Skip to main content

Zbliżające się lato to doskonała pora na kemping. Pod namiot wyjeżdżamy najczęściej wtedy, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, a nocą nie jest nam zimno. Co jednak zrobić, gdy upał staje się nie do zniesienia, a w namiocie robi się zwyczajnie zbyt gorąco? Wysokie temperatury mogą stanowić problem dla osób starszych oraz dzieci, ale nawet osoba młoda lub w średnim wieku może odczuwać dyskomfort spowodowany upałem. Z tego artykułu dowiesz się, jak wytrzymać upał pod namiotem, jak radzić sobie z ekstremalnymi temperaturami oraz poznasz techniki, które pomogą Tobie oraz Twojej rodzinie i przyjaciołom ochłodzić się nieco w letnie dni. 

Jak wytrzymać upał pod namiotem w bezchmurne lato 

Gdy na niebie brak nawet małej chmurki, a temperatury w cieniu przekraczają 30 stopni Celsjusza, warto pomyśleć nad rozbiciem namiotu w cieniu. Oczywistym wyborem będą lasy, gdzie drzewa rzucają naturalny i szeroki cień na miejsce Twojego obozowania. Co zrobić, jeśli w obszarze, w którym planujesz spędzić kilka następnych dni, nie ma drzew lub jest ich zbyt mało? Jeżeli rozbijasz namiot w górach lub masz do dyspozycji przynajmniej dwa drzewa, możesz skorzystać z tarpa, czyli płachty biwakowej. Rzuci ona cień na Twój obóz.  

Wybierz namiot z jasnym tropikiem – będzie on odbijał promienie słoneczne. Świetnym pomysłem jest rozwinięcie na namiocie folii NRC, która również ochroni wnętrze namiotu przed rozgrzaniem. Możesz wybrać namiot posiadający technologię pozwalającą odbijać promieniowanie UV i nienagrzewający się tak, jak tradycyjne namioty. Zadbaj także o odpowiednią odporność na wodę, gdyż latem przelotne burze potrafią zaskoczyć. 

Woda to Twój sprzymierzeniec 

Nie zapomnij o odpowiednim zapasie wody. Nie tylko pozostaniesz dzięki temu odpowiednio nawodniony, ale możesz także przy jej użyciu się schłodzić. Podczas bardzo wysokich temperatur oblanie wodą koszulki lub nakrycia głowy pomoże przetrwać najgorętszy fragment dnia. Podczas biwakowania z rodziną należy mieć zapas wody pitnej dla każdego jej członka. Nie zapomnij także o psie, jeżeli on także bierze udział w wypadzie na łono natury. Zapewnij mu zapas świeżej wody i cień. Dzięki temu będzie Ci łatwiej wytrzymać upały pod namiotem.

W ofercie sklepu internetowego Militaria.pl znajdziesz pojemniki i butelki na wodę, które przydadzą się na kempingu. Polecamy również nasz artykuł o butelkach na wodę, w którym podpowiadamy, jaką wybrać. Wiele osób nie docenia znaczenia termosów latem, ale pozwalają one utrzymywać niską temperaturę płynów nierzadko nawet dłużej niż ciepło zimą. Podczas podróży samochodem możesz zabrać ze sobą duże pojemniki na wodę, które mają wygodny kranik i przenośny prysznic do schłodzenia całego ciała.

Baw się w wodzie! Jeśli biwakujesz w pobliżu rzeki, jeziora lub morza, możesz szybko i łatwo ochłodzić się poprzez pływanie lub po prostu zanurzenie się w wodzie. Zadbaj o bezpieczeństwo i sprawdź uprzednio, czy dany akwen nie stanowi zagrożenia. Spływ kajakiem czy nawet zwykłe ochlapywanie się czystą wodą to doskonały pomysł na dokuczliwe upały. 

Butelka Kambukka Elton 750 ml – Blue

Sposoby na upały pod namiotem w nocy 

W Polsce latem temperatury nocą rzadko przekraczają 25 stopni Celsjusza, ale zdarzają się i takie upały. Zadbaj wtedy o odpowiednią wentylację przestrzeni do spania. Wybieraj namioty przewiewne, posiadające liczne wywietrzniki. Zwykle wtedy możesz liczyć na wzmożoną aktywność owadów. Dlatego najlepiej decyduj się na modele z moskitierą i zabezpiecz się dodatkowo środkami odstraszającymi komary, meszki oraz kleszcze. Wyjeżdżając pod namiot za granicę do cieplejszych rejonów świata, należy uważać, aby namiot nie nagrzewał się przez cały dzień w palącym słońcu i poszukać cienia. Wodę oraz płyny w ciągu dnia także przechowuj z dala od bezpośredniego nasłonecznienia. 

