Skip to main content

Jeżeli zależy Ci na bezpiecznej i przyjemnej jeździe na rowerze, to warto, abyś zorientował się, jakie rękawiczki na rower wybrać. Prawidłowo dobrane rękawiczki zapewnią Twoim dłoniom ochronę przed otarciami i urazami, a także zwiększą komfort podczas przejażdżki. W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze rękawiczek rowerowych, jakie rodzaje są dostępne na rynku i jak dobrać ich prawidłowy rozmiar. 

Rękawiczki do jazdy na rowerze – najważniejsze cechy 

Jazda na rowerze to doskonała forma aktywności fizycznej, która dostarcza nie tylko rozrywki, ale także przynosi korzyści zdrowotne. Jednak, aby w pełni korzystać z zalet jazdy na rowerze, istotne jest zapewnienie sobie odpowiedniego wyposażenia. Dla rowerzysty jednym z kluczowych elementów wyposażenia są rękawiczki, ponieważ nie tylko zwiększają komfort jazdy na rowerze, ale także chronią przed ewentualnymi kontuzjami.  

Nacisk wywierany na dłonie podczas trzymania kierownicy oraz drgania występujące podczas jazdy mogą powodować pojawianie się na skórze dłoni nieprzyjemnych punktów uciskowych. Taki stan może prowadzić do drętwienia rąk, a nawet do rozwoju zespołu cieśni nadgarstka. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych cech, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania rękawiczek do jazdy na rowerze: 

Właściwy dobór rozmiaru — wybranie odpowiedniego rozmiaru rękawiczek rowerowych jest kluczowe dla zapewnienia komfortu i utrzymania prawidłowej kontroli nad rowerem. Rękawiczki, które są zbyt ciasne lub zbyt luźne, mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości. Aby uniknąć bolesnych otarć, należy wybrać rękawiczki o odpowiednim rozmiarze. Zwróć uwagę, że podczas intensywnego wysiłku dłonie mogą lekko puchnąć, dlatego rękawiczki powinny uwzględniać odpowiednią ilość miejsca na ewentualny obrzęk. 
 
Ochrona nadgarstków — jest ważna we wszystkich dyscyplinach rowerowych, a szczególnie podczas ekstremalnego kolarstwa górskiego, takiego jak kolarstwo grawitacyjne. Podczas jazdy po stromym i nierównym terenie, a także podczas wykonywania skomplikowanych trików, nadgarstki są narażone na duże obciążenia i naciski, które mogą prowadzić do urazów. Z tego powodu warto stosować odpowiednie zabezpieczenia, takie jak paski usztywniające nadgarstki, które zapewniają dodatkowe wsparcie i chronią przed ewentualnymi obrażeniami. 
 
Dobrej jakości wypełnienie — odpowiednie wypełnienie jest ważne, by zapobiegać otarciom, a także zapewnić amortyzację i właściwe ułożenie dłoni na kierownicy. Wypełnienie w rękawiczkach rowerowych powinno być umieszczone w kluczowych miejscach, takich jak górna i środkowa część dłoni oraz dolna część pod kciukiem. 
 
Odpowiedni materiał — przy wyborze rękawiczek warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Poliester i akryl mają właściwości oddychające, ale nie zapewniają skutecznej ochrony przed deszczem i zimnem, dlatego lepiej używać ich jesienią lub wiosną. Rękawiczki z mikrofibry są dobrym wyborem na zimę, ale nie są oddychające, co może powodować pocenie się dłoni. Natomiast rękawiczki z polipropylenu zabezpieczają przed wiatrem i deszczem, ale gorzej odprowadzają wilgoć, więc lepiej używać ich tylko w deszczowe dni. 
 
Elementy odblaskowe — to szczególnie ważny element, jeżeli chodzi o rowerzystów szosowych, którzy poruszają się po drogach o wysokim natężeniu ruchu i z dużymi prędkościami. Odblaski zwiększają widoczność rowerzysty dla innych użytkowników dróg. 

Rodzaje rękawiczek na rower 

Rowerzysta powinien zawsze pamiętać o odpowiednim przygotowaniu na zmieniające się warunki atmosferyczne i terenowe. Jednym z ważnych elementów wyposażenia są rękawiczki, które zapewniają nie tylko wygodę i komfort podczas jazdy, ale również chronią dłonie przed otarciami i wstrząsami. 

Na rynku są dostępne różne rodzaje rękawiczek na rower, jednak można podzielić je na cztery główne grupy: 

  • Rękawiczki zimowe 
  • Rękawiczki żelowe 
  • Rękawiczki pełne 
  • Rękawiczki bez palców 

Rękawiczki zimowe na rower 

Przy wyborze zimowych rękawiczek na rower konieczne jest znalezienie równowagi pomiędzy izolacją a swobodą ruchów palców. Chociaż mogłoby się wydawać, że najlepsze będą bardzo grube rękawiczki, pamiętaj, że podczas jazdy na rowerze musisz mieć swobodę manipulowania kierownicą, zmieniać biegi i obsługiwać hamulce. 

Na szczególną uwagę zasługuje obecność membrany, która skutecznie chroni dłonie przed wychłodzeniem. W szczególności polecamy membranę GORE-TEX, która jest oddychająca, a przy tym wodoodporna i wiatroszczelna. Przy tym warto wybrać rękawiczki z wysokimi mankietami i regulowanym zapięciem na rzep. Mankiety rękawiczek zimowych na rower powinny sięgać nieco powyżej nadgarstka, aby chronić dłonie przed chłodem, który może przenikać przez rękawy podczas jazdy. 

