Skip to main content

Przemierzanie szlaków z ciężkim plecakiem może być bardzo uciążliwe, o czym wie każdy, kto kiedykolwiek musiał się z tym zmagać. Dodatkowy ciężar na plecach szybko odciska swoje piętno, wpływając na tempo wędrówki i sprawiając, że każdy krok staje się trudniejszy.  Z tego powodu coraz więcej osób przekonuje się do wędrowania „na lekko”. To podejście udowadnia, że nie trzeba brać na swoje barki ogromnego ciężaru, aby cieszyć się bezpieczną i udaną wędrówką. 

W tym artykule dowiesz się: co to znaczy wędrować „na lekko”, poznasz podstawy tej koncepcji i dowiesz się, jak skutecznie zmniejszyć wagę swojego ekwipunku. 

Co to znaczy wędrować „na lekko”? 

Wędrowanie na lekko polega na zminimalizowaniu wagi i ilości sprzętu zabieranego ze sobą na wyprawę. Amatorzy lekkich wędrówek starają się ograniczyć wagę swojego ekwipunku do minimum, unikając w ten sposób przeciążenia plecaka. Zabierają ze sobą tylko to, co jest absolutnie niezbędne do bezpiecznego i komfortowego wędrowania.  

Możesz uznać, że wędrujesz na lekko, gdy waga Twojego całego sprzętu wynosi 10 kg lub mniej. Jeśli Twój podstawowy sprzęt waży mniej niż 5 kg lub nawet mniej niż 2,5 kg, to znaczy, że podróżujesz ultralekko lub hiperlekko. To zaawansowane poziomy minimalizmu podczas lekkich wędrówek, w których dąży się do jeszcze mniejszej wagi ekwipunku.   

Wędrówki z ograniczonym ekwipunkiem jest korzystne nie tylko dla Twoich pleców, ramion i nóg, ale także sprawia, że podróżowanie jest bardziej zorganizowane i komfortowe. Mniejsza liczba rzeczy do noszenia oznacza również mniej rzeczy do pilnowania, aby ich nie zgubić. Łatwiej jest również znaleźć potrzebne przedmioty w plecaku, gdy jest ich mniej. Nie musisz przekopywać się przez gąszcz różnych przedmiotów, aby dostać się do tego, czego potrzebujesz. 

Wędrówka na lekko - mężczyzna w górach

Podstawy wędrówek na lekko 

Aby zacząć wędrować lekko na lekko, powinieneś zacząć od zmniejszenia wagi swojego ekwipunku. Trzy najważniejsze elementy, na które trzeba zwrócić uwagę, to: namiot, śpiwór i plecak. Te trzy elementy składają się na tak zwaną „wielką trójkę” – najcięższe części ekwipunku, które mają kluczowe znaczenie dla wagi plecaka i komfortu podczas wędrówek. Dlaczego? Ze względu na to, że to właśnie na tych trzech elementach można dokonać największych oszczędności na wadze. 

  1. Plecak – przemyśl, czy naprawdę potrzebujesz dużego plecaka o pojemności np. 80 litrów. Tego typu plecaki, szczególnie te z ciężkimi stelażami, mogą stanowić niepotrzebne obciążenie. Warto wybrać lekki model plecaka o pojemności od 40 do 50 litrów, a nawet mniej. Zwróć uwagę, aby plecak był ergonomiczny, wygodny i miał wystarczająco dużo miejsca na niezbędne rzeczy. Oczywiście, w zależności od indywidualnych potrzeb, dobrze zwrócić uwagę np. na to, czy do plecaka można przytroczyć kije trekkingowe, czy też zamocować do niego bukłak systemu hydracyjnego. 
  2. Śpiwór – wybierz śpiwór puchowy zamiast syntetycznego, który bywa ciężki. Puchowe śpiwory zapewniają taką samą izolację termiczną, ale są lżejsze, a ich waga często nie przekracza nawet kilograma. Śpiwory puchowe można też skompresować do stosunkowo małych rozmiarów.  
  3. Namiot – jeżeli zastanawiasz się nad wyborem namiotu, powinieneś rozważyć lekki namiot jednoosobowy typu norka lub alternatywne rozwiązanie w postaci tarpa turystycznego. Tarp waży zdecydowanie mniej, zwykle niecałe 500 gramów i można go rozłożyć na wiele sposobów, by zapewnić sobie schronienie. 

