Skip to main content

Leave no trace – co to jest? Leave no trace to dosłownie „nie zostawiaj śladów”. Jest to etyka outdoorowa, która przedstawia zasady odpowiedzialnego podróżowania i przyjaznego postępowania wobec natury, obowiązujące podczas podróży plenerowych. Odpowiedzialna turystyka wiąże się z przestrzeganiem zasad, dzięki którym każdemu żyje się lepiej na naszej zielonej planecie. Leave No Trace to również organizacja, która powstała w celu edukowania, prowadzenia badań i promocji etyki outdoorowej.

Odpowiedzialna turystyka – 7 zasad leave no trace

Oto 7 podstawowych zasad, których powinien przestrzegać każdy świadomy i odpowiedzialny turysta:

Po pierwsze – planuj i przygotuj się odpowiednio do podróży

Bądź przygotowany na każdą okoliczność. Zabierz ze sobą odpowiedni ekwipunek, zaplanuj trasę, sprawdź pogodę, weź odpowiednią ilość jedzenia – jeśli podróżujesz w grupie, uwzględnij wszystkich członków ekipy. Pamiętaj o przepakowaniu żywności przykładowo do pojemników wielokrotnego użytku, tak aby przypadkiem nie zostawić żadnych śmieci na trasie. Ważnym elementem twojego bagażu będzie również apteczka. A co powinno się w niej znaleźć? Na ten temat przeczytasz więcej w tym artykule.

Po drugie – podróżuj i rozbijaj obóz tylko w przeznaczonych do tego miejscach

Nie pozostawiaj po sobie śladów. Trzymaj się szlaków, które zostały wyznaczone na mapach i nie zbaczaj na nieoznakowane, wydeptane dróżki. Namiot rozkładaj tylko w przeznaczonych do tego miejscach, a gdy podróżujesz większą grupą i strefa obozowania jest zbyt mała, aby pomieścić wszystkich członków ekipy – podzielcie ją na mniejsze grupki i poszukajcie podobnych miejsc w pobliżu. Dzięki temu unikniecie degradowania środowiska wokół niewielkiego terenu campingowego.

Filtr do wody LifeStraw Personal – Niebieski

Sprawdź

Butelka ION8 Sport Steel 1,2 l – Grey

Sprawdź

Spork Fjord Nansen Jacon Titanium

Sprawdź

Po trzecie – nie zostawiaj po sobie śmieci

Po zakończonym biwaku, nie zostawiaj po sobie żadnych odpadów. Wszelkie resztki jedzenia, papier toaletowy i inne produkty higieniczne, zabierz razem z sobą. Jeśli planujesz dłuższą wyprawę, warto zadbać o swoją higienę. Pamiętaj aby wszystkie czynności związane z poranną/wieczorną toaletą wykonywać 70 m od brzegu rzek i jezior i korzystaj jedynie z biodegradowalnych środków czystości. Zachowaj się jak odpowiedzialny turysta i nie zanieczyszczaj środowiska naturalnego. Więcej o higienie w plenerze przeczytasz tutaj.

Po czwarte – nie zabieraj ze sobą leśnych pamiątek

Będąc na wędrówce na łonie natury nie zrywaj kwiatów, traw, liści, zostaw na swoim miejscu kamienie i inne naturalne bądź historyczne obiekty. Pozostaw je tam gdzie rosną, nie niszcz ich naturalnego środowiska. Jeśli jakiś okaz szczególnie wpadnie Ci w oko, zrób mu zdjęcie. Z pewnością będzie to trwalsza pamiątka niż zaschnięty kwiat schowany między kartkami książki.

Po piąte – minimalizuj wpływ ognisk

Jeśli planujesz rozpalić ognisko, korzystaj z miejsc do tego przeznaczonych. Mogą być to place m.in. ogrodzone kamieniami, znajdujące się w bezpiecznej lokalizacji. Nie rozpalaj wielkich ognisk, które przez nieuwagę mogą grozić rozprzestrzenieniem się ognia. Jeśli potrzebujesz ognia tylko do sporządzenia posiłku, polecamy zakup kuchenek turystycznych.

Po szóste – miej szacunek dla dzikiej natury

Widząc dzikie zwierzęta, pamiętaj aby nie zbliżać się do nich i nigdy ich nie dokarmiać. Zbyt częste towarzystwo człowieka w ich otoczeniu może prowadzić do zmian w ich naturalnym zachowaniu, a spożycie jakiejkolwiek żywności przeznaczonej dla człowieka może im zaszkodzić. Unikaj dzikich zwierząt przede wszystkim w okresach godowych, lęgowych oraz gdy w ich pobliżu znajdują się ich młode. Zabierając ze sobą swojego pupila, pamiętaj aby zawsze mieć go blisko siebie. Niech twój zwierzak również nie zostawia po sobie śladów, sprzątaj po nim nieczystości.

