Skip to main content

Broń czarnoprochowa, jak każdy rodzaj broni, do prawidłowego działania potrzebuje szeregu akcesoriów. Część z nich jest koniecznością, bez której nie będziesz w stanie używać swojego czarnoprochowca, ale warto też zaopatrzyć się w sprzęt dodatkowy, który zapewni bezproblemową i bezawaryjną obsługę oraz pozwoli utrzymać broń w dobrej kondycji przez długi czas. 

Nieważne czy chcesz skompletować swój pierwszy strzelecki zestaw startowy, czy potrzebujesz uzupełnić lub rozszerzyć wyposażenie – zapoznaj się z poniższym artykułem, w którym oprowadzimy Cię po niezbędnym osprzęcie oraz przydatnych akcesoriach dodatkowych do broni czarnoprochowej. 

Opiszemy również jakimi środkami najlepiej czyścić i konserwować czarnoprochowce oraz jakie akcesoria ochronne stosować, aby zapewnić sobie wygodę i bezpieczeństwo podczas strzelania. 

Podstawowe akcesoria do broni czarnoprochowej, czyli czego potrzebujesz na start 

Aby zacząć swoją przygodę i rozpocząć pierwszy trening strzelecki z bronią czarnoprochową konieczne jest posiadanie akcesoriów potrzebnych do jej podstawowej obsługi. Oto kilka najważniejszych pozycji, których będziesz potrzebował na dobry start. 

Kapiszony
Broń czarnoprochowa jest rodzajem broni rozdzielnego ładowania i aby odpalić ładunek prochowy wymaga umieszczenia kapiszonu na kominku. Kapiszon pełni funkcję spłonki, czyli ładunku inicjującego zapłon prochu. Poszczególne kapiszony występują w różnych wariantach i różnią się między sobą siłą oraz rozmiarem płomienia. Odpowiednio dobrane kapiszony zagwarantują poprawne działanie broni. Do czarnoprochowca rozdzielnego ładowania o długim przewodzie zapłonowym należy stosować zalecane przez producenta kapiszony o zwiększonej mocy. 

Kula lub pocisk
Kule to podstawowy rodzaj amunicji stosowany w broni czarnoprochowej. Odlewane są z ołowiu, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby na swojej powierzchni nie miały zauważalnych zmian takich jak nadlewki, szwy czy ubytki. Najlepszym wyborem będą tutaj kule obtaczane, ponieważ pozbawione są powyższych wad oraz wyróżniają się najwyższą jakością.  

Najczęściej stosowanymi kulami są kule nadkalibrowe, ponieważ zapewniają one wyższą szczelność, np. .323 dla kalibru .31, .375 dla kalibru .36 oraz .454 dla kalibru .44. 

Pociski do broni czarnoprochowej również wykonane są z ołowiu, jednak różnią się wyglądem – są formowane w kształcie stożka, a także charakteryzują się innymi właściwościami balistycznymi. Stanowią podstawową amunicję dla większości modeli karabinów, ale mogą być również alternatywą dla kul w przypadku rewolwerów. 

Przybitka, flejtuch
Przybitki czy tzw. flejtuchy, mają za zadanie oddzielić ładunek prochowy od pocisku i zapobiec nadtopieniom ołowiu, a więc chronią lufę broni przed zanieczyszczeniem. Flejtuch jest to materiałowy krążek, który służy do owinięcia kuli i umożliwia uszczelnienie przewodu lufy podczas strzału. Przybitka pełni tę samą funkcję, lecz ma formę walca i wykonana jest z filcu. Popularnym rozwiązaniem jest również stosowanie kaszy manny, która nie wpływa w żaden sposób na aerodynamikę pocisku i może być ciekawym zamiennikiem dla przybitek. 

Prochownica
Podstawą w powtarzalności strzałów oraz podczas bezpiecznego używania broni czarnoprochowej jest odpowiednie odmierzanie naważki prochowej. Służy do tego prochownica, który zabezpiecza proch w trakcie transportu i pozwala na precyzyjne i szybkie odmierzanie jego ilości. Jeśli jesteś posiadaczem kilku egzemplarzy broni czarnoprochowej, zdecyduj się na prochownicę z wymiennymi końcówkami.  

Drugim sposobem ręcznego odmierzania prochu może być łuska, czyli część naboju pozbawiona cech bojowych. Będzie to dobra i tania opcja dla początkujących strzelców. Odmierzoną w ten sposób naważkę prochową możemy wsypać bezpośrednio do komory bębna lub użyć łuski do wcześniejszego napełnienia i przygotowania fiolek lub probówek. Najczęściej stosowanymi są tutaj probówki Eppendorfa. 

