Skip to main content

Złota zasada jest taka, że o buty trekkingowe i taktyczne trzeba regularnie dbać. Żaden inny element garderoby noszony podczas aktywności outdoorowych nie jest poddawany tak dużym obciążeniom, jak buty. Wędrówki po górach, lasach czy obszarach miejskich często wymagają przemierzania nierównego i skalistego terenu. Do tego dochodzi intensywne światło słoneczne, deszcz i konieczność przemierzania zaśnieżonych terenów. Buty taktyczne i trekkingowe muszą naprawdę wiele znieść. 

Z tego względu w tym artykule skupimy się na tym, jak dbać o buty trekkingowe i taktyczne, jak je odpowiednio czyścić, suszyć i impregnować w zależności od materiału. 

Dlaczego warto dbać o buty trekkingowe i taktyczne? 

O każde buty wypada po prostu dbać, a szczególnie dotyczy to modeli trekkingowych i taktycznych. Jak wiesz, takie buty są używane w trudnych warunkach, gdzie muszą radzić sobie z deszczem, błotem i innymi niekorzystnymi czynnikami. Co się stanie, jeśli nie będziesz o nie dbać? Zaniedbanie regularnej pielęgnacji butów może sprawić, że staną się one nie tylko siedliskiem bakterii i grzybów, ale także potencjalnym źródłem infekcji stóp.  

Nie jest to jednak jedyny powód. Jeśli chodzi o buty trekkingowe i taktyczne, najważniejsze jest to, że ich odpowiednia pielęgnacja przedłuży ich żywotność. Czyszczenie i regularna impregnacja butów sprawią, że zachowają one swoje właściwości ochronne. W rezultacie nie będziesz musiał wymieniać butów na nowe po każdym sezonie, co pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. 

Pamiętaj, że nie ma sensu zabierać się za pielęgnację butów dopiero wtedy, gdy ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Wystarczy naprawdę niewiele, by regularnie o nie dbać.  

Jak prawidłowo czyścić buty trekkingowe i taktyczne? 

Nie zwracaj uwagi na to, czy buty są bardzo brudne, czy tylko minimalnie zabrudzone. Skoro mają Ci służyć przez dłuższy czas, to trzeba je regularnie czyścić. Szczególnie jeśli buty mają membranę, to czyszczenie jest jeszcze ważniejsze, bo brud zatyka jej pory. To z kolei sprawia, że but zaczyna gorzej oddychać.  

Jak więc czyścić buty trekkingowe i taktyczne? Do czyszczenia tego typu butów można podejść na dwa sposoby. W zależności od stopnia zabrudzenia można wybrać metodę czyszczenia na sucho lub na mokro. 

Czyszczenie butów na sucho 

Jeśli Twoje buty nie są mocno zabrudzone, czyszczenie na sucho szczoteczką, nawet taką do zębów, może okazać się wystarczające. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią szczoteczkę. Jeśli buty są wykonane z delikatnej skóry licowej, zalecamy wybrać miękką. Skóra licowa jest delikatna i podatna na zarysowania, dlatego należy unikać zbyt szorstkich narzędzi, które mogą ją uszkodzić. Z drugiej strony, w przypadku butów wykonanych na przykład z nubuku, lepiej wybrać szczotkę, która jest nieco ostrzejsza, aby skuteczniej usuwać brud. Pomoże to pozbyć się kurzu i innych zabrudzeń, które osiadły na butach. 

Czyszczenie butów na mokro 

Co jednak zrobić, jeśli okaże się, że czyszczenie butów na sucho nie wystarczy? W takim przypadku potrzebujesz wody i szmatki. Przy pomocy wilgotnej szmatki usuniesz część zabrudzeń. Jeśli jednak buty są naprawdę mocno ubrudzone, możesz opłukać je pod bieżącą wodą i usunąć zabrudzenia z wszelkich szwów, zagięć i wgłębień. Pamiętaj jednak, aby nie płukać butów pod silnym strumieniem wody.   