Po siódme – pamiętaj o innych podróżujących

Wiele osób udających się na łono natury pragnie odpocząć, uciec od zgiełku miasta. Czy planujesz jednoosobową czy wieloosobową wycieczkę – zachowuj się cicho aby nikomu nie przeszkadzać w spędzaniu wolnego czasu. Planując dłuższy odpoczynek, jeśli to możliwe, oddal się od szlaku. Jeśli jest taka możliwość, wycisz sprzęt, który wydaje głośne dźwięki.

Podróżuj odpowiedzialnie

Stosując 7 zasad leave no trace, stajesz się bardziej odpowiedzialny, dbasz o naszą planetę. Zauważ, że jest coraz mniej miejsc niezmienionych przez człowieka, a liczba ludności na świecie ciągle wzrasta. Betonowe konstrukcje wyrastają niczym grzyby po deszczu. Dlatego warto zastanowić się nad przyszłością naszej planety i zacząć działać już dziś.

Gdy opuszczasz miejską dżunglę i udajesz się na łono natury – podróżuj odpowiedzialnie. Gdziekolwiek jesteś, stosuj się do zasad leave no trace. Chodź tylko wyznaczonymi szlakami, nie zanieczyszczaj wody, szanuj życie leśnych zwierząt. Przykładowo udając się do jakiegokolwiek parku narodowego, przed wejściem na jego teren z pewnością znajdziesz tablicę z zasadami zwiedzania i korzystania z parku narodowego. Przeczytaj ją uważnie i zastosuj się do nich. Natura będzie Ci wdzięczna.

Przed każdą wyprawą przygotuj się odpowiednio. Zaplanuj trasę zgodną ze szlakami wyznaczonymi na mapie. Zaplanuj nocleg w wyznaczonym do tego miejscu. Pakuj tylko potrzebne rzeczy, a te które będą przydatne przy biwakowaniu – najlepiej aby były wielorazowego użytku. Gdyby każda osoba zastosowała się do powyższych wytycznych, nasza planeta mogłaby zachować swoją „naturalność” na dłużej. Odpowiedzialna turystyka może pomóc zachować równowagę na naszej planecie.

Życie bez prądu - kuchenka turytyczna

Kuchenka turystyczna Survival Kettle Samotny Wilk Light

Sprawdź

Paliwo stałe Survival Kettle – 15 sztuk
 

Sprawdź

Zestaw naczyń turystycznych Campingaz Trekking Kit Alu

Sprawdź

Nie zostawiaj śladów – produkty wielorazowego użytku

Wybierając się na wycieczkę plenerową, warto mieć przy sobie produkty wielorazowego użytku. Planując jednodniową podróż, nie ma potrzeby zabierać z sobą kuchenki turystycznej. Jednak jeśli chcesz zjeść ciepły posiłek w trakcie wyprawy, warto zaopatrzyć się w termos obiadowy. Jego zaletą jest możliwość utrzymywania zarówno wysokiej jak i niskiej temperatury. Sprawdzi się idealnie w chłodne i gorące dni na szlaku.

Przy spożywaniu posiłków przydatne będą również sztućce. W tym przypadku praktycznym rozwiązaniem będzie narzędzie wielofunkcyjne, w którym znajdziemy m.in. łyżkę, nóż oraz widelec. Wszystkie sztućce w jednym produkcie.

Zamiast zabierać z sobą plastikową butelkę z wodą, zainwestuj w butelki i bidony wielorazowego użytku. Nie ma potrzeby za każdym razem wyrzucać starą i kupować nową butelkę, produkując przy tym niezliczoną ilość śmieci. Bidon możesz bez końca opróżniać i napełniać, nie zostawiając przy tym za sobą śladów w postaci niepotrzebnych śmieci.

Planując dłuższą wyprawę czy też biwak ze znajomymi, koniecznie zaopatrz się w kuchenkę turystyczną. Dzięki niej przygotowanie ciepłego posiłku nie będzie już problemem. Kolejny must have wyprawy plenerowej to naczynia wielorazowego użytku – kubki, manierki, talerzyki itp. Duży wybór niezbędnych naczyń do gotowania w turystycznych warunkach znajdziesz na Militaria.pl.

Napisz coś...