Podczas użytkowania i przenoszenia prochu zarówno w prochownicy, jak i probówkach należy zachować szczególną ostrożność i dobrze zabezpieczyć go przed wysoką temperaturą oraz uszkodzeniami mechanicznymi.  

Smar rewolwerowy 
Stosowanie smaru do zasmarowania komory nabojowej pomaga w utrzymaniu czystości lufy broni oraz ogranicza osadzanie się nagaru. Jest to również dobry sposób na poprawienie celności oraz ogólne zmniejszenie tarcia – polecane w szczególności dla początkujących strzelców. Smar skutecznie chroni również przed dostawaniem się wilgoci oraz zapobiega przeskakiwaniu iskry na sąsiednie komory i zabezpiecza przed niekontrolowanym wystrzałem. Występuje w kilku wariantach dostosowanych do temperatury oraz pór roku: typ 1 – czyli najtwardszy polecany na lato, typ 2 – najbardziej uniwersalny, który najlepiej sprawdzi jesienią i wiosną oraz typ 3 – smar miękki do użytkowania zimą i w niskich temperaturach. 

Klucz do kominków
Nigdy nieodkręcany i nieczyszczony kominek może doprowadzić do problemów z drożnością i prawidłowym odprowadzaniem płomienia do komory bębna. W efekcie może to skończyć się zapieczeniem kominków i unieruchomieniem oraz uszkodzeniem całego bębna broni. Klucz do kominków umożliwi Ci łatwe ich wykręcenie w celu wyczyszczenia oraz bezpieczne rozładowanie komory lub komór bębna rewolweru w przypadku awarii np. wielokrotnego niewypału. Niektóre modele wyposażone są w igłę do przetykania i udrażniania kominków. 

kapiszony

Jak nabyć czarny proch – co musisz wiedzieć? 

Na posiadanie czarnego prochu przez właścicieli broni czarnoprochowej nie jest wymagane żadne pozwolenie. Jednak w przypadku chęci nabycia go legalnie w Polsce konieczne jest wyrobienie Europejskiej Karty Broni, w skrócie EKB. 

Należy kupować tylko fabryczny oraz zalecany przez producenta rodzaj czarnego prochu. Nie wolno stosować zamiennie innego prochu oraz miar niezgodnych z wytycznymi producenta danej broni czarnoprochowej. 

Bardzo ważnym aspektem jest właściwe zabezpieczenie oraz przechowywanie prochu. Zalecane jest magazynowanie go w szczelnych, suchych, najlepiej fabrycznych pojemnikach, z daleka od wszelkich źródeł ciepła, aby nie dopuścić do jego samozapłonu. Nie wolno przechowywać prochu razem z kapiszonami. Dodatkowo warto się również zapoznać się ze wskazówkami producenta dotyczącymi przechowywania. 

Samodzielne wytwarzanie czarnego prochu jest nielegalne i nie powinieneś się tego podejmować na własną rękę. Jest to działanie nie tylko niezgodne z prawem, ale również bardzo niebezpieczne.  

Akcesoria dodatkowe do czarnoprochowców 

Akcesoria dodatkowe będą przydatnym uzupełnieniem oraz urozmaiceniem Twojego podstawowego wyposażenia strzeleckiego.  

Prasa do ładowania bębna  
Prasa do ładowania bębna to pomocne akcesorium, dzięki któremu ładowanie bębna odbywa się poza korpusem rewolweru. Znacznie ułatwia i przyśpiesza ładowanie oraz pozwala na ograniczenie zużycia pobojczyka.  

Grajcar
Jest to narzędzie, które umożliwi Ci bezpieczne usunięcie kuli lub pocisku w przypadku niewypału. Swoim wyglądem przypomina korkociąg lub rodzaj wkręta i może być używane również do czyszczenia przewodu lufy. 

Kapiszonownik 
To rodzaj szybkoładowarki do kapiszonów – uprawnia proces nakładania kapiszonów na kominki i ułatwia ich mocniejsze dociśnięcie. Nadaje się do wszystkich rodzajów rewolwerów oraz pistoletów czarnoprochowych. 

Kulolejka
Jeśli chciałbyś własnoręcznie wykonać kule lub pociski do swojego czarnoprochowca – pomoże Ci w tym kulolejka. Kulolejki składają się przede wszystkim z kokili, czyli specjalnie wyprofilowanej formy umożliwiającej odlewanie amunicji z ołowiu. Czasami wyposażone są w specjalne wyprofilowane zintegrowane szczypce zaciskowe. 

