegorz, znany szerzej jako Space Dog. Relację z jego punktu widzenia niedługo zobaczycie http://spacedog.pl/.

Dla zawodników największym utrudnieniem był zmienny i porywisty wiatr, wiejący z prędkością do ośmiu metrów na sekundę, który momentami był bardzo silny. Nachwilę trzeba było przerwać zawody z powodu podmuchu wiatru, który dosłownie wyrwał z ziemi wiatę namiotową wprost na tor strzelecki. Ponadto uczestników zaskakiwał sporadycznie padający grad i śnieg.

Chętne osoby (nawet bez doświadczenia i przeszkolenia) miały okazję pod okiem instruktora w Safety Area postrzelać do tarczy na dystansie 200 m z Alex Tactical Sport 7,62 mmx 51 .308 Winchester, czyli sportowej odmiany wojskowego karabinu wyborowego BOR-7,62. Wrażenia z oddania pierwszego strzału bez jakiegokolwiek wcześniejszego doświadczenia z bronią palną – absolutnie bezcenne i trudne do opisania. Na myśl przychodzi mi tylko ekstremalna mieszanka adrenaliny i endorfin.

Atmosfera panująca na poligonie podczas zawodów była bardzo rodzinna. Wyczuwało się w powietrzu zapach prochu i wspólnej pasji, którą uczestnicy zarażali zainteresowanych, którzy jeszcze nie strzelali, albo przyszli na zawody z czystej ciekawości. Przyznam się szczerze, że jako totalny amator dopiero zaczynający swoją przygodę ze strzelectwem, złapałem bakcyla i zacząłem się interesować szczegółami, poprawkami, sprzętem oraz zależnościami jakie wpływają na wynik zawodnika.

Wyniki konkursu strzeleckiego:
http://www.longshot.pl/komunikat/Komunikat_LONGSHOT_2017.pdf

Napisz coś...