Skip to main content

W dzisiejszych niepewnych czasach wielu sytuacji awaryjnych nie da się przewidzieć, ale możesz się na nie odpowiednio przygotować. Wszyscy cenimy sobie mobilność i niezależność, dlatego przenośne zasilania coraz bardziej zyskują na popularności. Posiadanie stacji zapewni Ci rezerwowe źródło energii na wypadek blackoutów oraz pozwoli na dostęp do prądu podczas wycieczek i podróży czy pracy zdalnej na łonie natury. 

W kolejnym artykule wyjaśnimy co to właściwie jest oraz jak działa przenośna stacja zasilania, a także przestawimy jej najważniejsze funkcje i parametry. Opiszemy szczegółowo wszystkie zalety posiadania stacji, możliwości jej wykorzystania oraz inne powody, dla których powinieneś w nią zainwestować. 

Czym jest przenośna stacja zasilania? Jakie parametry są najważniejsze? 

Przenośna stacja zasilania to mobilny bank energii o dużej pojemności. Jej zadaniem jest bezpieczne magazynowanie energii elektrycznej oraz zasilanie różnego rodzaju urządzeń elektronicznych podczas np. przerw w dostawie prądu, wycieczek, campingów, odpoczynku na działce oraz pracy w terenie.  

Stacja umożliwia zasilanie urządzeń korzystających z prądu stałego oraz przemiennego. W celu uzyskania prądu zmiennego wyposażona została w przetwornicę, która odpowiada za zmianę prądu stałego na zmienny (przemienny). Energia ta jest przetwarzana oraz przechowywana w akumulatorach o długiej żywotności. Duża liczba portów ładowania oraz odpowiednia moc pozwala zasilać urządzenia codziennego użytku takie jak smartfony, laptopy, aparaty fotograficzne oraz większe np. klimatyzatory, lodówki turystyczne, grille elektryczne, a nawet umożliwi podładowanie samochodu elektrycznego. Dzięki wysokiej wydajności możesz wykorzystać stację do ładowania kilku lub kilkunastu urządzeń jednocześnie przez wiele godzin, a nawet dni.   

W zależności od tego, czy chcesz być przygotowany na awarię zasilania w przypadku blackoutu, czy potrzebujesz stacji na dłuższą wyprawę lub do pracy zdalnej w terenie – musisz wybrać model o odpowiednich parametrach. Kluczowe jest również, aby upewnić się, że stacja ma ważne funkcje dodatkowe, np. możliwość ładowania panelami solarnymi. 

Pojemność i moc wyjściowa 

Najważniejszym parametrem podczas wyboru przenośnej stacji zasilania jest pojemność, czyli ilość energii elektrycznej, jaką może przechowywać i dostarczać urządzenie. Pojemność jest mierzona w watogodzinach Wh, czyli iloczynu mocy wata (W) i czasu wyrażonego w godzinach (h). Wyższa wartość oznacza większą baterię, co przekłada się na dłuższy czas zasilania. 

Przykładowo, urządzenie o mocy 100 W działające przez 1 godzinę zużyje 100 Wh energii, a urządzenie o mocy 60 W działające przez 10 godzin zużyje 600 Wh energii. 

Odpowiednią dla siebie pojemność możesz dobrać obliczając dzienne zapotrzebowanie na energię i sumując zużycie używanych przez Ciebie urządzeń:  

Drugą ważną kwestią jest maksymalna moc urządzenia – moc wyjściowa, jaką może zapewnić w konkretnym momencie. Im wyższa wartość, tym większa liczba urządzeń, które stacja będzie mogła jednocześnie zasilać. Sprawdź, jaki będzie Twój maksymalny pobór mocy dla wybranych urządzeń. 

Na przykład, jeśli chcesz podłączyć laptopa o mocy 60 W, drona o mocy 90 W lub suszarkę do włosów o mocy 1600 W – maksymalny pobór wyniesie 1600 W.

Jeśli jednak chciałbyś podłączyć te 3 urządzenia jednocześnie – maksymalny pobór mocy wyniesie łącznie 1750 W.

Wybierając idealną pojemność oraz moc dla Twojej stacji awaryjnej, przemyśl jakie oraz ile urządzeń chcesz nią zasilać. W zależności od używanych urządzeń jesteś w stanie łatwo obliczyć ich zapotrzebowanie, a tym samym zainwestować w odpowiedni model stacji. 

