Skip to main content

Część osób sprawnie przebiega przez bramki na lotnisku, ale dla wielu odprawa jest powodem do stresu, a pobyt na lotnisku wywołuje rozdrażnienie. Podpowiadamy, jak ułatwić sobie latanie i gładko przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Sprawdź nasze triki, które sprawdzają się na lotnisku!

Przyjdź wcześniej, ale nie za wcześnie! 

Odprawa, czyli tak zwany check-in, odbywa się przed lotem i trwa zazwyczaj kilka, kilkanaście minut. Gorzej z kolejką do kontroli bezpieczeństwa i czasem oczekiwania na sam lot. Bramki otwierane są do trzech godzin przed odlotem i nie warto przychodzić wcześniej. Do lotów krajowych wystarczy stawić się na lotnisku około dwóch godzin przed planowanym odlotem, dla podróży międzynarodowych czas ten wydłuża się do trzech godzin, ze względu na różne procedury. Stanowisko odprawy zamyka się od godziny do czterdziestu minut przed odlotem. Check-in możesz także zrobić on-line, co ułatwi i przyspieszy cały proces. 

Przed dojazdem na lotnisko sprawdź dokładnie rozkład komunikacji miejskiej, by zdążyć. Jeśli wybierasz się samochodem, upewnij się, ile potrzebujesz czasu na dojazd i jak wygląda sytuacja z parkingami – przede wszystkim kosztowo. Sprawdź na bilecie, czy jest informacja o terminalu, do którego musisz się udać. Jeśli takiej informacji nie ma, to na lotnisku są duże tablice informacyjne aktualizowane na bieżąco z godzinami odlotów i numerem terminalu, do którego trzeba się udać. 

Kontrola bezpieczeństwa 

Pracownicy lotniska sprawdzą Twój bagaż podręczny oraz przedmioty, które masz przy sobie. Mogą Cię poprosić o wrzucenie do kuwety także paska, czapki, nerki czy nawet butów. Aby tego uniknąć, można wybrać pasek bez elementów metalowych. Swój ulubiony scyzoryk, nóż czy multitool lepiej zostaw w domu lub zapakuj je do bagażu rejestrowanego, ponieważ prawdopodobnie zostanie Ci taki przedmiot zabrany. Do kuwety trafi z pewnością elektronika, klucze i zegarek. Dokumenty, takie jak paszport, dowód osobisty i bilety miej pod ręką, żeby ich potem nie szukać. 

Wszystkie płyny, które znajdą się w bagażu podręcznym, powinny być w opakowaniach do 100 ml, łącznie ich pojemność nie powinna przekraczać litra, a wszystko trzeba zapakować do przeźroczystej, zamykanej torebki. Jeśli nie masz bagażu rejestrowanego i wszystkie kosmetyki pakujesz do bagażu podręcznego, to przelej płyny do podróżnych opakowań. Jako kosmetyczka świetnie sprawdzaj się worek strunowy – zajmuje mało miejsca i spełnia wymagania stawiane przez linie lotnicze.

Co zabrać do bagażu podręcznego? 

Bagaż podręczny, tzw. carry-on, to zestaw przedmiotów, które zabierzesz ze sobą na pokład samolotu. Zanim w ogóle zaczniesz myśleć o tym, co spakujesz do torby bądź plecaka, sprawdź koniecznie wymagane, maksymalne wymiary bagażu podręcznego, jaki możesz ze sobą zabrać, lecąc konkretnymi liniami lotniczymi. W sklepie internetowym Militaria.pl znajdziesz szeroki wybór plecaków oraz toreb, a także ich wymiary, dzięki czemu dopasujesz ich wielkość zarówno do swoich potrzeb, jak i wymaganych standardów linii lotniczych. 

Co warto zabrać do kabiny samolotu? 

Do kabiny samolotu zabierz ze sobą przede wszystkim niezbędne akcesoria oraz drogocenne przedmioty. 

 • Butelka na wodę 
 • Przekąski 
 • Smartfon 
 • Laptop/tablet 
 • Aparat fotograficzny 
 • Zapasowe baterie i akumulatory 
 • Powerbank 
 • Słuchawki do muzyki lub wygłuszające 
 • Kabel do ładowania 
 • Portfel z pieniędzmi i dokumentami 
 • Podstawowe środki higieny i ulubione kosmetyki 
 • Cenna biżuteria, zegarki oraz inne drogocenne przedmioty 

Laptop, tablet, aparat fotograficzny może i zajmują sporo miejsca, ale biorąc pod uwagę wartość tych przedmiotów, lepiej jest je mieć na oku niż potem dochodzić swoich praw w sądzie. Walizki czasami giną, dlatego najbardziej wartościowe przedmioty miej przy sobie. Elektronikę, której nie będziesz używać w trakcie lotu, zalecamy pogrupować i tak samo, jak płyny umieścić w workach strunowych.  