Osobom, które zaczynają swoją przygodę z wędrówkami na lekko polecamy skorzystanie z prostej, darmowej aplikacji Lighter Pack, która umożliwia miłośnikom spędzania czasu na świeżym powietrzu tworzenie i udostępnianie list rzeczy do spakowania na wycieczki piesze. Celem aplikacji jest pomoc użytkownikom w zmniejszeniu wagi ich ekwipunku.

Jak ograniczyć ciężar podczas wędrówki? 

Jeśli chcesz zacząć wędrować na lekko, zastanów się, jakie przedmioty są naprawdę niezbędne do bezpiecznego pokonania trasy. Pozbądź się zbędnych dodatków, które tylko obciążają plecak, np. nadmiaru kosmetyków, ciężkich książek czy niepotrzebnej biżuterii. Podczas lekkich wędrówek nie ma też miejsca na zbędne gadżety, takie jak: duże aparaty fotograficzne, laptopy czy inne niepotrzebne urządzenia elektroniczne. Postaw na lekkie i kompaktowe urządzenia lub po prostu zrezygnuj z nich na rzecz minimalistycznego podejścia. 

Przeanalizuj, czego naprawdę potrzebujesz, aby bezpiecznie przejść wybraną trasę. Okazuje się, że nasze podstawowe potrzeby są znacznie mniejsze niż nam się wydaje. Tak naprawdę potrzebujemy tylko ciepła, jedzenia i snu. Z tego powodu warto ograniczyć ilość niepotrzebnych rzeczy, które ze sobą zabieramy. Zadaj sobie proste pytania: ” czy naprawdę tego potrzebuję? Czy to jest dla mnie niezbędne?”. Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, po prostu to zostaw. Zastanów się, czego nie użyłeś podczas poprzedniej wyprawy i nie zabieraj tego na kolejną. Warto również zważyć swój sprzęt, aby porównać różne przedmioty i wybrać lżejszy – każdy gram ma znaczenie. 

Wielofunkcyjny sprzęt – oszczędność miejsca 

Pamiętaj, że możesz zmniejszyć wagę plecaka, jeśli wybierzesz jeden przedmiot, który zastąpi kilka innych. Twój plecak będzie znacznie lżejszy, jeśli weźmiesz akcesoria, które można wykorzystać na różne sposoby: 

  • Multitool – warto zainwestować w multitool zamiast nosić ze sobą kilka narzędzi osobno. Tego typu kieszonkowe przyrządy są lekkie i oferują wiele funkcji, takich jak: nożyczki, scyzoryk, otwieracz do butelek czy śrubokręt. W ten sposób masz wszystko, czego potrzebujesz w jednym kompaktowym narzędziu. Szczególnie polecamy multitoole Leathermann z serii keychain, wśród których można znaleźć modele ważące nawet poniżej 50 g. 
  • Sztućce wielofunkcyjne – zamiast zabierać osobno widelec, nóż i łyżkę, warto zainwestować w sztućce wielofunkcyjne, takie jak spork. To połączenie widelca, noża i łyżki w jednym. Są one lekkie i zajmują niewiele miejsca.  
  • Chusta wielofunkcyjna – może być używana na wiele różnych sposobów. Możesz ją nosić jako: czapkę, szalik, opaskę na głowę, gumkę do włosów i wiele innych. To wszechstronny i lekki dodatek, który może być bardzo przydatny w różnych sytuacjach. 
  • Mata – poza tym, że służy do leżenia, może również pełnić funkcję lekkiej wyściółki plecaka. Można ją zwinąć i umieścić wewnątrz plecaka, aby nadać mu lepszą strukturę i zapobiec deformacji. Pozwala to zaoszczędzić na wadze, ponieważ nie trzeba nosić osobnego stelaża. 
  • Kije teleskopowe – nie tylko pomagają podczas wędrówki, ale także mogą zastępować stelaż w niektórych typach namiotów. Dzięki nim oszczędzasz wagę, a jednocześnie masz wsparcie podczas trudniejszych odcinków szlaku.
  • Mała latarka kątowa – możesz ją nosić na pasku umieszczonym na głowie, co daje Ci wolne ręce. Możesz ją również przymocować do ubrania czy plecaka za pomocą klipsa. To lekkie i praktyczne rozwiązanie, które zapewnia oświetlenie w różnych sytuacjach. 
  • Paracord – to mocna i wszechstronna lina, która może być używana do różnych celów. Możesz z niej zbudować tymczasowe schronienie, zawiązać rzeczy, zrobić węzeł ratunkowy czy nawet użyć jako linki do wspinaczki. To lekki i kompaktowy dodatek, który może być bardzo przydatny w sytuacjach awaryjnych. 
Mężczyzna z kijkami trekkingowymi - wędrówki na lekko

