II wojna światowa była jednym z najbardziej destrukcyjnych konfliktów, którego doświadczyła ludzkość. W latach 1939–1945 w wojnie uczestniczyło ponad 100 milionów ludzi z ponad 30 różnych państw. II wojna światowa szacunkowo pochłonęła między 60 a 85 milionów ludzkich istnień, przekształciła polityczną mapę świata i była jednym z faktorów prowadzących do szybkiego rozwoju technologicznego.
Broń wykorzystywana w tamtym okresie, od pistoletów po karabiny maszynowe, dziś jest symbolem ówczesnych doktryn wojskowych i stylu walki. Współczesne repliki broni historycznej umożliwiają nie tylko odtworzenie wydarzeń z czasów II wojny światowej, ale również zrozumienie ich zarówno poprzez naukę, jak i rozrywkę.
Broń z drugiej wojny światowej — jaka była?
Technika produkcyjna broni w okresie II wojny światowej postępowała wraz z rozwojem wojny. W procesie produkcyjnym wykorzystywano między innymi techniki obróbki skrawaniem (toczenie, frezowanie, szlifowanie), a przy mniej precyzyjnych elementach stosowane odlewanie i tłoczenie. Metody te stosowane są do dziś, jednak z użyciem lepszych materiałów i bardziej zaawansowanych maszyn cyfrowych i elektronicznych.
Broń produkowana w czasie wojny standardowo była testowana pod kątem funkcjonalności, jakości, wytrzymałości i celności. W początkowych latach wojny dużą wagę przykładano również do kunsztu technicznego. Jednak wraz z rozwojem walk sytuacja finansowa państw uczestniczących w konflikcie ulegała pogorszeniu. Problemy występowały również na poziomie logistycznym — braki w stali, paliwie i innych materiałach. Wiele modeli broni zostało zmodyfikowanych, aby ich produkcja była prostsza i szybsza (na przykład brytyjski sten). Ograniczenie zasobów wpłynęło również na konieczność wprowadzenia ekonomii materiałowej, zaczęto wykorzystywać mniej kosztowne materiały, co jednak nie wpłynęło na skuteczność broni.
Duży nacisk na wysoką jakość produkcji kładli Niemcy, przede wszystkim w początkowych stadiach wojny. W miarę wzrastających potrzeb i braku materiałów zaczęto upraszczać konstrukcje modeli broni i zwiększać tempo ich produkcji. Związek Radziecki z drugiej strony skupił się na masowej produkcji mniej skomplikowanej broni (warto jednak pamiętać, że modele radzieckie również były bardzo efektywne na polu walki).
Repliki historyczne ASG: jakie typy broni znajdziemy?
W trakcie II wojny światowej zmieniło się podejście do postrzeganiu broni palnej. Zamieniono repetiery (choć skuteczne i używane do końca I wojny światowej) na skuteczniejsze samopowtarzalne karabiny o pełnej mocy.
W najpoważniejszym konflikcie zbrojnym wykorzystywano wszelkie rodzaje broni, od pistoletów, przez karabiny maszynowe, po rakietnice i wyrzutnie granatów.
Powszechne modele broni palnej wyróżniały się niezawodnością i skutecznością w boju. Broń projektowana była z myślą o silne ognia i prostocie użytkowania na polu walki.
Przyjrzyjmy się więc kilku modelom replik ASG broni, która była wykorzystywana w trakcie II wojny światowej.
Pistolety z II wojny światowej
Pistolety używane w latach 1939 – 1945 były podstawowym wyposażeniem między innymi oficerów oraz żołnierzy walczących na froncie. Modele broni charakteryzowały się niezawodnością i łatwa obsługą.
Niemieckie pistolety II wojny światowej, takie jak Luger P08 czy Walther P38 były ikonami tej epoki. Alianci zaś wykorzystywali między innymi amerykański Colt M1911 czy modele radzieckie jak Tokarev TT-33.
