Skip to main content

Pilotażowy program wspierania szkół ponadpodstawowych (dawniej ponadgimnazjalnych) prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych wdrożono we wrześniu 2017. Z roku na rok liczba szkół ponadpodstawowych z klasami o profilu wojskowym systematycznie rośnie. Ukończenie liceum wojskowego pozwoli Ci na zdanie matury i kontynuowanie nauki na akademiach i wyższych uczelniach wojskowychDuża liczba osób chcących podjąć naukę w klasach mundurowych oraz zapotrzebowanie w różnych strukturach Wojska Polskiego sprawiły, że również w technikum stworzono przyszłościowe kierunki pozwalające zdobyć zawód i doświadczenie na różnych polach. W szkołach tego rodzaju swoją wiedzę możesz zdobyć zarówno w zakresie informatyki, logistyki, telekomunikacji, jak i mechaniki pojazdów samochodowych czy lotniskowych służb operacyjnych. Wszystkie z tych zawodów ukierunkowane są pod kątem wojskowości.  

Czym jest szkoła wojskowa a czym klasa mundurowa? 

Szkoła wojskowa i klasa mundurowa mimo wielu wspólnych cech mają jedną zasadniczą różnicę. Klasa mundurowa przygotuje Cię do podjęcia pracy nie tylko w wojsku, ale także w różnego rodzaju strukturach służb mundurowych. Szkoła wojskowa skupia się głównie na przygotowaniu do pracy w armii. 

W zależności od wybranego kierunku nauki podczas rekrutacji pod uwagę brane są oceny końcowe z różnych przedmiotów. Dodatkowym kryterium podczas naboru do szkół wojskowych jest posiadanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz zdanie testu sprawnościowego. 

Co daje klasa mundurowa? 

Dzięki współpracy szkół z wojskiem zdobędziesz nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczną. Dowiesz się też jak wygląda organizacja oraz struktury różnych służb mundurowych w Polsce. Poznasz też ich zakres funkcjonowania w różnych sytuacjach kryzysowych. Ukończenie szkoły mundurowej daje także dodatkowe punkty podczas rekrutacji do policji i wojskowych szkół wyższych. 

Jak wygląda nauka w Oddziałach Przygotowania Wojskowego? 

Zgodnie z wytycznymi MON program szkoleniowy podzielony jest na 3 etapy. Szkolenie zapoznawcze, zasadnicze oraz obóz szkoleniowy. Już na pierwszym etapie nauki zapoznasz się z regulaminem wojskowym i musztrą. Tutaj też odbędą się pierwsze zajęcia strzeleckie, taktyczne, medyczne oraz terenowe. Podczas szkolenia zasadniczego tematyka zajęć zostanie poszerzona. Poznasz podstawy obrony przed bronią masowego rażenia. Dowiesz się jak działa rozpoznanie wojskowe, łączność oraz powszechna obrona przeciwlotnicza. Na końcu drugiego etapu odbędą się dwa sprawdziany, wiedzy i umiejętności. Ostatni etap przeprowadzony będzie na terenie jednostki wojskowej. Obóz szkoleniowy sprawdzi i utrwali dotychczasowo zdobytą wiedzę. 

Wyposażenie ucznia klasy mundurowej

Regulamin mundurowy kadetów klas wojskowych określa, jak powinien wyglądać kompletny ubiór ucznia klasy mundurowej. Doprecyzowują go regulaminy konkretnych szkół i oddziałów. Ucznia obowiązuje: krój umundurowania – umundurowanie polowe Wojska Polskiego, wzór 2010 tj. umundurowanie dwuczęściowe: składające się ze spodni i bluzy, posiadającej stójkę pod szyją oraz pozbawionej ściągacza z tyłu. Jedynym obowiązującym kamuflażem umundurowania polowego kadeta jest kamuflaż wz. 93 „Pantera”. Dopuszcza się użytkowanie przez kadetów umundurowania wzorowanego na umundurowaniu Wojska Polskiego wzór 2010, gdy krój i wygląd wizualny jest zgodny z pierwowzorem.

