Skip to main content

Posiadanie odpowiednio wyposażonego schronu stanowi skuteczne zabezpieczenie przed różnymi zagrożeniami, takimi jak klęski żywiołowe, atak militarny, użycie broni masowego rażenia lub pandemia groźnego wirusa. W obliczu rosnących obaw o bezpieczeństwo coraz więcej osób rozważa budowę własnego przydomowego schronu lub adaptację istniejących pomieszczeń. W naszym artykule zajmiemy się odpowiednią organizacją schronu, a także jego dostosowaniem do konkretnych potrzeb i warunków. Przedstawimy listę niezbędnego wyposażenia, które nie tylko zapewni poczucie spokoju w nieprzewidywalnych czasach, ale także zwiększy Twoje szanse na przetrwanie.

Schron przydomowy – bezpieczeństwo i wygoda w czasie kryzysu

Budowa przydomowego schronu to odpowiedź na zmieniającą się rzeczywistość klimatyczną, polityczną i gospodarczą oraz sposób na zapewnienie sobie i bliskim poczucia bezpieczeństwa w niepewnych czasach. Polski rząd, zdając sobie sprawę z tego, wprowadził niedawno zmiany w prawie budowlanym ułatwiające proces budowy schronów o powierzchni do 35 metrów kwadratowych bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. 

Jednakże decyzja o budowie schronu to nie tylko kwestia formalności prawnych, lecz także poważnej inwestycji, wymagającej starannego planowania i wykonania. Budowa musi być przemyślana od podstaw, z uwzględnieniem nie tylko trudności technicznych, ale także bezpieczeństwa i funkcjonalności. 

Kluczowym aspektem jest wybór lokalizacji. W przypadku nieruchomości prywatnych, podpiwniczenie lub pomieszczenie w piwnicy często są najlepszymi opcjami, umożliwiającymi łatwy dostęp w razie zagrożenia. Ważne jest dokładne przemyślenie wyboru miejsca pod kątem indywidualnych potrzeb i warunków. 

Schrony przydomowe pełnią wiele funkcji poza zapewnieniem bezpieczeństwa w przypadku konfliktów zbrojnych czy katastrof naturalnych. Mogą być też doskonałym miejscem do przechowywania cennych przedmiotów oraz zapewniają prywatność i ochronę przed różnego rodzaju zagrożeniami. 

Budowa schronu to proces skomplikowany i zalecana jest współpraca lub konsultacja ze specjalistami, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Tylko wtedy możesz być pewien, że Twoje życie i spokój będą rzeczywiście zabezpieczone.

Jak wyposażyć schron

Niezbędne wyposażenie schronu – jak się przygotować?  

Wybudowanie schronu przydomowego lub przygotowanie schronu w piwnicy to pierwszy krok w drodze do zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Równie ważne jest także odpowiednie go zaopatrzenie, ponieważ może to znacząco wpłynąć na komfort i zaważyć o przetrwaniu w sytuacji kryzysowej. 

Każdy schron powinien być zaopatrzony przede wszystkim w pożywienie i wodę na kilka, a nawet kilkanaście dni. W nadzwyczajnych sytuacjach może być konieczne spędzenie tam nawet kilka tygodni. Oprócz pożywienia, należy więc pamiętać o przedmiotach tzw. pierwszego użytku, czyli zapasowych źródłach zasilania, latarkach czy artykułach higieny i pierwszej pomocy.

Oto lista podstawowych rzeczy, w które powinien być wyposażony każdy dobrze przygotowany schron: 

Jak wyposażyć schron - wentylacja

System wentylacyjny

Prawidłowa wentylacja nie tylko zapewnia dostęp do świeżego powietrza, ale także reguluje wilgotność i temperaturę wewnątrz schronu, co jest ważne dla zdrowia osób przebywających w nim przez dłuższy czas. Niezawodność tych systemów jest priorytetem, zwłaszcza w przypadku długotrwałego pobytu w schronie.

Dla schronów podziemnych, systemy wentylacyjne muszą być szczególnie zaawansowane, uwzględniając wyzwania związane z cyrkulacją powietrza w zamkniętych przestrzeniach oraz ewentualnym zagrożeniem toksycznymi substancjami, które mogą przedostać się do środowiska zewnętrznego. 