A jeśli to nie pomogło? Wtedy radzimy zakupić specjalny środek do czyszczenia obuwia. W zależności od materiału, z którego wykonane są buty, musisz zwrócić uwagę na to, który preparat kupić. W naszej ofercie są dostępne środki czyszczące, które występują w wariantach np. do czyszczenia nubuku i zamszu, ale także skóry licowej. 

Jak wyczyścić buty trekkingowe i taktyczne w środku? 

Regularne czyszczenie wnętrza butów usuwa brud i pot, które mogą zatykać pory membrany, zmniejszając oddychalność obuwia. Czyszczenie wnętrza buta ma kluczowe znaczenie nie tylko dla estetyki, ale także dla utrzymania higieny. Gromadzący się pot i naskórek stanowią idealne środowisko dla bakterii, które mogą prowadzić do powstawania nieprzyjemnego zapachu. Aby wyczyścić wnętrze butów, najlepiej użyć letniej wody. 

Czyszczenie wkładki i wnętrza butów jest tak samo ważne, jak dbanie o ich zewnętrzną część. Wkładki do butów możesz łatwo wyczyścić, zwilżając miękką szmatkę letnią wodą. Delikatnie przetrzyj wkładki, usuwając brud i potencjalnie nieprzyjemne zapachy. Jeśli wkładki są wykonane z materiału przystosowanego do prania, takiego jak materiał syntetyczny, można je wyjąć z butów i wyprać w pralce w niskiej temperaturze, około 30 stopni. Możesz też po prostu wymienić wkładki w butach na nowe. Do wyboru są np. wkładki żelowe, antybakteryjne czy z węglem aktywnym. 

Czy buty trekkingowe i taktyczne można prać w pralce? 

Zdecydowanie odradzamy prania butów trekkingowych i taktycznych w pralce. Dotyczy to zwłaszcza tych wykonanych z materiałów skórzanych czy wyposażonych w membranę. Ten rodzaj obuwia nie powinien być prany w pralce czy w misce z gorącą wodą, a także nie zaleca się stosowania zwykłych detergentów do prania. W procesie prania może dojść do uszkodzenia butów, a także samego urządzenia piorącego. O ile producent wyraźnie nie zaznaczy, że takie buty można prać w pralce, lepiej nie ryzykować. 

Zawsze możesz sprawdzić opis produktu, aby dowiedzieć się, czy producent zaleca pranie butów w pralce i postępować zgodnie z instrukcjami. 

Suszenie butów trekkingowych i taktycznych

Pamiętaj, aby wysuszyć wyczyszczone na mokro buty. Pozostaw je do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Nie stawiaj butów w bezpośrednim kontakcie z otwartymi źródłami ciepła (kaloryfery, grzejniki, kominek itp.). Obuwie straci wtedy elastyczność, a szwy osłabną. Jeżeli w środku buta jest mokro, dobrym pomysłem jest wyjęcie wkładek, rozsznurowanie butów i wyciągnięcie języków na wierzch. Do wnętrza butów możesz też włożyć gazety lub ręczniki papierowe, których zadaniem jest wyciąganie wilgoci ze środka. 

Jak dbać o buty taktyczne i trekkingowe?

Impregnacja butów trekkingowych i taktycznych – zwiększenie ochrony obuwia 

Ostatnim bardzo ważnym krokiem przy pielęgnacji butów jest ich impregnacja. Nowe buty są zazwyczaj impregnowane, ale każdy produkt z czasem traci swoje właściwości. Jeśli zauważysz, że but jest przemoczony od zewnątrz, oznacza to, że nadszedł czas, aby go zaimpregnować. Jeżeli Twoje buty taktyczne lub trekkingowe są wyposażone w membranę, taką jak GORE-Tex, to brak impregnacji nie powinien spowodować przemoczenia buta, ponieważ woda zostanie zatrzymana przez membranę, ale but nadal będzie mniej oddychający. Jeśli jednak buty nie mają membrany i używasz ich w deszczu, przemoczenie butów jest prawie pewne. 

Jak impregnować buty trekkingowe i taktyczne w zależności od materiału?

