Skip to main content

W dzisiejszych czasach liczba urządzeń elektrycznych, z których korzystamy na co dzień, nieustannie wzrasta. Coraz częściej urządzenia te nie tylko ułatwiają życie, ale stają się wręcz nieodłączną jego częścią. Jak sobie poradzić z brakiem dostępu do energii elektrycznej, kiedy spędzamy długi czas poza domem? Odpowiedzią na to pytanie jest przenośna stacja zasilania. 

Wybór stacji zasilania, której będziemy używać w outdoorze, wymaga specjalnego podejścia. Nasze urządzenie musi sprostać różnym warunkom atmosferycznym czy poradzić sobie z ładowaniem kilku sprzętów jednocześnie. W tym artykule przyjrzymy się miejscom i okolicznościom, w których sprawdzi się stacja zasilająca, a także omówimy kluczowe czynniki wyboru i przedstawimy polecane przez nas modele.  

Stacja zasilania w outdoorze – gdzie się przyda? 

Stacje zasilania, nazywane niekiedy zewnętrznymi bateriami, umożliwiają naładowanie w terenie między innymi smartfonów, aparatów, tabletów, nawigacji GPS czy latarek. Jednak ich możliwości są o wiele, wiele większe.  

Stacja zasilania w outdoorze rekreacyjnym 

Outdoor to bardzo ogólny termin, jednak najczęściej kojarzony jest z różnymi rozrywkami i spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. W tym artykule outdoor rekreacyjny będzie rozumiany jako forma aktywnie spędzanego czasu na łonie natury. Mamy tu na myśli aktywności takie jak wycieczki, jazdę na rowerze, wspinaczkę górską, kajakarstwo czy wędkarstwo. Oczywiście nie w każdej rekreacyjnej outdoorowej działalności potrzebujemy dostępu do energii elektrycznej. Gdzie zatem warto zabrać ze sobą stację zasilania? Oto kilka propozycji: 

Stacja zasilania w outdoorze

Kemping i pola namiotowe 

Wielodniowe obozowanie bardzo często wiąże się z podróżą samochodem, a tym samym z większymi możliwościami pakowania. Wiele osób ceni sobie wygodę, nawet w otoczeniu natury i z dala od cywilizacji. W takich okolicznościach nie musimy rezygnować z udogodnień rozwoju cywilizacyjnego. Do czego przyda nam się stacja zasilania na kempingu? 

Dzięki stacji zasilania naładujemy podstawowe codzienne wyposażenie, tj. smartfon, tablet, smartwatch, laptop czy modem do internetu mobilnego. Jeżeli w trakcie pobytu na kempingu planujesz też wycieczki, warto naładować również niewielki powerbank, który przyda Ci się na szlaku. 

Poza takimi urządzeniami stacja zasilania przyda nam się także do zapewnienia komfortu w samym miejscu obozowania. Stacja zasili nam również pompki do materaców, latarki, lampy namiotowe. Chcesz uchwycić wspomnienia z wakacji? Do tego przydatne będą w pełni naładowane kamery i aparaty fotograficzne. 

Nie jesteś fanem kuchni polowej? Żaden problem. Do stacji podepniesz także kuchenki turystyczne, małe grille przenośne, lodówki i czajniki elektryczne. A może na biwaku masz ochotę na świeży sok albo naleśniki? Stacja poradzi sobie równie dobrze z blenderem, mikserem czy tosterem. 

A może trochę ekstrawagancji w otoczeniu przyrody? Oglądanie filmów w plenerze ma swój urok, tak samo, jak słuchanie muzyki (niekoniecznie w aranżacji sąsiadów z kempingu) – dzięki stacji możesz wykorzystać radio, rzutnik czy (opcja dla osób z naprawdę pojemnym bagażnikiem) telewizor lub nawet konsolę gier. 

