Skip to main content

Odzież termoaktywna dalej funkcjonuje u nas jako nowość, dlatego wiele osób podchodzi do niej niepewnie. Stosowanie ubrań z nowoczesnych włókien sprzyja uprawianiu sportu, utrzymując ciało suche i ograniczając otarcia naskórka, a także powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Zebraliśmy najczęstsze pytania dotyczące bielizny termoaktywnej, żeby rozwiać wasze wątpliwości, czy opłaca się inwestować w ubrania specjalistyczne. 

Czym się różni odzież termiczna od termoaktywnej? 

Odzież termiczna chroni ciało przed wychłodzeniem. Jest nią właściwie każde ubranie, które osłania nas przed zimnem. Odzież termoaktywna to coś dużo więcej. Konstrukcja nowoczesnych materiałów stosowanych do jej produkcji pozwala na odprowadzenie wilgoci z warstwy stykającej się ze skórą. Oznacza to, że gdy spocimy się podczas wysiłku fizycznego, pot zostanie odprowadzony do górnych warstw odzieży, dzięki czemu nie będziemy zagrożeni wychłodzeniem. Wilgotna bielizna daje bardzo nieprzyjemne uczucie, a ponadto jesteśmy wtedy bardziej narażeni na przewianie. Każdy podmuch wiatru sprawia, że jest nam jeszcze zimniej. Bielizna termoaktywna pozwala wyeliminować ten problem. 

odzież termoaktywna
Odzież termoaktywna na zimę.

Jakie właściwości ma Odzież termoaktywna? 

Włókna wykorzystywane do produkcji materiałów do bielizny termoaktywnej odprowadzają pot od powierzchni ciała i grzeją nawet wtedy, gdy są wilgotne. W przeciwieństwie do tradycyjnej bielizny, ubrania termoaktywne nie przylepiają się do skory. Ponadto są bardzo elastyczne, dopasowują się do kształtu ciała, umożliwiając wykonywanie wszelkich ruchów bez skrępowania. Często szwy są specjalnie zaprojektowane, aby zapobiegać otarciom naskórka. Do wielu modeli odzieży termoaktywnej producenci dodają funkcjonalne dodatki, na przykład jony srebra. Dzięki nim w ubraniach nie rozwijają się bakterie, które wywołują nieprzyjemny zapach. 

Koszulka termoaktywna FreeNord Tactical D/R

Sprawdź

Koszulka termoaktywna Mil-Tec Tactical Olive D/R

Sprawdź

Koszulka termoaktywna Helikon US LVL 1 – czarna

Sprawdź

Jak ubierać odzież termoaktywną? 

Sposób ubierania dostosowujemy do rodzaju aktywności i temperatury panującej na dworze. Jednowarstwowa odzież termoaktywna sprawdzi się na przykład latem do biegania czy jazdy na rolkach – założona na gołe ciało i nieprzykryta kolejna warstwą. Pomoże odprowadzić wilgoć o wiele lepiej niż bawełniane koszulki i szybciej wyschnie. Zimą i podczas jesiennych chłodów przydatna jest bielizna dwuwarstwowa, zwana też odzieżą drugiej generacji. Jest ona grubsza, dlatego jest cieplejsza oraz może wchłonąć więcej wilgoci. Na bieliznę zakładamy ubrania z gore-texu lub wyposażone w innego rodzaju membrany, aby pot został wyprowadzony całkiem za zewnątrz, zamiast utknąć pod polarem. Wtedy można się cieszyć intensywną jazdą na nartach, snowboardzie czy wędrówką po górach, bez uczucia wilgoci przez kilka godzin! 

odzież termoaktywna
Ciepło i sucho mimo wielu godzin.

Jak prać ubrania termoaktywne? 

Odzież termoaktywna wymaga specjalnego traktowania. Źle prana traci bowiem swoje właściwości. Bieliznę termoaktywną trzeba prać w proszkach bez zmiękczaczy i nie stosować płynów do płukania tkanin. Zwróć uwagę na skład, aby nie było w nim na przykład lanoliny. Najlepsze do czyszczenia odzieży termoaktywnej są płatki mydlane, proszki dla dzieci i tanie proszki bez składników zmiękczających. Poza tym warto prać bieliznę po każdym użyciu – wtedy nie będzie brzydko pachnieć i na dłużej zachowa swoje właściwości. 

Odzież termoaktywna damska i męska? 

Ubrania termoaktywne muszą być dość obcisłe, aby spełniać swoje zadanie. Dlatego producenci proponują osobne modele dla kobiet i mężczyzn, dopasowane do kształtów ciała. Noszenie odpowiednio dobranej odzieży zapewni wysoki komfort podczas aktywności. 

One Comment

  • Darek pisze:

    Wiam mam pytanko wybieram sięna zimowy ramageon a wiadomo jak to na takich imprezach należy wejść do zimnej wody przy minusowych temperaturach poszukuje czegoś co szybko obcieknoe a mnie a po chwili zapewni jakieś ciepło

Napisz coś...