Skip to main content

Panzerkampfwagen IV to jedyny typ niemieckiego czołgu, który znajdował się w wyposażeniu niemieckich wojsk pancernych przez całą II wojnę światową. Od pierwszych kampanii błyskawicznych, aż po ostatnie walki w obronie Rzeszy, atakowanej przez potężne zgrupowania Armii Czerwonej. PzKpfw IV należał do najważniejszych typów uzbrojenia niemieckich sił pancernych, a w latach 1939–1945 wyprodukowano ponad 8500 egzemplarzy tego czołgu.

W swojej historii Panzer IV przeszedł bardzo wiele modernizacji, a wprowadzenie latem 1942 roku dział długolufowych w tych czołgach, sprawiło że prowadziły skuteczne walki z nowocześniejszymi sowieckimi i alianckimi wozami, do samego końca pozostając podstawowym typem czołgu w niemieckich dywizjach pancernych.

W niniejszej bogato ilustrowanej publikacji historycznej autor, Thomas Anderson, wykorzystuje nieznane wcześniej zdjęcia oraz fragmenty autentycznych niemieckich dokumentów wojennych i raportów z przebiegu walk, prezentując czytelnikom pełną historię czołgu PzKpfw IV.

PzKpfw IV Ausf. G z 2. SS-PzDiv „Das Reich” holuje po śniegu Opla Blitz, czterokołowy samochód ciężarowy z Kofferbau (zamykanym przedziałem ładunkowym). Na ciężarówce widoczne litery „FK”, oznaczające Feldküche (kuchnię polową). Zdjęcie pochodzi z książki Panzer IV

Niebawem na Militaria.pl będzie dostępna książka Wydawnictwa RM, którą objęliśmy patronatem. Jest to idealna, bogato ilustrowana monografia dla każdego pasjonata broni pancernej – „Panzer IV” autorstwa Thomasa Andersona, wybitnego eksperta w tejże dziedzinie.

Napisz coś...