Wartymi uwagi modelami z oferty Militaria.pl są: pistolet GBB KJW KP-1911 Green Gas, pistolet maszynowy AEG Snow Wolf PPSH oraz pistolet maszynowy AEG Cybergun Thompson M1A1.
Pistolet GBB KJW KP-1911 Green Gas jest gazową repliką pistoletu KP1911, czyli kultowego Colt 1911. Replikę wykonano z metalu (zamek, szkielet, magazynek) oraz tworzywa sztucznego (jedynie na okładzinach chwytu).
W replice zastosowano mechaniczne przyrządy celownicze (muszka i szczerbinka). Na uwagę zasługuje antypoślizgowa powierzchnia chwytu pistoletowego, która zapewnia stabilność podczas oddawania strzałów.
Replika wyposażona została w bezpiecznik chwytowy i skrzydełkowy, które chronią przed niekontrolowanym strzałem. Bezpiecznik skrzydełkowy znajdziesz w tylnej części szkieletu pod zamkiem.
System blow-back repliki odpowiada za ruch zamka. Kiedy wystrzelisz ostatnią kulkę, zamek zablokuje się w tylnej pozycji. Replika umożliwia wystrzeliwanie kulek z prędkością rzędu 310 FPS.
Pistolet maszynowy AEG Snow Wolf PPSH jest repliką radzieckiego pistoletu maszynowego PPSH, jednego z najpopularniejszych pistoletów maszynowych II wojny światowej. Podobnie jak poprzedni model, tutaj również zastosowano metal i tworzywo sztuczne.
W modelu PPSH zastosowano gearbox o konstrukcji opartej na v.7 z systemem szybkiej wymiany sprężyny. Dzięki temu można bez trudu zmienić osiągi repliki i dostosować do wymagań. Z repliki PPSH możesz strzelać ogniem pojedynczym lub ciągłym z prędkością wylotową do 340 FPS.
System EBB symuluje realną pracę zamka przy oddawaniu strzałów. Polecana jest do działań na krótkich i średnich dystansach.
Pistolet maszynowy AEG Cybergun Thompson M1A1 to replika pistoletu maszynoweego Thompson M1A1, która powstała na licencji Cybergun. Replikę wykonano w wersji full metal z niewielkim wykorzystaniem elementów z tworzywa sztucznego.
Replika to wierne odwzorowanie palnej wersji Thompsona. Wygląd, manipulatory i oznaczenia to wierna kopia oryginału. Wspomniane elementy z tworzywa sztucznego bardzo dobrze imitują drewno (kolba, chwyt przedni).
W replice znajdziesz mechaniczne przyrządy celownicze: muszkę i regulowaną w obu płaszczyznach szczerbinkę. A także metalowy gearbox v6, stalowe zębatki i łożyska.
Replika Thompsona została wyposażona w regulowany system Hop-up, który podkręca kulkę w trakcie strzału. Do repliki bez trudu możesz domontować zawieszenie taktyczne. Wystrzeliwane kulki osiągają prędkość wylotową rzędu 360 FPS. Sprawdzi się na krótkich i średnich dystansach.
Karabiny II wojny światowej
Podczas II wojny światowej karabiny były jednym z głównych typów uzbrojenia piechoty, obok pistoletów maszynowych, takich jak MP-40, Sten czy Thompson. Karabiny zdecydowanie przewyższały inne modele broni na większym dystansie. Najbardziej rozpoznawalnymi modelami karabinów z tego okresu są między innymi: niemieckie Kar98k, amerykański M1 Garand, radziecki Mosin-Nagant czy japoński Arisaka.
Na tapet weźmy dwa pierwsze modele karabinów.
Kar98k znany był ze swojej celności i wytrzymałości. To powtarzalny karabin, którego konstrukcja opiera się na karabinie Gew98 – Kar98k jest zmodernizowaną i skróconą wersją tego karabinu.
