Skip to main content

Lubisz letnie aktywności outdoorowe i chcesz wiedzieć, jak ochronić się przed promieniowaniem UV podczas najgorętszych miesięcy w roku? W tym artykule omawiamy krótko, czym jest promieniowanie UV, jaki wpływ ma na naszą skórę oraz przedstawiamy praktyczne wskazówki, jak skutecznie się przed nim chronić. Podpowiadamy także, jaką odzież warto ubierać podczas letnich upałów, by chronić skórę przed niebezpiecznym oddziaływaniem słońca

Promieniowanie UV – podstawowe informacje

Naturalnym źródłem promieniowania ultrafioletowego (UV) jest Słońce. Jest niewidoczne dla ludzkiego oka i ma zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na zdrowie nasze i naszej skóry.  

Dobry wpływ promieniowania UV wynika głównie z jego zdolności do stymulowania produkcji witaminy D w naszym organizmie, co jest niezbędne dla zdrowych kości i układu odpornościowego. Naświetlanie promieniami UV stosuje się również w leczeniu wielu schorzeń.  

Z drugiej jednak strony, to samo promieniowanie UV powoduje fotostarzenie się skóry i jest jednym z silniejszych czynników kancerogennych. Promieniowanie dzielimy na 3 pasma, w zależności od długości jego fal i oddziaływania na naszą skórę: 

  •  UV-A

    Stanowi około 95% całkowitego promieniowania UV docierającego do powierzchni Ziemi. Jest stosunkowo mniej intensywne niż inne zakresy promieniowania UV, ale może przenikać głęboko w skórę i przyczyniać się do procesu starzenia się skóry oraz powstawania niektórych problemów skórnych. Przenika również przez szyby oraz ubrania, a skutki jego działania są niewidoczne i nieodczuwalne w krótkiej perspektywie czasu. 

  • UV-B

    Stanowi mniejszą część promieniowania docierającego do Ziemi, około 5%. Jest bardziej energetyczne niż UV-A i ma większy wpływ na naszą skórę (odpowiada za opaleniznę). Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV-B może powodować poparzenia słoneczne, uszkodzenia DNA komórek skóry i przyczyniać się do rozwoju raka skóry. Promieniowanie UV-B rośnie wraz ze wzrostem temperatury oraz nasłonecznienia. Najwyższy stopień promieniowania UV-B jest w miesiącach czerwiec-sierpień, w szczególności w godzinach 10-15. 

  • UV-C

    Bardzo silne i niebezpieczne promieniowanie dla człowieka, ale nie dociera do powierzchni Ziemi, ponieważ jest w całości wchłaniane przez atmosferę. 

Ochrona przed promieniowaniem

7 praktycznych wskazówek, jak chronić się przed promieniowaniem UV 

1. Ubieraj odzież ochronną

Aby jak najlepiej chronić się przed promieniowaniem UV w najbardziej upalne dni, wybieraj długie rękawy oraz długie spodnie, a na głowę szerokie kapelusze lub czapkę z ochroną karku, które chronią jak największą powierzchnię skóry. Więcej o odzieży ochronnej na lato dowiesz się z dalszej części artykułu. 

2. Stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym SPF

 Na odkrytą skórę nakładaj kremy z szerokim spektrum ochrony UV (SPF 30 lub wyższe). Pamiętaj o aplikacji przed wyjściem na słońce i regularnym jej odświeżaniu co 2 godziny.  

3. Zakładaj okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne zapewniają nie tylko komfort, ale przede wszystkim poprawiają bezpieczeństwo oczu i skóry wokół nich. Wybieraj okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV oraz upewnij się, że są odpowiednio dopasowane. Sprawdź okulary przeciwsłoneczne w ofercie sklepu Militaria.pl. 

4. Unikaj ekspozycji w godzinach największego nasłonecznienia

Jeśli masz taką możliwość, staraj się unikać długotrwałej ekspozycji na słońce w godzinach od 10:00 do 15:00, gdy promieniowanie UV jest najwyższe.  

5. Szukaj cienia

Będąc na zewnątrz, szczególnie w godzinach szczytowych, staraj się szukać naturalnego cienia, który dają np. drzewa. 

6. Zabierz ze sobą parasol

Wbrew pozorom może chronić nie tylko przed deszczem, ale również przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Jeśli nie lubisz nosić nakrycia głowy, a przebywanie na słońcu w godzinach popołudniowych jest nieuniknione, parasol może się okazać przydatny. 

7. Monitoruj wskaźnik UV

Przed planowanym wyjściem z domu sprawdź wskaźnik promieniowania UV w Twoim mieście. Informacje takie dostępne są na wielu portalach pogodowych. Stopień promieniowania możemy podzielić na 3 kategorie: niski, umiarkowany i wysoki, bardzo wysoki i ekstremalny. Przy niskim nie musisz stosować środków ochronnych. Jeśli wskaźnik jest wysoki i bardzo wysoki – odpowiednio się ubierz, załóż kapelusz i okulary. Unikaj słońca w godzinach szczytowych, wtedy promieniowanie sięga poziomu bardzo wysokiego i ekstremalnego.  Jeśli jest to niemożliwe, to pamiętaj o stosowaniu powyższych wskazówek. 

