Skip to main content

Wielu z nas traktuje psa jak członka rodziny. Nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Pamiętajmy jednak, że to właśnie właściciel czworonoga jest odpowiedzialny za jego zachowanie, zdrowie i bezpieczeństwo. Co zatem zrobić, by zadbać o bezpieczeństwo psa? Z tego artykułu dowiesz się, jak postępować, aby zarówno Twojemu czworonożnemu przyjacielowi, jak i Tobie nic nie groziło podczas spaceru czy podróży. 

Obowiązki właściciela psa na spacerze 

Jako właściciel lub opiekun psa ponosisz pełną odpowiedzialność za jego zachowanie. Nie możesz dopuścić do tego, by pies stanowił zagrożenie dla innych ludzi oraz zwierząt, dlatego, choć nie jest to wprost określone prawem, w większości przypadków należy trzymać pupila na smyczy. Zawsze jednak musisz mieć pełną kontrolę nad zwierzakiem. Są również wyjątkowe rasy, które powinno się trzymać na smyczy i w kagańcu.  

Takim wyjątkiem są rasy psów urzędowo ustalone jako agresywne: amerykański pitbull terier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian Karabach, moskiewski stróżujący oraz owczarek kaukaski. 

Jeśli nie jesteś właścicielem psa żadnej z powyższych ras, nadal masz obowiązek trzymać zwierzę na smyczy np. w autobusie, tramwaju czy innych miejscach, w których zastosowano ograniczenia w związku z przebywaniem psów. 

Miejscami, w których można puszczać psa wolno są miejsca rzadko uczęszczane przez ludzi i specjalnie wyznaczone do tego obszary, oznaczone jako wybiegi dla psów. Puszczając psa wolno w takich miejscach jak park, pamiętaj, że powinieneś być w stanie kontrolować jego zachowanie, np. poprzez odpowiednie komendy. Warto poświęcić na szkolenie psa czas, ponieważ zwiększy to bezpieczeństwo zarówno Twojego pupila, jak i innych zwierząt i ludzi. 

Pamiętaj również o tym, że dzieci nie powinny wychodzić na spacer z agresywnymi i dużymi psami. 

Szkolenie psa to nie tylko świetna zabawa. Odwołanie psa z pomocą komend może uchronić np. przed potrąceniem samochodem.

Bezpieczeństwo psa na spacerze 

W zależności od tego, w jakich miejscach i warunkach udajesz się z psem na spacer, zawsze pamiętaj o jego bezpieczeństwie i Twojej odpowiedzialności. Poniżej przedstawiamy, o czym warto pamiętać podczas spacerowania w mieście, parku czy lesie, a także jak zadbać o bezpieczeństwo w różnych porach roku. 

Spacer w przestrzeni publicznej – kilka porad  

Spacerujesz ze swoim psem w mocno uczęszczanych miejscach? Przedstawiamy kilka porad, co robić, by poprawić bezpieczeństwo podczas wychodzenia z psem. 

Zawsze kontroluj swojego psapomoże w tym dobra smycz oraz szelki lub obroża. Tego typu produkty musi cechować odpowiednia wytrzymałość, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że pupil się z nich nie uwolni. Sklep internetowy Militaria.pl oferuje najwyższej jakości akcesoria, zapewniające bezpieczeństwo psa na spacerze. 

Nie przywiązuj psa przed sklepem, restauracją czy urzędem. Na Twojego pupila czyha wówczas wiele niebezpieczeństw, w tym ze strony innych psów i agresywnych ludzi. Również Twój pies pozostaje bez kontroli i stanowi zagrożenie dla innych zwierząt i ludzi, którzy do niego podejdą. Staraj się za wszelką cenę unikać takich sytuacji. 

Ucz swojego psa komend i odpowiednich zachowań. Pies powinien się Ciebie słuchać i reagować na Twój głos. Zawsze powinien być odwoływalny. Nie tylko, żeby nie atakował innych psów i potrafił podawać łapę na komendę, ale żeby umiał chodzić przy nodze i nie wpadł przypadkowo pod pędzący samochód. 

Nie puszczaj wolno psa w parku. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy jesteś właścicielem agresywnego i nieprzewidywalnego psa oraz kiedy w parku jest dużo ludzi i innych zwierząt również puszczonych bez smyczy. Nawet jeśli Twój pupil jest łagodny, to może znaleźć się nieodpowiedzialny właściciel, który spuścił agresywnego psa, będący zagrożeniem dla Ciebie i Twojego zwierzaka. 

Bezpieczny spacer w lesie 

Zanim wybierzesz się z psem do lasu, upewnij się, że możesz tam wprowadzić swojego pupila. Do wielu lasów, szczególnie gdy są rezerwatami przyrody, psy nie mają w ogóle wstępu. 

