Skip to main content

Czym jest podróżowanie po taniości? Odpowiedź zależeć będzie od tego kogo zapytamy o zdanie. Dla jednej osoby może to być szukanie najtańszego lotu albo najtańszego noclegu w z góry ustalonym terminie urlopu. Dla innej będzie to natomiast cała filozofia, zakładająca ograniczanie kosztów praktycznie na każdym etapie podróży. Jeśli chcemy zmniejszyć koszty wyjazdu do absolutnego minimum, to bliższy powinien być nam drugi wariant odpowiedzi.

Tani hostel zamiast schludnego pokoju? Wielogodzinny lot z przesiadkami zamiast szybkiego lotu bezpośredniego? To tylko dwa przykłady niedogodności, z którymi może się wiązać podróżowanie po taniości. W tej filozofii podróży komfort wypoczynku schodzi bowiem na dalszy plan, a najważniejsze stają się oszczędności. Podróżowanie po taniości nie jest więc formą wypoczynku dla każdego. Gdy jednak zdecydujemy się podróżować w ten sposób może się okazać, że przeżyjemy dzięki temu przygodę naszego życia.

Podróżowanie po taniości

Aby faktycznie, a nie tylko pozornie zminimalizować koszty naszej podróży, warto pamiętać o stosowaniu się do kilku sprawdzonych zasad. Jakich?

Unikaj wyjazdów w sezonie

Wakacje, długie weekendy czy święta to czas, kiedy ceny nierozsądnie szybują w górę. Dotyczy to nie tylko noclegów czy biletów lotniczych, ale nawet cen wyżywienia. Przyczyna jest prosta. Im większy popyt na dane usługi, tym większe są ich ceny. Aby podróżować po taniości trzeba więc unikać wyjazdów w okresie, gdy tłumnie robią to także inni. Zamiast ruszać w podróż w długi weekend, zrób to tydzień później poświęcając nawet dodatkowy dzień urlopu. Z pewnością koszt wyjazdu będzie wówczas znacznie niższy.

Jak wybrać odpowiedni namiot?

Przemyśl miejsce i formę noclegu

Kiedyś za najtańszą formę noclegu uznawany był namiot. W dzisiejszych czasach, gdy bardzo często podróżujemy tanimi liniami lotniczymi, w przypadku których dodatkowy bagaż potrafi zwiększyć cenę biletu dwukrotnie, nad zabraniem namiotu trzeba się dobrze zastanowić. Dobrą alternatywą dla namiotu może być tarp i hamak, które są znacznie bardziej kompaktowe. Jednak tarp i hamak nie zawsze będą lepszym wyborem od hostelu.

Campingi już dawno niestety przestały być tanie, a obozowanie na dziko może w danym kraju okazać się nielegalne. W Polsce jednak spanie na dziko jest dozwolone. Od 1 maja 2021 w każdym nadleśnictwie jest specjalnie wyznaczony obszar do rozbicia namiotu. Są pewne warunki: w takim miejscu może nocować maksymalnie 9 osób i nie dłużej jak 2 noce z rzędu. W innym przypadku będziesz potrzebował mailowej zgody nadleśnictwa. Nie chcemy przez to powiedzieć, że spanie w namiocie czy w hamaku poza granicami naszego kraju jest nieopłacalne. Może być opłacalne, ale nie musi. Wszystko zależy od tego gdzie i czym jedziemy. Przed podjęciem decyzji o spaniu w plenerze warto więc sprawdzić, czy końcowy koszt takiego rozwiązania będzie na pewno niższy, niż wynajęcie łóżka w niezbyt drogim hostelu. Za to może się opłacać zabranie ze sobą śpiwora – często samo łóżko, bez pościeli jest tańsze w schroniskach i hostelach.

Hamak TigerWood Ważka V1 Black

Sprawdź
Płachta biwakowa 3x4

Płachta biwakowa TigerWood Tarp 3×4 

Sprawdź

Śpiwór Mil-Tec Commando – czarny

Sprawdź

Korzystaj z knajp dla lokalsów i staraj się przygotowywać posiłki samemu

Restauracje zlokalizowane w centrum czy przy większych atrakcjach danego miejsca prawie zawsze nastawione są na obsługę turystów. A to z reguły oznacza wyższe ceny. Aby zjeść taniej i często także lepiej, warto wejść głębiej w miasto i poszukać miejsca, w którym będą jeść głównie lokalsi.

