Skip to main content

Rok 2018 wyznacza nam szczególną rocznicę. Świętujemy jubileusz stu lat Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską – 11 listopada 1918 roku – po 123 latach zaborów.

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało (…)”.

Tymi słowami Jędrzej Moraczewski opisywał nastrój ogromnego wzruszenia i entuzjazmu, jaki ogarnął Polaków, kiedy w pełni uświadomili sobie odzyskanie suwerenności przez Polskę.

Dziś Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Podczas tegorocznych, jubileuszowych obchodów 11 listopada będziemy czcić pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo i tych, którym udało się odbudować Polskę z wielkich zniszczeń I wojny światowej.

Już w niedzielę o godzinie 12.00 podczas oficjalnych obchodów na placu Piłsudskiego w Warszawie do hymnu staną przedstawiciele Państwa. O tej samej godzinie stacje radiowe w całej Polsce wyemitują hymn Polski. W wielu miastach i regionach zaplanowane są dodatkowo m.in. pokazy multimedialne, koncerty, biegi czy odsłonięcia pomników patriotycznych. Niektóre budynki będące siedzibą urzędów miejskich czy instytucji państwowych zostaną podświetlone na biało-czerwony kolor.

Pamiątki na 100-lecie

Koszulka 100-lecie Odzyskania Niepodległości

Wśród naszych propozycji z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości znajduje się m.in. wyjątkowa koszulka wykonana na zamówienie dla Militaria.pl. Grafika na t-shircie przedstawia podstawową broń żołnierza polskiego z czasów kształtowania się II Rzeczpospolitej (karabin Mauser wz. 98 oraz szablę bojową wz. 1917) na biało-czerwonym tle. Tle, które jest zarysem współczesnych granic Polski, ale i granic naszego kraju z roku 1918. Ta oryginalna koszulka będzie idealna na pamiątkę tej szczególnej daty, a także jako prezent.

Patriotyczna przypinka

Do plecaka, torby czy kołnierza koszuli można przypiąć stworzony z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pins. Dostępny w wersji w kolorze starego złota, starego srebra i miedzi z biało-czerwonymi wstawkami. Na przypince widnieje wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego. Mały symbol, który podkreśli szacunek do historii.

Koszulka T-shirt 100-lecie Odzyskania Niepodległości Pins – Stulecie Odzyskania Niepodległości Szabla Cold Steel Polish Saber
Koszulka T-shirt 100-lecie Odzyskania NiepodległościZobacz Pins - Stulecie Odzyskania NiepodległościZobacz Szabla Cold Steel Polish SaberZobacz

Szabla polska

Dla kolekcjonerów i szermierzy powstała szczególna replika polskiej szabli husarskiej z XVII wieku. Jest to broń nieodłącznie związana z triumfami oręża polskiego. Największym z nich była Odsiecz Wiedeńska w 1683 roku. Szabla husarska była stosowana przede wszystkim przez jazdę, jednak świetnie sprawdzała się także podczas walki pieszej i pojedynku.

Szabla ta zapewnia bardzo dobrą ochronę ręki, ale także sporą dynamikę i swobodę manewrowania. Łączy w sobie doskonałe właściwości kolne i sieczne. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz wykorzystać tę szablę do treningu szermierczego z partnerem, musisz ją najpierw stępić.

Do szabli dołączona została ozdobiona pochwa wykonana z drewna. Na jej skórzanym obszyciu umieszczono stalowe okucia. Sprężysta głownia została wykuta ze stali węglowej.

Zobacz też inne propozycje pamiątek na 100-lecie odzyskania niepodległości!

Napisz coś...