Skip to main content

Brak prądu uniemożliwia korzystanie z urządzeń elektrycznych, co może prowadzić do poważnych utrudnień w codziennym życiu. Jednym ze sposobów na zapewnienie ciągłości zasilania w sytuacjach awaryjnych jest inwestycja w stację zasilania awaryjnego. W tym artykule przedstawimy Ci praktyczne porady, jak wybrać odpowiednią stację zasilania, opiszemy jej funkcje oraz wyjaśnimy, dlaczego warto mieć ją w domu. 

Zasilanie awaryjne – najlepsze rozwiązanie, gdy brakuje prądu 

Przerwy w dostawie prądu są rzadkim zjawiskiem w Polsce, jednak występują w różnych regionach kraju. Zgodnie z danymi Polskiej Grupy Energetycznej, w 2021 roku średni czas trwania przerw w dostawie energii elektrycznej dla odbiorców końcowych wynosił około 17 minut. Jednak przy ekstremalnych zjawiskach pogodowych, takich jak burze czy wichury, przerwy w dostawie prądu mogą być znacząco wydłużone. Oprócz krótkich przerw w dostawie prądu, które są stosunkowo rzadkie w Polsce, istnieje także ryzyko wystąpienia blackoutu — całkowitej przerwy w dostawie energii elektrycznej. Mimo że blackouty są rzadkie w Polsce, to jednak zdarzenia takie mają miejsce w innych krajach, co pokazuje, że taki scenariusz jest możliwy. 

W sytuacjach, gdy energia elektryczna z sieci publicznej jest niedostępna, zasilanie awaryjne może zagwarantować dostęp do prądu i umożliwić podtrzymanie pracy podstawowych urządzeń domowych, takich jak lodówka, oświetlenie czy system alarmowy. System zasilania awaryjnego może składać się z różnych urządzeń, w tym: stacji energetycznych, zasilania akumulatorowego, agregatu prądotwórczego lub instalacji fotowoltaicznej. W tym artykule zwrócimy uwagę na stacje zasilania. 

Kiedy warto pomyśleć o posiadaniu stacji zasilania w domu? 

zasilanie awaryjne w domu- jakie wybrac

Jak działa stacja zasilania i z czego się składa? 

Stacja zasilania to urządzenie, które zapewnia zewnętrzne źródło zasilania dla wielu urządzeń elektrycznych. Składa się z przetwornicy, która zamienia prąd stały na prąd przemienny oraz akumulatorów litowo-jonowych lub litowo-żelazowo-fosforanowych, w których przechowywana jest energia elektryczna.  

Jakie są zalety posiadania stacji zasilania w domu? 

Do głównych zalet posiadania stacji zasilania w domu należy oczywiście niezależność energetyczna. Stacja zasilania umożliwia korzystanie z energii elektrycznej w przypadku awarii sieci zewnętrznej, dzięki czemu można uniknąć chwilowej przerwy w dostawie prądu. 

Poza tym stacje zasilania charakteryzują się wysoką przyjaznością dla środowiska. W przeciwieństwie do konwencjonalnych generatorów, które wytwarzają dwutlenek węgla i inne szkodliwe zanieczyszczenia, stacje zasilania nie emitują substancji szkodliwych dla powietrza i nie korzystają z paliw kopalnych, takich jak benzyna czy olej napędowy. Dzięki temu ich użycie nie przyczynia się do globalnej zmiany klimatu. 

W porównaniu do tradycyjnych generatorów, wymagania konserwacyjne stacji zasilania są niskie, co przekłada się na niższe koszty utrzymania. Większość stacji zasilania może być ładowana za pomocą paneli słonecznych. Dzięki temu można ograniczyć zużycie energii elektrycznej pochodzącej z sieci energetycznej, co może przynieść oszczędności na rachunkach za prąd. 

Stacja zasilania awaryjnego – jak sprawdzić, czy zasili urządzenie? 

