Skip to main content

Rok 2020 okazał się bardzo wymagający dla wszystkich chcących dbać na bieżąco o swoją sylwetkę i kondycję. Szczególnie zamknięcie wielu miejsc umożliwiających korzystanie ze specjalnego sprzętu, stworzyło dla wszystkich aktywnych niemałe wyzwanie. Często Nowy Rok był świetnym terminem do nowych postanowień, powrotu do ćwiczeń, podniesieniem swojej aktywności. Tylko jak to zrobić, jeśli siłownia jest zamknięta? Odpowiedź jest prosta- domowa siłownia. 

Pierwsze co się nasuwa na myśl – „to będzie drogie”. Otóż niekoniecznie. Zaraz podsuniemy kilka pomysłów, od czego zacząć, jak zorganizować miejsce do ćwiczeń w siłowni domowej i jak zrobić, by to wszystko nie zrujnowało domowego budżetu. 

Jak zacząć urządzanie domowej siłowni? 

Kluczowy element to oczywiście miejsce do ćwiczeń. Tutaj nie ma rady, musimy wygospodarować odrobinę miejsca umożliwiającego swobodne ruchy. Mieszkańcy lokali o większej powierzchni będą mieć tutaj nieco łatwiej niż niewielkich mieszkań w bloku. Jednak nawet niewielka powierzchnia przy odpowiedniej kreatywności nie będzie problemem. Ilość miejsca oczywiście będzie zależeć od aktywności, jaką chcemy prowadzić i tego, jak dużo sprzętu będzie to wymagać. Całkiem inaczej sytuacja ma się u osób, które planują ćwiczenia z wykorzystaniem większej ilości ciężarów, a inaczej u osób planujących poprawę wydolności organizmu i utrzymanie kondycji. 

Pierwszą istotną decyzją będzie właśnie określenie profilu naszej aktywności. Będzie to kluczowe dla każdego kolejnego kroku podejmowanego podczas organizacji domowej siłowni. 

domowa siłownia

Mata puzzle HMS MP12 Grey pod sprzęt

Sprawdź

Kettlebell żeliwny Kawmet 4 kg

Sprawdź

Skakanka HMS SK54 Black/Silver

Sprawdź

Jak urządzić domową siłownię? 

Najlepiej ulokować ją w pomieszczeniu o dobrej wentylacji. Można zarówno wybrać w domu odpowiedni pokój, jeśli mamy taką możliwość, a jeżeli ogranicza nas miejsce, warto zorganizować swój kącik ćwiczeń blisko okna. Mamy wtedy zarówno dobrą wentylację, jak i ciągły dostęp do świeżego powietrza, co przyda się podczas wzmożonego wysiłku.  

Pierwszym elementem wartym zakupu do naszej domowej siłowni będzie mata do ćwiczeń. Niezależnie od podłoża, jakie znajduje się w miejscu naszych ćwiczeń, rozłożona mata zabezpieczy nas przez niechcianym pośliźnięciem się, ochroni podłogę w przypadku upadku jakiegokolwiek ciężaru na ziemię oraz może ocalić niejedne relacje sąsiedzkie. Taka mata tłumi również dźwięki, przez co nie będziemy uciążliwi dla sąsiadów pod nami. O ile w przypadku uprawiania jogi raczej nie będziemy hałasować, to praca nad kondycją z użyciem skakanki mogłaby być już nieco bardziej dokuczliwa dla naszego otoczenia.  

Maty do ćwiczeń mogą mieć najróżniejszy format, od niewielkich zwijanych mat, do tak zwanych puzzli, umożliwiających zabezpieczenie podłoża według naszych upodobań i potrzeb. Na takich matach bez obaw można postawić cięższy sprzęt sportowy jak rowerek czy też ławka do ćwiczeń. 

Jaki sprzęt do domowej siłowni? 

Domowa siłownia w zależności od kierunku ćwiczeń, który wybierzemy, może wymagać innych przyrządów. Istnieją rodzaje ćwiczeń i aktywności, które potrzebują naprawdę minimalnej ilości sprzętu. Do wspominanej wcześniej jogi i fitnessu, w zupełności wystarczy świeże powietrze i mata do ćwiczeń. Można dobrać akcesoria ułatwiające ćwiczenia – bloki do jogi, gumy do ćwiczeń, piłki. 

Jeśli nie chcesz inwestować w sprzęt, ciekawą opcją może być kalistenika. Głównym założeniem tego typu aktywności fizycznej jest wykorzystywanie własnej masy ciała do ćwiczeń. W takim przypadku wystarczające mogą okazać się proste gumy do ćwiczeń lub podstawowy drążek do podciągania. W przypadku zakupu drążka do podciągania nie musimy obawiać się wiercenia w ścianach. Można wyposażyć swoją domową siłownię w drążek rozporowy montowany w drzwiach lub działający na zasadzie dźwigni, który montuje się na ościeżnicy drzwi. Takie rozwiązanie pozwala na szybki demontaż drążka, gdy z niego nie korzystamy. 

Drążek do podciągania HMS DD11

Sprawdź

Drążek do podciągania HMS DD02 – rozporowy

Sprawdź
domowa siłownia

Zestaw gum do ćwiczeń HMS GU04

Sprawdź

Planując ćwiczenia bardziej siłowe w przypadku niewielkiej ilości miejsca, dobrym rozwiązaniem mogą być odważniki kettlebell. Pomogą one efektywnie zwiększyć siłę naszych mięśni. Jeśli opanujesz odpowiednią technikę ćwiczeń, mogą one być nawet bardziej efektywne w użytku od standardowych hantli. Ciężary kettlebell w sklepie Militaria.pl są dostępne w różnych rozmiarach.

Przed każdym treningiem warto jednak zadbać o odpowiednią rozgrzewkę. Rozgrzewka pomoże uniknąć nam niechcianych kontuzji podczas ćwiczeń. Artykułami, które mogą ułatwić nam ten proces, może być nawet najprostsza skakanka lub steper. Będą to zdecydowanie przydatne gadżety, które jednocześnie nie zrujnują naszego portfela. Dobrym zwyczajem jest uzupełnienie samych ćwiczeń odpowiednią dietą. W przypadku diety warto zapoznać się z składem naszych posiłków i w razie potrzeby uzupełnić ją witaminami lub odpowiednio dobranymi suplementami. 

Ile kosztuje domowa siłownia? 

Wszystko zależy od tego, w co postanowimy wyposażyć swoją siłownię. Możemy wydać zarówno kilkaset złotych, jak i kilka tysięcy. W momencie planowania organizacji siłowni w domu warto wziąć pod uwagę kierunek, w którym chcemy się rozwijać. Czy interesują nas ćwiczenia mocno siłowe, czy priorytetem okazuje się poprawa swojej kondycji i wydolności naszego organizmu. 

Każdy rodzaj aktywności może na początku wymagać innych nakładów finansowych, jednak z odrobiną chęci i pomysłu wcale nie musimy wydawać majątku na profesjonalne urządzenia spotykane w siłowniach. Podczas organizacji swojej własnej domowej siłowni, dużą oszczędność możemy uzyskać dzięki swojej kreatywności. Dobranie odpowiednich ćwiczeń może pozwolić nam oszczędzić, w momencie, gdy zrezygnujemy z przyrządów, które nie są nam niezbędne do ich wykonywania. Odpowiednią motywacją do ćwiczeń możemy zastąpić niejedno specjalistyczne urządzenie, umożliwiając jednocześnie bezpieczne ćwiczenie w domowym zaciszu. 

Duży wybór sprzętów sportowych do domowej siłowni znajdziesz na Militaria.pl. 

Napisz coś...