Skip to main content

Przygotowania do podróży samolotem często wywołują mieszankę ekscytacji i niepokoju, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowanie i pakowanie bagażu. Podróżowanie z odpowiednim plecakiem może znacznie poprawić komfort podczas wyjazdu, dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na jego wybór.  

W poniższym artykule znajdziesz praktyczne porady dotyczące plecaków do samolotu, które idealnie sprawdzą się jako bagaż podręczny oraz rejestrowany. Dowiesz się, jakie wymiary i pojemność powinien mieć plecak, aby spełniał wymogi linii lotniczych, oraz na jakie cechy zwrócić uwagę podczas jego zakupu. Przybliżymy również kilka modeli dostępnych w naszej ofercie, które cieszą się popularnością wśród podróżników. Spakuj się z nami i podróżuj bez stresu!

Dlaczego warto wybrać plecak do samolotu zamiast walizki?

Wybór plecaka do samolotu przynosi wiele korzyści, które sprawiają, że jest on praktyczniejszą i wygodniejszą opcją niż walizka. Przede wszystkim plecak noszony na plecach pozwala na swobodne poruszanie się w tłumie i łatwe pokonywanie schodów, co jest niezwykle przydatne na zatłoczonych lotniskach i w wąskich przejściach samolotów. Liczne kieszenie i przegrody w plecaku umożliwiają szybki dostęp do jego zawartości i ułatwiają organizację przewożonych przedmiotów. 

Kolejną istotną zaletą plecaka jest jego elastyczność. W odróżnieniu od sztywnej walizki, plecak może dostosować się do kształtu i rozmiaru przewożonych rzeczy, co jest szczególnie użyteczne przy pakowaniu przedmiotów o niestandardowych wymiarach. Dodatkowo, plecak może być również wykorzystany później podczas samej wycieczki, nie tylko jako bagaż, ale wygodny plecak turystyczny czy podróżny. Jest idealny na piesze wędrówki, zwiedzanie miasta czy inne aktywności, co czyni go wszechstronnym towarzyszem każdej podróży.  

Bagaż podręczny a rejestrowany

Istnieją dwa główne rodzaje bagażu, z którymi trzeba zapoznać się przed wylotem czy podczas planowania podróży:  

  • Bagaż rejestrowany – to ten, który oddajesz obsłudze lotniska, a następnie zostaje umieszczony w luku bagażowym samolotu. Należy pamiętać, że przewóz takiego bagażu jest dodatkowo płatny, a istnieje również ryzyko uszkodzenia lub zgubienia przez obsługę lotniska. Mimo to czasami jest to konieczne, zwłaszcza gdy masz ze sobą dużo rzeczy, które nie zmieszczą się w bagażu podręcznym, lub gdy przewozisz przedmioty zabronione na pokładzie.  
  • Bagaż podręczny – ten bagaż zabierasz ze sobą na pokład samolotu. Często jest on wliczany w cenę biletu, ale niektóre linie lotnicze pobierają dodatkową opłatę za jego przewóz. Przy wyborze bagażu podręcznego należy zwrócić uwagę na maksymalne wymiary oraz limit wagowy, a także na listę rzeczy zabronionych lub ograniczonych.

Warto pamiętać, że zasady dotyczące bagażu mogą się zmieniać, dlatego zawsze warto sprawdzić aktualne przepisy na stronie przewoźnika.

W przypadku podróży z zarówno bagażem rejestrowanym, jak i podręcznym, warto mieć przy sobie najważniejsze rzeczy oraz cenne lub delikatne przedmioty, np. dokumenty, sprzęt elektroniczny czy lekarstwa.

Plecak do samolotu – czym powinien się charakteryzować?

Plecak do samolotu powinien być solidny i wykonany z trwałych materiałów, odporny na przetarcia i uszkodzenia, z mocnymi szwami, zamkami błyskawicznymi i paskami. Wtedy przetrwa bez szkody nawet niezbyt delikatne traktowanie przez obsługę lotniska oraz długą podróż. 

Plecak powinien mieć wiele kieszeni i przegród, które ułatwią organizację i zapewnią szybki dostęp do najważniejszych przedmiotów. Jeśli planujesz przewozić elektronikę, sprawdź, czy plecak ma dedykowaną przegrodę na laptopa lub tablet, a także bardziej dyskretne kieszenie na dokumenty, takie jak dowód osobisty i paszport. 

Dodatkowym atutem mogą być zabezpieczenia antykradzieżowe. Plecaki z zamkami błyskawicznymi, które można zablokować, oraz z materiałami chroniącymi przed przecięciem, zwiększają bezpieczeństwo zawartości, co jest szczególnie ważne, gdy plecak znajduje się w luku bagażowym i jest narażony na dostęp osób trzecich.  

Plecak podręczny do samolotu – pojemność, waga i wymiary bagażu podręcznego 

Informacji jakie są maksymalne wymiary plecaka do samolotu zawsze należy szukać na stronach poszczególnych linii lotniczych. Linie różnicują też przywileje przysługujące nabywcom droższych i tańszych biletów. A ponieważ regulaminy mogą się zmieniać, dobrze jest weryfikować dane bezpośrednio przed podróżą.  
 
Poniżej przedstawiamy kilka przykładów konkretnych linii lotniczych:  

1. Ryanair ✈️

Ryanair zazwyczaj stosuje bardzo restrykcyjne limity bagażu podręcznego. Standardowo, pasażerowie mają prawo do jednego darmowego bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 10 kg i maksymalnych wymiarach 40 x 20 x 25 cm. Ponadto, Ryanair zazwyczaj nie pozwala na zabieranie dodatkowych torebek czy toreb damskich jako bagażu podręcznego, chyba że wykupiono specjalną opcję priorytetowego wejścia, która pozwala na zabranie dodatkowej małej torby lub plecaka.

2. Lufthansa ✈️

Lufthansa zazwyczaj pozwala na zabranie jednego bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 8 kg dla klasy ekonomicznej i 16 kg dla klas wyższych. Wymiary bagażu podręcznego zazwyczaj nie powinny przekraczać 55 x 40 x 23 cm (łącznie z uchwytami i kołami). Pasażerowie mają zazwyczaj możliwość zabrania dodatkowych drobnych przedmiotów, takich jak laptop, torebka damska czy aparat fotograficzny.  

3. LOT ✈️

LOT zazwyczaj pozwala na zabranie jednego bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 8 kg dla klasy ekonomicznej i 12 kg dla klas wyższych. Wymiary bagażu podręcznego zazwyczaj nie powinny przekraczać 55 x 40 x 23 cm (łącznie z uchwytami i kołami).  

4. Wizz Air ✈️

Wizz Air, podobnie jak Ryanair, stosuje bardziej restrykcyjne limity bagażu podręcznego. Standardowo pasażerowie mają prawo do jednego darmowego bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 10 kg i maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 20 cm. 

Wybierając plecak podróżny jako bagaż podręczny, warto zdecydować się na model oferujący około 30 litrów pojemności. Niektóre większe plecaki ze względu na swoją elastyczność i wyposażenie w pasy kompresyjne, mogą być zmniejszane w razie potrzeby i z powodzeniem wykorzystane w dalszym podróżowaniu. 

Jaki plecak podręczny do samolotu wybrać? Nasze propozycje

1. Plecak Mil-Tec Assault Pack Large 36 l  

Plecak Mil-Tec Assault Pack Large 36 l

Pierwszą propozycją jako bagaż podręczny jest plecak Assault Pack o pojemności 36 litrów firmy Mil-Tec. Jest wytrzymały i odporny na deszcz, więc Twoje rzeczy pozostaną suche nawet podczas złej pogody. Liczne kieszenie i przegrody ułatwiają organizację i szybki dostęp do potrzebnych rzeczy podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Regulowane szelki, wyściełane plecy oraz pas biodrowy zapewniają wygodę noszenia, co jest istotne zwłaszcza podczas długich podróży.

Dzięki kompatybilności z systemem MOLLE/PALS, można łatwo rozbudować plecak o dodatkowe akcesoria, co zwiększa jego funkcjonalność w podróży. Plecak występuje w wielu opcjach kolorystycznych, a także w mniejszej, 20-litrowej wersji.  

2. Plecak Alpinus Tarfala 35 l

Alpinus Tarfala 35l

Plecak Tarfala polskiej marki Alpinus o pojemności 35 litrów, dzięki wykonaniu z wytrzymałego nylonu 420D, jest idealnym wyborem dla podróżujących samolotem. Organizacja ekwipunku jest ułatwiona dzięki dwóm komorom głównym zamykanym na zamki błyskawiczne oraz trzem przegrodom wewnątrz pierwszej komory.

Model jest odporny na deszcz, co gwarantuje ochronę bagażu w trakcie transportu, dodatkowo ma zintegrowany pokrowiec przeciwdeszczowy. Wyściełane ramiona z możliwością regulacji długości i kąta nachylenia oraz szeroki pas biodrowy zapewniają wygodę noszenia nawet podczas długich podróży. Elastyczne linki ze stoperami umożliwiające mocowanie dodatkowych przedmiotów oraz możliwość zmniejszenia objętości plecaka za pomocą pasów kompresyjnych sprawiają, że jest on bardzo praktyczny w podróży.  

Plecak podróżny do samolotu – pojemność, waga i wymiary bagażu rejestrowanego  

Wielkość, waga i wymiary bagażu rejestrowanego mogą się różnić w zależności od linii lotniczej oraz klasy podróży, ale istnieją pewne standardy w kwestii jak mierzyć bagaż rejestrowany, których większość przewoźników się trzyma. 

Na przykład, dla linii lotniczych działających na arenie międzynarodowej, typowa pojemność bagażu rejestrowanego waha się między 20 kg a 32 kg, zazwyczaj z maksymalnym wymiarem jednego bagażu około 158 cm (sumując długość, szerokość i wysokość). 

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów konkretnych linii lotniczych: 

1.Lufthansa ✈️

Lufthansa zazwyczaj zezwala na bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg dla podstawowej klasy ekonomicznej. Dla klas wyższych, takich jak Premium Economy czy Business Class, standardowa waga może wzrosnąć nawet do 32 kg. Wymiary bagażu zazwyczaj powinny mieścić się w granicach 158 cm w sumie (długość + szerokość + wysokość).

2. Ryanair ✈️

Ryanair, będąc niskokosztowym przewoźnikiem, ma zazwyczaj bardziej restrykcyjne limity bagażu rejestrowanego. Ich standardowy limit wynosi 20 kg na bagaż. Wymiary bagażu również są ograniczone, często do 81 x 119 x 119 cm.

3. LOT ✈️

Dla LOTu, standardowy limit bagażu rejestrowanego w klasie ekonomicznej zazwyczaj wynosi 23 kg na bagaż. Wymiary bagażu są zazwyczaj ograniczone do 158 cm w sumie (długość + szerokość + wysokość). Dla klas wyższych, takich jak Premium Economy czy Business Class, dopuszczalna waga może być wyższa, a wymiary mogą się różnić.

4. Wizz Air ✈️

Wizz Air, będąc tanim przewoźnikiem, ma bardziej restrykcyjne limity. W ich przypadku standardowy limit wynosi 32 kg na bagaż rejestrowany, jednak trzeba zaznaczyć, że należy wykupić odpowiednią opcję bagażu rejestrowanego podczas rezerwacji lub później, w przeciwnym razie limit ten może być niższy. Wymiary bagażu również są ograniczone, zazwyczaj do 149 cm w sumie (długość + szerokość + wysokość). 

Pamiętaj, że zasady dotyczące bagażu mogą ulec zmianie, dlatego zawsze warto sprawdzić najnowsze informacje na oficjalnej stronie internetowej linii lotniczej przed planowaną podróżą!

Jeśli chodzi o pojemność w przypadku bagażu rejestrowanego, nie musimy się jakoś specjalnie ograniczać. Nawet bardzo duże modele plecaków o pojemności około 100 litrów spokojnie zmieszczą się w wyżej wymienionych limitach.  

Jaki plecak jako bagaż rejestrowany wybrać? Polecane modele

1. Plecak Texar Max Pack 85 l  

Plecak Texar Max Pack 85 l

Plecak Max Pack wykonany z wytrzymałego poliestru 1000D, doskonale nadaje się jako bagaż rejestrowany ze względu na swoją ogromną pojemność 85 litrów i solidną konstrukcję. Zamykane na dwukierunkowe zamki błyskawiczne komory główne oraz sześć dodatkowych kieszeni zapewniają bezpieczeństwo i organizację przenoszonych przedmiotów. Regulowane szelki, dodatkowy pas biodrowy oraz amortyzatory na części przylegającej do pleców gwarantują wysoki komfort noszenia, nawet przy dużej wadze bagażu.

Dodatkowo, obecność taśm montażowych w systemie MOLLE/PALS umożliwia łatwe mocowanie dodatkowych przedmiotów. Plecak Max Pack firmy Texar jest niezawodnym towarzyszem podróży samolotem, zapewniającym wygodę, funkcjonalność i bezpieczeństwo przenoszonych rzeczy.  

2. Plecak Wisport Raccoon 85 l 

Plecak Wisport Raccoon 85 l

Plecak militarno-survivalowy Raccon o pojemności 85 litrów, wykonany z wytrzymałego materiału odpornego na przetarcia i rozdarcia, stanowi doskonały wybór jako bagaż rejestrowany ze względu na swoje liczne zalety. Jego główna komora plecaka może zostać podzielona na dwie mniejsze części, co umożliwia organizację i separację przenoszonych rzeczy. Regulowany i odpinany komin oraz klapa górna zapewniają bezpieczeństwo przechowywanych przedmiotów, a pokrowiec przeciwdeszczowy ukryty w dodatkowej małej kieszeni na dnie plecaka dodaje funkcjonalności. 

Taśmy montażowe w systemie MOLLE pozwalają na łatwe mocowanie dodatkowych elementów podczas dalszego podróżowania. Kompatybilność z systemem hydratacyjnym dodaje dodatkowej wygody podczas długich podróży. 

Regulowany system nośny oraz szeroki pas biodrowy zapewniają komfort noszenia, a układ taśm kompresyjnych stabilizuje przenoszony bagaż. Wzmocniona aluminiowym stelażem ściana bezpośrednio przylegająca do pleców zwiększa stabilność. Marka Wisport jest odpowiednim wyborem dla podróżujących samolotem ze względu na wytrzymałość, funkcjonalność i komfort ich plecaków, które są starannie zaprojektowane z myślą o potrzebach podróżnych.  

Plecak do samolotu – podsumowanie 

Plecaki do podróży samolotem występują w różnych rozmiarach i pojemnościach, co uzależnione jest od ich zastosowania oraz preferencji dotyczących podróżowania. W przypadku decyzji o wyborze plecaka jako bagażu podręcznego lub bagażu rejestrowanego, istotne jest, aby model ten cechowała solidna i przemyślana konstrukcja. Ważne jest również, aby plecak był wygodny i łatwy w przenoszeniu, co pozwoli Ci go wykorzystać w dalszych etapach podróży jako tradycyjny plecak turystyczny czy miejski. Przed lotem należy zaznajomić się z wymogami dotyczącymi bagażu dla konkretnych linii lotniczych, ponieważ każda z nich określa indywidualnie maksymalne wymiary i wagę. Sprawdź naszą ofertę plecaków do samolotu  i wybieraj spośród kilkuset nowoczesnych modeli! 

DHL23:59

Poznaj autorkę artykułu


Paulina Jabłońska

W branży militarnej działa już od kilkunastu lat. Aktualnie odpowiada za merytorykę i dba o atrakcyjne przedstawienie oferty Militaria.pl na stronie internetowej.

Najchętniej spędza czas w terenie, uwielbia eksplorować opuszczone, tajemnicze miejsca podczas wypraw urbexowych, zwłaszcza te mroczne i pełne historii. Kocha aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, szczególnie górskie wędrówki i bieganie leśnymi ścieżkami.

Często można ją spotkać na strzelnicy, gdzie rozwija swoją strzelecką pasję. Twierdzi, że strzelectwo to nie tylko sport i rozrywka, ale przede wszystkim umiejętność koncentracji i kontroli nad sobą.

Jest miłośniczką klasycznej motoryzacji, najbardziej interesują ją stare mercedesy oraz pojazdy wojskowe. Drzemie w niej również dusza artystki, która odzwierciedla się w fascynacji oldschoolowymi tatuażami oraz tworzeniu własnej sztuki na papierze, płótnie i odzieży. 

Napisz coś...