Do określenia, jakie urządzenia mogą być zasilane przez stację zasilania, niezbędna jest znajomość jej maksymalnej mocy wyjściowej i pojemności, wyrażonej w watogodzinach lub kilowatogodzinach. Moc wyjściowa określa maksymalną ilość energii elektrycznej, jaką stacja zasilania jest w stanie dostarczyć w jednostce czasu, natomiast pojemność określa całkowitą ilość energii elektrycznej, jaką stacja może zmagazynować i dostarczyć do urządzeń. Poprzez porównanie tych parametrów z wymaganiami dotyczącymi mocy określonymi w specyfikacji technicznej urządzenia można określić, czy stacja zasilania jest w stanie dostarczyć energię do konkretnego urządzenia i na jak długo. Dla przykładu przeciętna lodówka może wymagać od 100 do 250 watów mocy, natomiast telewizor zwykle wymaga od 50 do 150 watów.  

By oszacować wymaganą moc stacji energetycznej, podziel wymaganą moc urządzenia przez napięcie stacji energetycznej (zwykle 12 V lub 24 V) i dodaj rezerwę mocy. Np. jeśli moc lodówki wynosi 200 watów i używasz stacji zasilania 12 V, wydajność prądowa wynosi 16,67 amperów (200 watów / 12 V). Zalecane jest, aby pojemność stacji zasilania była co najmniej 1,5 razy większa niż wymagana moc urządzenia, więc w tym przypadku powinna wynosić co najmniej 300 Wh. Analogicznie, jeśli telewizor wymaga mocy 100 W, to pojemność stacji zasilania powinna wynosić co najmniej 150 Wh, aby urządzenie działało przez kilka godzin.  

Zauważ, że wymagana moc może się różnić w zależności od trybu pracy urządzenia, dlatego zawsze warto sprawdzić specyfikację techniczną urządzenia, aby dokładnie określić, ile mocy będzie ono potrzebowało do prawidłowego działania przy użyciu stacji zasilania. 

Poniższa tabela przedstawia maksymalną moc, jaką urządzenia elektryczne mogą pobierać podczas intensywnych prac oraz stałą moc, jaką zużywają podczas normalnego użytkowania. Warto zwrócić uwagę na oba te parametry, aby dobrać odpowiednie źródło zasilania dla urządzenia i uniknąć uszkodzeń. Warto zaznaczyć, że przedstawione w tabeli wartości mocy szczytowej oraz ciągłej są jedynie przykładowymi danymi, które różnią się w zależności od konkretnego modelu i producenta urządzenia. Właściwe wartości mocy można znaleźć w dokumentacji technicznej lub na samym urządzeniu. 

Urządzenie/Wyposażenie Moc szczytowa Ciągła moc
Lodówka / Zamrażarka 2200 W 700 W
Pompa wody studziennej (1/2 KM) 2100 W 1000 W
Wiertarka przewodowa 850 W 600 W
Klimatyzator okienny 1500 W 500 W
Mikser 500 W 350 W
Ekspres do kawy 1600 W 800 W
Projektor 220 W 270 W
Komputer do gier 300 W 600 W

Jeśli masz trudności w określeniu, jaka moc i pojemność stacji zasilającej jest potrzebna do zasilania konkretnych urządzeń elektronicznych lub innych elementów domowej instalacji elektrycznej, to warto skorzystać z kalkulatora dostępnego na tej stronie.  

Stacja zasilania awaryjnego – na co zwrócić uwagę przed zakupem? 

Jeśli zamierzasz korzystać ze stacji zasilania w domu i nie będzie ona często przenoszona, waga i rozmiar urządzenia nie są najważniejsze. W tym przypadku znaczenie mają raczej inne parametry, takie jak pojemność akumulatora i moc wyjściowa. Możesz zatem wybrać stację zasilania o większej pojemności i mocy, która będzie zdolna do zasilania większej ilości urządzeń elektronicznych przez dłuższy czas. Oznacza to, że w przypadku braku prądu, będziesz mógł przez dłuższy czas korzystać z podstawowych urządzeń elektronicznych, takich jak lodówka, telewizor czy komputer, bez konieczności podłączania stacji zasilania do źródła prądu.   

Istotnym elementem jest rodzaj wejść i wyjść. Wybierz stację z różnymi wejściami i wyjściami, aby można było jednocześnie zasilać kilka urządzeń w tym samym czasie. Kolejnym ważnym aspektem jest wydajność stacji zasilania, która wpływa na trwałość urządzenia. Najlepsze modele mogą wykonać nawet 3000 cykli ładowania bez utraty wydajności. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na hałas generowany przez urządzenie. Stacje zasilania zazwyczaj pracują bardzo cicho w porównaniu do agregatów prądotwórczych, które mogą być wyjątkowo hałaśliwe.   