Patron
Patronem nazywamy rodzaj gotowego ładunku do broni czarnoprochowej. Zawiera on wszystkie niezbędne elementy – proch, przybitkę, kulę oraz smar – owinięte w cienką bibułę. Patrony mogą być przygotowywane za pomocą dedykowanych zestawów lub ręcznie. Również ułatwiają i przyśpieszają ładowanie czarnoprochowców. 

Środki do czyszczenia, konserwacja broni czarnoprochowej 

Każdy rodzaj broni należy regularnie czyścić oraz konserwować. Broń czarnoprochowa, z racji stosowania czarnego prochu, wymaga szczególnej pielęgnacji. Jeśli chcesz, aby Twój czarnoprochowiec służył Ci jak najdłużej i zachował estetyczny wygląd – czyść go po każdej wizycie na strzelnicy. Procesowi czyszczenia powinny zostać poddane wszystkie elementy broni, zewnętrzne oraz wewnętrzne, co wiążę się z koniecznością znajomości jej budowy oraz umiejętności rozłożenia broni na części. Regularne czyszczenie lufy broni skutecznie zapobiega osadzaniu się pyłów oraz cząstek ołowiu, co m.in. wpływa pozytywnie na celność i powtarzalność strzałów.   

Wyciory, szczotki, przecieraki, jagi
Do wyczyszczenia lufy oraz bębna z nagaru będą Ci potrzebne szczotki o różnej twardości, np. mosiężne, w zależności od stopnia zabrudzenia. W przypadku długich przewodów lufowych, np. w karabinach, konieczne będzie zastosowanie wyciora, czyli prostego przyrządu o konstrukcji pręta zakończonego uchwytem. Na wyciorze można osadzić różnego typu końcówki na przykład tzw. jagi dopasowane do kalibru broni, które w połączeniu z przecierakami, filcowymi lub bawełnianymi, pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.  

Penetratory, środki do czyszczenia
Przy użyciu penetratorów, czyli środków chemicznych do czyszczenia broni rozpuścisz wszelkie osady oraz pyły pozostałe po wstępnym czyszczeniu. Resztki nagaru, ołowiu oraz starego oleju konserwującego zostaną wypłukane i usunięte. Szkodliwe osady przyczyniają się do powstawania korozji oraz utrudniają prawidłowe funkcjonowanie broni, poprzez nagromadzenie się w zbyt dużych ilościach.  

Olejki, smary, preparaty do konserwacji
Główną rolą olejków oraz smarów konserwujących jest ochrona przed korozją. Preparaty tego typu tworzą powłokę zabezpieczającą przed wodą i wilgocią. Redukują tarcie oraz zużycie poszczególnych elementów broni, zwiększają jej żywotność i zapewniają bezproblemowe działanie wszystkich mechanizmów.  

Środki do pielęgnacji drewna 
Niektóre uniwersalne preparaty do konserwacji broni mogą być z powodzeniem stosowane do natłuszczania i dbania o rękojeść oraz inne elementy drewniane. Ważne jest, aby ich skład był naturalnego pochodzenia. Istnieją również specjalne oliwy lub oleje przeznaczone typowo do drewna – ich regularne stosowanie odświeża ogólny wygląd oraz zapobiega powstawaniu plam i przebarwień. Środki do pielęgnacji drewna zapewniają również skuteczną ochronę przed wilgocią i wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. 

Szmatki, ścierki, chusteczki nawilżane
Akcesoria dodatkowe takie jak bawełniane szmatki lub chusteczki nasączone substancjami czyszczącymi pomogą w szybki sposób wytrzeć broń lub usunąć największe zanieczyszczenia.

czarnoprochowce

Walizki i kabury do broni czarnoprochowej 

Aby dobrze zabezpieczyć Twoją broń czarnoprochową oraz akcesoria do niej, powinieneś zaopatrzyć się w solidną walizkę transportową. Pozwoli to na bezpieczne przechowywanie oraz przenoszenie broni, a także utrzymanie porządku i lepszą organizację.  

Walizki i futerały na broń i akcesoria 
Walizki i sztywne futerały są podstawową formą transportowania wyposażenia strzeleckiego. Skutecznie chronią broń oraz delikatne akcesoria zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i przed wilgocią. Wnętrze tego typu walizek jest wypełnione specjalną pianką, która stabilizuje i utrzymuje na miejscu całą zawartość. Gąbkę możemy dopasować do własnych potrzeb i dociąć ją do dowolnego kształtu. W niektórych modelach wypełnienie jest już fabrycznie podzielone na mniejsze elementy, które można po prostu wyjąć. Ciekawą opcją do przenoszenia akcesoriów czarnoprochowych może być również uniwersalna skrzynka narzędziowa, która wyposażona jest w różnego rodzaju przegrody i organizery.  