Świetną repliką Kar98k jest karabin ASG Snow Wolf SW-022A Kar98. To sprężynowy model oparty na systemie Mausera. Lufa, komora zamkowa, zamek i inne drobne elementy zostały wykonane z metalu, a łoże z tworzywa sztucznego imitującego drewno.
Replikę wyposażono w mechaniczne przyrządy celownicze (w tym regulowaną szczerbinkę w typie krzywkowym). Ponadto, do zestawu dołączono replikę lunety Zielfernohr 41 o stałym powiększeniu 1,5 x.
Zamek czterotaktowy repliki wymaga każdorazowego przeładowania po oddaniu strzału. Prędkość wylotowa repliki sięga 390 FPS.
Karabin Kar98 – źródło digitaltmuseum.se
Amerykański M1 Garand był pierwszym na świecie półautomatycznym karabinem, który masowo był produkowany dla piechoty. Wyróżniały go: niezawodność i szybkostrzelność.
Karabin samopowtarzalny AEG PJ M1 Garand jest elektryczną repliką w większości wykonaną z metalu oraz drewna. Lufa, zamek, komora zamka, spust, suwadło i inne mniejsze elementy zostały wykonane z metalu, a łoże oraz kolba z drewna.
W tej replice zastosowano regulowany system Hop-Up. Replika bardzo dobrze sprawdzi się na średnich i dalekich dystansach, a prędkość wylotowa pocisku osiąga 410 FPS. Replika umożliwia przełączanie z ognia pojedynczego na ciągły za pomocą selektora ognia.
Replika zawiera mechaniczne przyrządy celownicze (muszka, regulowany przeziernik) oraz specjalne uchwyty do mocowania zawieszenia taktycznego.
Gearbox v7 wyposażono w stalowe zębatki i wzmocnione łożyska. Przydatny system szybkiej wymiany sprężyny umożliwia łatwą wymianę sprężyny (i zmianę prędkości wylotowej) bez konieczności otwierania gearboxa i korzystania z narzędzi.
Repliki ASG historycznych broni z II wojny światowej — gdzie kupić?
Repliki historycznej broni z okresu II wojny światowej to nie tylko narzędzia służące edukacji i rozrywce, ale stanowią również doskonałe elementy rekonstrukcyjne, które oddają realizm wydarzeń.
Pistolety i karabiny, które odegrały kluczową rolę podczas najpoważniejszego konfliktu zbrojnego na świecie, są dziś dostępne jako repliki dla kolekcjonerów, miłośników historii i graczy ASG. Precyzyjne odwzorowanie detali i wysoka jakość wykonania sprawiają, że korzystanie z replik daje realne wrażenia i możliwość poczucia się jak żołnierz na polu bitwy.
W sklepie Militaria.pl znajdziesz wszystkie wymienione w tym artykule modele replik historycznej broni z II wojny światowej oraz wiele więcej. Produkty z oferty sklepu pochodzą od sprawdzonych producentów, dlatego możesz być pewny, że kupujesz replikę o bardzo dobrej jakości.
Poznaj autorkę artykułu
Joanna
W Militaria.pl jest specjalistką w dziedzinie SEO i tworzenia tekstów użytkowych. Odpowiada za optymalizację treści, analizy oraz tworzenie tekstów na blogu i w sekcji porad grupy Militaria.pl.
Po godzinach pracy czas woli spędzać w otoczeniu natury, czy to na górskich szlakach, czy w pobliskich lasach. To w tych dzikich zakątkach odnajduje spokój i harmonię, której często brakuje w codziennym życiu. Wiele udzielanych rad i tipów outdoorowych przetestowała na własnej skórze.
Dużą uwagę poświęca również zwierzętom. Podczas wędrówek z zainteresowaniem obserwuje je w naturalnym środowisku. Jest wielką fanką zasad "Leave no trace", do których, jej zdaniem, powinien stosować się każdy wchodzący do lasu.