Skip to main content

Poszukujesz dla siebie środka do samoobrony bez zezwolenia? Pistolet gazowy to broń, która może być Twoim ratunkiem w sytuacjach zagrożenia. Przy pomocy miotacza gazu w kształcie pistoletu zwiększysz swoje szanse na odparcie ataku, a także wpłyniesz na psychikę przeciwnika. Już sam widok środka samoobrony, który przypomina prawdziwą broń palną, może być czynnikiem wpływającym na rezygnację agresora z ataku.  

W tym artykule omówimy najważniejsze kwestie związane z pistoletami gazowymi używanymi do samoobrony. Dowiesz się m.in.: co to jest pistolet gazowy, jak działa, a przede wszystkim czy pistolety gazowe są dostępne bez zezwolenia. 

Co to jest i jak działa pistolet gazowy? 

Pod pojęciem „pistolet gazowy” kryją się dwa terminy: pierwszy odnosi się do pistoletu gazowego używanego do samoobrony, który rozpyla gaz lub strzela kulkami gazowymi. Drugi termin może dotyczyć pistoletów gazowych na kulki ASG. Jednak w tym artykule skupimy się na pistoletach gazowych, które są używane do obrony osobistej. 

Pistolet gazowy to rodzaj broni miotającej, która służy do rażenia napastnika za pomocą strumienia rozpylonych substancji chemicznych. W wielu przypadkach pistolety gazowe bez zezwolenia są produkowane tak, aby przypominały swoim wyglądem broń palną, jak na przykład pistolet gazowy RMG 23, który świetnie odwzorowuje szwajcarski model Sig Sauer P-230/232.  

Jak działa pistolet gazowy do samoobrony? Zasada jego działania polega na wyrzucaniu silnego strumienia gazu po naciśnięciu spustu. W pistoletach gazowych wykorzystuje się substancje drażniące, a jednym z powszechnie stosowanych związków jest kapsaicyna alkaloidowa, oznaczana jako OC (oleoresin capsicum). Jest to składnik pochodzący z papryczek chili, który charakteryzuje się silnym działaniem podrażniającym skórę, błony śluzowe i układ oddechowy.  

W przypadku przedostania się gazu do oczu lub dróg oddechowych napastnika występuje silne działanie drażniące (ból oczu, nadmierne łzawienie, kaszel, duszności itp.). Powoduje to obezwładnienie napastnika na około 30 minut (nawet osobę pod wpływem alkoholu lub narkotyków). W zależności od modelu maksymalny zasięg pistoletów gazowych bez zezwolenia wynosi do kilku metrów. Warto jednak zauważyć, że na zasięg mają wpływ różne czynniki, takie jak warunki atmosferyczne, a zwłaszcza kierunek i prędkość wiatru, które mogą znacząco wpływać na trajektorię oddawanych strzałów. 

Czy pistolet gazowy jest legalny do obrony osobistej?

Pistolet gazowy do samoobrony jest legalny i nie jest wymagane pozwolenie na jego posiadanie, kupno, sprzedaż ani przenoszenie. Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji pozwolenie na broń nie jest wymagane w przypadku:

1) gromadzenia broni w zbiorach muzealnych na podstawie odrębnych przepisów; 2) używania broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na strzelnicy działającej na podstawie zezwolenia właściwego organu; 3) używania broni palnej sygnałowej i alarmowej do celów wzywania pomocy, ratowniczych, poszukiwawczych oraz przez osoby uprawnione do sygnalizacji zawodnikom rozpoczęcia konkurencji sportowej w trakcie zawodów sportowych, jeżeli wymaga ona takiej sygnalizacji; 4) dysponowania bronią przez przedsiębiorców dokonujących obrotu bronią i amunicją na podstawie koncesji lub świadczących usługi rusznikarskie na podstawie odrębnych przepisów, o ile jest to związane bezpośrednio z prowadzeniem działalności gospodarczej; 5) dysponowania bronią przekazaną w celu pozbawienia lub potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych; 6) posiadania broni palnej pozbawionej cech użytkowych; 7) posiadania przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA; 8) posiadania ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego; 9) posiadania broni pneumatycznej; 10) posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni; 11) posiadania broni palnej alarmowej o kalibrze do 6 mm.

Z powyższego zapisu wynika, że pistolet gazowy nie jest uważany za broń palną w świetle prawa, a zatem jest dostępny bez konieczności posiadania zezwolenia. Pamiętaj jednak, że pistolet gazowy jest legalny, ale jego wykorzystanie, podobnie jak gazu pieprzowego, jest uzasadnione, jeśli działasz w obronie koniecznej. Definicja oraz regulacje dotyczące obrony koniecznej znajdują się w artykule 25 Kodeksu Karnego: 

Art. 25. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r.

1. Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem. 2. W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności, gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. 2a. Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo na przylegający do nich ogrodzony teren lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące. 3. Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.

Aby zakwalifikować atak jako obronę konieczną, musi być on bezpośredni, to znaczy zagrażać komuś w sposób rzeczywisty i natychmiastowy, a nie tylko przewidywany w przyszłości. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule na temat zakresu obrony koniecznej

Czy pistolety gazowe są dostępne bez zezwolenia do samoobrony?

Jakie są zalety korzystania z pistoletu gazowego? 

