Skip to main content

Dogtrekking, czyli trekking z psem to forma aktywności, o której wielu z nas mogło jeszcze nie słyszeć. Nie ze względu na młody wiek tej dziedziny, bo w rzeczywistości dogtrekking jest obecny w Polsce od wielu lat. Dopiero od niedawna zyskuje natomiast na popularności, w czym z pewnością pomagają liczne imprezy organizowane przez miłośników tej formy rekreacji. Ludzie uwielbiają konkurować ze sobą w różnego rodzaju zawodach, co doskonale widać m.in. po ogromnej popularności Survival Race, którego Militaria.pl jest partnerem strategicznym.

Dogtrekking rekreacyjny i sportowy

Dogtrekking można podzielić na dwa główne rodzaje: rekreacyjny i sportowy. Pierwszy to nic innego jak tradycyjny trekking, ale uprawiany wraz z czworonogiem. Ma on charakter typowo turystyczny. Miejsce i długość wędrówki wybieramy samodzielnie, dostosowując go do możliwości naszych oraz oczywiście naszego psa. Może to być wycieczka po równianach, po górach czy nawet po większym parku. Możliwości doboru trasy są bardzo szerokie. Należy natomiast pamiętać, że nie wszędzie możemy wędrować z psem. Istnieją miejsca, gdzie wprowadzanie czworonogów jest całkowicie lub częściowo zabronione. O tym jednak więcej za chwilę.

Dogtrekking sportowy ma z kolei charakter zorganizowanej imprezy. Polega on na udziale w zawodach, gdzie to organizator wyznacza lokalizację i orientacyjny przebieg trasy. Dlaczego orientacyjny? Bo często tego typu zawody mają charakter marszu na orientację, więc samodzielnie musimy wyznaczyć drogę, która doprowadzi nas do poszczególnych punktów kontrolnych, a następnie do mety. W przypadku dogtrekkingu sportowego to organizator imprezy powinien zadbać o to, aby zawody organizowane były na terenie, gdzie można podróżować z czworonogiem.

Gdzie można wędrować z psem?

Zakazy czy też odgórnie określone warunki wprowadzania psów najczęściej obowiązują na obszarach Parków Narodowych, co z reguły jest podyktowane kwestiami ochrony przyrody. Istnieją Parki Narodowe, które całkowicie zabraniają wprowadzania psów lub pozwalają wędrować wyłącznie po wybranych szlakach oraz takie, gdzie psy są mile widziane na wszystkich trasach, ale pod warunkiem prowadzenia ich na smyczy (czasami także w kagańcu).

Przykładowo w Tatrzańskim Parku Narodowym można wędrować z psem tylko przez Dolinę Chochołowską. Co ciekawe na terenie Tatr Słowackich (obszar zarządzany przez TANAP, czyli słowacki odpowiednik TPN), zakaz wprowadzania psów nie obowiązuje, choć według ostatnich informacji słowaccy urzędnicy zastanawiają się na zmianami w tym zakresie. Całkowity zakaz wejść z psem obowiązuje m.in. w Pienińskim Parku Narodowym, a w Park Narodowym Gór Stołowych możemy wędrować z psem wszędzie, pod warunkiem, że jest na smyczy. Jak więc widać dość ciężko znaleźć tutaj regułę. Najlepiej więc przed wyjazdem po prostu sprawdzić w sieci np. na stronie internetowej obiektu, jakie na danym obszarze obowiązują obostrzenia dotyczące psów.

Pas taktyczny K9 Thorn do Dogtrekkingu

Sprawdź

Smycz K9 Thorn Petzl z amortyzatorem – czarna

Sprawdź

Szelki dla psa K9 thorn Alpha – olive

Sprawdź

Jak przygotować się do dogtrekkingu?

Do dogtrekkingu przygotowujemy się bardzo podobnie jak do tradycyjnej wędrówki. Zabieramy ze sobą wszystko to, co będzie nam potrzebne na szlaku. Pamiętamy m.in. o plecaku, wygodnych butach i ubraniu. Oprócz tego, musimy odpowiednio przygotować naszego czworonoga. Jeśli wcześniej nie zabieraliśmy go na dłuższe wypady i nie wiemy jak będzie się zachowywał w obcym terenie, warto wcześniej pochodzić z nim w pobliskim parku, systematycznie zwiększając dystanse. Gdy już będziemy pewni, że nasz pupil jest gotowy dla dłuższy wypad, możemy zaplanować bardziej ambitny wyjazd.