Rękawiczki rowerowe żelowe 

Jazda na rowerze po nierównych terenach, takich jak: leśne ścieżki, górskie trasy, wyboiste drogi lub nawet długie trasy po gładkim asfalcie, może prowadzić do znacznego dyskomfortu i bólu dłoni. Powstające wibracje i drgania podczas jazdy mogą wpływać negatywnie na zdrowie dłoni i sprawiać, że jazda na rowerze staje się nieprzyjemna i uciążliwa. Z tego powodu tak ważne jest stosowanie rękawiczek rowerowych z wkładkami żelowymi, które zapewniają dodatkowy poziom ochrony dłoni przed skutkami drgań i minimalizują dyskomfort związany z jazdą na rowerze w trudnych warunkach. 

Rękawiczki rowerowe żelowe wyposażone są w wyściółkę żelową na dłoni, która pomaga w zmniejszeniu zmęczenia, zapobiega drętwieniu i łagodzi nacisk na nerwy, który może wynikać z długotrwałego trzymania kierownicy. Jeśli jeździsz po nierównych terenach i wyboistych drogach, rękawiczki żelowe są dla Ciebie najlepszym wyborem. Takie modele zapewniają lepszą amortyzację, a także chronią skórę w przypadku upadku. Jednak dla rowerzystów, którzy preferują jazdę po szosie, w mieście lub rekreacyjną, a także do jazdy górskiej, polecane są rękawice na rower bez wkładek. Zaletą takich rękawic jest zapewnienie lepszej stabilności i przyczepności. 

Rękawiczki żelowe oferowane są w dwóch wersjach: letniej i zimowej. W zimowej warstwa poprawiająca komfort jest cieńsza i zastąpiona przed ciepłą wyściółkę.  

Rękawiczki rowerowe pełne 

Rękawiczki rowerowe z długimi palcami są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić większą ochronę i izolację niż te bez palców. Tego typu rękawiczki są szczególnie polecane osobom, które jeżdżą w trudnych warunkach. Nie tylko zapewniają lepszą ochronę przed urazami w razie upadku, ale także umożliwiają lepszą kontrolę nad rowerem, zapobiegając ślizganiu się palców na klamkach hamulców czy dźwigniach zmiany biegów. 

Na rynku dostępne są modele rękawiczek rowerowych z długimi palcami, które zostały wykonane z materiałów o wysokich właściwościach termicznych i zapewniają dobrą izolację cieplną w chłodne dni. Dostępne są również rękawiczki z długimi palcami, które cechują się lekką konstrukcją i są wyposażone w przewiewną siatkę na górnym panelu, zapewniającą dobrą wentylację dłoni. Taki rodzaj rękawiczek może być szczególnie przydatny dla rowerzystów, którzy chcą uniknąć nadmiernego pocenia się dłoni podczas jazdy. 

Rękawiczki na rower bez palców 

Popularnym rodzajem rękawiczek kolarskich są krótkie rękawiczki na rower bez palców, szczególnie w okresie letnim. Charakteryzują się lekkością, wygodą i dobrą wentylacją, dlatego są idealne do większości form kolarstwa, z wyjątkiem enduro i downhillu, gdzie większym zainteresowaniem cieszą się rękawiczki z pełnymi palcami. Rękawiczki różnią się w zależności od wybranej konstrukcji, co wpływa na dodatkowe funkcje, które oferują. Na przykład niektóre modele mają zapięcia na rzepy na nadgarstkach, elementy odblaskowe, paski lub specjalne fragmenty materiału ułatwiające ich zakładanie i zdejmowanie. 

jakie rękawiczki na rower wybrać

Rozmiar rękawiczek – jak dobrać?   

Jak dobrać rozmiar rękawiczek? Aby dobrze dopasować rękawiczki rowerowe, musisz zmierzyć obwód swojej dłoni na płasko. Rozstaw szeroko palce i użyj zwykłego centymetra krawieckiego, aby owinąć dłoń w najszerszym miejscu, około połowy jej długości, nie uwzględniając kciuka. Rozmiary rękawiczek rowerowych dla dorosłych dobiera się zazwyczaj w następujący sposób: 

Obwód dłoni  Rozmiar  Oznaczenie 
15-17 cm  XS  6 
18-19 cm  S  7 
20-22 cm  M  8 
23-24 cm  L  9 
25-27 cm  XL  10 

 

W celu wyboru dobrych rękawiczek rowerowych można też przymierzyć kilka różnych rozmiarów i wybrać ten, który najlepiej przylega do dłoni, nie krępując przy tym ruchów ani nie powodując nadmiernego ucisku. 

Rękawiczki rowerowe są ważnym elementem, który zapewnia lepsze doznania z jazdy na rowerze. Nie należy lekceważyć ich wyboru, niezależnie od tego, czy jedziemy na długich dystansach po utwardzonych drogach, czy też pokonujemy trudne, górzyste tereny z błotnistymi podłożami. Wypadki i upadki podczas jazdy są częste, a posiadanie odpowiedniej pary rękawiczek może uczynić wielką różnicę.  

Jeśli zaczynasz dopiero nosić rękawiczki rowerowe i czujesz się w nich niekomfortowo, nie musisz się martwić — to całkowicie normalne. Warto dać sobie trochę czasu, aby się do nich przyzwyczaić, ponieważ stanowią one istotny element podczas jazdy na rowerze. Rękawiczki chronią dłonie przed urazami oraz poprawiają pewność chwytu na kierownicy. Pamiętaj, że im więcej będziesz ich używał, tym bardziej przekonasz się do ich przydatności i poczujesz korzyści wynikające z ich stosowania. 

 

DHL23:59

Napisz coś...