Skip to main content

Za ciężki plecak może uprzykrzyć nawet najprzyjemniejszą wyprawę w góry czy spacer po lesie. Po co torturować swoje plecy dźwigając ekwipunek o większej wadze, niż jest to konieczne? Jak obniżyć wagę bagażu?

Jeśli kompletując sprzęt, skupisz się dodatkowo na możliwościach redukcji jego ciężaru, odwdzięczy ci się to na trasie. W czasie marszu będziesz szybszy, dotrzesz dalej, a przede wszystkim będziesz w stanie czerpać więcej przyjemności z podróży. Sprawdź, jak możesz sprytnie odchudzić swój ekwipunek.

Czy istnieje konkretna odpowiedź na pytanie: jaką maksymalną wagę plecaka będziemy w stanie w miarę wygodnie nieść na plecach przez parę dni wędrówki? Przyjmuje się, że jest to około 1/3 wagi ciała silnej osoby lub 1/4 wagi ciała osoby przeciętnej. Co to oznacza w praktyce? Wysportowany mężczyzna ważący 85 kg powinien poradzić sobie z plecakiem ważącym około 27 kg, jednak przeciętny turysta o tej samej masie ciała udźwignie bagaż o wadze 20 kg.

Są to jednak wartości maksymalne, do których współcześni podróżnicy pakując plecak rzadko się zbliżają. Dlaczego? Ponieważ dziś odchodzi się już raczej od gorliwego pakowania się na każdą możliwą okoliczność, a skupia się bardziej na szukaniu rozwiązań minimalistycznych i uniwersalnych. Poza tym zmieniają się materiały, z których wykonane są ubrania, plecaki, namioty, etc. Wszystko po to, aby nasz ekwipunek nas nie ograniczał, był lekki i pozwolił nam czerpać jak najwięcej przyjemności z wędrówki. Jak to osiągnąć?

Wybieraj przedmioty wielozadaniowe

Multitool

Piła do drewna, pilnik, nożyczki, nóż, śrubokręt, miarka, otwieracz do kapsli czy puszek – to wszystko i jeszcze więcej możesz zabrać ze sobą w postaci jednego wielofunkcyjnego narzędzia. Niewielki i lekki multitool możesz włożyć do małej kieszeni plecaka lub przymocować do szlufki spodni i zapomnieć o jego istnieniu aż do momentu, w którym przyda ci się on w potrzebie lub kryzysowej sytuacji. Jeśli planujesz lot w odleglejsze miejsce, to wiedz, że z modelami Leatherman Style PS oraz Tread Metric bez problemu wejdziesz na pokład samolotu.

Multitool Leatherman Style PS (831491)
Sprawdź
Multitool Leatherman Style PS Red (831866)
Sprawdź
Multitool Leatherman Tread Metric Black DLC (832324)
Sprawdź

Spork lub niezbędnik

Po co pakować cały komplet sztućców na wyprawę survivalową czy campingową, skoro możesz wybrać spork? Łyżkowidelec 3w1 posłuży Ci, w zależności od potrzeb, za widelec, łyżkę lub nóż. Możesz być pewien, że to uniwersalne narzędzie zaoszczędzi miejsce w Twoim plecaku i na pewno nie uczyni go dużo cięższym.

Dobrą opcją jest też praktyczny niezbędnik, który oprócz sztućców kryje w sobie korkociąg, przebijak oraz sprężyste kółko umożliwiające dopięcie niezbędnika do odzieży lub elementów ekwipunku.

Niezbędnik Badger Outdoor Military Steel 4MCS (BO-CS1702403)
Sprawdź
Spork Rockland Cutlery 3w1 – Green
Sprawdź
Niezbędnik Badger Outdoor Camping Steel BLK (BO-CS1702402)
Sprawdź

 Bransoletka Paracord z krzesiwem

Sznurowadła, sznur do prania, linka mocująca, biwakowa lub lina do budowy schronienia czy też służąca do zabezpieczania ekwipunku. Możesz mieć to wszystko przy sobie w jednej funkcjonalnej bransoletce. Ten przydatny gadżet posiada również w zapięciu krzesiwo, gwizdek ratunkowy oraz blaszkę, która z powodzeniem spełni rolę drobnego ostrza.

Bransoletka Paracord z krzesiwem – oliwkowa
Sprawdź
Bransoletka Paracord z krzesiwem – czarna
Sprawdź
Nóż Master Cutlery Survival z krzesiwem (HK-106320)
Sprawdź

Filtr do wody

Jeśli masz pewność, co do lokalizacji i dostępnych w niej źródeł wody weź ze sobą filtr. Może nie jest to wielozadaniowy przedmiot, jednak z powodzeniem zastąpi Ci kilka butelek wody. Materiał filtrujący ochroni przed przedostaniem się do cieczy drobnoustrojów (m.in. bakterii salmonelli, cholery, E coli). W zestawie z filtrem do wody Sawyer Mini Blue znajduje się słomka, worek na wodę oraz strzykawka do czyszczenia filtra.

Możesz rozważyć również zabranie ze sobą camel baga wbudowanego w plecak.

 

Filtr do wody Sawyer Mini Blue (SP128)
Sprawdź
Filtr do wody Sawyer Mini Camo (SP107)
Sprawdź
Wkład hydracyjny 2,5L – olive (GFT-25-024787) G
Sprawdź

Czy odchudzanie bagażu odchudza też portfel?

Oczywiście, aby zredukować znacznie wagę bagażu możesz pokusić się o zakup ultralekkiego plecaka czy namiotu. Sprzęt biwakowy i survivalowy produkowany z coraz lżejszych materiałów (np. włókno węglowe czy tytan) ma jednocześnie dużą wytrzymałość. Jednak niestety istnieje tu zależność: jeśli waga ekwipunku idzie w dół, to jego cena wzrasta. Namioty ważące zaledwie 1730 g są nawet czterokrotnie droższe od tych ważących ok. 3000 g.

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup ultralekkiego namiotu, zabierz na wyprawę kompana. Podzielcie części namiotu. Niech on niesie tropik, Ty stelaż. Jeśli dobrze znasz trasę, a pogoda zapowiada się dobrze, zamiast namiotu wybierz płachtę biwakową.

Poznaj też inne sposoby na leśne biwakowanie:

Co jeszcze możesz zrobić, aby zredukować wagę swojego ekwipunku?

– roluj ubrania lub używaj strunowych worków próżniowych,

– zamiast tradycyjnych, bawełnianych ręczników wybieraj te szybko absorbujące wodę i dobrze poddające się kompresji,

Składana szczoteczka do zębów BCB Toothbrush (CS740)
Sprawdź
Ręcznik szybkoschnący Fjord Nansen Tramp Light Green M
Sprawdź
Ręcznik szybkoschnący Fjord Nansen Tramp Light Green L
Sprawdź

– niektórzy decydują się na odcinanie końcówek szczoteczek do zębów lub za długich pasków przy plecaku – jednak sam musisz się zastanowić, czy rzeczywiście aż tak chcesz walczyć o każdy gram?

– duży rozmiar plecaka prowokuje, aby go wypełnić po brzegi. Wybierz połowę mniejszy plecak i wypakuj go tylko najpotrzebniejszym ekwipunkiem.

Im więcej odbędziesz wypraw, tym lepiej poznasz siebie i będziesz wiedział, jakiego sprzętu najbardziej potrzebujesz i z jakiego korzysta ci się najlepiej. Najważniejsze jednak, aby obniżanie wagi plecaka nie odbywało się kosztem bezpieczeństwa podróży i nie wpływało negatywnie na podstawowy komfort twojej wędrówki.

Napisz coś...