Zima to czas mrozów, śniegu i zimnego wiatru – przynajmniej w założeniach. W takim razie jak ubierać się zimą, aby nie zmarznąć i się nie przeziębić?
Dla niektórych jest to najlepszy okres w roku. To właśnie zimą można uprawiać snowboard, narciarstwo czy łyżwiarstwo. Dla fanów wędrówek górskich te kilka chłodnych miesięcy to czas, gdy mogą podziwiać cudowne krajobrazy niczym ze zdjęć. Zima ma swoje uroki, można z powodzeniem i radością z nich czerpać, warto jednak pamiętać o ciepłej odzieży.
Jaka kurtka zimowa?
Kurtka to prawdopodobnie jeden z najważniejszych elementów odzieży zimowej. Czym się powinieneś kierować przy zakupie, aby było Ci ciepło podczas srogiej zimy? Oczywiście, kurtka zimowa, powinna być ciepła i najlepiej, żeby chroniła przed wiatrem. Świetnym rozwiązaniem jest kurtka z podpinką, którą w cieplejsze dni będzie można odpiąć. Dostępnych jest kilka podstawowych modeli kurtek zimowych. Sprawdź, który z nich będzie najodpowiedniejszy dla Ciebie!
Kurtka M65
To model o klasycznym, legendarnym kroju wyposażony w podpinkę i zwijany kaptur. Idealnie ochroni przed większymi mrozami, a kilka pojemnych kieszeni pozwoli spakować najważniejsze akcesoria.
Parka
Jeśli szukasz ubrania na zimę, to koniecznie zainteresuj się modelem kurtki typu parka. Jest to bardzo ciepła, sięgająca niemalże do kolan kurtka, która ma zapewniać komfort termiczny w największe mrozy. Dodatkowo została wyposażona w bardzo duży kaptur, którego zadaniem jest ochrona Twojej głowy przed wiatrem i zimnem.
Flyers
Nie można zapomnieć również o kurtkach lotniczych. Są to krótkie kurtki pozbawione kaptura, które zapewnią komfort przy niewielkich mrozach. Jest to bardzo ciekawy, casualowy model do codziennego, uniwersalnego zastosowania, a jednocześnie z pewną historią.
Softshell
Występują również kurtki typu softshell. Są one przeznaczone do aktywności fizycznej – wyposażone w membranę ułatwiającą odprowadzanie wilgoci i mające wodoodporne właściwości. Rewelacyjne rozwiązanie do wędrówek górskich, jazdy na rowerze, czy rozgrywek ASG.
Kurtka puchowa
Zimą, nie ma nic lepszego na co dzień, jak ciepła odzież puchowa. Kurtki tego typu są lekkie, można je łatwo złożyć i schować do plecaka, jeśli zajdzie taka potrzeba. Mimo ich niewielkiej wagi i kompaktowości są bardzo ciepłe. Jest to na tyle popularny rodzaj okrycia wierzchniego, że zarówno panowie, jak i panie mogą przebierać we wzorach i kolorach.
Polar czy sweter na zimę?
Sama kurtka na zimę nie wystarczy, ważne jest również to, co będzie znajdowało się pod nią. Polar oraz sweter to idealna odzież zimowa pod kurtkę. Jedno i drugie ma swoje zalety oraz wady. Postaramy się wyjaśnić, które będzie lepsze i dlaczego.
Polar zimowy – kiedy go wybrać?
Polar to świetna, ciepła odzież. Wykonany jest zazwyczaj ze sztucznych materiałów, które zapewniają maksymalny komfort cieplny w największe mrozy. Bardzo często polary wyposażone są w kaptury, które dodatkowo zabezpieczą nam głowę przed wiatrem. Warto zdecydować się na ten rodzaj dogrzewającej odzieży wtedy, gdy potrzebujemy mieć dodatkowe kieszenie lub, gdy chcemy traktować go jako odzież wierzchnią (np. w cieplejsze dni). Polar będzie również tańszy od dobrego swetra.
Sweter – lepszy od polaru?
Swetry w chłodne dni sprawdzają się wyśmienicie. Te z wyższej półki będą wykonane z wełny, co zapewni maksymalne dogrzanie, ale jednocześnie nie spocimy się podczas intensywnego wysiłku. Wełna ma bowiem świetne właściwości regulowania temperatury ciała. Dodatkowo, swetry są cieńsze od polaru i będą lepszym wyborem, jeśli zależy Ci na spakowaniu ich do plecaka. Zajmują mniej miejsca i są lżejsze.
Podsumowując te dwie znakomite części garderoby, można stwierdzić, że polar jest świetną opcją, jeśli ktoś szuka rozwiązania uniwersalnego, tańszego i zwłaszcza wtedy, gdy nie dbamy o jego wagę i wielkość po złożeniu. Sweter natomiast będzie rewelacyjnym rozwiązaniem dla osób, które chcą wyglądać bardziej klasycznie, ale jednocześnie chcą czuć komfort podczas wędrówek na mrozie. Obydwa natomiast to bardzo dobre ubrania na zimę.