Letnia aura ma to do siebie, że potrafi być zmienna. Mimo upałów w ciągu dnia noce mogą być chłodne. W Twoim namiocie jest za gorąco albo za zimno? Zabierz ze sobą stację zasilania i wentylator albo przenośny klimatyzator i problem z głowy. 

Stacja zasilania w outdoorze

Wielogodzinne podróże samochodem i roadtripy 

Samochody są wyposażone w gniazdko, do którego możesz podłączyć ładowarkę telefonu czy nawigację GPS. Wiąże się to jednak z posiadaniem specjalnej przejściówki lub po prostu ładowarki samochodowej. Kolejnym minusem jest jedno gniazdko (przy przejściówkach USB zazwyczaj są dwa wejścia na kabel). Warto więc mieć na uwadze zabranie stacji zasilania, która umożliwi jednoczesne ładowanie kilku urządzeń. Co przyda nam się w samochodzie? 

Standardowo: telefon, tablet, internet mobilny czy laptop, a dodatkowo urządzenia audio/video. Wszystkie te urządzenia będą przydatne podczas długich podróży i będą pełnić funkcję umilaczy czasu spędzonego w samochodzie. Szczególnie jeśli podróżujesz z dziećmi.  

Pikniki, grille za miastem i plażowanie 

Tutaj sprawa ma się podobnie jak na kempingu. Podczas wspólnego biesiadowania przyda nam się grill, głośnik bluetooth. Warto także zadbać o pełną baterię w aparatach i kamerach. W trakcie plażowania przydatny może się okazać także czytnik e-booków, aby nieco się wyciszyć podczas zażywania kąpieli słonecznej. 

Stacja zasilania w outdoorze

Aktywności na wodzie (żeglowanie, rejs jachtem) 

Wybierając się w rejs lub na wielogodzinne żeglowanie warto mieć na uwadze brak dostępu do elektryczności. Dobrze więc zabrać ze sobą stację zasilania, która zapewni nam dostęp do prądu. Ważne, aby mieć przy sobie naładowane telefony komórkowe, aby w razie niebezpieczeństwa wezwać pomoc. Przydatne mogą być również systemy nawigacyjne, które pokierują Cię w odpowiednie miejsce. Częstą czynnością przy żeglowaniu jest nurkowanie – tutaj z pewnością przydadzą się wodoodporne latarki i kamery sportowe, aby podzielić się z innymi podwodnym światem. 

Powyższe przykłady to tylko niektóre miejsca, w których sprawdzi się stacja zasilania. Aktywności rekreacyjne poza domem przynoszą wiele korzyści, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Gorąco zachęcamy do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, pamiętając o wszystkich dobrach nowinek technologicznych, które mają wpływ na nasz komfort i bezpieczeństwo. 

Zastosowania stacji zasilania w innych działaniach outdoorowych 

Outdoor to nie tylko turystyka, rozrywka i rekreacja. Pod tym terminem kryją się również inne czynności wykonywane poza domem. Niektóre z nich mają decydujący wpływ na nasze życie i bezpieczeństwo. W jakich miejscach sprawdzi się stacja zasilania? 

Ratownictwo 

Przenośne stacje zasilania mogą być przydatne przy prowadzeniu działań ratunkowych i reagowaniu na sytuacje kryzysowe. Katastrofy naturalne, klęski żywiołowe i inne sytuacje awaryjne to nieprzewidywalne zdarzenia, w których kluczowy jest czas reakcji. Podczas prowadzenia akcji ratowniczej, często w trudnych warunkach, dostęp do energii elektrycznej może być niezbędny. Zasilanie jest potrzebne do działania różnych medycznych urządzeń, na przykład w szpitalach polowych. Przy rozległych katastrofach bardzo istotne są także łączność i oświetlenie ewakuacyjne.

Edukacja i badania 

Badania prowadzone w terenie często odbywają się w odległych miejscach bez infrastruktury i sieci elektrycznej. Stacja zasilania może rozwiązać ten problem i zapewnić zasilanie wielu urządzeniom badawczym jak na przykład sprzęt pomiarowy. Równie ważne są laptopy czy kamery, na których zapisywane są dane bądź utrwalane efekty obserwacji. 

