Skip to main content

Sezon wiosenno-letni to idealny czas na rozgrywki ASG. Sprzyja wówczas pogoda i samopoczucie, a człowiek ma więcej energii do aktywności fizycznej. Jeśli jesteś już wprawionym graczem ASG, to możesz się zastanawiać czy ulepszyć swój arsenał. Jeśli natomiast jesteś początkujący w tej dziedzinie sportu, możesz zadawać sobie pytanie: jakie ASG kupić na początek? Postaramy się opowiedzieć trochę o replikach, zarówno karabinkach szturmowych, jak i pistoletach. Przedstawimy Ci propozycje w różnych przedziałach cenowych i dowiesz się, kiedy warto dołożyć trochę do lepszego karabinka lub pistoletu. 

Karabinek, pistolet, strzelba – co wybrać 

Jaka replika ASG będzie odpowiednia? Lepiej wybrać pistolet czy karabin? Prawda jest taka, że jeśli nie ogranicza Cię mocno budżet, to najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w dwa modele – jeden boczniak (potoczna nazwa pistoletu) i jedna replika broni długiej. Jeśli natomiast nie możesz sobie aktualnie pozwolić na jedno i drugie, wybierz to, co uważasz, że bardziej Ci się przyda. Pamiętaj o tym, że karabinek daje dużo większe możliwości. Otrzymujesz pojemniejszy magazynek, możliwość strzelania w trybie ciągłym i oczywiście większą moc i zasięg strzelania. Pistolet natomiast jest świetny do wąskich korytarzy lub po prostu do postrzelania w puszki na podwórku. 

Możesz również rozważyć zakup strzelby. Stosunkowo tanie i mocne repliki sprężynowe mogą posłużyć do zabawy na podwórku lub na polu bitwy ASG. Za niewielkie pieniądze otrzymasz dość dobrze wykonaną strzelbę. Jest to przede wszystkim świetna opcja dla młodszych użytkowników i wszystkich, którzy nie są pewni, czy zabawa ASG wejdzie w kalendarz na dłużej.

asg

Jaki napęd w replikach wybrać 

W przypadku pistoletów będziesz miał do wyboru różne rodzaje napędów: sprężynowy, elektryczny, ASG na CO2 czy na greengas. Napęd sprężynowy występuje głównie w tanich pistoletach wykonanych z plastiku. Główną zaletą takiego rozwiązania jest niewielki koszt zakupu. 

Pistolety elektryczne są ciekawym rozwiązaniem, ponieważ nie musisz naciągać zamka przy każdym strzale, a dodatkowo są tanie w eksploatacji. Wadą natomiast jest bardzo niska moc takich replik. Dużo lepsze i najbardziej popularne jest zastosowanie napędu na CO2 i greengas. Nie będziesz musiał wówczas naciągać za każdym razem zamka, a cały proces odbędzie się automatycznie po naciśnięciu spustu. Ceny replik pistoletów na kulki napędzanych gazem zaczynają się już od ok. 200 zł.  

W broni długiej występuje napęd sprężynowy i elektryczny. Napęd sprężynowy działa dokładnie tak samo, jak w przypadku broni krótkiej. Repliki sprężynowe są dobrym rozwiązaniem dla najmłodszych fanów ASG, ponieważ są bardzo lekkie. Wyjątkiem są karabiny snajperskie na kulki, które prawie zawsze, bez względu na cenę, będą wyposażone w napęd sprężynowy. Napęd elektryczny w replikach karabinków szturmowych jest idealnym rozwiązaniem. Sprzęt jest cichy, mocny, a dodatkowo z jednej baterii bardzo często możesz wystrzelić minimum 3 magazynki o pojemności 500 kulek. Będzie to świetny wybór na dłuższe strzelanki. 

Jaka replika ASG do 500 zł 

Jeśli masz w portfelu 500 zł i myślisz o tym, jakie ASG będzie dobrym wyborem, to na pewno znajdziesz kilka ciekawych propozycji. Prawda jest taka, że dysponując takim budżetem, możesz sobie pozwolić na karabinek i pistolet. Powiedzmy sobie, czego możesz oczekiwać od replik w takim przedziale cenowym. 

Pistoletów do takiej kwoty będzie mnóstwo i od 300 zł będą to już naprawdę ciekawe modele. Możesz się spodziewać wykonania z metalu, wyposażenia w mechanizm ruchomego zamka i dobrej celności. Znajdziesz w tej cenie bez problemu świetne egzemplarze do strzelanek oraz do poćwiczenia celności na podwórku. 

W przypadku replik broni długiej 500 zł będzie budżetem wystarczającym na dobre repliki dla początkujących graczy. Będziesz miał spory wybór replik M4 czy Ak-47 na napęd elektryczny. Wykonanie takiego sprzętu to zazwyczaj średniej jakości tworzywo sztuczne z dodatkiem elementów metalowych. W tej kwocie znajdziesz jeden z najpopularniejszych modeli AK-47, który kupują nawet bardziej zaawansowani użytkownicy.  