Lekkie opakowania 

Podczas podróżowania „na lekko” ważne jest, aby zminimalizować rozmiar i wagę opakowań, aby zaoszczędzić miejsce w plecaku i uniknąć niepotrzebnego obciążenia. Zamiast dużych opakowań pasty do zębów, kremu do opalania lub innych kosmetyków, umieść je w mniejszych, poręcznych pojemnikach. Jeśli masz jedzenie zapakowane w duże pudełka, rozważ przełożenie go do poręcznych woreczków strunowych.   

Zanim zabierzesz ze sobą dużą apteczkę pierwszej pomocy, przepełnioną różnymi środkami, dobrym pomysłem jest zebranie tylko niezbędnych rzeczy. Plaster, bandaż, środki przeciwbólowe, środki na alergię i para jednorazowych rękawiczek to podstawowe elementy, które mogą być przydatne w przypadku drobnych urazów. Te również można umieścić w woreczkach strunowych. Możesz oczywiście zamiast tego kupić np. mini apteczkę pierwszej pomocy, ale pamiętaj, że to dodatkowe gramy do Twojego ekwipunku. 

Mini apteczka - first aid kit small

Mobilna kuchnia 

Nie noś ze sobą dużych zapasów żywności i napojów. Zamiast zabierać duże zapasy żywności, zainwestuj w lekką żywność liofilizowaną. Liofilizaty są lekkie, zajmują niewiele miejsca i wystarczy dodać do nich wodę, by przygotować smaczny posiłek. Jeśli podczas podróży napotykasz źródła wody, warto zainwestować w filtr turystyczny. Taki filtr pozwoli przefiltrować wodę z rzek, strumieni czy jezior, eliminując z niej zanieczyszczenia i bakterie. Pozwoli to uniknąć noszenia ze sobą ciężkich butelek z wodą, a jednocześnie zapewni dostęp do świeżej i bezpiecznej wody. 

Zamiast zabierać ze sobą kilka różnych naczyń turystycznych, warto ograniczyć się do podstawowych elementów. Na przykład, weź ze sobą menażkę i spork, który zawiera widelec, nóż i łyżkę. Jeśli potrzebujesz naczyń do gotowania, wybierz lekką kuchenkę gazową, która waży mniej niż 100 g, a jednocześnie zapewni Ci możliwość przygotowania posiłków na szlaku. Pamiętaj, że jeśli zajdzie taka potrzeba, zawsze możesz rozpalić własne ognisko zamiast korzystać z kuchenki. 

Mężczyzna pijący wodę z źródła przez filtr LIfestraw

Minimalistyczna garderoba na szlaku 

Podczas przygotowań do kilkudniowej lekkiej wyprawy nie trzeba zabierać ze sobą czystych ubrań na każdy dzień. Ważne jest, aby mieć odzież, która ochroni Cię przed zimnem, wiatrem i deszczem. Jednak w duchu minimalistycznego podejścia można ograniczyć swoje ubrania do minimum. 