Stacja zasilania w outdoorze

Prace budowlane i konserwacyjne 

Podczas prowadzenia różnych prac serwisowych i remontowych na terenach bez dostępu do sieci stacja zasilania będzie przydatna do zasilania narzędzi, na przykład: wiertarek, wkrętarek, pilarek itd. Urządzenie zasili również wszelkie narzędzia diagnostyczne i oświetlenie awaryjne.

Prace rolnicze i hodowlane 

Sektor rolniczy i hodowla trzody również wymagają dostępu do energii elektrycznej. Systemy nawadniania, pompy wodne, ogrodzenia elektryczne, oświetlenie i zautomatyzowane karmienie to elementy, które mają istotny wpływ na rolę i hodowlę. Awaria zasilania tych systemów może być katastrofalna w skutkach. Farmy zazwyczaj są zabezpieczone przed takimi wydarzeniami agregatami, jednak kiedy nie masz agregatu przydatna może być również stacja zasilania. 

Stacja zasilania w outdoorze

Ładowanie pojazdów elektrycznych 

W zależności od modelu stacja zasilania może być wyposażona w gniazdka do ładowania pojazdów. Dzięki urządzeniu nie zabraknie Ci energii w rowerze elektrycznym, hulajnodze czy skuterze. 

Monitoring środowiskowy  

Stacje zasilające mogą być wykorzystywane w systemach monitoringu środowiskowego (na przykład do monitorowania jakości powietrza czy poziomu wód). Sprawdzą się także w systemach parków narodowych, rezerwatów przyrody czy obiektów turystycznych. 

Praca zawodowa (w tym praca zdalna) 

Wiele zawodów wiąże się z licznymi, wielodniowymi podróżami w najodleglejsze rejony świata. Praca fotografów czy filmowców to przede wszystkim urządzenia elektroniczne: kamery, aparaty, monitory, oświetlenie czy nagłośnienie. Stacja zasilania doskonale sprawdzi się w takich zawodach. Innym przykładem mogą być wszelkiego rodzaju stanowiska mobilne czy punkty handlowe, które rozstawiane są na zewnątrz. Na przykład popularne food trucki korzystają ze sprzętów kuchennych, lodówek, terminali, kas fiskalnych i oświetlenia, które są niezbędne do pracy. Zazwyczaj zachodzi konieczność uruchomienia punktu w miejscu, w którym jest zapewniony dostęp do energii elektrycznej. Stacja zasilania umożliwia wyeliminowanie tego wymogu. 

Coraz częściej także firmy oferują możliwość pracy zdalnej, którą można wykonywać z dowolnego miejsca na świecie. Jednak bez prądu świadczenie pracy byłoby niemożliwe. Pracujesz zdalnie? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zorganizować wyjazd w ciekawe miejsce bez wykorzystywania dni urlopowych. Zabierz ze sobą stację zasilania i pracuj w swoim ulubionym otoczeniu.

Stacja zasilania w outdoorze

Imprezy i festiwale plenerowe 

Na wydarzeniach kulturalnych i sportowych stacja zasilania może być wykorzystywana do zapewnienia nagłośnienia, oświetlenia, systemów pomiarowych, paneli informacyjnych czy telebimów. Takie rozwiązanie umożliwia organizację imprez plenerowych bez martwienia się o zasilanie wszystkich potrzebnych urządzeń. 

Powyżej wymieniliśmy tylko kilka przykładów zastosowania stacji zasilania w outdoorze, zarówno rekreacyjnym, jak i w innych jego rodzajach. Opisane przez nas miejsca i zastosowania ukazują, jak praktycznym rozwiązaniem są przenośnie stacje zasilania. Ich wykorzystywanie zapewnia nam mobilność i niezależność energetyczną. 