Jeśli Twoje zapotrzebowanie na energię jest stosunkowo małe i chcesz np. ładować w podróży tylko telefon, tablet lub laptop, możesz wybrać stację o mniejszej pojemności od 200 do 300 Wh. Na dłuższą wycieczkę lub camping, gdzie oprócz korzystania z podstawowych urządzeń będziesz chciał gotować i używać np. czajnika elektrycznego, blendera lub minilodówki, idealna byłaby przenośna stacja zasilająca o pojemności około 500 Wh. Jeśli jesteś osobą, która lubi spędzać czas z daleka od cywilizacji, pracować zdalnie pośród natury lub chcesz się przygotować na wypadek blackoutu, powinieneś wybrać stację o pojemności 1000 Wh i więcej.  

Aby zmaksymalizować wydajność można powiększyć pojemność niektórych stacji stosując dodatkowe dedykowane akumulatory lub łącząc stacje szeregowo.  

Pamiętaj jednak, że pojemność stacji jest często związana z jej wagą. Im większą moc stacji, tym większa jej waga własna. Dlatego modele o dużej pojemności będą lepszym wyborem, jeśli zamierzasz wybrać się w podróż samochodem i będziesz miał miejsce na jej transport np. w bagażniku lub ma stanowić awaryjne źródło energii w domu. 

Rodzaje oraz liczba portów ładowania 

Im więcej portów wyjściowych ma przenośna stacja zasilająca, tym lepiej. Większość modeli dostępnych na rynku jest wyposażona w popularne porty USB, USB-A, USB-C, porty AC i DC oraz gniazdo ładowarki samochodowej 12 V. Szeroki wybór portów umożliwi Ci zasilanie większej liczby urządzeń jednocześnie, od kilku nawet do kilkunastu sztuk. 

Dużą zaletą stacji zasilającej jest port wyjścia prądu zmiennego AC, który może być używany do każdego urządzenia wymagającego podłączenia do standardowego gniazda elektrycznego. Najlepiej byłoby, aby Twoja stacja miała co najmniej dwa tego typu porty. 

Porty typu DC oraz gniazdo samochodowe służą przede wszystkim do ładowania urządzenia przez gniazdo sieciowe, zapalniczkę samochodową lub panele solarne. Panele słoneczne zazwyczaj są zaopatrzone w wejścia DC lub MC4 – jeśli w Twojej stacji brakuje portu MC4 możesz dodatkowo dokupić i zastosować kabel-przejściówkę DC/MC4. Producenci czasami dodają je również w fabrycznych zestawach. 

Porty AC w dobrej jakości stacji zasilania obsługują tzw. czystą falę sinusoidalną. Dzięki temu, gdy podłączysz do zasilania swoje urządzenia, będą one dobrze zabezpieczone, ich żywotność zostanie przedłużona, a poziom szumu lub zakłóceń elektrycznych odpowiednio obniżony.  

Przykładowy układ portów wejściowych/wyjściowych: 

Typ i żywotność akumulatora 

Ogniwo akumulatorowe jest podstawowym elementem przenośnej stacji zasilania. Najczęściej stosowanymi bateriami są akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe: LiFePO4 lub LFP oraz litowo-jonowe: Li-Ion lub NMC. Każdy z wymienionych typów cechuje się konkretną żywotnością pracy, czyli liczbą cykli ładowania, które akumulator może wykonać w ciągu swojego życia. Akumulatory typu LFP zazwyczaj osiągają około 3000-3500 cykli ładowania, w przypadku akumulatorów NMC cykl wynosi około 500 ładowań.  

Cechą wszystkich akumulatorów jest to, że z czasem się zużywają i zmniejszają swoją fabryczną pojemność. Ogniwo LiFePO4 po około 3500 cyklach ładowania zmniejszy swoją pojemność do poziomu 80%. Oznacza to, że Twoja stacja przy odpowiedniej konserwacji i użytkowaniu może pracować przez wiele lat bez utraty mocy.  

Zalecane jest, aby przechowywać stacje w suchym i chłodnym miejscu. Najlepiej, aby była podłączona przez cały czas do źródła zasilania, np. domowego gniazdka ściennego. To nie tylko przedłuży żywotność baterii, ale również sprawi, że stacja będzie zawsze przygotowana do użytku. Jeśli nie jesteś w stanie utrzymywać urządzenia ciągle podłączonego do prądu, naładuj oraz rozładuj akumulatory przynajmniej raz na trzy miesiące.  

