Skip to main content

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Jest to akcja, która większości osób kojarzy się ze zbieraniem śmieci przez uczniów podstawówki. Niech to również będzie dzień refleksji nad tym, jak obchodzimy się z nasza planetą i co możemy zmienić w swoim postępowaniu.

Z tej okazji chcemy wam przypomnieć o kulkach biodegradowalnych do ASG. Osoby często biorące udział w rozgrywkach ASG zaczynają zauważać problem zaśmiecenia lokacji. Miejscówki do gry to zwykle tereny leśne, gdzie obecnie po poszyciu poniewierają się tysiące kulek. Standardowe kulki są wykonane z polimerów, czyli z plastiku. Ich rozkład będzie trwał długo, może nawet dziesiątki lat.

Kulki eko, czyli biodegradowalne, ulegają rozkładowi o wiele szybciej. Producenci stosują różne metody ich wyrobu, zwykle takie kulki składają się z polimerowej powłoczki i wnętrza wykonanego z celulozy, skrobi kukurydzianej, cukru trzcinowego i z innych przyjaznych dla środowiska materiałów.

Nowoczesne kulki eko mają osiągi porównywalne lub bardzo zbliżone do standardowych kulek. Kilka lat temu, gdy technologia wytwarzania kulek biodegradowalnych nie była jeszcze dobrze rozwinięta, zyskały one złą opinię, która pokutuje do dzisiaj. Wśród wypowiedzi graczy ASG pojawiają się twierdzenia, że kulki eko są zbyt twarde, co przekłada się na niebezpieczeństwo w czasie gry, blokują się w lufach precyzyjnych, puchną zostawione w magazynku, mają niższą celność.

Kulki biodegradowalne

Kulki ASG biodegradowalne Specna Arms Core 0,20 g 1 kg

SPRAWDŹ
Ekologiczny styl w ASG

Kulki biodegradowalne ASG Open Blaster 0,20g 3300 szt. 

SPRAWDŹ

Kulki ASG biodegradowalne Specna Arms Core 0,25 g 1 kg

SPRAWDŹ

Do dzisiaj producenci kulek rozwiązali większość tych problemów. Kulki biodegradowalne nie stwarzają zagrożenia dla zawodników ze względu na zbytnią twardość, nie zapychają także luf precyzyjnych. Nie można również narzekać na gładkość kulek i powtarzalność strzałów. Co do puchnięcia kulek w magazynku – nie powinno się zostawiać w nim żadnych kulek. Może mieć to zły wpływ na magazynek, ponieważ powoduje degradację sprężyny. Rekomendujemy wystrzelanie lub usunięcie pozostałych kulek, niezależnie czy są to kulki eko czy zwykłe.

Kulki biodegradowalne w czasie rozgrywki zachowują się tak jak zwykłe kulki. Po pewnym czasie wpływ powietrza, wody i temperatury sprawia, że zewnętrzna powłoka zaczyna się rozkładać. Ile czasu to trwa? To zależy z czego dokładnie została wykonana powłoka oraz od panujących warunków. W ciepłym i wilgotnym klimacie rozpad nastąpi szybciej. Następnie zaczyna się rozkładać wnętrze kulki. Całkowity rozkład również jest zależny od składu i warunków. Niektórzy producenci deklarują, że ich kulki rozłożą się po około pół roku, inni zaznaczają, że będzie to trwać nawet ponad rok.

kulki biodegradowalne Open Blaster

Porównanie kulki świeżo wyjętej z opakowania oraz kulki leżącej parę miesięcy w lesie

Zrobiliśmy trochę testów wykorzystując kulki biodegradowalne Open Blaster i możemy was zapewnić, że ich jakość jest bardzo wysoka. Doskonale sprawdzają się podczas strzelania do celu i rozgrywek. Zalane wodą po kilku dniach lekko zwiększają swoją objętość. Po dwóch tygodniach otoczka zaczyna się rozpuszczać i całość robi się bardziej miękka. Nasze testy nie trwały na tyle długo, aby kulka całkowicie się rozłożyła. Ale zakopaliśmy część kulek w ziemi i czekamy, aż wyrosną z nich kwiatki ;).

Pełną ofertę kulek eko znajdziecie na Militaria.pl.

Napisz coś...