Do 500 zł możesz mieć 5 sztuk ciekawej repliki strzelby ASG – i to całkiem serio. Za niecałe 100 zł możesz znaleźć interesujący model, który co prawda będzie wykonany z plastiku, ale lepszej jakości. Napęd sprężynowy sprawia, że będziesz miał możliwość przeładowania strzelby tak, jak w prawdziwym egzemplarzu. Na początek będzie to bardzo dobre rozwiązanie. Szczególnie może się spodobać młodszym fanom rozgrywek CQB lub w strzelankach kameralnych z kolegami.

Znajdziesz oczywiście także w tej cenie coś lekkiego, wykonanego z tworzywa z napędem sprężynowym. Będzie to świetna propozycja, jeśli jesteś rodzicem i szukasz czegoś dla swojego dziecka. 

Karabinek szturmowy AEG SRT-04

Sprawdź

Pistolet ASG CZ 75D Compact – flat dark earth

Sprawdź
asg

Strzelba ASG MP003A

Sprawdź

Replika ASG do 1000  – co warto wybrać 

Jakie ASG znajdziesz w tej kwocie? Jest to budżet, który pozwoli na dobranie bardzo dobrego karabinka szturmowego lub pistoletu z najwyższej półki. Pistolet będzie wykonany w pełni z metalu, a wagą będzie odpowiadał oryginalnej wersji. Będzie miał również naniesione oryginalne, licencjonowane oznaczenia, świadczące o zgodności 1:1 z rozmiarami wagą broni palnej. Pistolety do 1000 zł mogą służyć jako świetne narzędzie do treningu strzeleckiego oraz umiejętności obsługi takiej broni. Możesz ćwiczyć szybką zmianę magazynka oraz rozkładanie i składanie pistoletu.  

Karabinki w tym przedziale cenowym będą się różniły od tańszych odpowiedników przede wszystkim jakością wykonania. Używa się w nich mocniejszego tworzywa sztucznego oraz stosuje więcej części metalowych. Znajdziesz także takie drobiazgi jak np. składane przyrządy celownicze. Możesz dzięki temu zastosować mniejszy kolimator lub lunetę.  

Gearbox, czyli serce każdej elektrycznej repliki karabinku, można porównać do silnika w samochodzie. Mogą być dwa modele, które na pierwszy rzut oka będą wyglądały tak samo. To, co ważne, kryje się jednak wewnątrz. Droższe repliki będą miały lepszej jakości gearbox, w którym są umieszczane ulepszone podzespoły jak: tłok, dysza, głowica cylindra, prowadnica sprężyny i inne. Replika dzięki temu posłuży dłużej, a ty będziesz mógł zastosować mocniejsze akumulatory. W karabinkach tych może także występować dodatkowy układ elektroniczny, który pozwala na zdiagnozowanie awarii wewnątrz repliki. 

Repliki z przedziału do 1000 zł są przeznaczone dla osób, które już zdążyły się zakochać w tym sporcie i potrzebują czegoś mocniejszego, trwalszego i lepiej wykonanego. 

asg

Karabinek szturmowy AEG Specna Arms RRA SA-E01 Edge

Sprawdź
asg

Pistolet GBB CZ Shadow 2

Sprawdź
asg

Karabinek szturmowy AEG Colt M4 Silent Ops – czarny

Sprawdź

Repliki karabinków do 1500 zł 

Skoro repliki do 1000 zł były już świetnie wykonane i miały wytrzymały mechanizm, to jakie są modele z przedziału do 1500 zł? Przede wszystkim znajdziesz wśród takich replik wiele modeli spoza listy samych M4 czy AK-47. Dzięki temu, jak są wykonane te karabinki, będziesz miał wrażenie jakbyś trzymał w rękach broń palną. Waga to jedno, ale materiały użyte do produkcji są naprawdę najwyższej klasy.  

Gearbox – znowu rozchodzi się w dużej mierze o niego. Za 1500 zł otrzymujesz najtrwalszy, najmocniejszy “silnik”. Dużo lepsze spasowanie elementów, metalowa zębatka i wzmacniany tłok. W większości przypadków repliki z najwyższej półki nie mają w zestawie akumulatora i będziesz musiał go dobrać sam.  

Repliki z tego przedziału cenowego są przeznaczone głównie dla zaawansowanych graczy ASG. Jeśli cenisz sobie najlepsze wykonanie, najlepszej jakości materiały, sprzęt renomowanych producentów i nie uznajesz kompromisów w swoim hobby, to karabinki takie będą dla Ciebie idealnym wyborem. 

Jeśli zastanawiasz się, jakie ASG kupić w przedziale 1000-1500 zł, odsyłamy do całej kategorii długich replik ASG na Militaria.pl.

Napisz coś...