Skip to main content

Sezon biwakowy trwa. Wyciągasz więc schowany głęboko w szafie namiot. Uśmiechasz się na wspomnienie ostatniego campingu. Pamiętasz piękne krajobrazy i ciepłe noce, a nawet deszcz, który ukołysał cię do snu, zanim spakowałeś się, aby wrócić do domu. Zatęchły zapach uświadamia ci jednak, że zapomniałeś rozpakować i wysuszyć namiot po powrocie z ostatnich wakacji. Ups…

Wiadomo, że camping jest fajniejszy niż sprzątanie, jednak odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie namiotu sprawi, że biwakowanie będzie później o wiele przyjemniejsze. Poznaj kilka prostych wskazówek, które sprawią, że przy następnym rozkładaniu namiotu wszystko będzie czyste i sprawne, a twój sprzęt posłuży ci dłużej.

Zanim zwiniesz swój obóz

… usuń wszystkie śmieci z namiotu. Poświęć chwilę, aby wysprzątać jego wnętrze – usuń trawę, liście, błoto czy owady. Nie są one dobrą pamiątką z podróży.

Upewnij się, że wszystkie kieszenie są puste. Wytrzyj krople deszczu, rosę. Jeśli pogoda nie sprzyja i nie ma możliwości, żeby namiot całkowicie wysechł przed złożeniem, pamiętaj, aby pozwolić mu wyschnąć po powrocie do domu. Unikniesz w ten sposób powstania pleśni.

Jeszcze raz upewnij się, że nie została gdzieś gałązka czy kamień, który może przedrzeć czy uszkodzić materiał. Podczas składania namiotu postaraj się, aby spód namiotu, który bezpośrednio dotykał podłoża, nie stykał się i nie brudził materiału sypialni.

Uwaga na materiał, z którego wykonany jest namiot

… ponieważ wymaga on odpowiedniej konserwacji! Po powrocie z kempingu może okazać się, że twój namiot oprócz suszenia domaga się czyszczenia na mokro. Pamiętaj, że do prania namiotu nigdy nie używa się zwykłego proszku do prania. To zbyt silny detergent, który może uszkodzić strukturę membrany. Namiot pierze się ręcznie w specjalnie przeznaczonych do tego preparatach. Jeśli nie posiadasz specjalnego produktu do prania namiotów, możesz z powodzeniem zastąpić go letnią wodą z dodatkiem delikatnego mydła dla dzieci lub płatków mydlanych do prania.

Przed przystąpieniem do czyszczenia namiotu, najlepiej nieco zwilżyć go zimną wodą. Przygotowany wcześniej środek myjący nanosi się na wilgotny materiał gąbką, pędzlem lub miękką szmatką. Nie rób tego w miejscu mocno nasłonecznionym.

Impregnat Hadwao Nano Textil 200 ml

SPRAWDŹ

Impregnat Magnum Waterproofer 250 ml

SPRAWDŹ

Impregnat Nikwax Softshell Proof 300 ml

SPRAWDŹ

Konserwacja zamków i impregnacja

Na koniec możesz zakonserwować wszystkie zamki twojego namiotu parafiną. Potrzyj dokładnie każdy z nich świeczką. Zanim jednak to zrobisz, usuń spomiędzy ząbków suwaka ziarenka piasku. W tym celu możesz użyć starej szczoteczki do zębów.

Na zewnętrzną warstwę materiału użyj odpowiedniego impregnatu. Nanoś go wałkiem lub pędzlem na suchą i czystą tkaninę z odległości około 15 cm. Nadmiar wytrzyj czystą szmatką i pozostaw namiot do przeschnięcia, najlepiej w przewiewnym miejscu, na otwartej przestrzeni. Konserwacja namiotu z pewnością wydłuży jego żywotność.

Spakuj namiot poprawnie

Wreszcie, kiedy twoja przenośna sypialnia jest całkowicie czysta i sucha, złóż ją w taki sam sposób, jak wtedy, kiedy była nowa. Umieść namiot w torbie i przechowuj w chłodnym, suchym miejscu, aby następnym razem, gdy zapragniesz pobiwakować, był świeży i gotowy do użycia w każdej chwili!

Udany wypad na camping w 4 prostych krokach

One Comment

  • Adam pisze:

    Bardzo rzetelny i ciekawy artykuł, dowiedziałem się kilku rzeczy, o których nie wiedziałem. Pozdrawiam i przepraszam, że się tak uniosłem pod tekstem o śpiworach. Pozdrawiam serdecznie i biję się w pierś, bo powiało trochę bucem. 😉

Napisz coś...

%d bloggers like this: