Skip to main content

Współczesne pole walki wymaga udoskonalenia różnych koncepcji albo przemyślenia i stworzenia ich zupełnie na nowo. Dzisiejsze konflikty to nie tylko nowoczesna broń i nowinki technologiczne, ale także innowacyjne rozwiązania w zakresie sztuki kamuflażu. Dziś jednym z najbardziej zaawansowanych wzorów jest kamuflaż Phantomleaf. 

„Videre sine videri” – widzieć, nie będąc widzianym, to zasada, która znana jest tak długo, jak znane jest współczesne wojsko. Motto doskonale odwzorowuje ideę kamuflażu Phantomleaf. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym wzorze kamuflażu, zajrzyj do artykułu poniżej. 

Kamuflaż Phantomleaf WASP I Z2

Technologia Phantomleaf 

Jednym z kluczowych elementów walki jest możliwość dostrzeżenia i obserwacji wroga, zanim to my zostaniemy zauważeni. We współczesnych operacjach jednak coraz ciężej pozostać w ukryciu. Szczególnie utrudniają to unowocześnione czujniki wykrywania ruchu czy sztuczna inteligencja. Ponadto, dodatkowym utrudnieniem jest dynamiczna zmiana środowiska. Naprzeciw tym problemom wychodzi kamuflaż Phantomleaf. 

Innowacje w Phantomleaf 

Projekt Phantomleaf zakłada, że aby skutecznie się ukryć potrzeba elastycznych i automatycznie dopasowujących się do otoczenia kamuflaży. Brzmi to nieco jak kosmiczna technologia rodem z „Predatora”, choć w rzeczywistości jest to połączenie solidnych produktów i dostosowanych wzorów o niskim poziomie zakłóceń. Dzięki temu Phantomleaf umożliwia stałe ukrycie w zmieniającym się środowisku. Sylwetka ludzka i sprzęt zostają rozmyte na wszystkich dystansach. 

Kamuflaż Phantomleaf WASP I Z2A

Phantomleaf a załamanie łańcucha percepcji 

W kamuflażu Phantomleaf sylwetki zostają zaciemnione, a ich kształt rozproszony. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu wielowarstwowych struktur, które łączą kamuflowany obiekt z otoczeniem. 

Warto zauważyć jak bardzo zaawansowany jest ten wzór kamuflażu i jak wiele dziedzin nauki stoi za jego stworzeniem. Do prac nad Phantomleaf powołano zespół, który składał się z ekspertów w zakresie medycyny, psychiatrii i neuropsychologii. Badania tych naukowców pozwoliły zoptymalizować interakcję w zakresie przetwarzania danych, co zapewniło maksymalny efekt kamuflażu. 

Kamuflaż Phantomleaf i narodowe wzory umundurowań 

Większość państw wyposaża swoje siły zbrojne w mundury charakterystyczne dla danego kraju. Ma to swoje przełożenie między innymi na spójny obraz sił, ale również ma znaczenie w konfilktach. Po wzorze umundurowania można określić przynależność żołnierza. Jak więc wygląda sprawa połączenia oficjalnego munduru z kamuflażem Phantomleaf? Technologię można bez problemu zintegrować z już istniejącymi wzorami kamuflażu, bez utraty tożsamości pierwotnego wzoru.  

Phantomlef przeznaczony jest w głównym założeniu dla wojska, a dostarczany jedynie służbom i siłom współpracującym z NATO. 

Producent jednak nie zapomniał o komercyjnym wykorzystaniu tego innowacyjnego wzoru. Z uwagi na to powstała specjalna gama produktów pod nazwą Phantomleaf CIV

Kamuflaż Phantomleaf WASP I Z3A

Warianty kamuflażu Phantomleaf 

Technologia kamuflażu Phantomleaf stosuje holistyczny system ukrywania się. Oznacza to, że kamuflaż wykorzystywany jest modułowo, dopasowując go do wymagań misji.  

Phantomleaf dostępny jest w różnych wariantach, które dopasowane są do globalnych stref. Wśród oferty kamuflażu Phantomleaf znajdziemy warianty  takie jak: 

  • Z1A (gorąca pustynia) – przeznaczony w gorące rejony z niewielką naturalną osłoną lub bez niej. Z1A sprawdzi się na piaszczystych równinach, terenach skalistych aż do przejścia w obszary trawiaste. 
  • Z1B (skalista pustynia) – zaprojektowany dla regionów znajdujących się powyżej stref tundry i linii drzew. Sprawdzi się na obszarach od nisko położonych i zarośniętych, przez gołoborza i skaliste tereny, aż po miejsca w niewielkim stopniu pokryte śniegiem. 
  • Z1C (śnieżna pustynia) – jak nazwa wskazuje, wzór przeznaczony na zaśnieżone tereny. 
  • Z2 (obszary z niską roślinnością) – wzór stosowany na obszary graniczne pomiędzy piaszczystymi a gęsto zalesionymi. 
  • Z3A (obszary z wysoką roślinnością) – sprawdzi się na obszarach porośniętych zarówno drzewami iglastymi, jak i liściastymi, a także w lasach tropikalnych.  
  • Z3B (zaśnieżone obszary z wysoką roślinnością) – w zasadzie to wzór Z3A, ale w wersji zimowej. 
  • Z4 (miejski) – na obszary stworzone przez człowieka. Dobrze się sprawdzi w warunkach miejskich, a także na terenach, na których znajdują się statki, samoloty, pociągi, duże pojazdy drogowe. 

Linie kamuflażu Phantomleaf WASP 

Jak wspominaliśmy, kamuflaż Phantomleaf pierwotnie był wykorzystywany jedynie przez wojsko, a z czasem został udostępniony także na rynek cywilny. 

W użytku komercyjnym znajdziemy dwie linie tego wzoru. 

Kamuflaż Phantomleaf WASP I 

Wzór WASP I został opracowany i jest wykorzystywany wyłącznie przez markę Mil-Tec. 

Producent oferuje umundurowanie i wyposażenie w kamuflażu Phantomleaf w schematach: Z1B, Z2 oraz Z3A. 

Co znajdziemy w ofercie marki Mil-Tec? Dostępne są między innymi: elementy odzieży takie jak kurtki, spodnie, bluzy mundurowe, nakrycia głowy, wielofunkcyjne chusty czy poncza przeciwdeszczowe z podpinkami. Oprócz tego producent przygotował także elementy wyposażenia jak na przykład plecaki, kamizelki taktyczne typu Plate Carrier czy siatki maskujące. 

Kamuflaż Phantomleaf WASP II 

WASP II jest ogólnodstępnym wzorem kamuflażu, w którym to znajdziemy odzież i wyposażenie w następujących schematach: Z1A, Z1B, Z1C, Z2, Z3A, Z3B, Z4, a także BLK.2 (czarne camo). 

Kamuflaż Phantomleaf WASP I Z1B

Kamuflaż Phantomleaf w Militaria.pl 

Kamuflaż Phantomleaf został przetestowany przez jednostki wojskowe i policyjne w Niemczech oraz innych państwach. Skuteczność tego wzoru sprawiła, że zapotrzebowanie wzrosło diametralnie. Jeżeli poszukujesz odzieży i wyposażenia w innowacyjnym kamuflażu, który pozwoli Ci się stać niewidocznym, koniecznie sprawdź ofertę sklepu Militaria.pl 

Masz wątpliwości? Napisz lub zadzwoń do Militaria.pl, a eksperci wesprą Cię fachową poradą! 

Zamów do 23:00 z dostawą na jutro InPost

Napisz coś...