Przed impregnacją butów musisz koniecznie sprawdzić, z jakiego materiału są one wykonane. Ustalenie rodzaju materiału jest kluczowym krokiem, ponieważ różne materiały wymagają innych środków impregnujących.  Wybór niewłaściwego produktu do impregnacji może prowadzić do nieskutecznej ochrony lub nawet uszkodzenia obuwia. Prawidłowa impregnacja zapewnia ochronę przed wilgocią, brudem i innymi czynnikami zewnętrznymi, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnych właściwości materiału. 

Użycie impregnatu jest zazwyczaj proste. Zawsze sprawdzaj, co jest zawarte w opisie producenta, ponieważ mogą tam znajdować się wskazówki. Jeśli wybierasz spray, trzymaj go około 10-15 cm od buta i spryskaj powierzchnię na zewnątrz. Gdy używasz aplikatora w formie gąbki, przyłóż go do buta i równomiernie rozprowadź środek. Aplikacja pasty lub wosku może być bardziej skomplikowana. Nałóż produkt i wmasuj w buty okrężnymi ruchami ściereczką. Jeśli skóra jest bardzo sucha, można zastosować dwa razy, ale poczekaj na wyschnięcie pierwszej warstwy przed nałożeniem kolejnej. 

Buty trekkingowe i taktyczne ze skóry licowej 

Do impregnacji butów wykonanych ze skóry licowej najlepiej użyć specjalnego wosku, który zaimpregnuje i dodatkowo odżywi skórę. Koniecznie sprawdź w opisie produktu, czy wosk jest odpowiedni do impregnowania butów z membraną, o ile but jest w nią wyposażony.  

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wosków, ale my proponujemy Coccine Nano Wax. Wosk ten nadaje butom wysoki połysk, wnika w strukturę skóry, chroni i pielęgnuje. 

Buty taktyczne Reebok Trailgrip Tactical 6" Wide - Black

Buty trekkingowe i taktyczne z nubuku 

Buty z nubuku mogą być również woskowane. Jednak wosk może zmienić wygląd tego materiału. Nubuk straci swój charakterystyczny meszek i delikatnie zmieni kolor. Wyglądem będzie bardziej przypominał skórę licową. Aby temu zapobiec, można użyć uniwersalnego środka Granger’s Footwear Repel. Ten środek impregnujący na bazie wody przeznaczony jest również do butów z membraną. 

Buty Protektor Grom Unique - Beige

Buty trekkingowe i taktyczne z zamszu 

Zamsz jest inaczej znany jako welur. Metoda impregnacji jest zasadniczo bardzo podobna do butów z nubuku. Nie zaleca się stosowania wosku do butów z zamszu, ale można bezpiecznie użyć Granger’s Footwear Repel albo specjalnego impregnatu do nubuku i weluru. 

Buty Pentagon Scorpion Suede V2 8" Coyote

Buty trekkingowe i taktyczne z materiałów syntetycznych 

Do butów wykonanych głównie z materiałów syntetycznych, warto użyć uniwersalnego środka Granger’s Footwear Repel. 

Jak prawidłowo przechowywać buty trekkingowe i taktyczne? 

Jeśli chcesz wydłużyć żywotność swoich butów, przechowuj je w suchym, przewiewnym miejscu z dala od bezpośredniego światła słonecznego, aby zapobiec blaknięciu kolorów i uszkodzeniom materiału. Nie przechowuj butów w plastikowych torbach, które mogą sprzyjać gromadzeniu się wilgoci i pleśni. Przed przechowywaniem upewnij się, że buty zostały dokładnie wysuszone, aby zapobiec nieprzyjemnym zapachom.

Dbałość o buty trekkingowe i taktyczne – czyli podstawa długiego użytkowania

Dla każdego miłośnika gór, amatora survivalu czy innych aktywności outdoorowych dobre buty to podstawa.  Jednak, aby obuwie służyło przez długie lata, niezbędna jest jego regularna pielęgnacja. Zamiast szukać co sezon nowej pary lub nosić zaniedbane buty, które nie zapewniają odpowiedniej ochrony, warto poświęcić kilka minut na ich pielęgnację – czyszczenie, suszenie i impregnację. Z tego względu warto wiedzieć, jak dbać o buty trekkingowe i konsekwentnie wcielać w życie opisane powyżej zalecenia. 

Napisz coś...