Skip to main content

Wśród fanów wojskowej odzieży krąży wiele mitów, a jednym z najbardziej popularnych jest ten, że cywil nie może nosić munduru. Jak w wielu mitach i w tym jest ziarno prawdy. Osoba niebędąca żołnierzem pełniącym czynną służbę wojskową nie ma prawa nosić munduru, ale są od tej reguły wyjątki. Z tego artykułu dowiesz się, kogo obowiązuje zakaz noszenia munduru, a kto może nosić mundur i jakie warunki musi on spełniać. 

Kto może nosić mundur?

Mundur Wojska Polskiego mogą nosić osoby do tego uprawnione, czyli będące w czynnej służbie wojskowej. Aktualny, obowiązujący wzór mundurów wojskowych noszą żołnierze, zarówno w koszarach, jak i podczas defilady czy działań wojennych. Mogą go nosić także przedstawiciele organizacji proobronnych oraz uczniowie klas mundurowych – pod kilkoma warunkami. Organizacje paramilitarne oraz szkoły mogą nosić mundur pozbawiony oznak wojskowych, takich jak orzeł czy stopień. Mundur może nosić także każda osoba, pod warunkiem że nie jest to obecny, oficjalny mundur Wojska Polskiego, o czym więcej przeczytasz w dalszej części artykułu.

Noszenie munduru a prawo 

Legalne noszenie aktualnego umundurowania Wojska Polskiego reguluje Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 29 lutego 2016 roku. Stwierdza, że noszenie munduru przez osobę do tego nieuprawnioną jest zabronione. W ustawie, którą reguluje to rozporządzenie, wyszczególnione są poszczególne rodzaje i elementy aktualnego umundurowania. Chcąc nosić mundur nie musisz jednak czytać całego tekstu rozrządzenia, wystarczy, że będziesz trzymał się kilku zasad i pamiętał o tym, żeby nie zakładać aktualnie obowiązującego munduru Wojska Polskiego. 

Zakaz noszenia munduru 

Noszenie aktualnego umundurowania lub jego części przez osoby niebędące w służbie jest zakazane prawem. Osobom nieuprawnionym grozi zatrzymanie przez żandarmerię, która po wylegitymowaniu może wezwać policję. Jeżeli masz na sobie kompletny mundur, nawet bez oznaczeń, grozi Ci mandat lub nawet areszt. Nie można nosić również obowiązującego obecnie wzoru czapki rogatywki, sznura galowego od munduru czy pasa żołnierskiego. 

Co zatem możesz nosić? Powyższe obostrzenia dotyczą używanych obecnie przez zawodowych żołnierzy mundurów. Wycofane, starsze wzory możesz nosić bez ryzyka zatrzymania przez władze. Produkowane są także mundury na rynek cywilny, które jedynie wzorują się na prawdziwych mundurach wojskowych, które także możesz nosić bez łamania prawa. Możesz również bez obaw nosić stare wzory mundurów amerykańskich oraz innych krajów. Klasyki, takie jak M65 czy Battle Dress Uniform (BDU) widzi się często wśród pasjonatów militariów. 

Zakaz noszenia oficjalnego munduru przez osobę cywilną ma na celu niedopuszczenie do sytuacji, w której taka osoba mogłaby dokonać czynności rzutujących na dobre imię armii. Osoba nieuprawniona nie może paradować przez miasto, udając żołnierza. 

Wyłączenia z zakazu 

Po uzyskaniu specjalnej zgody od wojska cywil może założyć mundur. Jednym z takich wyjątkowych momentów są występy artystyczne. Aktorzy grający żołnierzy, po uzyskaniu pozwolenia, mogą na czas występów zakładać mundury obecnie obowiązujące w armii.

Mundury dla klas mundurowych 

Zgodnie z rozporządzeniem na mundurze dla klas mundurowych musi być widoczna odznaka organizacji lub naszywka z nazwą szkoły, uczelni lub organizacji społecznej. Powinna znajdować się na lewej patce kieszeni górnej munduru. Odznaka musi być ciemnoszara i mieć wymiary 12×5 centymetrów. Mundur Musi być pozbawiony wspomnianych wcześniej orłów oraz stopni, jedynie tarcza z nazwą szkoły lub uczelni oraz zaprojektowany specjalnie dla uczniów nowy wzór orła polskiego może taki mundur ozdabiać. Chodzi o to, żeby uczeń wyraźnie odróżniał się od żołnierza. Sprawdź pełną ofertę dla uczniów klas mundurowych

Mundury w Militaria.pl 

Wszystkie wzory dostępne w sklepie internetowym Militaria.pl możesz legalnie nosić jako cywil. Nie są one obowiązującym, aktualnym strojem naszej armii. Oferowane na stronie mundury doskonale sprawdzają się jako ubiór do strzelanek ASG, rekonstrukcji wojennych czy pozostałych form aktywności. Sprawdzają się świetnie jako ubranie do lasu. Mundury z oferty Militaria.pl są wykonane z wytrzymałych materiałów. Stawiamy na sprawdzonych producentów, także polskich. Zobacz mundury, które możesz nosić legalnie, bez żadnych konsekwencji prawnych. 

Obecnie szyte mundury na rynek cywilny, które możesz kupić w sklepie internetowym Militaria.pl są w pełni legalne. Nie znajdziesz tam aktualnie obowiązujących wzorów i nie musisz obawiać się zatrzymania przez policję. Spodnie bojówki czy bluzy moro dostępne w sklepie nie są aktualnym umundurowaniem polskiej armii. 

Napisz coś...