Skip to main content

Namiot to drugi, mobilny dom i choć jak przystało na wyposażenie outdoorowe, zniesie wiele, to warto o niego dbać. Podczas wypraw w teren nierzadko zdarzają się sytuacje, w których trzeba się spieszyć, żeby rozłożyć namiot. Nieoczyszczone lub krzywe podłoże, błoto, niekorzystne warunki atmosferyczne czy niedbałe rozłożenie namiotu mogą prowadzić do jego uszkodzeń, a nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak do pogłębienia problemu.

Regularnie czyszczenie, pranie i impregnowanie namiotu przedłuża jego żywotność. W tym artykule przygotowaliśmy poradnik jak skutecznie wyczyścić i zadbać o swój namiot. 

Jak wyczyścić namiot? Od czego zacząć?

Czyszczenie namiotu po wyprawie warto zacząć od opróżnienia jego wnętrza, jeśli nie zostało to zrobione jeszcze w terenie. Sprawdź, czy w środku nie ma liści, trawy, owadów lub innych, podobnych elementów i wysprzątaj namiot.

Kolejnym krokiem będzie usunięcie zaschniętego brudu. W tym celu warto przygotować zestaw składający się z:

  • miski z zimną wodą,
  • szczotki, ścierki lub gąbki,
  • środka do czyszczenia namiotu lub delikatnego detergentu.
Jak wyczyścić namiot

Jak wyczyścić namiot ręcznie?

Ręczne pranie namiotu może zająć trochę czasu i być nieco wymagające, ale nie niemożliwe. Jak to zrobić?

Pierwszym krokiem będzie zwilżenie powłoki namiotu zimną wodą. Zaschnięty bród i błoto dzięki wodzie zaczną się rozpuszczać, tym samym będą łatwiejsze do usunięcia. Następnie należy przygotować roztwór środka czyszczącego do namiotu zgodnie z instrukcją podaną przez producenta. Środek czyszczący w postaci roztworu należy nanieść na tkaninę namiotu za pomocą gąbki, szczotki czy ściereczki i rozprowadzić okrężnymi ruchami. Wymagające plamy możesz potraktować nieco silniej i potrzeć zabrudzone miejsce.

Na zabrudzenia narażony jest nie tylko materiał, ale również inne elementy namiotu. Stelaż, rurki, śledzie, szpilki i zamki namiotu również wymagają sprawdzenia i wyczyszczenia. Metalowe elementy narażone są na korozję, dlatego istotne jest, aby po umyciu wytrzeć je do sucha. Czyszczenie zamka zacznij od usunięcia brudu i piasku z ząbków (protip: jeśli zamek nie działa płynnie, natrzyj go parafiną).

Pamiętaj, żeby po zakończonym praniu usunąć resztki środków chemicznych. Wystarczy spłukać namiot od zewnątrz zimną wodą, a następnie pozostawić namiot do wyschnięcia, najlepiej rozwieszony.

Pranie namiotu w pralce – czy warto?

Pranie w pralce może wydawać się szybszym i łatwiejszym sposobem na wyczyszczenie namiotu, a może niestety doprowadzić do jego zniszczenia. Zbyt wysoka temperatura prania, zbyt duże obroty mogą zniszczyć powłokę namiotu, a nawet wywołać zmianę kształtu i rozmiaru namiotu. Dlatego zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest jednak przeprowadzać pranie ręczne.  

Jak wyczyścić namiot

Pleśń, tłusta plama, żywica – jak wyczyścić z nich swój namiot?

Zabrudzenia namiotu powstałe z pleśni, żywicy czy tłustych substancji nie są łatwe do usunięcia. Co więcej, pleśń obecna w namiocie stanowi zagrożenie dla zdrowia, dlatego bezwzględnie należy się jej pozbyć.

Jak wyczyścić namiot z pleśni?

Pleśń można usunąć korzystając z podstawowych środków, które znajdują się w niejednej kuchni czy łazience.

Pierwszym sposobem jest wykorzystanie wody utlenionej. Rozpyl ją na ogniska pleśni, odczekaj 30 minut, a następnie spłucz wodą.

Drugim sposobem, żeby wyczyścić namiot z pleśni jest zastosowanie roztworu octu i wody w proporcjach 1:1. Roztwór rozpyl na miejsca pokryte pleśnią, pozostaw na kilka minut i przetrzyj je gąbką lub ściereczką z mydłem.

Jeszcze inną metodą jest pokrycie wykwitów pleśni roztworem sody oczyszczonej, wody i octu. Tak samo jak w poprzednich przykładach, mieszankę nałóż, odczekaj i przetrzyj wilgotną szmatką. 
Dobrą praktyką jest wietrzenie i suszenie namiotu, aby zapobiec rozwojowi pleśni. 

Jak pozbyć się żywicy?