Aby wędrówka była komfortowa zarówno dla nas, jak i dla psa, warto pamiętać o zabraniu na szlak kilku akcesoriów typowych do dogtrekkingu tj.:

– linki z amortyzatorem – pełni rolę smyczy, ale wyposażono ją w amortyzator pochłaniający energię wytwarzaną podczas szarpnięć,

– szelek – zastępują obrożę, zapewniają psu większy komfort i zmniejszają ryzyko uszkodzenia kręgów szyjnych,

– pasa biodrowego – służy do przypięcia linki, dzięki czemu nie musimy jej cały czas trzymać w ręce,

– butów dla psa – przeznaczone do ochrony psiej łapy na wypadek skaleczenia w terenie,

– miski na wodę – pozwala nalać psu wody, w sytuacji braku naturalnych źródeł na trasie,

– książeczki szczepień – na wszelki wypadek.

Należy także pamiętać o odpowiednim zapasie wody i pożywienia (zarówno dla nas, jak i dla psa) oraz w zależności do pory roku, skutecznym środku na kleszcze. Oprócz tego przydatna może być saszetka na karmę oraz kieszeń cargo, do której włożymy najpotrzebniejszy ekwipunek, zyskując do niego łatwy dostęp bez potrzebny ściągania plecaka. To oczywiście niecały sprzęt, ale pozostały będzie tożsamy z używanym podczas tradycyjnego trekkingu.

Wyposażenie do dogtrekkingu sportowego jest bardzo zbliżone do tego używanego w rekreacyjnej wersji aktywności. Należy natomiast pamiętać, że organizator może wymagać od nas zabrania dodatkowo jakiejś konkretnej rzeczy. Ostateczny kształt wyposażenia należy więc dopasować do oczekiwań organizatora. Oprócz wspomnianego wyżej sprzętu, najczęściej wymagane jest posiadanie na trasie m.in. kompasu, mapy, apteczki, latarki oraz naładowanego telefonu komórkowego. Ponieważ zawody mają charakter marszu na orientację, z reguły zabronione jest korzystanie z GPS-u, również tego w telefonie.

Saszetka K9 Thorn na karmę – otwarta

Sprawdź

Kieszeń Cargo K9 Thorn do Dogtrekkingu – mała

Sprawdź
ultradźwiękowy odstraszacz kleszczy przyda się przy dogtrekkingu

Ultradźwiękowy odstraszacz kleszczy TickLess dla zwierząt – brązowy 

Sprawdź

Canicross, czyli bieganie z psem

Canicross nie jest odmianą dogtrekkingu, ale ze względu na zbliżony charakter aktywności, chcielibyśmy powiedzieć kilka słów także o tej formie spędzania wolnego czasu z czworonogiem. Wywodzi się ze sportu psich zaprzęgów, jednak zamiast sań czy też wózka, po drugiej stronie linki znajduje się biegnący człowiek. Zadaniem psa jest ciągnięcie, a człowieka… jak najmniejsze spowalnianie psa. Canicross można uprawiać rekreacyjnie albo sportowo. Ten drugi rodzaj oczywiście wymaga treningów. Najlepsi zawodnicy są w stanie przebiec z psem nawet 150 km tygodniowo.

W Polsce zawody w canicrossie organizuje z reguły Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów. Rzeczy używane w canicrossie to m.in. znana z dogtrekkingu linka z amortyzatorem, szelki oraz pas biodrowy. Aby bieg był komfortowy potrzebny będzie ponadto sprzęt do biegów terenowych, czyli buty trailowe i biegowa odzież. Pozostały ekwipunek będzie zależeć od aktualnie panujących warunków, ilości zaplanowanych do pokonania kilometrów czy wymagań organizatora zawodów.

Zarówno dogtrekking, jak i canicross to zajęcia pozwalające zacieśnić więzi pomiędzy psem i właścicielem. Obie aktywności pomogą także w pracy nad kondycją i w walce ze stresem. Polecamy je wszystkim miłośnikom psów, szukającym sposobu na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą akcesoriów dla psów. W sprzedaży posiadamy różnego rodzaju sprzęt, nie tylko do dogtrekkingu.

Napisz coś...