Rodzaje stacji zasilania 

Dostępne na rynku modele stacji zasilania różnią się od siebie pod wieloma względami. Jeśli zamierzasz wykorzystywać stację zasilania w outdoorze, istotne jest, aby wybrać urządzenie, które będzie odporne na warunki atmosferyczne i zapewni stały dostęp do energii elektrycznej. Przyjrzymy się stacjom zasilania zróżnicowanym pod kątem rodzaju zasilania, ponieważ od tego zależne jest, w jakim miejscu mogą być użytkowane. 

  • Solarna stacja zasilania 

Solarna stacja zasilania to najlepsze rozwiązanie, jeśli wybierasz się w miejsce, w którym nie będzie możliwości doładowania stacji. Taka stacja wyposażona jest w panele solarne, które przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Urządzenie magazynuje energię we wbudowanych bateriach. Solarna stacja jest odporna na zmienne warunki pogodowe. Będzie dobrym wyborem na przykład na kemping.  

Istnieją też modele hybrydowe, do których możesz dokupić panele solarne 

  • Stacja zasilania DC

Stacje na prąd stały wykorzystywane są do zasilania urządzeń wymagających stałego napięcia (na przykład ledowe oświetlenie). W takich stacjach stosowane są baterie (akumulatory), a także możliwe jest dopasowanie paneli słonecznych. Stacje DC zapewniają stabilne zasilanie. 

  • Stacja zasilania  AC

Stacje na prąd przemienny oferują zazwyczaj większą pojemność baterii, mogą być podłączone również do generatorów prądotwórczych. Stacje zasilania AC zasilą bez problemu lodówkę, kuchenkę czy różnego rodzaju narzędzia elektryczne. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze stacji zasilania do zastosowań outdoorowych? 

Wybierając odpowiednią stację zasilania do wykorzystania w outdoorze, warto przyjrzeć się kilku czynnikom, które pomogą nam zdecydować. Zwróć uwagę na: pojemność akumulatora, rodzaj zasilania, odporność na warunki atmosferyczne i liczba dostępnych złączy. 

Pojemność akumulatora i możliwość ładowania energią słoneczną 

Dobór pojemności akumulatora jest uzależniony od tego, jak duże jest Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną. Im większa pojemność, tym większa masa stacji, a tym samym mniejsza mobilność. Pomocne są przy tym dodatkowe panele solarne, dzięki którym możesz wybrać mniejszą stację i doładowywać ją poprzez energię słoneczną. 

Rodzaj zasilania 

Ten punkt wiąże się z poprzednim. Wybierając stację zasilaną gniazdkiem sieciowym lub gniazdkiem samochodowym, trzeba mieć na uwadze możliwość rozładowania stacji. W takiej sytuacji konieczne będzie znalezienie punktu, w którym możesz ją ponownie naładować. Tak jak w poprzednim przypadku, przydatna jest funkcja ładowania energią słoneczną. Z drugiej strony, zasilanie stacji panelami solarnymi może być utrudnione przez niepogodę. 

Odporność na warunki atmosferyczne 

W outdoorze istotne jest, aby stacja zasilania była odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Na co zwracać szczególną uwagę? Najczęstszym problemem mogą być opady deszczu, dlatego warto wybrać stację, która odznacza się wodoodpornością. Innym aspektem jest odporność na wstrząsy, które mogą być generowane na przykład podczas jazdy samochodem po wyboistej drodze. 

Liczba złączy 

Przed zakupem stacji warto się zastanowić nad tym, z ilu urządzeń będziesz korzystać jednocześnie. Ładowanie dwóch telefonów komórkowych, laptopa i korzystanie z lampki wymaga czterech dostępnych złączy. Chcesz wypić gorącą herbatę, ale musisz wybierać które urządzenie odłączyć? Wyposaż się w stację, która da Ci więcej możliwości. 

Na co jeszcze warto zwracać uwagę?  

