Skip to main content

Każda wiatrówka wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Jednak nawet w przypadku odpowiedniej profilaktyki sprzęt może ulec awarii. Z tego artykułu dowiesz się, co możesz robić samodzielnie, by zadbać o sprzęt i nie utracić gwarancji oraz kiedy konieczne jest odesłanie wiatrówki do serwisu. 

Serwis wiatrówek – samodzielne prace konserwacyjne 

Serwis wiatrówek obejmuje czyszczenie, okresową konserwację i niezbędne naprawy. Czyszczenie i konserwację bez rozbierania sprzętu możesz wykonywać samodzielnie z użyciem specjalnych preparatów. Takie podstawowe czynności zmniejszą szansę na konieczność naprawy wiatrówki w przyszłości i wydłużą żywotność broni.   

Czyszczenie wiatrówki – jednym z elementów do czyszczenia jest wnętrze gwintowanej lufy. Zrobisz to z pomocą wycioru lub przecieraków. Dodatkowo po każdym strzelaniu upewnij się, czy na częściach ruchomych nie nagromadził się brud i jeśli tak – wytrzyj szmatką. Pozostawiony brud może dostać się do środka i spowodować uszkodzenie sprzętu, a w wilgotnym środowisku będą powstawać ogniska korozji.

W przypadku wiatrówek zasilanych kapsułami CO2 warto raz na jakiś czas zastosować nabój czyszcząco-konserwujący. Pamiętaj, by strzelać wówczas bez śrutu. Taki zabieg wykonuj średnio co 500 strzałów. Pozwoli to na przedłużenie żywotności sprzętu. 

Smarowanie wiatrówki – dotyczy zarówno lufy gwintowanej wewnątrz, jak i metalowych elementów zewnętrznych. Po oczyszczeniu sprzętu możesz go delikatnie nasmarować. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z ilością preparatu, którego nadmiar może zbierać brud i zalać wewnętrzne elementy mechanizmu wiatrówki. 

Czyszczenie i konserwacja elementów drewnianychto również jest czynność, którą możesz wykonywać samodzielnie. W naszej ofercie znajdziesz specjalne preparaty do konserwacji osad z drewna. 

Wymienione wyżej zabiegi profilaktyczne możesz spokojnie robić na własną rękę, a w przypadku wystąpienia usterki nie zastanawiaj się, jak naprawić wiatrówkę, tylko odeślij ją do naszego serwisu. 

Tego nie rób na własną rękę 

Wszelkie usterki, które wymagają rozebrania wiatrówki, przesmarowania wewnątrz czy wymiany poszczególnych części, powinieneś zostawić serwisantom. Samodzielna naprawa wiatrówek skutkuje utratą gwarancji i może prowadzić do pogorszenia awarii. 

Nie rozbieraj wiatrówki w okresie gwarancji – takie czynności w celu zmodyfikowania czy wymiany części skutkują utratą gwarancji na sprzęt. 

Nie przerabiaj sprzętu – pod żadnym względem nie dokonuj modyfikacji w wiatrówce, np. w celu zwiększenia mocy. Wiatrówki są fabrycznie dostosowane do wymogów prawnych i przez takie działania utracisz prawo do gwarancji. 

Próba wystrzelenia zaciętej śruciny – w przypadku, gdy podczas strzelania zatnie się śrut, upewnij się, czy nie doszło w międzyczasie do uszkodzenia mechanizmu wiatrówki. Jeśli tak, to pod żadnym pozorem nie próbuj przestrzelić zaciętego śrutu. Może to doprowadzić do pogorszenia stanu technicznego i może Ci się stać krzywda. Odeślij sprzęt do serwisu i opisz dokładnie usterkę.

Kiedy należy wysłać wiatrówkę do serwisu? 

Dalsze strzelanie z uszkodzonej broni bądź samodzielna naprawa wiatrówek CO2, sprężynowych czy PCP może prowadzić nie tylko do utraty gwarancji, ale także do pogłębienia usterki. Jeśli zauważysz coś niepokojącego podczas strzelania, natychmiast przerwij i upewnij się, czy wszystko gra. Nigdy jednak nie zaglądaj do lufy i jeśli mimo wszystko nie jesteś pewny stanu technicznego, odeślij sprzęt do naszego serwisu wiatrówek.

Poniżej przedstawiamy przykładowe niepokojące sytuacje, w przypadku których powinieneś odesłać wiatrówkę do serwisu: 

 • wiatrówka się zacina,
 • ruchomy zamek przestał działać,
 • z kapsuły CO2 ucieka gaz po włożeniu do magazynku lub podczas strzelania,
 • magazynek nie podaje śrutu,
 • w trakcie strzelania wiatrówka wydaje nietypowy dźwięk, np. piszczenie lub grzechotanie,
 • twardy i skrzypiący spust,
 • z lufy pistoletu wylatuje kilka kuleb BB podczas jednego strzału,
 • z wiatrówki PCP podczas strzelania lub ładowania butli ucieka gaz,
 • wiatrówka straciła moc,
 • podczas strzelania czujesz nieprzyjemny zapach.

Zasady serwisowania wiatrówek w Militaria.pl 

Stwierdziłeś, że w wiatrówce wystąpiła jakaś usterka i chcesz odesłać ją do serwisu? Warto poznać najpierw kilka zasad: 

 1. By móc skorzystać z darmowej usługi serwisu w ramach gwarancji, musisz okazać dowód zakupu. Usterka powinna być zgłoszona w trakcie trwania 2-letniego okresu gwarancyjnego. 
 2. Upewnij się, że usterka jest objęta gwarancją. Zakres usterek znajdziesz w karcie gwarancyjnej, a jeśli takiej nie załączono, to obowiązują warunki ogólne gwarancji. 
 3. Uszkodzoną wiatrówkę możesz zanieść wraz z dowodem zakupu do najbliższego sklepu stacjonarnego Militaria.pl lub samodzielnie odesłać ją do naszego serwisu. 
 4. W trakcie 14 dni od przyjęcia zgłoszenia poinformujemy Cię, czy naprawa kwalifikuje się do naprawy gwarancyjnej. 
 5. Jeśli usterka zakwalifikuje się do naprawy gwarancyjnej, bezpłatnie naprawimy dla Ciebie wiatrówkę w ciągu 30 dni od dostarczenia sprzętu do serwisu. 
 6. Naprawioną wiatrówkę odeślemy na wskazany przez Ciebie adres. 
 7. Ważne! Okres gwarancji wydłuża się o czas pobytu wiatrówki w serwisie. 

Jeśli chcesz poznać szczegółowe informacje, sprawdź zasady gwarancji i reklamacji na naszej stronie oraz zapoznaj się z regulaminem sklepu. 

Jak spakować wiatrówkę przed wysłaniem do serwisu 

Zanim odeślesz wiatrówkę do serwisu, upewnij się, że jest bezpiecznie zapakowana. Najlepiej, jeśli będzie to oryginalne pudełko owinięte dodatkowo folią stretch. Jeśli nie posiadasz oryginalnego pudełka, możesz odesłać wiatrówkę w pokrowcu z gąbką. W przypadku braku oryginalnego pudełka i pokrowca owiń wiatrówkę w folię bąbelkową i stretch. Tak przygotowana broń jest gotowa do bezpiecznej wysyłki. My zajmiemy się resztą. 

Napisz coś...