Wybierz dwie koszulki i parę legginsów jako bieliznę, które można nosić na przemian. Dodaj dwie ciepłe bluzy jako warstwę ocieplającą, czapkę i rękawiczki, aby chronić się przed zimnem. Nie zapomnij o kurtce przeciwdeszczowej i wodoodpornych spodniach, które zapewnią ochronę przed deszczem. 

Pamiętaj, że nie potrzebujesz dodatkowych ubrań do spania – możesz spać w tym, co już masz. Oczywiście, zawsze sprawdzaj prognozę pogody, aby dostosować swój ubiór do warunków atmosferycznych. 

Lekkim krokiem na szlaku – jak wybrać odpowiednie obuwie? 

Twoja wędrówka stanie się lżejsza, gdy wybierzesz lekkie obuwie. Idealnym rozwiązaniem będą niskie buty trekkingowe, które zapewnią stabilne trzymanie kostki. Wysokie buty zarezerwuj na zimę, gdy na szlaku jest dużo błota. Wybieraj buty wykonane z trwałych i odpornych materiałów, które sprostają wymaganiom różnorodnego terenu.  

Dobrym wyborem będą uniwersalne buty trekkingowe wyposażone w membranę, taką jak Hydrotex, która zwiększa wodoodporność butów, a jednocześnie odprowadza wilgoć i zapewnia lepszą wentylację. Dzięki temu stopy są chronione przed deszczem i wilgocią, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu termicznego. Pamiętaj, że lekkie buty to nie tylko kwestia wygody, ale także wpływ na swobodę ruchów i zmniejszenie obciążenia nóg. 

Dlaczego warto zacząć od krótkich szlaków? 

Zanim wyruszysz na długą trasę, warto jest poćwiczyć i przygotować się do lekkich wędrówek.  Wybierz się na kilka krótszych wycieczek w okolicy, nawet jeśli jest to obszar miejski lub pobliskie obszary naturalne. Po każdej wędrówce przyjrzyj się swojemu sprzętowi i odzieży. Wyklucz lub wymień niepotrzebne lub ciężkie przedmioty. Pozwoli Ci to dostosować swój zestaw do lekkich wędrówek. Sporządź harmonogram posiłków i zanotuj, ile jedzenia faktycznie potrzebujesz podczas wędrówki. Pomoże Ci to uniknąć nadmiernego obciążania się żywnością. Przetestuj różne pokarmy podczas krótkich wędrówek, aby dowiedzieć się, co działa najlepiej i co zapewnia wystarczającą ilość energii. Pamiętaj, że lekkie wędrówki to proces, który wymaga czasu i praktyki. 

Wędrówki na lekko - podróżowanie na szlaku

Minimalizm z rozsądkiem – czyli bezpieczeństwo na szlaku 

Wędrówki z lekkim bagażem nie muszą oznaczać nieodpowiedzialnego czy ryzykownego podejścia. Wręcz przeciwnie, może ono być tak samo bezpieczne jak tradycyjne wędrówki, o ile podejmie się pewne środki ostrożności. Warto rozpocząć ten proces stopniowo, aby lepiej zrozumieć własne potrzeby, doskonalić umiejętności oraz poznać wady i zalety minimalizowania ekwipunku. Nie warto od razu pozbywać się większości sprzętu, lecz zachować umiar. Na początek możemy ograniczyć się do kilku drobiazgów, a następnie stopniowo redukować bagaż w miarę kolejnych wypraw. Takie podejście pozwoli nam w pełni docenić, jak minimalizacja wpływa na nasze doświadczenia na szlaku. 

Pamiętaj, że jest to doskonała okazja, aby doświadczyć pełnego uroku minimalizmu i odkryć korzyści płynące z podróżowania z mniejszym bagażem. Zyskasz więcej swobody, a jednocześnie nauczysz się cenić to, czego naprawdę potrzebujesz podczas wędrówek. 

Napisz coś...