Jeśli zabierasz ze sobą butelkę wielokrotnego użytku, pamiętaj, że przed kontrolą bezpieczeństwa musi być ona pusta, ale potem, przed wejściem na pokład samolotu, możesz ją napełnić wodą. Z przekąsek najlepiej sprawdzą się batony energetyczne czy suszona wołowina Beef Jerky. Jedzenie w samolocie bywa drogie i nie zawsze jest to szczyt luksusu, dlatego warto mieć swoje jedzenie.

Walka z nudą 

Lot ma opóźnienie? Oczekiwanie robi się nieznośne, a Ty nie wiesz, co ze sobą zrobić? A może lecisz na drugi koniec świata i trwa to w nieskończoność? Rozwiązaniem są czasopisma i książki, które umilą Ci podróż. Książki o ulubionej tematyce z pewnością sprawią, że lot lub oczekiwanie na lotnisku upłyną znacznie szybciej. W ofercie sklepu Militaria.pl znajdziesz między innymi książki o tematyce wojennej, historycznej czy survivalowej. Możesz wziąć także przenośną konsolę, czytnik e-booków czy tablet z wgranymi wcześniej filmami. 

Bagaż rejestrowany 

Tu ładujesz wszystko, od ciuchów, po sprzęt sportowy czy pamiątki z wakacji. Przedmioty, na których Ci szczególnie zależy, warto zabezpieczyć wodoodpornymi opakowaniami, które także kupisz w naszym sklepie. Zarówno te miękkie, jak i te sztywne, zabezpieczające również zawartość przed zgnieceniem. Za bagaż rejestrowany posłuży duży plecak turystyczny, walizka albo torba podróżna. 

Jak się ubrać do samolotu? 

Klimatyzacja na pokładzie samolotu może być mocno podkręcona, a siedząc w bezruchu wiele godzin łatwo się przeziębić. Warto zabrać ze sobą na wszelki wypadek lekką bluzę oraz jakąś chustę. Na wielogodzinny lot zabierz ze sobą również lekkie, oddychające obuwie oraz bezuciskowe skarpety. Taki zestaw pozwoli Ci spędzić komfortowo kilka godzin. Pamiętaj także o tym, że dla jeszcze większej wygody, buty możesz zdjąć.   

Spodnie taktyczne, trekkingowe lub wojskowe z kilkoma kieszeniami z pewnością przydadzą się podczas podróży i pozwolą zaoszczędzić miejsce w plecaku. Pomieszczą portfel, smartfon oraz pozostałe gadżety. Dokumenty czy gotówkę możesz zawiesić na szyję w specjalnym etui. 

Spanie na lotnisku – praktyczne porady 

Niektóre długie loty z przesiadkami są powiązane z kilku lub kilkunastogodzinnym oczekiwaniem na kolejny samolot. Co zrobić, kiedy musisz spędzić noc na lotnisku i jak się do tego odpowiednio przygotować? 

Przede wszystkim zapoznaj się z informacjami o lotnisku, na którym będziesz oczekiwał w nocy na kolejny lot. W tym celu możesz skorzystać ze strony https://www.sleepinginairports.net/. Następnie przygotuj listę rzeczy do zabrania. Weź ze sobą lekki koc, dmuchaną poduszkę i oddychające, komfortowe ubranie, np. dres. Jeśli nie masz dmuchanej poduszki, możesz oprzeć głowę na plecaku. Pamiętaj także o naładowaniu telefonu i ustawieniu budzika, by nie przespać lotu. Miej ze sobą także przekąski na lekki głód. 

Dla poprawy komfortu snu w tak niecodziennych warunkach wyposaż się w maskę do spania oraz stopery do uszu. Pamiętaj, żeby cenne przedmioty oraz dokumenty trzymać blisko siebie (np. pod bluzą) i zdrzemnąć się w przystosowanym miejscu. Jeśli takiego nie ma, znajdź lokację, gdzie już ktoś wypoczywa i dołącz – będziecie bezpieczniejsi w małej grupie. Najlepiej, żeby to było miejsce strzeżone i monitorowane. Upewnij się, że są dookoła kamery. Zostawanie w odosobnieniu może tylko zachęcić złodziei do kradzieży. 

Znajomość tych kilku prostych porad pozwoli poprawić Twój komfort podczas oczekiwania na lot i pomoże w trudnych sytuacjach. Odpowiednie przygotowanie i nastawienie to pierwszy krok do udanego urlopu! Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem o podróżowaniu po taniości, w którym znajdziesz między innymi wskazówki o budżetowych formach transportu.

Napisz coś...