Oba typy ogniwa w stacjach zasilania są bezpieczne w użytkowaniu, wyposażone w ochronne powłoki i mało podatne na uszkodzenia mechaniczne. Posiadają również szereg zabezpieczeń przed przegrzaniem czy przeładowaniem – pozwalają na ciągłą, niezakłóconą pracę. 

Akumulatory charakteryzują się różnymi czasami ładowania, w zależności od pojemności stacji może to trwać od jednej godziny do kilkunastu godzin. Jeśli więc chcesz korzystać z przenośnej stacji bez ładowania przez dłuższy czas, musisz wybrać model o większej pojemności.  

Budowa, rozmiar, waga stacji zasilania 

Rozmiar oraz waga stacji zasilania powinny być kolejnym kluczowym czynnikiem podczas zakupu. Większość przenośnych stacji jest niewielka i można je łatwo przenosić oraz przechowywać. Wielkość standardowej stacji zasilania można porównać np. do wymiarów kuchenki mikrofalowej lub skrzynki z narzędziami. Jednak musisz liczyć się z tym, że im większa będzie pojemność urządzenia oraz liczba portów, tym stacja będzie cięższa i miała większe wymiary. 

Przy tych większych i cięższych modelach warto zwrócić uwagę czy stacja ma uchwyt ułatwiający przenoszenie, czy jest zaopatrzona w kółka lub torbę transportową. 

Jeśli szukasz awaryjnej stacji domowej lub urządzenia, które będziesz przewoził w bagażniku swojego samochodu wielkość i ciężar nie będą miały dla Ciebie tak dużego znaczenia – wtedy warto zainwestować w model o dużej pojemności i funkcjach dodatkowych. Jeżeli jednak ma być to podręczna stacja na wypady pod namiot i będzie używana tylko od czasu do czasu, postaw na kompaktową opcję o wadze około 3 kilogramów. 

Wybierz stację, której obudowa wykonana została z wytrzymałych materiałów oraz charakteryzuje się wysoką klasą wodoodporności IP lub wodoszczelności IPX. Upewnij się, że w modelu zastosowano dobrej jakości przewody oraz komponenty elektroniczne, a producent oferuje długą gwarancję oraz ewentualne wsparcie techniczne. 

Funkcje dodatkowe urządzenia 

Podczas zakupu nowej stacji zasilania sprawdź jakimi funkcjami dodatkowymi się wyróżnia. Ważne jest, aby miała czytelny wyświetlacz pokazujący aktualne parametry pracy takie jak poziom naładowania akumulatorów oraz wydajność ich pracy, a także parametry bezpieczeństwa związane z temperaturą i chłodzeniem. Wyświetlacz pozwoli również na kontrolowanie mocy zasilania urządzeń. Bardziej zaawansowane modele umożliwiają wyświetlanie więcej wartości, np. szacunkowy czas pracy, który pozostał do wyczerpania baterii, a także sterowanie przez Bluetooth za pomocą aplikacji na telefonie. 

Stacja powinna być wyposażona w szereg zabezpieczeń, które ochronią ją i podłączone do niej urządzenia przed uszkodzeniem np.: zabezpieczenie przed przeciążeniami, zbyt wysokim lub zbyt niskim napięciem oraz przed zbyt wysoką temperaturą. Często spotykana jest także funkcja typu Boost, która pozwala na chwilowe zwiększenie mocy oraz szybsze podładowanie urządzenia w razie pilnej potrzeby. 

Dodatkowo stacje mogą mieć inne przydatne funkcje m.in. lampy i latarki, radio FM czy czytniki kart pamięci. 

Sposoby ładowania stacji zasilania. Jaki rodzaj pozyskiwania energii jest lepszy? 

Duża liczba portów wejściowych pozwala na ładowanie stacji kilkoma sposobami wykorzystując różne źródła energii, m.in. klasycznie z gniazda sieciowego, przy użyciu ładowarki samochodowej, a także za pomocą paneli solarnych. Każdy ze sposobów ma wady i zalety oraz znajdzie swoich zwolenników i przeciwników, w zależności w jaki sposób oraz w jakich okolicznościach chcesz wykorzystać stację. 