Warto również rozważyć systemy zapasowe w przypadku awarii głównego systemu, takie jak ręczne pompy powietrza czy zabezpieczone filtry przeciwgazowe, aby zapewnić ciągłość dostępu do czystego powietrza w ekstremalnych sytuacjach. 

Jak wyposażyć schron - zasilanie awaryjne

Zasilanie awaryjne, oświetlenie

Niezależne źródła zasilania są absolutnie konieczne dla utrzymania funkcjonalności schronu, szczególnie w przypadku katastrof naturalnych lub ataków, które mogą wyłączyć dostęp do sieci energetycznej na dłuższy czas. 

Stacje zasilania, agregaty prądotwórcze, akumulatory czy powerbanki nie tylko umożliwiają działanie systemów wentylacyjnych i oświetleniowych, ale również mogą zasilać urządzenia krytyczne, takie jak komunikacja radiowa czy systemy monitoringu bezpieczeństwa. 

Systemy te powinny być regularnie testowane i serwisowane, aby zapewnić ich gotowość do działania w momencie potrzeby. Długotrwałe przechowywanie paliwa oraz regularne sprawdzanie stanu baterii są potrzebne dla utrzymania niezawodności zasilania awaryjnego w długim okresie. 

Schron zaopatrz również w zapasowe źródła światła takie jak wydajne lampy lub latarki. Przy wyborze latarki zwróć uwagę na jej moc, ilość trybów oraz czas działania w trybie minimalnym. Latarka powinna być łatwa w obsłudze, wykonana z wytrzymałych materiałów, odpornych na upadki i uderzenia. 

Jak wyposażyć schron - zapasy żywności

Zapasy żywności

Chociaż człowiek może przetrwać bez jedzenia przez pewien czas, nie ryzykuj i narażaj swojego zdrowia i życia, tylko zaopatrz się w zapasy żywności, które zapewnią Ci pełnowartościowe posiłki nawet w sytuacji odcięcia od zewnętrznego zaopatrzenia. 

Żywność liofilizowana jest doskonałym rozwiązaniem, ponieważ ma długą trwałość i zachowuje swoje wartości odżywcze. Jeśli zależy Ci na zachowaniu zdrowego stylu życia, możesz z łatwością znaleźć liofilizowane owoce i warzywa, które pozwolą na odpowiednio zbilansowaną dietę. 

Oprócz tego, warto mieć w zapasach produkty o długim terminie przydatności, takie jak konserwy, suszone mięso, owoce czy wojskowe racje żywnościowe. Te artykuły spożywcze mogą być przechowywane przez długie lata bez ryzyka psucia się, co sprawia, że są idealnym wyborem dla schronu. 

Aby utrzymać zapasy w dobrym stanie, należy regularnie sprawdzać daty przydatności i wymieniać produkty, które się zbliżają do końca terminu ważności. W ten sposób zawsze będziesz mieć pewność, że zapasy są świeże i gotowe do spożycia w razie potrzeby. Pamiętaj o możliwości przekazania zbędnych zapasów do ośrodków pomocy lub wykorzystania ich w bieżących potrzebach, co pozwoli utrzymać rotację zapasów i uniknąć marnotrawstwa. 

Jak wyposażyć schron - zapasy wody

Zapasy wody

Bez wody człowiek może przetrwać zaledwie kilka dni, dlatego ważne jest posiadanie odpowiednich zapasów oraz systemów uzdatniania wody. W sytuacjach awaryjnych, gdzie dostęp do bieżącej wody może zostać przerwany, zaleca się przygotowanie zapasów wody pitnej. Przewiduje się, że każda osoba potrzebuje około 9 litrów wody na dobę do picia i higieny osobistej. Dlatego dla schronu przeznaczonego dla 6 osób zaleca się zaopatrzenie w minimum 1620 litrów wody na 30 dni. Wodę najlepiej przechowywać w odpowiednio zabezpieczonych zbiornikach. 

