Skip to main content

Majówka to czas, kiedy w nasze życie wkrada się odrobina beztroski. To ten moment, gdy mimo codziennych obowiązków w pracy i w domu, można znaleźć szybką odskocznię w postaci długiego weekendu. Co wtedy robić? Wielu zna odpowiedź na to pytanie jeszcze na długo przed wyczekiwanym terminem, lecz równie duża grupa osób podejmuje decyzję na krótko przed wyjazdem. Ten artykuł ma na celu służyć za ogólną inspirację dla majówki 2019, która w tym roku może zaowocować aż dziewięcioma dniami wolnymi, po wykorzystaniu zaledwie trzech dni urlopowych. Przeczytajcie, jak spędzić aktywnie majówkę!

Majówka w górach!

Aktywny wypoczynek to często jedna z najlepszych opcji na odskocznię od życiowej rutyny, ponieważ jeśli na co dzień jesteśmy zapracowani, to często może się to wiązać z brakiem odpowiedniej ilości zdrowego ruchu. W walce z siedzącym trybem życia z pewnością wspomoże nas majówka spędzona w górskich regionach Polski.

Liczne szlaki, piękne widoki, ciekawe miejsca z bogatą historią, a wszystko to doprawione nocowaniem w schronisku lub pod namiotem? Brzmi zachęcająco, a w dodatku może to być sposób na tanie wycieczki, które są przepełnione atrakcjami, lecz nie sieją spustoszenia w naszym portfelu. Wszystkie te czynniki mogą zostać spełnione na przykład w regionie Karkonoszy i Gór Izerskich. W okolicach Karpacza nie brakuje szlaków, są miejsca o ciekawej historii (np. Świątynia Wang), a także można znaleźć miejsca dedykowane do rozbijania namiotów. Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny, jeżeli interesuje nas majówkowy biwak, ponieważ jak pisaliśmy w jednym ze wcześniejszych wpisów:

Większość szlaków turystycznych w Polsce zlokalizowana jest na terenach Parków Narodowych lub Lasów Państwowych. W obu przypadkach możemy niestety biwakować wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych”.

Przeczytaj o sposobach na leśne obozowanie

Kontynuując na przykładzie Karpacza, należy zaznaczyć, że jest to jedno z częściej odwiedzanych miejsc w regionie, ale osoby zainteresowane tymi mniej popularnymi atrakcjami i tak będą miały okazję odwiedzić takie lokalizacje jak na przykład Starościńskie Skały w paśmie Rudaw Janowickich – skalny labirynt położony w malowniczej okolicy i punkt widokowy z piękną panoramą.

Za inny przykład może posłużyć rezerwat ciemnego nieba w Górach Izerskich, w okolicy schronisk Chatka Górzystów oraz Orle. Przeciętny mieszkaniec miasta zainteresowany obserwacjami nocnego nieboskłonu będzie doświadczać negatywnych efektów zanieczyszczenia światłem, co utrudnia, a nawet uniemożliwia dostrzeżenie wielu struktur, jak np. odległe galaktyki czy mgławice. Dlatego powstają parki ciemnego nieba, gdzie warunki obserwacyjne są znacznie lepsze oraz gdzie odbywają się regularne zloty miłośników astronomii. Z kolei przeciętny mieszkaniec miasta, nawet ten niezainteresowany obserwacją gwiazd, będzie mógł zobaczyć, jak wygląda prawdziwie ciemne niebo.

Lornetka Bushnell H2O 10×42 Porro

Sprawdź
Victorinox Huntsman

Scyzoryk Victorinox Huntsman

Sprawdź

Termos Badger Outdoor Bullet Brass 0,5l

Sprawdź

To dobry moment, aby przypomnieć, że ludzkie oko potrzebuje dłuższej chwili na dostosowanie się do ciemności – do bardziej rozszerzonych źrenic wpada więcej światła, a my widzimy więcej. Warto wyposażyć się w latarkę z czerwonym trybem świecenia, ponieważ czerwone światło jest mniej inwazyjne dla naszych oczu, które przystosowały się już do ciemności.