Stacje w zestawach oprócz standardowej ładowarki, dostarczane są najczęściej z kablem do ładowania za pomocą zapalniczki samochodowej oraz przewodem MC4 przeznaczonym do zasilania panelami. Jeśli któregoś akcesorium brakuje w Twoich zestawie, zawsze masz możliwość jego dokupienia i wybrania wygodnej dla Ciebie metody ładowania.

Energia słoneczna – dedykowane panele solarne 

Możliwość ładowania przenośnej stacji zasilania panelami solarnymi sprawia, iż jest to jeden z najbardziej wszechstronnych, niezawodnych oraz ekologicznych sposobów zarządzania energią. Energia pozyskiwania za pomocą paneli nie wymaga konwersji z prądu zmiennego AC na stały DC i dzięki temu pozwala uniknąć strat konwersji i zakłóceń w zasilaniu. Dzieje się tak dlatego, że panele słoneczne generują energię DC, która jest dokładnie tą, której potrzebuje bateria.  

Korzystanie z paneli słonecznych jest również najbardziej elastyczną formą pozyskiwania energii. Dzięki nim będziesz w stanie naładować swoją stację prawie w każdym miejscu na świecie bez konieczności dostępu do gniazdek elektrycznych czy posiadania auta. Gdziekolwiek się udasz, będziesz mieć dostęp do energii – wystarczy kilka promieni światła słonecznego. 

Wybierając stacje zasilania upewnij się, że jest wyposażona w opcję ładowania panelami, czy producent oferuje do niej konkretne modele paneli, a może umożliwia opcję ładowania panelami innych firm po dobraniu odpowiedniej mocy. Panele mają zazwyczaj prostą konstrukcję, są przenośne oraz łatwe w montażu.  

Kolejną zaletą korzystania z energii słonecznej jest pozytywny wpływ na środowisko. Podobnie jak stacje zasilania, panele nie wytwarzają podczas działania żadnych zanieczyszczeń ani szkodliwych substancji. A co najważniejsze, dzięki ładowaniu solarnemu możesz produkować i przechowywać energię zupełnie za darmo. 

Energia elektryczna – ładowanie z gniazdka sieciowego lub samochodowego  

Ładowanie z gniazdka sieciowego umożliwia zrobienie dużego zapasu energii oraz utrzymanie Twojej stacji zawsze w pogotowiu i w dobrej kondycji. Dzięki przetwornicy stacja jest w stanie zamienić prąd stały z gniazdka na przemienny i umożliwić bezpieczne ładowanie urządzeń. Będzie to również dobra alternatywa podczas pochmurnych dni i złej pogody, kiedy utrudnione jest korzystanie z energii słonecznej.  

Podczas podróży oraz długiej jazdy samochodem ciekawym rozwiązaniem jest ładowanie przy pomocy zapalniczki samochodowej. Umożliwia ładowanie stacji w trasie i pozwala na dużą oszczędność czasu. 