Oprócz zapasów wody, zaopatrz się w tabletki mineralizujące, które mogą poprawić jakość i smak wody pitnej. Systemy uzdatniania wody, takie jak np. filtry, są niezwykle przydatne, szczególnie jeśli korzystasz z naturalnych źródeł wody, takich jak studnie. Filtry te pomagają usunąć zanieczyszczenia i mikroorganizmy z wody, czyniąc ją bezpieczną do spożycia. 

Zapewnienie dostępu do wody do picia, do gotowania i higieny osobistej jest ważnym elementem przygotowania się do pobytu w schronie. 

Jak wyposażyć schron - apteczka pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać nie tylko podstawowe leki i bandaże, ale także antyseptyki i inne środki medyczne, które mogą być niezbędne w leczeniu potencjalnych urazów i schorzeń. 

Apteczka powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb osób przebywających w schronie. Jeśli ktoś regularnie przyjmuje konkretne leki, należy zadbać o ich obecność w zapasach medycznych. Ponadto, apteczka powinna zawierać wystarczającą ilość materiałów opatrunkowych, środków dezynfekujących oraz leków przeciwbólowych. 

W sytuacji kryzysowej, dostęp do leków przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych jest potrzebny dla zachowania zdrowia i komfortu. Zadbaj o obecność w apteczce leków na najczęstsze dolegliwości, takie jak przeziębienie czy ból głowy, a także witamin i suplementów, dzięki którym uzupełnisz niedobory powstałe w wyniku braku dostępu do świeżych warzyw i owoców.

Jak wyposażyć schron - higiena osobista

Artykuły higieny osobistej

W trosce o komfort i higienę osobistą, nie można zapominać o artykułach higieny osobistej w przygotowanym schronie. Dostęp do papieru toaletowego, chusteczek higienicznych, czy też środków do mycia ciała utrzyma dobre samopoczucie i higienę. 

W schronie powinny być również dostępne artykuły przeznaczone dla osób o szczególnych potrzebach, takie jak pieluchy dla niemowląt czy produktów higienicznych dla kobiet.

Jak wyposażyć schron - sztućce

Naczynia, sztućce, źródła ognia

Odpowiednia ilość naczyń i sztućców umożliwi wygodne przygotowanie i spożywanie posiłków. Wybieraj trwałe, wielokrotnego użytku przedmioty wykonane z materiałów łatwych do dezynfekcji. Zaleca się także posiadanie zapasowych opakowań i worków na odpady, aby utrzymać porządek i higienę w pomieszczeniu.  

W przypadku potrzeby ogrzania się czy przygotowania posiłków przydadzą się źródła ognia. Może to być kuchenka gazowa lub palnik na paliwo płynne, jednak należy pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach przeciwpożarowych. Niezwykle istotnym elementem wyposażenia schronu domowego są gaśnice. Zapewnij odpowiednią liczbę i umiejscowienie gaśnic, zapewniając łatwy dostęp w razie potrzeby, regularnie sprawdzaj ich stan i termin przydatności.

Jak wyposażyć schron - komunikacja

Sprzęt komunikacyjny, monitoring

W przypadku izolacji w schronie, kontakt z zewnętrznym światem może jedyną opcją dla uzyskania pomocy lub informacji o sytuacji zewnętrznej. Dlatego ważne jest, aby schron był wyposażony w sprzęt komunikacyjny, takie jak radiotelefony, telefony satelitarne lub inne urządzenia umożliwiające kontakt z zewnątrz. 

Wewnętrzny i zewnętrzny monitoring może być istotnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo w schronie. Systemy monitoringu pozwalają na śledzenie sytuacji wewnątrz i na zewnątrz schronu, co może być pomocne w zapobieganiu ewentualnym zagrożeniom oraz szybkiej reakcji w przypadku potrzeby. 

Jak wyposażyć schron - nocleg

Odzież, artykuły noclegowe

Ciepła odzież, w tym termoaktywne bluzy, spodnie, skarpety i czapki, są niezastąpione w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała, szczególnie w chłodniejszych warunkach. Wysokiej jakości śpiwory lub koce zapewnią nie tylko ciepło, ale także komfort podczas snu, co jest istotne dla regeneracji sił i utrzymania wysokiego poziomu energii w sytuacjach kryzysowych. 

