Skip to main content

Różne rodzaje śrutów przeznaczone do wiatrówek to niezła zagadka dla początkujących strzelców. Najczęściej zadawane pytania to: jaki śrut wybrać, jaki rodzaj i czym się charakteryzują dane śruty. Czy może wybrać śrut płaski, Hollow Point, Pointed, a może kulisty? Postaramy się w tym tekście wyjaśnić czym się od siebie różnią konkretne rodzaje śrutów i tym samym ułatwić wam wybór.

Podstawowe rodzaje śrutu

Podczas doboru śrutu musimy pamiętać o trzech istotnych informacjach: z jakiej wiatrówki strzelamy, do czego strzelamy oraz z jaką prędkością (energią) fabrycznie jest wystrzeliwany śrut z naszej wiatrówki.

Podstawowo rozróżniamy dwa główne typy śrutów: grzybkowy znany również pod nazwą Diabolo oraz kulisty BB. Główną cechą rozróżniającą te śruty to ich zastosowanie – śruty grzybkowe stosowane są do wiatrówek z gwintowaną lufą, zarówno długich jak i krótkich. Śruty kuliste przeważnie przeznaczone są do wiatrówek krótkich z gładką lufą.

Jaki kształt, taki strzał

Poruszyliśmy podstawowe zagadnienia, teraz czas na głębszą analizę śrutów. Temat ten dotyczy szczególnie śrutów typu Diabolo, w których występuje wiele rodzajów o różnych zakończeniach oraz wadze.

Śrut Match (płaski) – charakterystyczna śrucina z płaskim czołem, jest to jeden z najpopularniejszych modeli śrutu. Jego głównym przeznaczeniem jest strzelanie do tarcz, w których po trafieniu zostawia wyraźną, okrągłą przestrzelinę. W sam raz do strzelania na średnie odległości.

Śrut Pointed (ostry) – drugi pod względem popularności śrut. Główka śruciny zakończona jest ostrym czubkiem, który idealnie nadaje się do przebijania improwizowanych celów. Znakomicie nadaje się do oddalonych celów, czyli strzelania na duże odległości.

Śrut Hollow Point (półokrągły) – konstrukcyjnie śrucina zakończona jest główką z wgłębieniem w wierzchołku. Jest to śrut głównie przeznaczony do rozrywania celów, ale równie dobrze spełni się w roli śrutu tarczowego. Konstrukcja i kształt śrutu również zapobiegają rykoszetowaniu po uderzeniu w cel.

Śrut Gamo Match Classic Training 4,5 mm 500 szt.

Śrut Gamo Match Classic Training 4,5 mm 500 szt.

Sprawdź
Śrut Crosman Pointed 4,5 mm 500 szt.

Śrut Crosman Pointed 4,5 mm 500 szt.

Sprawdź
Śrut Premier Hollow Point 4,5 mm 500 szt.

Śrut Premier Hollow Point 4,5 mm 500 szt.

Sprawdź

Śrut Domed (zaokrąglony) – jeden z najcięższych śrutów. Charakteryzuje się dużą siłą obalającą po trafieniu w cel. Bardzo dobry śrut do strzelania na duże odległości – zachowuje swoją energię nawet po przebyciu dużego dystansu. W sam raz do strzelania do kulochwytów magnetycznych, spinnerów i celów sylwetkowych.

Śruty specjalne Diabolo – najczęściej nie należą do żadnego rodzaju z wyżej wymienionych. Mogą to być śruty, które po trafieniu w cel wybuchają lub śruty hybrydowe. Idealnym przykładem jest śrut Crosman Powershot Fast Flight, który składa się z kompozytowej otoczki i podkalibrowego rdzenia – konstrukcja zbliżona do pocisku sabotującego. Charakteryzuje się wysoką prędkością wylotową i bardzo dobrymi właściwościami penetracyjnymi.

Okrągły śrut BB – dedykowany do wiatrówek krótkich z gładką lufą. Wykonany jest ze stali, najczęściej pokryty powłoką miedzianą lub ocynkowany. Śrut BB przeznaczony jest do strzelania na krótkie dystanse do celów sylwetkowych lub spinnerów.

Śrut Premier Domed Ultra Magnum 4,5 mm 500 szt.

Śrut Premier Domed Ultra Magnum 4,5 mm 500 szt.

Sprawdź
Śrut BSA Elite Round 4,5 mm 500 szt.

Śrut BSA Elite Round 4,5 mm 500 szt.

Sprawdź
Śrut stalowy BB Golden Devils 4,5 mm 1500 szt.

Śrut stalowy BB Golden Devils 4,5 mm 1500 szt.

Sprawdź

Jaki ciężar, taki zasięg

Bardzo często śruty tych samych typów różnią się między sobą tylko wagą. W przypadku śrutów waga podawana jest najczęściej w granach (gr), gdzie jeden gran to około 0,0647 grama. W przypadku śrutu w kalibrze 4,5 mm za śrut lekki należy uznać śrucinę o masie do 6 gr, natomiast śrut powyżej 9 gr uważany jest za ciężki. Jako początkujący użytkownik starajcie się dobrać śrut w przedziale 6-9 gr.

Śrut lekki pozwoli na osiągnięcie znacznie wyższych prędkości, w stosunku do ciężkich, ale za cenę energii z jaką jest wystrzelony i którą szybko wytraci. Śrut lekki również będzie się charakteryzować znacznie gorszą stabilnością podczas lotu, ze względu na podatność na warunki zewnętrzne. Odwrotnie będzie ze śrutami ciężkimi – po wystrzale osiągnie znacznie niższą prędkość niż jego lekki odpowiednik, ale za to dłużej zachowa swoją energię.

Pamiętajcie, by do wiatrówek z niską prędkością nie dobierać śrutu zbyt ciężkiego, a do bardzo silnych zbyt lekkiego – w pierwszym przypadku efekt wystrzału będzie po prostu mierny, natomiast w drugim śrucina nie osiągnie pełni swojego potencjału po wystrzale, ze względu na zbyt dużą energię przekazaną przez sprężynę.

Jaki śrut, taka wiatrówka

Czas odpowiedzieć na pytanie: co do czego? Oczywistą oczywistością jest, aby w wiatrówkach długich z gwintowaną lufą stosować śrut Diabolo. Jeżeli jesteśmy początkującym strzelcem najlepiej będzie wybrać śrut typu Match lub Pointed – pierwszy pozwoli na skuteczny trening tarczowy, a drugi na przebijanie i niszczenie celów nawet na dużych odległościach. Zaawansowani strzelcy muszą dobrać śrut zgodnie z jego przeznaczeniem oraz swoimi preferencjami strzeleckimi. W tym przypadku najlepiej skorzystać z gotowych pakietów z różnymi typami śrutu, które umożliwią nam przetestowanie wielu rodzajów i ostatecznie wybranie najlepiej pasującego do naszej wiatrówki. Zerknij też na różne wiatrówki dostępne w ofercie naszego sklepu.

Napisz coś...