Jest kilka zasad, o których trzeba pamiętać, spacerując z psem po lesie: 

  • zawsze trzymaj zwierzę na smyczy – może być długa dla swobodnego poruszania się; 
  • załóż psu kamizelkę odblaskową na wypadek wyrwania się ze smyczy i zgubienia; 
  • do kieszonki w kamizelce włóż adresownik; 
  • zawieś na obrożę odstraszacz ultradźwiękowy na kleszcze. Jeśli zamiast odstraszaczy zdecydujesz się popsikać psa repelentem na owady, pamiętaj, by unikać okolic pyska; 
  • po każdym spacerze sprawdź, czy pies nie ma kleszcza. Przy okazji sprawdź również siebie. 

Trzymanie się powyższych zasad zwiększy bezpieczeństwo Twojego psa. Szczególnie pamiętaj o wytrzymałej smyczy, by nie dopuścić psa do swobodnego biegania po lesie. Może on bowiem napotkać w nim dziką zwierzynę. 

jak zadbać o bezpieczeństwo psa na spacerze

Spacery po szlakach górskich to świetny pomysł na aktywnie spędzony czas z psem

Bezpieczeństwo psa nocą 

Po zmroku dużo łatwiej stracić psa z oczu. Gdy jest ciemno, wystarczy chwila nieuwagi, aby Twój pies gdzieś się schował i nawet gdy będzie blisko, możesz go nie widzieć. Gdy się czegoś przestraszy, może nie reagować na Twoje wołanie. Z pomocą przychodzą obroże LED oraz zawieszki z migającymi diodami, które warto przymocować do obroży. Dzięki obroży LED pies będzie widoczny również dla innych spacerowiczów i kierowców. Polecamy także nosić ze sobą latarkę, szczególnie poza miastem.  

Dodatkowym elementem, który poprawi bezpieczeństwo Twojego psa na spacerze, jest kamizelka odblaskowa. Szczególnie warto o niej pamiętać podczas spacerów po zmroku przy ruchliwych drogach publicznych, a także na ścieżkach rowerowych.  

Akcesoria do obrony psa 

Twojego psa na spacerze może zaatakować inny pies lub dzikie zwierzę, dlatego warto być przygotowanym na taką sytuację. Jednym z najlepszych produktów do obrony swojego czworonoga jest specjalny gaz pieprzowy na psy. Na agresywnego psa najlepiej sprawdzi się gaz pieprzowy w stożku, ponieważ pokrywa on chmurą spory obszar i łatwiej jest trafić. Do wyboru masz także gazy żelowe lub najbardziej popularne, olejowe. Gaz w strumieniu minimalizuje ryzyko, że trafisz także w swojego psa, ale również sprawia, że ciężej trafić napastnika. Jeśli jednak w trakcie odstraszania obcego zwierzęcia psikniesz gazem również w swojego psa, użyj sprayu neutralizującego. 

Za bezpieczeństwo psa na spacerze odpowiadasz Ty, dlatego musisz zrobić wszystko, żeby powstrzymać atak na swojego pupila. Swojego czworonoga możesz bronić również za pomocą pistoletów lub rewolwerów hukowych i paralizatorów. Wybieraj akcesoria do obrony w zależności od Twojej kondycji, umiejętności i determinacji do ich użycia. Decydując się na gaz, pamiętaj o zakupie środków do dekontaminacji. Chusteczki i płyny neutralizujące gaz przydadzą się zarówno Tobie, jak i Twojemu pieskowi. Możesz zdecydować się również na elektroniczne odstraszacze dźwiękowe, ale zdarzają się psy niedosłyszące, które mogą nie zareagować na taki sprzęt właściwie. 

Niebezpieczne sytuacje na spacerze z psem – jak reagować? 

Opisujemy poniżej kilka niebezpiecznych sytuacji, które możesz napotkać na spacerze z psem oraz sposoby na ich reagowanie. 

Atak obcego psa na człowieka  

Jeżeli jesteś świadkiem ataku psa na dziecko lub dorosłą osobę wezwij pomoc. Podobnie, gdy widzisz, że zaatakowany jest pies bądź inne zwierzę. 

Twój pies staje się agresywny 

Gdy wiesz, że Twój pies nie czuje się komfortowo, zaczyna dawać oznaki szykowania się do ataku lub zajadle szczeka na innego psa lub człowieka, złap mocniej smycz i nie dopuszczaj do konfrontacji. Psy kierują się instynktem i nigdy nie wiadomo, co mogło wywołać taką reakcję. Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za szkody wyrządzone przez Twojego pupila, dlatego zawsze utrzymuj nad nim pełną kontrolę. 