Podstawowymi rzeczami są: buty wojskowe, mundur polowy w kamuflażu wz.93 wraz z brezentowym pasem oraz beret. Klasa wojskowa często wymaga też polaru i czarnego lub oliwkowego t-shirtu. Rzeczy, które zostały tu wymienione są niezbędne już w pierwszym dniu szkoły. Z czasem Twoje oporządzenie będzie musiało zostać powiększone. Na ćwiczeniach w terenie z pewnością przyda Ci się plecak taktyczny oraz podstawowy zestaw do bushcraftu i survivalu. 

bluza Wojskowa klasa mundurowa

Bluza mundurowa Helikon MBDU NyCo Ripstop PL Woodland

SPRAWDŹ
spodnie klasa mundurowa

Spodnie mundurowe Helikon MBDU PL Woodland

SPRAWDŹ
buty klasa mundurowa

Buty Protektor Grom Black
 
 

SPRAWDŹ

Gdzie kupić mundur dla klasy mundurowej? 

Sklep Militaria.pl został stworzony między innymi dla służb mundurowych. Dzięki koncesji MSWiA każdy z uczniów klasy mundurowej zaopatrzy się u nas w indywidualne wyposażenie zgodne z wymogami szkoły. Na Militaria.pl dostępne jest umundurowanie do klasy mundurowej – sprawdź kategorię Wojskowa klasa mundurowa.

Ile kosztuje mundur do klasy mundurowej? 

Podstawowe wyposażenie do klasy mundurowej to koszt około 750 zł. Najczęściej wybieranym mundurem w sklepie Militaria.pl jest zestaw składający się z bluzy i spodni wojskowych firmy Texar. Wymagania odnośnie do obuwia najlepiej spełniają polskie buty Protektor Grom.  

Oprócz tych rzeczy potrzebne będą Ci jeszczepolar, koszulka, pas i beretKlasa wojskowa ściśle definiuje kolor każdej z tych rzeczy. Często szkoły o profilu policyjnym mundury oraz akcesoria mają w kolorze czarnym, a klasy wojskowe – w zielonym 

Plecaki taktyczne i wojskowe

Koszulka T-shirt Helikon Olive Green

SPRAWDŹ

Polar Helikon Infantry Black / PL Woodland wz.93

SPRAWDŹ

Beret Texar dla klas mundurowych – zielony

SPRAWDŹ

Co jeszcze warto posiadać w oporządzeniu? 

W klasach mundurowych zajęcia odbywają się często w terenie. Do takich zajęć z pewnością przyda Ci się plecak wojskowy, do którego spakujesz nie tylko książki, ale także akcesoria potrzebne przy konkretnych zajęciach terenowych.  

Możliwe, że na zajęcia z topografii będzie potrzebny kompas oraz mapnik. Warto też, aby każdy, kto ukończył zajęcia z pierwszej pomocy, miał na swoim codziennym wyposażeniu apteczkę pierwszej pomocy. Sprawdź oporządzenie taktyczne dla uczniów szkół wojskowych. Jeżeli chodzi o zajęcia survivalu, to tutaj temat jest dużo szerszy. Z pewnością przyda Ci się podstawowy zestaw EDC taki jak latarka, nóż lub multitool, manierka oraz stalowy kubek i niezbędnik. Jeśli zajęcia przewidują nocowanie w lesie, podstawą będzie karimata i śpiwór. Rzeczy takie jak tarp czy ponczo również mogą okazać się przydatne. Szczegółowy opis zestawów niezbędnych do bytowania w lesie znajdziesz w innych wpisach na naszym blogu, na przykład w artykule o sposobach na leśne obozowanie. Pamiętaj, że część zajęć będzie odbywała się w niekorzystnych warunkach pogodowych. Konieczne będzie wtedy zabranie ze sobą ciepłej czapki i odpowiednich rękawic.  

Wszystkim adeptom szkół wojskowych życzymy wytrwałości i powodzenia! 

Napisz coś...