Powyższe jest jedynie przykładem jednej ze strategii na majówkowy weekend, która zakłada korzystanie zarówno z bardzo popularnej lokacji, jak i odwiedzanie tych odrobinę mniej rozsławionych, znajdujących się w przystępnej odległości.

Majówka na rowerach

Kolejnym przykładem mogącym okazać się inspiracją na majówkę 2019, będzie wycieczka rowerowa. Było już południe Polski, więc tym razem można skierować wzrok ku północy i obrać na cel Szlak Latarni Morskich. Takie zwiedzanie polskiego wybrzeża na dwóch kołach, wkomponowuje się w ideę aktywnego wypoczynku, lecz należy przyznać, że do pokonania całej odległości w postaci ok. 670 km, niezbędna będzie odpowiednia kondycja. Oczywiście ogromną zaletę Szlaku Latarni Morskich stanowi fakt, że można go dostosować do własnych sił i zdecydować się na przejechanie tylko jego części.

Latarka czołowa i kątowa Olight H2R Cool White – 2300 lumenów

Sprawdź

Namiot 2-osobowy Coleman Darwin 2 ST

Sprawdź

Płachta biwakowa Bushmen Thermo Tarp z termoizolacją 2×3

Sprawdź

Taki program wyjazdu sprawia, że każdego dnia będziemy podziwiać inne widoki, a do wyboru otrzymujemy także liczne atrakcje poboczne, stanowiące urozmaicenie dla odwiedzanych latarni. Oczywiście należy pamiętać choćby o zmiennych warunkach pogodowych, które mogą nas zaskoczyć, w związku z czym warto mieć w zanadrzu wodoodporną odzież, a także wodoodporne etui i torby na elektronikę oraz inne rzeczy.

Niezależnie od tego, czy zainteresujemy się odbyciem całej trasy od Świnoujścia do Krynicy Morskiej w celu odwiedzenia wspomnianych latarni, czy też zaciekawi nas zupełnie inny obszar Polski, wycieczki rowerowe zawsze pozwolą na sporą dozę elastyczności, co stanowi ich dużą zaletę. Trasę zawsze można zmodyfikować, skrócić lub wydłużyć.

Nocleg z powodzeniem można rezerwować dopiero na miejscu, a jako plan awaryjny warto zabrać ze sobą chociażby namiot. Od 1 maja 2021 roku możesz legalnie nocować na dziko w każdym nadleśnictwie w Polsce. Są do tego przeznaczone specjalne obszary. Musisz jednak pamiętać, że w takim miejscu może nocować maksymalnie 9 osób i nie dłużej niż 2 noce z rzędu. Jeśli planujesz wycieczkę w większym gronie i chcecie zabrać ze sobą namioty, to pamiętaj o tym, żeby najpóźniej 2 dni przed planowanym noclegiem zgłosić to do nadleśnictwa. W naszym planie wycieczki można uwzględnić także zapasowy dzień lub dwa, co pozwoli na ewentualne opóźnienia w ilości pokonywanych kilometrów.

Spędzić aktywnie majówkę

Co robić w majówkę? Każdy znajdzie własną odpowiedź, która najlepiej wpasuje się w  indywidualne preferencje. Być może przykłady akurat wymienione powyżej będą dla kogoś inspiracją na tegoroczny długi weekend. Wiele osób decyduje się na aktywne spędzanie majówki, ponieważ niesie to ze sobą sporo zalet. Na koniec przypominamy, że dla czerpania jak największej przyjemności z pozostawania w ruchu, należy zadbać o odpowiednio komfortowy i wytrzymały ubiór.

Duży wybór ubrań odpowiednich na majówkę znajdziesz na stronie Militaria.pl w kategorii odzież

Napisz coś...