Wytrzymałe smycze i kamizelki taktyczne pomogą kontrolować niesfornego psa

Pies zamknięty w samochodzie 

Widzisz cierpiącego psa zamkniętego w samochodzie podczas upału? Samochód szybko się nagrzewa, a psy nie potrafią się pocić jak ludzie i regulować tym samym temperatury ciała. Pamiętaj, że masz prawo wybić szybę w aucie, ponieważ działasz wtedy w imieniu wyższego dobra. Bezpieczeństwo zwierzęcia jest ważniejsze niż dobra materialne, więc nie będziesz pociągnięty do jakiejkolwiek odpowiedzialności. Pamiętaj też, że jadąc z psem w dalszą podróż, nigdy nie zamykaj go w aucie, nawet z uchylonymi szybami. 

Głaskanie Twojego psa przez obce osoby 

Warto informować obce osoby, żeby nie podchodziły do Twojego psa i nie głaskały go, jeżeli tego nie lubi i może zareagować agresją. To samo dotyczy osób z psami. Jeżeli wiesz, że Twój pupil może być agresywny, nie pozwalaj, by inni podchodzili do Ciebie ze swoim czworonożnym przyjacielem.

Żółta wstążka u psa – co znaczy? 

Zawieszona na obroży lub szelkach żółta wstążka stanowi znak ostrzegawczy. Zazwyczaj właściciele stosują ją w przypadku psów bojaźliwych, agresywnych lub chorych. Mają za zadanie poinformować o tym, żeby nie głaskać, nie bawić się i nie zbliżać do zwierzaka bez zgody jego właściciela. Pies może bowiem agresywnie reagować na dotyk lub nadmiernie się stresować. Jeśli zatem widzisz psa z żółtą wstążką, obrożą czy szelkami i chcesz podejść, zapytaj uprzednio właściciela. 

Żółtą wstążkę możesz także wykorzystać sam, jeśli nie chcesz, by ludzie podchodzili do Twojego czworonożnego przyjaciela sami lub ze swoimi psami. 

Bezpieczeństwo psa na spacerze zimą i latem 

Zima i lato to szczególne pory roku, w których występują skrajnie niskie i wysokie temperatury. Warto w tym okresie szczególnie zadbać o bezpieczeństwo Twojego czworonożnego przyjaciela podczas spacerowania. 

Ochrona psa przed niskimi temperaturami 

Psy w zależności od wielkości, rasy oraz futra, różnie reagują na panujące warunki atmosferyczne. Jeżeli masz małego psa z krótką sierścią, podczas mroźnych dni ogranicz czas przebywania z nim na spacerze. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w specjalne psie buty i kurtkę, które poprawią komfort termiczny Twojego pupila. Duże rasy o gęstej sierści lepiej znoszą zimne dni, ale nadal musisz uważać na poduszki ich łap, ponieważ są one narażone na odmrożenia. Szczególnie w miastach, zimą sypana jest na drogi sól. Szkodzi ona bardzo psom, dlatego po każdym spacerze warto przemyć łapy. 

Miejsce psa zimą jest w domu. Dotyczy to każdej rasy. Oczywiście gęsto pokryte futrem rasy, takie jak Husky lub Alaskan Malamute mogą i powinny spędzać wiele godzin poza domem, nawet przy śnieżnej, zimowej pogodzie, ale nocą powinny mieć możliwość schowania się do domu lub mieszkania.  

Nawodnienie podczas letnich upałów 

Zadbaj o dobre nawodnienie psa. Podczas upałów, szczególnie gdy planujesz dłuższy spacer, zabieraj dla psa wodę i miskę. Gdy Tobie jest gorąco, psu prawdopodobnie jest jeszcze cieplej. Rasy z długą sierścią latem cierpią szczególnie. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia i chowaj się z psem do cienia, gdy tylko nadarzy się okazja. Ogranicz czas spacerów, gdy upały zrobią się nie do zniesienia. Dłuższe wyjścia planuj na wczesny ranek lub późny wieczór. 

dostawa na następny dzień

Bezpieczeństwo właściciela podczas spacerów z psem 

Podczas spacerowania z psem pamiętaj także o własnym bezpieczeństwie, które może być zagrożone w przypadku zaatakowania przez dziką zwierzynę w lesie lub miejscu publicznym na przykład przez wściekłego psa. Najpopularniejszym i skutecznym środkiem do samoobrony przed dziką zwierzyną jest wspomniany wcześniej gaz pieprzowy. Na spacery w miejscu oddalonym od miasta warto zabrać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy. W razie ugryzienia lub zadrapania oczyścisz ranę i założysz opatrunek. Możesz także kupić specjalną psią apteczkę. 

Dodatkowym zagrożeniem mogą być właściciele agresywnych psów, dlatego zawsze miej przy sobie odpowiednie akcesoria do samoobrony również przed człowiekiem. Znajdziesz je w sklepie Militaria.pl. 

One Comment

  • Sebastian pisze:

    Super poradnik!. Przeczytałem z zainteresowaniem. Bardzo dobre i precyzyjne porady, zwłaszcza sekcja „pies w lesie”. O żółtej wstążce nie wiedziałem a sam mam psy. Super!

Napisz coś...