Ochrona przed promieniowaniem

Ochronna odzież przed promieniowaniem UV – jakie powinna mieć właściwości? 

Chcesz się chronić przed niebezpiecznym promieniowaniem UV, ale unikanie godzin największego nasłonecznienia jest niemożliwe? Musisz się w takim razie odpowiednio ubrać. Przewiewna koszula z długim rękawem, oddychające długie spodnie i szeroki kapelusz na głowę to świetne połączenie na letnie upały. 

Długi czy krótki rękaw na upalne dni? 

Kiedy termometr wskazuje powyżej 25 stopni, a niebo jest bezchmurne, pierwsza odzież, jaka przychodzi do głowy to szorty, t-shirt i czapka z daszkiem. Niestety na największe upały nie jest to najlepsze połączenie, jeśli chcesz się skutecznie chronić przed promieniowaniem UV. Dlaczego? Kiedy skóra jest wystawiona bezpośrednio na słońce, zwiększa się ryzyko poparzenia i groźnego oddziaływania promieniowania. Dodatkowo odczuwalna temperatura wcale nie będzie niższa w krótkim rękawie. 

Koszulę z długim rękawem i długie spodnie warto rozważyć zwłaszcza w godzinach najwyższego promieniowania oraz kiedy na zewnątrz jest naprawdę bardzo gorąco. Nie oznacza to jednak, że koszulki z krótkim rękawem i szorty trzeba odstawić na bok. W chłodniejsze dni, kiedy promieniowanie jest niższe, a także w godzinach porannych i wieczornych w upalne dni, krótki rękaw będzie jak najbardziej wystarczający. Zwłaszcza wtedy, gdy dodatkowo zastosujesz krem z filtrem na odkryte części ciała. 

Jaki materiał powinna mieć odzież ochronna przed promieniowaniem UV? 

Aby jednocześnie zachować komfort termiczny i skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV, mając na sobie części garderoby z długimi rękawami i nogawkami, odzież powinna być przewiewna, szybkoschnąca oraz wykonana ze sztucznego materiału jak nylon czy poliamid. Odzież na lato wykonana z tworzywa sztucznego pochłania więcej promieniowania od naturalnych włókien jak bawełna czy len, dlatego w połączeniu z innymi właściwościami takiego materiału, będzie to lepszy wybór w szczególności na całodniowe wędrówki po górach czy inne aktywności outdoorowe. 

Zwracaj również uwagę na opisy produktów i dane techniczne. W odzieży dedykowanej na lato, która ma zapewniać komfort i chronić przed promieniowaniem producenci często stosują dopisek o tym, że dana koszula czy spodnie chronią przed niebezpiecznym promieniowaniem UV oraz dodają informacje w jakim stopniu. Poniżej możesz zobaczyć przykład opisu jednej z koszuli taktycznej dostępnej w sklepie Militaria.pl, w którym zawarta została taka informacja. 

Jaką odzież wybrać?

Wiesz już, jakie właściwości powinna mieć dobra odzież na lato, która ochroni przed promieniowaniem ultrafioletowym. Pora zdecydować, jaki rodzaj odzieży wybrać. 

Spodnie i szorty taktyczne 

Długie spodnie taktyczne zagwarantują najlepszą ochronę, a w szortach będzie Ci wygodniej, kosztem większej ekspozycji na słońce i tym samym na promieniowanie UV. Dobrą alternatywą są długie spodnie z odpinanymi nogawkami. Mając na sobie taki rodzaj spodni, z łatwością dostosujesz jego wersję do aktualnej pogody i stopnia promieniowania. 

Jeśli pomimo dodatkowej ochrony, jaką gwarantują spodnie z długimi nogawkami, dalej preferujesz szorty, to pamiętaj, by wybierać te z lekkich, przewiewnych materiałów i stosuj krem z filtrem SPF

T-shirt czy koszula 

Koszule taktyczne na lato to praktyczna okrycie, które ochroni przed promieniowaniem UV i dodatkowo pozwoli Ci zabrać więcej akcesoriów, dzięki dodatkowym kieszeniom. Dobre koszule taktyczne mają często wentylowany materiał pod pachami, który zapewnia dobry przepływ powietrza i mniejszą potliwość. W najbardziej upalne dni z intensywnym nasłonecznieniem komfort termiczny pomiędzy dobrą koszulą a t-shirtem będzie niemalże identyczny, a chronisz większą część ciała przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. Dlatego uwzględniając praktyczność oraz bezpieczeństwo, polecamy Ci zapoznać się z naszą ofertą koszuli taktycznych na lato. 

Jeśli jednak zdecydujesz się nosić t-shirt, pamiętaj o smarowaniu odkrytej części rąk kremem z filtrem SPF i wybieraj te egzemplarze, które wykonane są z dobrego, przewiewnego materiału. 

Czapka z daszkiem czy kapelusz 

Na największe upały i godziny popołudniowe najlepiej sprawdzi się kapelusz lub czapka z daszkiem z dodatkową ochroną karku. Te dwa akcesoria zapewnią dobrą ochronę przed poparzeniami oraz udarem. W chłodniejsze dni z mniejszym nasłonecznieniem klasyczna czapka w zupełności wystarczy.  

DHL23:59

Napisz coś...