Pamiętaj także o wygodnych miejscach do spania i odpoczynku. Solidne łóżka polowe, materace dmuchane zapewnią spokojny sen nawet w niesprzyjających warunkach. Krzesło czy wygodny fotel może pomóc w stworzeniu przyjemnej atmosfery w schronie, poprawiającej samopoczucie i psychiczną równowagę w trudnych czasach.  

Multitool

Podręczne narzędzia – nóż, multitool  

Zorganizuj skrzynkę z podręcznymi narzędziami typu śrubokręty czy klucze, umożliwiające wykonywanie różnorodnych prac naprawczych oraz konserwacyjnych. Doskonale sprawdzą się tutaj również różnego rodzaju noże i multitoole, które są niezwykle wszechstronne i przydatne w wielu sytuacjach. Ostrza noży mogą być wykorzystane do cięcia, krojenia czy rozcinania różnych materiałów, natomiast multitool z różnymi funkcjami, takimi jak nożyczki, pilnik, otwieracz do butelek czy nawet mini-piła, stanowi kompaktowy zestaw narzędzi, który można nosić przy sobie zawsze gotowy do użycia.

Jak wyposażyć schron - rozrywka

Rozrywka

Podczas długotrwałego pobytu w schronie ważne jest również zadbanie o rozrywkę, która pomoże utrzymać dobre samopoczucie i stan psychiczny. Zaopatrz się w książki, gry planszowe, karty i inne formy rozrywki, które umożliwią spędzenie czasu w sposób przyjemny i produktywny. Dzięki temu unikniesz monotonii i znużenia, które mogą wystąpić podczas długiego izolowania się od świata zewnętrznego.

Przed udaniem się do schronu: co zabrać ze sobą i jak zabezpieczyć dom? 

Przed opuszczeniem domu i udaniem się do schronu, zbierz w jednym miejscu niezbędne przedmioty i dokumenty, dzięki którym będziesz przygotowany na różne scenariusze i będziesz mieć dostęp do niezbędnych informacji w razie potrzeby. Oto lista rzeczy, które warto zabrać:

1. Dokumenty:

 • dokumenty potwierdzające własność nieruchomości, dzieł sztuki, obligacji, samochodów,  
 • dokumenty osobiste, takie jak paszport, dowód osobisty oraz dokumentacja medyczna,  
 • polisy ubezpieczeniowe oraz testament,  
 • książeczka szczepień zwierząt domowych,  
 • instrukcje obsługi ważnych urządzeń w schronie,  
 • przewodnik survivalowy, instrukcja udzielenia pierwszej pomocy, mapy.
2. Przygotowania w domu przed wyjściem:  

 • wyłącz prąd w domu, aby uniknąć ryzyka pożaru,  
 • zakręć dopływ gazu, zapewniając bezpieczeństwo przed ewentualnymi wyciekami,  
 • zamknij wszystkie okna i drzwi na klucz, aby zabezpieczyć dom przed intruzami i zagrożeniami zewnętrznymi.  
3. Przydatne przedmioty do zabrania:  

 • zestaw przygotowanych dokumentów, w tym portfele, klucze oraz kluczyki do samochodów,  
 • telefony komórkowe, aby utrzymać kontakt z bliskimi i służbami ratunkowymi,  
 • okulary, jeśli są niezbędne dla poprawy widzenia lub w przypadku noszenia soczewek kontaktowych.
Jak wyposażyć schron

Zaopatrz swój schron z Militaria.pl

Schrony stanowią jeden z nielicznych sposobów ochrony życia podczas sytuacji kryzysowych, katastrof naturalnych czy konfliktów zbrojnych. W Militaria.pl pomagamy w doborze niezbędnych elementów wyposażenia, które mogą zapewnić bezpieczeństwo i komfort podczas długotrwałego pobytu w schronie. Planowanie i zgromadzenie odpowiednich zasobów to podstawowe elementy skutecznego przygotowania się do różnych scenariuszy kryzysowych.  
 
W naszym sklepie znajdziesz przedmioty takie jak stacje zasilania, panele słoneczne, oświetlenie awaryjne, urządzenia do radiokomunikacji, podstawowe narzędzia oraz żywność długoterminową. Zapoznaj się ze specjalną ofertą i bądź gotowy na każdą ewentualność.

DHL23:59

Napisz coś...