Skip to main content

Plecak jest podstawowym wyposażeniem, które posiada prawie każdy, ale czy wiesz, jak poprawnie go spakować? Odpowiednie zapakowanie plecaka ułatwia organizację i wpływa na komfort Twojej podróży. W tym artykule omawiamy, jak poprawnie spakować plecak oraz podpowiadamy, gdzie sprawdzą się plecaki o popularnych pojemnościach.

Jak spakować plecak – zasady 

Dobrze spakowany plecak jest gwarancją nie tylko wygody, ale również bezpieczeństwa podczas wszelakich wycieczek outdoorowych. Wiele osób niesłusznie bagatelizuje organizację przedmiotów w plecaku. Rozsądnie rozmieszczenie wyposażenia umożliwi równomiernie rozłożenie ciężaru plecaka, zapobiegnie wbijaniu się w plecy przedmiotów, a także ułatwi odnalezienie konkretnego elementu ekwipunku w krótkim czasie. Zatem jak dobrze spakować plecak? 

Plecak turystyczny

Przyjrzyj się plecakowi 

Plecaki turystyczne, trekkingowe, wyprawowe czy survivalowe, niezależnie od pojemności, wyposażone są w szereg kieszeni i przegródek, a każda z nich pełni jakąś funkcję. Przed rozpoczęciem pakowania warto się przyjrzeć jak zbudowany jest Twój plecak. Na wycieczkę zabierasz kijki trekkingowe? Sprawdź, czy Twój plecak nie został wyposażony w specjalne pętle do ich mocowania. A może potrzebujesz wygodnej kieszonki pod ręką na telefon? Przyjrzyj się pasowi biodrowemu i piersiowemu.  

Rozsądnie dobierz wyposażenie 

Bardzo często na wycieczki outdoorowe zabierane są przedmioty, które nie są potrzebne, a jedynie zajmują przestrzeń w plecaku i zwiększają jego wagę. Temu problemowi można jednak zaradzić w prosty sposób. 

Przygotuj listę przedmiotów, które mogą Ci się przydać na wyprawie i zgromadź je w jednym miejscu. Kolejnym krokiem jest eliminacja tego, co nie jest niezbędne. W outdoorze mniej znaczy więcej, dlatego zabierz tylko to, co jest absolutnie konieczne. 

Dobrą praktyką jest również sprawdzanie prognozy pogody na dzień (lub dni), na który przypada Twoja wycieczka. Warto także prześledzić trasę, którą będziesz podążać, aby wiedzieć, czego się na niej spodziewać.  

Warstwy wyposażenia w plecaku 

Zebrane wcześniej przedmioty dobrze podzielić na cztery grupy: 

  • Grupa 1 – rzadko używane – to wyposażenie, które sporadycznie wyciągasz z plecaka, na przykład akcesoria noclegowe. 
  • Grupa 2 – ciężkie przedmioty – w tej grupie umieść przedmioty o sporej masie, takie jak na przykład elementy kuchni turystycznej czy jedzenie. 
  • Grupa 3 – lekkie przedmioty o sporych rozmiarach – na przykład zapasowa odzież. 
  • Grupa 4 – najczęściej używane – czyli wszystko to, co powinno być pod ręką. 

Przedmioty w plecaku umieszczaj zgodnie z poniższym schematem. 

Schemat pakowania plecaka turystycznego

Plecak 20 litrów na jednodniowe wypady 

Plecak turystyczny 20 litrów jest kompaktowy, ale odpowiednio zapakowany może pomieścić sporo ekwipunku. To popularny wybór osób, które poszukują lekkiego i poręcznego plecaka. 

20 litrowe plecaki świetnie sprawdzą się na krótkie wypady w teren, na których nie potrzebujesz dużej ilości bagażu. Warto je wybierać na jednodniowe wycieczki, wypady z nocowaniem w miejscach, w których zapewnione są akcesoria noclegowe czy na codzienne spacery. 

Co spakować do plecaka 20 litrowego? Na krótką wycieczkę przydadzą takie elementy wyposażenia jak: zapas wody, prowiant (na przykład przekąski wysokoenergetyczne), lekką kurtkę (przeciwdeszczową albo wiatrówkę), mapa i kompas lub GPS, apteczka, powerbank, nakrycie głowy, narzędzie wielofunkcyjne (scyzoryk lub multitool), latarka. 

Plecak 30 litrów na weekendowe wycieczki 

Plecak turystyczny 30 litrów jest dobrym kompromisem pomiędzy kompaktowym a dużym trekkingowym plecakiem. 30 litrów to większa przestrzeń użytkowa przy zachowaniu stosunkowo niewielkiego rozmiaru.  

Taki plecak będzie dobrym wyborem na weekendowe wyprawy, bez trudu pomieścisz w nim większą ilość wyposażenia bez nadmiernego obciążenia. W takich plecakach znajdziesz też dodatkowe funkcje, jak na przykład pętle i troki na sprzęt turystyczny.  

W plecaku 30 litrowym na weekendową wyprawę spakujesz między innymi: odzież na zmianę (w tym koszulki, spodnie, bieliznę, skarpety, dodatkową ciepłą bluzę lub polar oraz kurtkę wiatrówkę albo przeciwdeszczową), buty na zmianę, artykuły higieniczne, naczynia turystyczne, wodę i prowiant, narzędzie wielofunkcyjne, mapę i kompas, nakrycie głowy.  

