Skip to main content

W poprzednim artykule na temat sztuki kamuflażu mogliście przeczytać o umundurowaniu stosowanym przez 10 najpotężniejszych armii świata. Opisaliśmy m.in. wzory kamuflujące wykorzystywane przez Stany Zjednoczone, Rosję czy Chiny. Zgodnie z obietnicą, zapraszamy do lektury drugiej części tekstu, w której skupimy się na kolejnych 10 krajach, w tym mundurach używanych przez Polskę i Izrael.

11. Korea Południowa

Drugą dziesiątkę otwiera Korea Południowa. Pierwszy kamuflaż wyprodukowany przez Koreańczyków bazował na amerykańskim wzorze US M1942 z czasów II Wojny Światowej. Również w późniejszym czasie Siły Zbrojne Republiki Korei chętnie korzystały z projektów pochodzących zza oceanu. Kopiowano i modyfikowano kamuflaż M81 Woodland, a w późniejszym czasie także 6 kolorową wersję Desert Battle Dress Uniform. Pierwszy kamuflaż typu digital (pikselowy) pojawił się na koreańskich mundurach w 2010 roku i nosił nazwę Granite B.

12. Egipt

Egipt w swoich pierwszych mundurach w kamuflażu wykorzystywał materiał dwustronny. Jedną stronę pokrywano wzorem skalnym lub czasami leśnym, a drugą pustynnym. Ta praktyka była raczej niespotykana w umundurowaniu innych Państw. Również Egipt po kilku latach zaprzestał jej stosowania i zaczął produkować mundury jednostronne. W lata 80. Egipskie Siły Zbrojne zaprezentowały własny, unikalny wzór pustynny nazywany często „jajecznicą”. Jak większość kamuflaży i ten był w późniejszym czasie poddawany licznym modyfikacjom, które w tym wypadku polegały głównie na zagęszczaniu wzoru. Egipt stosował także amerykańskie kamuflaże M81 Woodland i Desert Battle Dress Uniform.

Spodnie wojskowe Pentagon BDU 2.0 US Desert (K05001-57)
Sprawdź
Pentagon BDU PentaCamo
Spodnie wojskowe Pentagon BDU 2.0 PentaCamo
Sprawdź
Szorty Pentagon BDU Woodland (K05011-51)
Sprawdź

13. Pakistan

Produkując swoje mundury, jak zresztą wiele innych krajów, Pakistan często bazował na kamuflażach brytyjskich i amerykańskich. Były to m.in. DPM, czyli używany przez Wielką Brytanię Disruptive Pattern Material oraz pochodzące z USA leśny M81 Woodland i pustynny Desert Battle Dress Uniform. Aktualnie większość wojsk pakistańskich wykorzystuje mundury z maskowaniem typu digital.

14. Indonezja

Indonezja to kraj o długiej i różnorodnej historii umundurowania. Niektóre z wzorów cechuje bardzo oryginalny wygląd, ale historia kamuflaży wykorzystywanych przez armię indonezyjską rozpoczęła się tak, jak w wielu innych krajach od kopii wzorów amerykańskich. Konkretnie był to kamuflaż M1942 z czasów II Wojny Światowej. Jednym z oryginalniejszych wzorów kamuflujących stosowanych na mundurach żołnierzy z Indonezji, był Loreng Darah Mangalir, często określano jako „płynąca krew”. Wybrane jednostki korzystały z niego aż do 1984 roku, kiedy to głównym wzorem Indonezyjskich Sił Zbrojnych został DPM TNI-AD bazujący na brytyjskim Disruptive Pattern Material. W późniejszych latach próbowano go zastąpić wersją digital o roboczej nazwie NKRI, ale po serii prób zawieszono ten pomysł. Obecnie z mundurów w kamuflażu pikselowym korzystają tylko wybrane jednostki, w tym Indonezyjskie Siły Powietrzne.

Loreng Darah Mangalir nazywany ,,płynąca krew”

15. Brazylia

Kolejne miejsce w zestawieniu przypadło największemu krajowi Ameryki Południowej. Brazylia dysponuje także najsilniejszą armią na tym kontynencie. Pierwszy wzór zaprojektowany dla armii brazylijskiej opierał się na amerykańskim kamuflażu M1942. Tak jak w przypadku Egiptu, mundury były dwustronne – na jednej dominowała kolorystyka zielona, a na drugiej brązowa. W późniejszych latach, Brazylia w swoich mundurach chętnie korzystała z kamuflażu lizard, czyli jaszczurki. Ten rodzaj wzoru, w różnej kolorystyce stosowany jest w armii brazylijskiej do dzisiaj.

16. Izrael

Państwo dysponuje obecnie jedną z najsilniejszych i najlepiej wyposażonych armii na świecie. Co ciekawe standardowy mundur Izraelskich Sił Obronnych nie jest wykonany w kamuflażu. W armii dominuje jednokolorowe umundurowanie khaki lub oliwkowe. Z wzorów kamuflujących korzystają tylko wybrane jednostki. Na przełomie lat wykorzystywano francuską jaszczurkę, amerykańskie wzory M81 Woodland, Desert Battle Dress Uniform i kamuflaż cętkowany, głównie drukowany na materiale siatkowym.