Zasilanie awaryjne w domu – jak wybrać odpowiednią stację zasilania?

Ważne jest, aby Twoja stacja zasilania była wyposażona w stosowne zabezpieczenia, które chronią przed uszkodzeniem nie tylko samą stację, ale również podłączone do niej urządzenia. Do głównych zabezpieczeń oferowanych przez nowoczesne stacje energetyczne należy przede wszystkim ochrona przed zbyt wysokim lub zbyt niskim napięciem oraz przeciążeniem. Dzięki temu nawet w przypadku awarii systemu, urządzenia podłączone do stacji nie ulegną uszkodzeniu. Dodatkowo stacje energetyczne są także chronione przed nadmiernym nagrzewaniem się, co również przyczynia się do wydłużenia ich żywotności. 

Zaawansowana ochrona nie stanowi jednak jedynej zalety nowoczesnych stacji zasilania. Przykładowo EcoFlow oferuje dodatkową funkcjonalność, umożliwiając zdalne sterowanie stacją za pomocą aplikacji na smartfony lub komputery. Pozwala to użytkownikom na monitorowanie parametrów, statusów i poziomów naładowania stacji w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybką reakcję w przypadku awarii. Jest to z pewnością bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza dla osób, które w swoim domu korzystają z wielu różnych urządzeń elektrycznych. Dzięki możliwości zdalnego sterowania stacją można zaoszczędzić czas i energię, kontrolując i regulując pracę urządzeń bez konieczności fizycznego dostępu do stacji. 

Stacja zasilania – konserwacja 

Nieodpowiednie korzystanie ze stacji zasilania może prowadzić do poważnych problemów, takich jak uszkodzenie sprzętu, zagrożenie pożarowe, porażenie prądem lub uszkodzenie samej stacji zasilania. Z tego względu dbałość o stację zasilania i jej regularna konserwacja są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i bezawaryjności urządzeń elektrycznych.   

Konserwacja stacji zasilania obejmuje między innymi następujące czynności: 

  • Postępuj zgodnie z instrukcją producenta dotyczącą użytkowania i konserwacji, która obejmuje ładowanie akumulatora, podłączanie urządzeń oraz czyszczenie i przechowywanie stacji zasilania.   
  • Regularnie ładuj akumulator, nawet gdy nie jest używany, aby utrzymać go w dobrym stanie i przedłużyć jego żywotność.  
  • Używaj odpowiedniego sprzętu do ładowania, takiego jak ładowarka ścienna, ładowarka samochodowa lub panel słoneczny, aby zapewnić bezpieczne i wydajne ładowanie.   
  • Chroń akumulator przed skrajnymi temperaturami, aby wydłużyć jego żywotność.  
  • Regularnie sprawdzaj stan urządzenia – przewodów, włączników, wejść.   

Zasilanie awaryjne w domu – podsumowanie

Stacja zasilania może okazać się niezwykle przydatna w wielu sytuacjach życiowych. Przede wszystkim stanowi ona niezawodne źródło zasilania awaryjnego w przypadku przerw w dostawie prądu lub sytuacji awaryjnych. Stacja umożliwia utrzymanie działania niezbędnych urządzeń, takich jak lodówki, telefony czy laptopy, w sytuacji braku dostępu do prądu. Dzięki temu urządzenia te pozostają naładowane i gotowe do użycia aż do momentu przywrócenia zasilania. Na przykład, w sytuacji burzy, powodzi lub innego incydentu, który powoduje przerwy w dostawie prądu, stacja energetyczna może okazać się zbawieniem. W takiej sytuacji możemy mieć pewność, że nasze urządzenia elektryczne, które mogą być nam niezbędne w razie potrzeby, nie ulegną rozładowaniu. 

Jeśli potrzebujesz niezawodnego i wydajnego zasilania dla swoich urządzeń elektronicznych, warto przejrzeć ofertę stacji zasilających na stronie Militaria.pl. Zależnie od modelu, stacje zasilające różnią się pojemnością, mocą i funkcjonalnością. Niektóre z nich można ładować przy użyciu paneli fotowoltaicznych, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach awaryjnych lub podczas wyjazdów na łono natury. Wybierz stację zasilającą, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i ciesz się niezależnością energetyczną. 

Napisz coś...