Dobrym sposobem na ograniczenie kosztów, zwłaszcza jeśli podróżujesz samochodem i wybierasz się do kraju, gdzie żywność jest droga (np. Norwegia) jest po prostu zabranie pożywienia z Polski. Przydatna będzie także kuchenka turystyczna, na której można gotować. Jeśli na miejscu żywność nie jest wiele droższa lub nawet jest tańsza niż w Polsce, albo podróżujesz w sposób, który utrudnia przewiezienie jedzenia z kraju, to korzystaj z marketów na miejscu. I w tym wypadku staraj się jednak wybierać sklepy oddalone od głównych atrakcji turystycznych, bo w takich prawie na pewno będzie drożej, niż w sklepach nastawionych na sprzedaż dla lokalsów.

Autostop

Aby podróżować autostopem z pewnością trzeba być cierpliwym i mieć w sobie trochę odwagi. Wejście do samochodu nieznajomego zawsze wiąże się bowiem z jakimś ryzykiem. Oczywistą zaletą jest natomiast praktycznie bezkosztowe podróżowanie, bo przecież autostop jest darmowy. Możemy więc przedostać się pomiędzy miejscami, które nas interesują nie wydając na to ani centa. Warto jednak zadbać o własne bezpieczeństwo i jeśli chcesz podróżować autostopem koniecznie wyposaż się w coś do samoobrony.

Odpowiedni ekwipunek

Planując wyjazd po taniości warto wcześniej wyposażyć się w kilka przydatnych przedmiotów, które na miejscu pozwolą Ci zmniejszyć koszty. Jedną z takich rzeczy jest wspomniana wyżej kuchenka turystyczna. Jeśli chciałbyś zabrać kuchenkę gazową, pamiętaj tylko, że kartusz z gazem nie może być transportowany samolotem. W Twoim bagażu może znaleźć się tylko palnik. Gaz będziesz musiał zakupić na miejscu. Kolejna warta zakupu rzecz to butelka z filtrem, dzięki której nie będziesz musiał kupować butelkowanej wody. Mając przy sobie butelkę z dobrym filtrem można korzystać ze wszystkich ogólnodostępnych, darmowych źródeł wody bez strachu o zatrucie.

Rzeczą, która nie tyle pozwoli Ci zaoszczędzić, co raczej pomoże Ci nic nie stracić w trakcie podróży będzie dyskretna torba albo paszportówka do przechowywania dokumentów i pieniędzy. Warto także mieć ze sobą coś do samoobrony, choć w tym wypadku zalecamy ostrożność i sprawdzenie wcześniej przepisów obowiązujących w kraju, który odwiedzasz, aby nie okazało się, że zabierzesz w podróż przedmiot, którego posiadanie w danym kraju jest zabronione.

Palnik turystyczny składany Mil-Tec – Spider

Sprawdź

Paralizator Mace z latarką
 

Sprawdź

Butelka z filtrem Water-to-Go 750 ml – Czarna

Sprawdź

Korzystaj z nowych technologii i z doświadczeń innych

Przed wyjazdem z pewnością warto poszukać w sieci artykułów opisujących miejsca, które chcesz odwiedzić. W wielu takich tekstach znajdziesz gotowe informacje, w jaki sposób lub na czym możesz w danym regionie zaoszczędzić. Sprawdzaj, w które dni są darmowe wejścia do muzeów i galerii. Nie ograniczaj się jednak tylko do stron w języku polskim. Jeśli w planie masz wyjazd za granicę celuj raczej w strony anglojęzyczne czy nawet pisane przez lokalsów.

Jeżeli w miejsce docelowe chcesz dotrzeć samolotem, z pewnością warto przeglądać strony śledzące obecną sytuację na rynku lotniczym. W takich serwisach często można znaleźć bardzo korzystne propozycje tanich lotów w różne miejsca Europy, a nawet Świata. Wśród podróżników popularne są także strony, na których można znaleźć oferty typu łóżko i wyżywienie w zamian za pracę oraz serwisy zawierające oferty ekonomii dzielenia.

Tanie podróżowanie

Powyższe porady nie wyczerpują tematu. Sposobów na oszczędzanie w podróży jest bowiem w praktyce mnóstwo. Dużo zależeć będzie od Twojego sprytu i oczekiwań. Na pewno trzeba natomiast brać pod uwagę, że tanie podróżowanie z reguły oznacza rezygnację z wygody oraz wymaga dużej elastyczności, także w zakresie terminu potencjalnego wyjazdu. Pozwala natomiast poznawać odwiedzane miejsca z zupełnie innej strony, niż ta, którą znają podróżujący tradycyjnie turyści.

Napisz coś...