Wybierając się na kilkudniowy wypad z nocowaniem przyda się coś do spania. Jak spakować śpiwór do plecaka? Najlepszym sposobem jest przytroczenie śpiwora do plecaka — zaoszczędzisz w ten sposób miejsce wewnątrz.  

Plecak 50 litrów na trekking, backpacking i dłuższe wyprawy 

Turystyczny plecak 50 litrów to duży plecak, który warto zabrać na wielodniowy wypad w teren. Zapewnia dużą przestrzeń, a jednocześnie oferuje dobre wsparcie pleców.  

W plecaku 50 litrowym oprócz pojemnej głównej komory znajdziesz wiele kieszeni wewnątrz i na zewnątrz plecaka oraz w pasie biodrowym. Producenci często stosują dodatkowy zamek, dzięki któremu możesz otworzyć plecak od dołu,  możesz więc wyjąć na przykład akcesoria noclegowe bez wypakowywania całego plecaka.  

W dużych plecakach bardzo istotnym elementem jest system nośny, a dokładniej obecność pasów biodrowych i piersiowych. Przy znacznie obciążonym plecaku ważne jest, aby jego ciężar nie spoczywał głównie na barkach, a został przeniesiony na biodra. Wybierając duży plecak koniecznie zwróć uwagę na to, czy obecne są pasy biodrowy i piersiowy, a także przyjrzyj się czy pasy są szerokie i wyściełane (także te naramienne). 

W plecakach wyprawowych możesz znaleźć mocowania na sprzęt turystyczny, a także klapę, która okrywa zamek komory głównej. Klapa będzie przydatna do przymocowania pod nią śpiwora. Jak spakować namiot do plecaka? W ten sam sposób, o którym wspominaliśmy wcześniej, przytrocz go do zewnętrznej części plecaka.  

Duże plecaki 50 litrowe pomieszczą niezbędny sprzęt i wyposażenie, które przyda Ci się na kempingach, zimowych wypadach, backpackingu i innych wycieczek trwających kilka dni. W dolnej części spakuj na przykład dodatkowy koc, w części przylegającej do pleców umieść akcesoria kuchni turystycznej (na przykład kuchenkę i zapas jedzenia), w środkowej części warto mieć odzież na zmianę, przestrzeń w górnej części plecaka przeznacz na często używane elementy, a kieszenie w klapie będą dobrym miejscem na dokumenty, mapę czy latarkę Dodatkowe boczne kieszenie warto przeznaczyć na wodę, te w pasie biodrowym na drobiazgi, które chcesz mieć pod ręką. 

Przydatne akcesoria do plecaków 

Akcesoria do plecaków turystycznych poprawiają wygodę i komfort wycieczek terenowych. Jakie akcesoria warto dokupić do plecaka? Podstawowymi akcesoriami są między innymi: 

  • Pokrowiec przeciwdeszczowy — niektóre modele plecaków są wyposażone w pokrowiec, a do modeli, które są pozbawione pokrowca, możesz go dokupić. Pokrowiec przeciwdeszczowy ochroni zarówno plecak, jak i jego zawartość przed zamoknięciem. 
  • Dodatkowe kieszenie — przydają się do rozszerzenia pojemności plecaka, możesz je wygodnie przypiąć w dogodnym dla Ciebie miejscu. W kieszeniach warto przechowywać przedmioty, do których chcesz mieć łatwy i szybki dostęp. 
  • Karabińczyki — karabińczyki przydają się do dopinania wyposażenia przy plecaku, ale ich zastosowanie jest praktycznie nieograniczone. 
  • Wkład hydracyjny — warto go stosować w dużych plecakach i podczas wymagających wędrówek, w trakcie których często sięgasz po wodę. Wkład hydracyjny wygodnie umieścisz w plecaku,  dzięki czemu ręce pozostają wolne. 

Pojemne plecaki i praktyczne akcesoria w Militaria.pl 

W Militaria.pl oprócz szerokiego wyboru pojemnych plecaków topowych producentów wyposażenia outdoorowego, znajdziesz także równie bogatą ofertę akcesoriów do plecaków, które zwiększą komfort Twoich podróży. Nie wiesz jaki plecak wybrać? Skontaktuj się z ekspertami Militaria.pl, a pomogą Ci w wyborze!  

DHL23:59

Poznaj autorkę artykułu


Joanna

W Militaria.pl jest specjalistką w dziedzinie SEO i tworzenia tekstów użytkowych. Odpowiada za optymalizację treści, analizy oraz tworzenie tekstów na blogu i w sekcji porad grupy Militaria.pl.

Po godzinach pracy czas woli spędzać w otoczeniu natury, czy to na górskich szlakach, czy w pobliskich lasach. To w tych dzikich zakątkach odnajduje spokój i harmonię, której często brakuje w codziennym życiu. Wiele udzielanych rad i tipów outdoorowych przetestowała na własnej skórze.

Dużą uwagę poświęca również zwierzętom. Podczas wędrówek z zainteresowaniem obserwuje je w naturalnym środowisku. Jest wielką fanką zasad "Leave no trace", do których, jej zdaniem, powinien stosować każdy wchodzący do lasu.

Napisz coś...