17. Wietnam

Wzorem kamuflującym wykorzystywanym powszechnie przez Siły Zbrojne Wietnamu jest Tiger Stripe (pasy tygrysa) z nadrukowanym liściem palmowym. Kamuflaż ten wszedł do użytku w 1994 roku i jest wykorzystywany do dzisiaj. Na przestrzeni czasu oczywiście powstało kilka wariantów kolorystycznych. W ostatnich latach pojawiły się ponadto mundury z kamuflażem leśnym o nazwie K07, bazującym na wzorze Woodland. W niebieskiej odmianie korzysta z niego Marynarka Wojenna.

Tiger Stripe camo

18. Polska

Historia polskich mundurów w kamuflażu jest długa i różnorodna. Na tyle, że bez trudu można napisać na jej temat oddzielny artykuł. Z tego względu, w tym tekście postaramy się omówić tylko najnowsze wzory. Koniecznie trzeba wspomnieć o kamuflażu wz. 68 „Moro”, który był używany w latach 1969-1989. Cechowały go drobne cętki w kolorze ciemniejszym od tła. Wzór produkowany był w różnej kolorystyce zależnej od rodzaju służb. Z wz. 68 korzystało nie tylko Wojsko Polskie, ale także MO i Policja, Straż Więzienna, a nawet Straż Pożarna. Wzór zastąpiono kamuflażem wz. 89 „Puma”, ale projektowano w nim mundury tylko przez 4 lata. Już w 1993 roku do służby wszedł kamuflaż wz. 93 „Pantera” do dzisiaj będący etatowym kamuflażem Wojska Polskiego. Wzór początkowo opracowano dla GROM, a następnie przyjęto go w pozostałych jednostkach. W odróżnieniu od poprzednika, wz. 93 „Pantera” cechuje większy kontrast kolorów i lepsza skuteczność maskowania. Kamuflaż wz. 93 „Pantera” był produkowany w wersji tradycyjnej, a w późniejszym czasie także pustynnej. W tym kamuflażu występuje także nowy krój mundurów wz. 2010, który już od kilku lat jest sukcesywnie wprowadzany. Nowy mundur produkowany jest z lepszej jakości, bardziej wytrzymałych materiałów, a wzór ma lepiej kamuflować w warunkach dzisiejszego pola walki. Pisząc o polskich wzorach maskujących warto wspomnieć kilka słów także o kamuflażu Suez, który jest wzorowany na amerykańskim Multicam. Korzystają z niego ABW, SOP i Wojska Specjalne. Na uwagę zasługuje także kamuflaż MAPA.

Mundur Pentagon
Komplet mundurowy Pentagon ACU PentaCamo
Sprawdź
Plecak Wisport Sparrow II 30 l wz.93 leśny „PANTERA”
Sprawdź
Czapka Texar Kamuflaż
Czapka Patrolówka Texar Ripstop Pl Camo wz.93
Sprawdź

19. Tajwan

Republika Chińska to kraj o bardzo skomplikowanej historii. Ze względu na konflikt z Chińską Republiką Ludową, państwo sprawujące obecnie władzę nad wyspą Tajwan jest nieuznawane przez znaczną część środowiska międzynarodowego, w tym ONZ. Nie przeszkodziło im to jednak w zbudowaniu bardzo silnej armii. Jednym z pierwszych wzorów kamuflujących wykorzystywanym przez Wojsko Tajwańskie był Tiger Stripe, czyli paski tygrysie. W różnej kolorystyce używano go w oddziałach ROC Marine Corps, a później także ROC Airborne & Special Forces. Standardowym wzorem wykorzystywanym w armii Republiki Chińskiej była natomiast kopia amerykańskiego kamuflażu M1948 ERDL (Leaf Patterns). Wzór liściasty przechodził drobne zmiany w kształcie oraz kolorystyce i był powszechnie używany przez wiele lat. Obecnie armia Tajwanu przymierza się do szerszej zmiany umundurowania swoich żołnierzy, coraz powszechniej stosując wzory typu digital. W 2017 roku odsłonięto wykonaną specjalnie dla ROC Marine Corps pikselową wersję kamuflażu Tiger Stripe.

20. Tajlandia

Większość tajskich wzorów kamuflujących można podzielić na 3 główne kategorie: Tiger Stripe, Leaf Patterns oraz Woodland. Pierwsze wzory wykorzystywane przez Tajlandię to wspomniany Tiger Stripe, czyli paski tygrysie. Kamuflaż prawdopodobnie skopiowano z mundurów południowowietnamskich. Tiger Stripe w różnych wersjach był wykorzystywany przez wiele lat, a jedną z oryginalniejszych odmian był Shadowtiger, charakteryzujący się wykorzystaniem bardzo ciemnych kolorów. Innym kamuflażem często używanym przez Siły Zbrojne Tajlandii była kopia amerykańskiego liściastego wzoru M1948 ERDL. W 2008 roku Royal Thai Army zaczęło powszechnie używać kamuflażu pikselowego o różnej kolorystyce, zależnej od rodzaju sił.

Do utworzenia zestawienia wykorzystaliśmy ranking Global Firepower1. Obecnie jest już dostępna jego wersja na rok 2018. Obie części naszego zestawienia zostały natomiast utworzone na podstawie wersji na rok 2017. Z tego względu kolejność krajów widniejąca w artykule, może się różnić w porównaniu z aktualnym rankingiem Global Firepower. Przykładowo w najnowszym zestawieniu Military Strength Ranking Polska spadła na miejsce 22. W naszym tekście widnieje natomiast na pozycji 18., zgodnej z ubiegłorocznych rankingiem.

12020 Military Strength Ranking https://www.globalfirepower.com/countries-listing.asp

Napisz coś...