Pistolety gazowe bez zezwolenia mają wiele zalet, które sprawiają, że są chętnie wykorzystywane do samoobrony. Stanowią jedno z takich rozwiązań, które łączy w sobie skuteczność, prostotę i bezpieczeństwo. Wymieniamy poniżej najważniejsze zalety pistoletów gazowych do samoobrony: 

  • Skuteczność bez poważnych obrażeń – wystrzelenie gazu nie powoduje poważnych obrażeń. Działanie gazu jest zwykle ograniczone do podrażnienia oczu i dróg oddechowych. 
  • Realistyczny wygląd jako środek odstraszającydobre pistolety gazowe mają realistyczny wygląd, który sam w sobie może odstraszyć potencjalnego napastnika.  Widok broni podobnej do prawdziwej może wywołać przerażenie i skłonić atakującego do odwrotu. 
  • Zasięg – pistolet gazowy umożliwia zachowanie bezpiecznej odległości od napastnika, nie trzeba do niego podchodzić zbyt blisko, by użyć takiej broni. 
  • Prostota obsługi – pistolety gazowe są proste w użyciu, dzięki czemu mogą być skutecznie wykorzystywane przez osoby bez wcześniejszego doświadczenia z takimi środkami. Nie wymagają zaawansowanego szkolenia, co pozwala na szybką reakcję w sytuacjach awaryjnych. 
  • Szerokie zastosowanie – możliwość użycia pistoletów gazowych do zadawania ciosów w bezpośrednim kontakcie z napastnikiem zwiększa ich wszechstronność jako narzędzia do samoobrony. 
  • Dodatkowe udogodnienia – wiele modeli pistoletów gazowych wyposażono dodatkowo w latarkę, która ułatwia oświetlenie celu w ciemności.  
Czy pistolety gazowe są dostępne bez zezwolenia do samoobrony?

Jaki pistolet gazowy do samoobrony wybrać? 

Pistolety gazowe do samoobrony cieszą się coraz większą popularnością i stanowią alternatywę dla innych środków obrony, takich jak: gaz pieprzowy, pałki teleskopowe czy paralizatory. Jeśli nie wiesz, jaki pistolet gazowy do samoobrony wybrać, to zapoznaj się z poniższymi wskazówkami: 

Po pierwsze, zwróć uwagę na zasięg tej broni. Wybierz model, który ma zasięg dopasowany do Twoich osobistych potrzeb, czyli np. od 3 metrów wzwyż. 

Ważną kwestią jest też pojemność naboju pistoletu, czyli ilość zawartych substancji chemicznych. Jest to ważne z punktu widzenia liczby strzałów, które można oddać przy użyciu naboju gazowego. 

Tak samo ważny jest rozmiar pistoletu. Wybieraj mniejsze modele, które nie rzucają się zbytnio w oczy. Pistolet powinien być lekki i kompaktowy, aby można go było łatwo nosić w kieszeni lub torebce. 

Liczy się również materiał, z którego wykonany jest pistolet. Upewnij się, że pistolet jest wyprodukowany z wytrzymałych materiałów, takich jak polimer, który wyróżnia się wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. 

Czy pistolety gazowe są dostępne bez zezwolenia do samoobrony?

Zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z pistoletów gazowych 

Pistolety gazowe bez zezwolenia to skuteczne narzędzie do samoobrony, ale ich prawidłowe i bezpieczne użytkowanie wymaga przestrzegania pewnych zasad. Jak bezpiecznie korzystać z pistoletu gazowego? 

  • Celowanie w napastnika – skieruj strumień gazu bezpośrednio na napastnika. Precyzyjne celowanie zmaksymalizuje skuteczność substancji drażniącej zawartej w gazie. 
  • Warunki atmosferyczne – strzelanie z broni gazowej na otwartej przestrzeni jest skuteczne głównie w kierunku wiatru lub w bezwietrzne dni. Jeśli strzelasz pod wiatr, może to prowadzić do przykrych skutków, ponieważ gaz może po prostu trafić w Ciebie. 
  • Zabezpieczenie pistoletu po użyciu – po oddaniu strzału oraz podczas przenoszenia lub transportu pistoletu gazowego zabezpiecz go bezpiecznikiem suwakowym. To rozwiązanie zmniejsza ryzyko przypadkowego wystrzału i gwarantuje bezpieczne warunki przenoszenia pistoletu. 
  • Używanie na bezpieczną odległość – pistolety gazowe, podobnie jak gazy pieprzowe, powinny być stosowane wyłącznie na odpowiednią odległość od napastnika. Bliski kontakt może spowodować, że gaz ten odbije się od ciała agresora i trafi w Ciebie. 

Czułeś się kiedyś zagrożony na ulicy, a nie miałeś przy sobie żadnych środków, które zwiększyłyby Twoje poczucie bezpieczeństwa? W takich sytuacjach pistolet gazowy bez zezwolenia może być przydatny do samoobrony, ale tylko pod warunkiem, że będziesz używać go z rozwagą i poczuciem odpowiedzialności. Zachęcamy do zakupu tego środka samoobrony, ale pamiętaj, aby używać go tylko w sytuacjach ostateczności. Nie bądź ofiarą, ale nie bądź też sprawcą. Pistolet gazowy to nie zabawka, to przede wszystkim narzędzie. 

Napisz coś...