Jeżeli będziesz obozował na pustyni, postaraj się zaplanować wycieczkę na chłodniejsze pory roku. Unikaj ciężkiej, fizycznej pracy, nawadniaj się i ubieraj się lekko i przewiewnie. Możesz stosować także wiatraczki na baterie, które pozwolą utrzymać stały przepływ świeżego powietrza. 

Nie śpij bezpośrednio na rozgrzanej ziemi. Warto zakupić dmuchany materac lub karimatę z dobrą izolacją termiczną od podłoża. Pod głowę możesz podłożyć zwilżony ręcznik, który poprzez parowanie pozwoli Ci odpowiednio się schłodzić. Nie przesadzaj jednak i sprawdź pogodę przed snem, ponieważ może się okazać, że rano temperatura spadnie bardziej niż byś tego chciał.

Jeżeli śpisz w śpiworze, dobrym pomysłem jest wystawić z niego stopy oraz dłonie. Często zdarza się nam zabierać zbyt ciepły śpiwór, niedobrany do letnich upałów. Wtedy można ratować się umieszczając w nim butelkę z lodem lub bardzo schłodzoną wodą.

Rozważ spanie w hamaku. Możesz trzymać rzeczy w namiocie, a samemu przenieść się na nocleg do hamaka. Tylko nie zapomnij o rozłożeniu moskitiery! Sprawdź artykuł, w którym mówimy, na co zwracać uwagę podczas wybierania hamaku.

Wykop dziurę! 

Możesz wkopać się ze swoim namiotem na pół metra pod ziemię, jeżeli grunt na to pozwala. To zapewni niższą temperaturę, ale musisz pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu wejścia, aby nie nanieść ziemi do wnętrza. Takie rozwiązanie sprawdza się wyśmienicie podczas największych upałów, ale pozwala także licznym owadom wejść do środka, dlatego nie zapominaj zasuwać za każdym razem moskitiery. W wykopaniu dołu pomoże saperka, którą także możesz znaleźć w sklepie internetowym Militaria.pl. 

Mając czas i odpowiedni sprzęt możesz pomyśleć o zabraniu ze sobą przenośnego basenu. Podobnie jak namiot możesz wkopać go poniżej gruntu, zapewniając niższą temperaturę wody. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na zabranie dużego basenu, warto przemyśleć kompaktową wersję dla dzieci. 

W co się ubrać na letni biwak 

Przede wszystkim postaw na materiały oddychające oraz przeciwdeszczowe. Tkaniny powinny przepuszczać jak najwięcej powietrza, a dodatkowa warstwa wodoodporna na wierzchu ochroni Cię przed nieprzewidywalną, letnią pogodą. Do spania, podobnie jak do marszu, wybieraj sprawdzone rozwiązania, takie jak oddychające materiały wykonane przy pomocy nowoczesnych technologii. Unikaj także obcisłych ubrań, gdyż mogą podczas letnich upałów spowodować odparzenia i obtarcia skóry. Nie zapomnij również o okularach przeciwsłonecznych i kapeluszu lub czapce z daszkiem. Przyda się też krem z filtrem. 

Jak wybrać miejsce na rozbicie namiotu 

Zadbaj o podłoże płaskie, bez przechyłów i nierówności terenu. Unikaj korzeni drzew, pozbądź się patyków. Latem szukaj cienia, a jeżeli go nie znajdziesz, wejście skieruj na północ. Unikniesz w ten sposób wchodzenia promieni słońca przez drzwi. Szukaj miejsc z wiatrem lub co najmniej lekkim ruchem powietrza. Otwórz wszystkie punkty wentylacyjne i nie zapomnij zaciągnąć moskitiery. Weekendowy wypad latem pod namiot to doskonały sposób na przyjemne spędzenie wolnego czasu, a stosując te proste porady i wiedząc, jak wytrzymać upał pod namiotem, wrócisz z wycieczki wypoczęty i pełen energii na kolejny tydzień. 

Napisz coś...