Nakrycie głowy na duże mrozy
Ważnym elementem odzieży zimowej jest odpowiednie nakrycie głowy. Możesz mieć najlepszą kurtkę, buty i polar, ale jeśli nie masz czapki, a termometr pokazuje –10°C, to lepiej nie wychodź z domu. Chyba że czapkę zastąpisz kapturem.
Dobra zimowa czapka zabezpieczy Twoją głowę przed wychłodzeniem i ochroni uszy przed wiatrem, dzięki czemu szanse na przeziębienie mocno spadają. W zależności od Twojego stylu i upodobań, w ofercie znajdziesz wiele rodzajów czapek, wykonanych z różnego materiału. Jeśli szukasz naturalnych składników, które jednocześnie będą miały bardzo dobre właściwości termoregulujące, postaw na czapkę z wełny merino. Odzież wykonana z tego rodzaju materiału zyskuje na popularności nie bez powodu. Wełna ta jest lekka i ma bardzo uniwersalne zastosowanie – nie tylko zimowe.
Jeśli szukasz dobrego nakrycia głowy, zajrzyj tutaj.
Obuwie oraz skarpety na zimę
Nie ma nic gorszego niż mokra, zimna noga podczas mrozów. Dobre obuwie oraz skarpety to must have każdego z nas. Pamiętajmy, że odzież zimowa to nie tylko kurtki i polary. Nikt nie lubi chodzić zmarznięty. Zwrotem z inwestycji w dobre buty będzie Twój komfort i bezpieczeństwo na śliskich nawierzchniach.
Jak więc powinno wyglądać obuwie taktyczne na zimowe dni? Przede wszystkim dobrze, by było wykonane ze skóry licowej. Ma ona wiele zalet, zwłaszcza w mokre i wietrzne dni. Skóra licowa nie przepuści wody i zabezpieczy stopy przed wiatrem. Kolejną zaletą skórzanych butów jest to, że łatwo dopasowują się do kształtu stopy. Nie trzeba chyba wspominać, jak łatwo jest dbać o skórę licową w porównaniu na przykład do zamszu. Jeśli jesteś fanem survivalu lub bushcraftu, to na pewno wiesz, jak trudno wyczyścić zamsz po wdepnięciu w bagno.
Kolejnym ważnym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie, to wysoka cholewka – najlepiej trochę ponad kostkę. Po pierwsze takie rozwiązanie uchroni przed dostaniem się śniegu i wody do buta, a po drugie zabezpieczy Twoje kostki podczas ewentualnego poślizgnięcia się na lodzie.
Pamiętaj również o tym, że obuwie na zimę powinno mieć antypoślizgową podeszwę. Ma to ogromne znaczenie przy minusowych temperaturach, zwłaszcza wtedy, gdy na szali jest Twoje bezpieczeństwo i zdrowie.
Buty całoroczne?
Jeśli chcesz, aby tego rodzaju buty służyły Ci również podczas cieplejszych dni (jesienią lub wiosną), warto postawić na solidnie wykonany model, ale już bez docieplenia. W polskich warunkach nie ma konieczności stosowania butów z polarem wewnątrz. Oczywiście, jeśli chcesz je stosować tylko do chodzenia po mieście, to takie rozwiązanie będzie ok. Natomiast jeśli wiesz, że będziesz w nich pokonywał duże odległości, przemieszczał się w trudnych warunkach – wybierz dobre buty wojskowe bez żadnego docieplenia. Zastąpisz je dobrymi skarpetami. To one sprawią, że Twoja stopa będzie dobrze spoczywała w bucie i przede wszystkim zagwarantują komfort termiczny.
Dobre skarpety trekkingowe mogą być wykonane ze sztucznego materiału lub wełny merino. Wełna będzie świetnym rozwiązaniem, ale kosztuje krocie. Syntetyczny materiał dobrej jakości jest tańszy i również ma bardzo dobre właściwości. Od Ciebie zależy, na co postawisz.
Akcesoria zimowe – o czym warto pamiętać kompletując garderobę
Masz już świetną kurtkę, polar lub sweter, prawidłowo dobrane obuwie i wiesz, jak ubierać się zimą. Pora zabrać się za wybór dodatków, które często pomijamy w trakcie kompletowania garderoby. Pamiętajmy, że porządne akcesoria, mają pozytywny wpływ na nasz komfort podczas zimowych dni.
Zacznijmy od bielizny termoaktywnej. Spodnie i koszulka termoaktywna są niezbędnym dodatkiem do Twojego ubioru. Pomogą zmaksymalizować komfort podczas dużych mrozów, szczególnie podczas długiego przebywania na świeżym powietrzu.
Kolejnym przykładem ciepłej odzieży są rękawiczki, które zabezpieczą skórę dłoni przed wysuszeniem i popękaniem. Najlepiej wybierać takie, w których będzie można obsługiwać smartfon.
Przemyśl również zakup chusty polarowej, która ochroni Twoją szyję przed wiatrem i zimnym powietrzem. Rozważ ten gadżet głównie wtedy, gdy masz kurtkę pilotkę, która pozbawiona jest wysokiego kołnierza.