Żywica, mimo że pięknie pachnie, to nie jest pożądana na poszyciu namiotu, choć przy nocowaniu w lesie o to nietrudno.

Żywicę najlepiej usunąć po jej zaschnięciu, a wystarczy ją jedynie zdrapać. Warto pamiętać, aby nie rozkładać namiotu pod drzewami iglastymi, które są bogate w żywicę.

Tłuste plamy na namiocie – jak się ich pozbyć?

Tłuste plamy, w przeciwieństwie do tych z żywicy, warto usuwać jak najszybciej. Co więcej, ich obecność może obniżać wodoodporne właściwości namiotu. Rozlaną, tłustą substancję spróbuj najpierw usunąć ręcznikiem papierowym, chusteczką czy papierem toaletowym (bez pocierania). Następnym krokiem jest posypanie plamy mąką ziemniaczaną, a później zeskrobanie jej delikatną szczotką. Pozostałość przetrzyj wacikiem ze spirytusem.

Jak wyczyścić namiot

Impregnacja namiotu – kiedy i jak ją przeprowadzić?

Impregnacja namiotu jest istotną czynnością, która wpływa na jakość i żywotność namiotu. Środki czyszczące do namiotów, nawet jeśli są dedykowane do konkretnego modelu, mogą negatywnie wpływać na wodoodporność, dlatego tak ważna jest impregnacja.

Jak sprawdzić, czy należy zaimpregnować namiot? Nowe namioty są pokryte impregnacją jeszcze podczas produkcji, ale jeśli namiot już był wykorzystywany to hydrofobowa powłoka może nie być w najlepszej kondycji. Rozłóż namiot i spryskaj wodą jego powierzchnie, a następnie obserwuj co się dzieje z wodą. Jeżeli woda zbiera się w krople i spływa po tkaninie, jest w porządku. Jeśli woda wchłania się w materiał, szykuj się do impregnowania.

Impregnację namiotu warto wykonać na zewnątrz, ponieważ środek potrzebuje trochę czasu, aby się wchłonąć, więc najwygodniej rozłożyć namiot.

Czysty i suchy namiot warto skontrolować – sprawdź czy zamki, kieszenie i guziki są zamknięte. Jeśli tak, czas na impregnację. W zależności od wybranego preparatu (może być w płynie, w aerozolu itp) nanieś równomiernie na powierzchnię namiotu, szczególnie w miejscach, które bardziej narażone na brud i wilgoć. Nadmiar środków do impregnacji możesz usunąć czystą szmatką. Odczekaj do wyschnięcia i gotowe. 

Pozwól namiotowi wyschnąć

Suszenie namiotu jest również bardzo istotne, ponieważ w zawilgoconym materiale może rozwijać się pleśń lub inne życie, którego na pewno tam nie chcesz. 

Namiot najłatwiej wysuszyć po prostu pozostawiając go rozstawionym w zacienionym miejscu na świeżym powietrzu, ale nie zawsze jest to możliwe.

Jeśli spieszysz się z wyruszeniem w dalszą drogę i musisz spakować mokry namiot, a nie masz ogródka lub innego miejsca na zewnątrz, w którym możesz rozstawić wygodnie namiot, wysuszenie namiotu możesz przeprowadzić w domu. Wyjmij namiot z pokrowca, oczyść i rozłóż na podłodze do wyschnięcia. 

Uwaga: zdecydowanie odradzamy suszenie namiotu w suszarce bębnowej!

Jak wyczyścić namiot

Jak poprawnie przechowywać namiot?

Składanie namiotu i sposób jego przechowywania także wpływa na jakość outdoorowego domu. Ciasno złożony namiot może być narażony na pękanie i uszkadzanie wodoodpornej warstwy, szczególnie jeśli stosujesz impregnat na bazie silikonu lub poliuretanu. Jak więc składać namiot?
Dobrze złożony namiot powinien być swobodnie zwinięty lub luźno poskładany, aby materiał się na zagniatał i nie napinał. Pozostałe elementy warto związać sznurkiem lub tasiemką, aby się nie zgubiły lub nie uszkodziły.

Jak i gdzie przechowywać namiot? Pamiętasz jak wspominaliśmy o negatywnym wpływie wilgoci na namiot? Zadbaj, aby miejsce przechowywania było suche. Promienie słoneczne również nie mają dobrego wpływu na kondycję namiotu. Masz już gotową odpowiedź: aby zachować namiot w dobrym stanie, przechowuj go w suchym i zacienionym miejscu. 

Udany wypad na camping w 4 prostych krokach
DHL23:59

One Comment

  • Adam pisze:

    Bardzo rzetelny i ciekawy artykuł, dowiedziałem się kilku rzeczy, o których nie wiedziałem. Pozdrawiam i przepraszam, że się tak uniosłem pod tekstem o śpiworach. Pozdrawiam serdecznie i biję się w pierś, bo powiało trochę bucem. 😉

Napisz coś...