Kabury do broni
Dobrze dobrana kabura do broni czarnoprochowej będzie stanowiła nie tylko część wyposażenia strzeleckiego, ale również może stać się elementem ubioru i profesjonalnie prezentować się podczas wizyty na strzelnicy. Pamiętaj o tym, że kabury nie są obowiązkowym wyposażeniem, ale na pewno są przydatnym uzupełnieniem oraz wygodnym sposobem na przenoszenie broni. Modele do czarnoprochowców wytwarzane są zazwyczaj ze skóry naturalnej oraz przystosowane do konkretnego modeli broni lub do danej długości lufy. 

Strzeleckie akcesoria ochronne 

Podstawowe akcesoria ochronne w strzelectwie związane są z najważniejszymi i najwrażliwszymi zmysłami, czyli słuchem i wzrokiem. Kluczowe jest więc, aby przy ich wyborze zdecydować się na sprawdzony, wysokiej jakości oraz atestowany sprzęt.  

Stopery, ochronniki słuchu pasywne i aktywne  
Najprostszą i najtańszą metodą na zabezpieczenie Twojego słuchu są popularne stopery, które po umieszczeniu w uchu dopasowują się do jego budowy i odcinają wszelkie hałasy. Jednak trzeba je traktować tylko jako opcję awaryjną, nie posiadają zazwyczaj żadnych certyfikatów i nie są polecane do długotrwałego stosowania.  

Nawet krótkotrwałe wystawienie na głośny hałas może prowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej, dlatego każda profesjonalna strzelnica, na którą wybierzesz się ze swoim czarnoprochowcem wymaga noszenia słuchawek ochronnych. Słuchawki pasywne powinny być podstawową ochroną słuchu podczas strzelania i narażenia Twoich uszu na tzw. hałas impulsowy, który towarzyszy wystrzałowi z broni palnej. Ochronniki pasywne pozbawione są wszelkiej elektroniki i tłumią wszystkie fale akustyczne w równym stopniu. Ich zaletą jest jednak niska cena oraz prosta obsługa.  

Aktywne ochronniki słuchu będą najlepszym wyborem w przypadku chęci odbywania regularnych treningów strzeleckich oraz częstych wizyt na strzelnicy. Zapewniają one zaawansowaną ochronę słuchu i jednocześnie umożliwiają swobodną komunikację z innymi osobami. Wyposażone są układy elektroniczne, które odpowiadają za tłumienie niskich i średnich częstotliwości dźwięku. Zaawansowana elektronika filtruje wszystkie dźwięki z otoczenia i dopuszcza do ucha wyłącznie te poniżej określonego, bezpiecznego progu. Niektóre modele aktywnych ochronników słuchu poprawiają dodatkowo jakość słuchu poprzez wzmacnianie cichych dźwięków. 

Okulary strzeleckie
Drugim ważnym elementem ochrony są okulary strzeleckie, które spełniają określone normy balistyczne. Skutecznie chronią oczy przed urazami oraz rykoszetami czy odpryskami ciał stałych i obiektów poruszających się z dużą prędkością. Wyposażone są w różnego rodzaju technologie i filtry takie jak filtr UV 400, który zabezpiecza przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Okulary często umożliwiają stosowanie wymiennych szkieł w różnych kolorach i stopniach przepuszczalności światła, dzięki którym można je dopasować do pogody lub do swoich prywatnych preferencji. Specjalne wkładki korekcyjne pozwalają na dostosowanie okularów do wady wzroku strzelca. 

Rękawice ochronne
Przydatnym akcesorium podczas strzelania z broni czarnoprochowej są rękawice, które zapewnią ochronę przed ewentualnym urazem oraz w razie strzelania podczas niskich temperatur, zagwarantują Twoim dłoniom komfort cieplny. Ważne jest, aby wybrać stosunkowo cienki rodzaj rękawic przeznaczonych typowo do strzelectwa – umożliwią wtedy precyzyjną i wygodną obsługę oraz pracę na spuście broni. 

Po przeczytaniu naszego tekstu wiesz już jak ważne jest zaopatrzenie się w akcesoria do broni czarnoprochowej. W sklepie Militaria.pl z pewnością wybierzesz odpowiednie dla siebie sprzęty oraz skompletujesz cały zestaw w jednym miejscu. Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą broni czarnoprochowej oraz akcesoriów. 

One Comment

Napisz coś...