7 zalet posiadania mobilnej stacji zasilania 

Wszechstronność: Dzięki różnorodnym portom ładowania stacje są kompatybilne z różnymi urządzeniami elektronicznymi. Możliwość ładowania wielu urządzeń jednocześnie czyni je bardziej uniwersalnymi niż np. standardowa ładowarka do telefonu czy laptopa. Duża pojemność oraz wydajność stacji wyróżniają je również na tle powerbanków – jest w stanie zasilać większą liczbę urządzeń przez dłuższy czas. Oprócz tego stacje często wyposażone są w dodatkowe funkcje takie jak latarka czy radio, dzięki temu mogą być przydatne w wielu sytuacjach.
Wygoda: Mobilne stacje zasilania są poręczne i łatwe w użytkowaniu. Modele o większej wadze są wyposażone w wygodne uchwyty lub kółka ułatwiające transport. Do przenoszenia stacji idealnie sprawdzą się różnego typu plecaki lub torby turystyczne. Wiele firm oferuje również specjalnie dopasowane do danego modelu pokrowce. Do obsługi stacji zasilania nie potrzebujesz specjalistycznych umiejętności ani wiedzy technicznej – wystarczy prosta instrukcja obsługi. Liczne porty ładujące pozwolą Ci pozbyć się dodatkowych kabli oraz adapterów i zaoszczędzić miejsce w bagażu.
Mobilność: Przenośna stacja zasilania może być używana w dowolnym miejscu w zależności od potrzeb. Porty ładowania umożliwiają uzupełnienie zapasów energii poprzez podłączenie do sieciowego gniazdka elektrycznego lub, jeśli spędzasz dużo czasu w trasie, do ładowarki samochodowej. Możliwe jest również ładowanie za pomocą paneli słonecznych, które wykorzystują energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej.
Bezpieczeństwo: Wykonanie z wysokiej jakości materiałów zapewnia bezpieczeństwo oraz wytrzymałość, co zmniejsza ryzyko pęknięcia lub zwarcia przewodów elektrycznych. Nowoczesne stacje wyposażone są w funkcję automatycznego wyłączania, która zapobiega przegrzaniu się urządzenia podczas różnego rodzaju przeciążeń. Dzięki temu, że podczas działania nie wytwarzają ciepła ani toksycznych substancji, mogą być używane również w zamkniętych pomieszczeniach.  
Ekonomia: Ważną zaletą przenośnej stacji jest to, że są one bardzo wydajne. Są w stanie dostarczyć dużą ilość energii elektrycznej przy zachowaniu wciąż niewielkich wymiarów i wagi. Stacje charakteryzują się również niskimi kosztami utrzymania oraz nie wymagają częstej konserwacji oraz inwestycji jak w przypadku agregatów lub innych generatorów wykorzystujących do działania np. silniki benzynowe. Przy zastosowaniu paneli fotowoltaicznych mogą oferować darmową energię elektryczną przez długi czas.
Hałas: W przeciwieństwie do innych typów generatorów, które mogą być bardzo głośne, stacje zasilania są zaprojektowane tak, aby pracowały cicho i płynnie. Korzystanie z nich nie zakłóci Twojego spokoju podczas odpoczynku na campingu ani nie przeszkodzi w pracy Tobie ani innym osobom przebywającym w najbliższym otoczeniu.
Ochrona środowiska: Jedną z najważniejszych zalet stacji zasilania jest to, że są one przyjazne dla środowiska. Nie wytwarzają szkodliwych substancji, nie zanieczyszczają powietrza i nie przyczyniają się w żaden sposób do globalnych zmian klimatycznych. Do swojego działania nie potrzebują paliwa takiego jak benzyna czy olej napędowy. Posiadanie stacji może pomóc również w ogólnym oszczędzaniu energii i ograniczaniu zużycia plastiku – zamiast korzystać z dodatkowych ładowarek, można użyć jednego urządzenia do ładowania różnych urządzeń elektronicznych.

Zawsze pełen energii, czyli dlaczego potrzebujesz przenośnej stacji zasilania 

Przenośna stacja zasilania z pewnością przyda się każdemu z nas. Służy nie tylko do zasilania gadżetów elektronicznych podczas wyjazdów czy wycieczek, ale przede wszystkim może zapewnić bezpieczeństwo Tobie i Twoim bliskich. Jeśli pracujesz w terenie z powodzeniem wykorzystasz ją także podczas np. organizacji imprez plenerowych czy sesji zdjęciowych, a nawet podładujesz swój samochód elektryczny. W sytuacji awaryjnej stacja pozwoli Ci uruchomić wszystkie niezbędne urządzenia i pozostać w kontakcie ze światem. 

Jeśli szukasz stacji do wyjazdów służbowych autem lub wycieczek z rodziną lub przyjaciółmi wybierz urządzenie o średniej pojemności i rozmiarach, aby bez problemu zmieściło się do bagażnika Twojego auta. W przypadku, kiedy potrzebujesz modelu do zasilania rezerwowego w swoim domu – wybierz urządzenia o jak największej pojemności, ponieważ wtedy jej waga ani wymiary nie będą aż tak znaczące. Jeżeli jednak Twoim priorytetem jest zapewnienie zasilania awaryjnego Twojemu telefonowi czy laptopowi podczas pracy w terenie lub campingu, wystarczy Ci stacja o kompaktowych wymiarach i mniejszej pojemności.  

Już teraz zapoznaj się z ofertą stacji zasilania na Militaria.pl, wybierz dopasowany do Ciebie model i miej pewność, że nigdy nie zabraknie Ci energii. 

dostawa na następny dzień

Napisz coś...