Istotna może być również wydajność ładowania. Wydajność ładowania wpływa na czas, w którym podłączone do niej urządzenie zostanie w pełni naładowane. Bardzo przydatne są wbudowane zabezpieczenia, które chronią stację zasilania przed przegrzaniem, zwarciami czy przepięciami. Takie zabezpieczenia ochronią nie tylko samą stację, ale również podłączone do niej urządzenia.  

Polecamy także zapoznać się z opiniami innych osób oraz renomę marki. Recenzje, oceny, czy popularne gwiazdki pomogą Ci określić czy dany produkt jest wart zakupu, a jego opis zgodny z prawdą. 

Chcesz się dowiedzieć więcej o przenośnej stacji zasilania? Sprawdź!

Polecane modele stacji zasilania w sklepie Militaria.pl  

Jednymi z najpopularniejszych i uznanych producentów stacji zasilania są firmy XRG oraz EcoFlow. Poniżej przedstawimy kilka wybranych modeli stacji zasilających tych producentów. 

Stacje zasilania XRG 

Stacja zasilania XRG Beta 350W 

XRG Beta 350W to niewielka stacja zasilająca o pojemności 333 Wh. Wyposażono ją w gniazdo sieciowe 230 V, wyjście samochodowe, wyjście DC 12 V i cztery wejścia USB. Urządzenie możesz ładować poprzez gniazdo samochodowe, co będzie przydatne podczas podróży.  

Waży zaledwie 3 kg, a jego wymiary to 22 x 13 x 22 cm. Żywotność stacji określa się na 500 cykli ładowania.  

Stacja zasilania XRG Beta 550W 

XRG Beta 550W to pojemniejsza i cięższa wersja 350W. Pojemność stacji wynosi 555 Wh. Stacja wyposażona jest w wyjścia i złącza USB podobnie jak 350W. Tak jak w mniejszej wersji, ta również może być ładowana gniazdem samochodowym. Żywotność tego modelu to około 500 cykli ładowania.

Stacja o wymiarach 26 x 16 x 21 cm i wadze 4,75 kg. 

Stacje zasilania Ecoflow 

Stacja zasilania EcoFlow River 2 Max 

Model River 2 Max to stacja o pojemności 512 Wh i różnych standardach portów wyjściowych. Stacja może jednocześnie zasilić aż 9 urządzeń (przez dwa gniazda 230 V, 4 porty USB i 3 wyjścia DC). Stację naładujesz zarówno przez tradycyjne gniazdo, jak i gniazdo samochodowe, port USB czy panele fotowoltaiczne. 

Ten model waży 6 kg, a jego wymiary to 27 x 26 x 19,6 cm. Żywotność stacji jest znacznie większa niż w przypadku modeli od XRG – marka EcoFlow określa ją na 3 000 cykli ładowania. 

Stacja zasilania EcoFlow River 2 Pro 

EcoFlow River 2 Pro to stacja o pojemności 768 Wh i zasili 10 urządzeń w tym samym czasie. Wyposażono ją w 3 wyjścia 230 V, 4 porty USB i 3 wyjścia DC. Podobnie jak River 2 Max może być zasilana poprzez gniazdo 230 V, gniazdo samochodowe, złącze USB i panele solarne. 

River 2 Pro to ciężki model, jego waga wynosi  7,8 kg. Pod względem wymiarów jest podobna do poprzedniczki: 27 x 26 x 22,6 cm. Jej żywotność szacowana jest na takim samym poziomie jak w stacji River 2 Max, tj. na 3 000 cykli ładowania

Przenośna stacja zasilania to nieocenione urządzenie, dzięki któremu możesz swobodnie korzystać z wszelkich udogodnień elektronicznych, nawet kiedy przebywasz daleko od miasta. Jeśli nadal zastanawiasz się nad wyborem właściwej stacji, zapytaj o pomoc ekspertów Militaria.pl! 

Napisz coś...