Skip to main content

Ochronniki słuchu to absolutnie konieczny element wyposażenia na strzelnicy. Strzelanie z broni palnej jest coraz popularniejszą formą rekreacji, dlatego warto zapoznać się z kilkoma zasadami bezpiecznego korzystania ze strzelnicy.  Niezależne od tego, czy jesteś nowicjuszem na strzelnicy, czy zawodowym strzelcem, powinieneś bezwzględnie pamiętać o bezpieczeństwie. Wśród wielu aspektów, na które należy zwracać uwagę podczas strzelania, ochrona słuchu powinna zajmować kluczowe miejsce.

O ochronie słuchu na strzelnicy słów kilka 

Dlaczego warto, a nawet trzeba, zaopatrzyć się w ochronniki słuchu na strzelnicy? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: w trakcie strzelania generowane są ogromne poziomy hałasu, które negatywnie wpływają na słuch.  

W filmach akcji niejednokrotnie obserwujemy osoby oddające strzały z broni palnej, które nie są wyposażone w ochronę słuchu. Jednak, kiedy scena rozgrywa się na strzelnicy, każda z obecnych tam osób nosi charakterystyczne słuchawki. Zabieg ten nie jest przypadkowy. Większość strzelnic to zamknięte pomieszczenia, w których dźwięk rozchodzi się inaczej, niż na otwartej przestrzeni. W dodatku wybierając się na strzelnicę, możemy się przygotować w odpowiedni sposób, a także skorzystać z gotowego wyposażenia strzelnicy. 

Jak więc hałas na strzelnicy może wpływać na nasz słuch? 

Hałas na strzelnicy, a jego wpływ na słuch

Hałas jest intensywnymi drganiami akustycznymi. Każdego dnia w mniejszym lub większym stopniu doświadczamy tych drgań. W zależności od nasilenia hałasu może on wpływać na ludzki organizm. Poziom hałasu mierzony jest w decybelach (dB).

Przyjmuje się, że poszczególne wartości hałasu następująco wpływają na organizm ludzki: 

  • poniżej 35 dB – nieszkodliwy poziom hałasu, który może wywoływać irytację i zaburzać koncentrację, 
  • 35 dB – 70 dB – oddziaływanie na układ nerwowy, m.in.: zmęczenie, mniejsza efektywność działań, problemy ze snem, utrudnienia w komunikacji, 
  • 70 dB – 80 dB – trwałe pogorszenie słuchu, bóle głowy, rozstrojenie nerwowe, obniżona wydajność pracy, 
  • 120 dB – hałas zaczyna generować odczuwalny ból fizyczny, 
  • 85 dB – 130 dB – trwałe uszkodzenie słuchu, zaburzenie pracy układu krążenia i układu nerwowego, zaburzenie zmysłu równowagi, 
  • 130 dB – 150 dB – drganie organów wewnętrznych, poważne uszkodzenia słuchu, 
  • powyżej 150 dB (przy ponad pięciominutowej ekspozycji) – mdłości, zaburzenia równowagi, paraliż organizmu, mogą wystąpić stany lękowe, a także w dłuższej perspektywie depresja i inne zaburzenia psychiczne. 

Jak widać na powyższych przykładach, hałas jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem nie tylko dla słuchu, ale również dla całego organizmu. Już ekspozycja na hałas o poziomie 35 dB może powodować negatywne konsekwencje dla Twojego organizmu. Koniecznie tutaj trzeba nadmienić, że pojedynczy wystrzał z broni może generować hałas na poziomie aż 130 dB – 170 dB!

Jednorazowe zaniedbanie bezpieczeństwa przy strzelaniu może mieć katastrofalne skutki dla naszego słuchu, ponieważ jego uszkodzenie jest nieodwracalne.

Wpływ hałasu na skuteczność i celność strzelania

Znasz już konsekwencje zdrowotne nieodpowiedniej ochrony swojego słuchu na strzelnicy, a jak sprawa wygląda ze skutecznością i celnością oddawanych strzałów? Nie ma tutaj niespodzianek ani tajemnic. Nawet w sytuacji, w której nie dojdzie do niepożądanych skutków zdrowotnych, hałas może znacznie obniżyć Twoją zdolność do oddawania precyzyjnych strzałów.  

Oddawanie celnych strzałów jest konsekwencją treningów, jak również odpowiedniego skupienia strzelca. Hałas negatywnie wpływa na zdolność koncentracji, czym może spowodować dezorientację strzelca, a tym samym uniemożliwić zorientowanie uwagi na celu. 

Ochronniki słuchu na strzelnicy

Jak jeszcze hałas może wpłynąć na skuteczność i celność strzelania?

Głośne huki wywołane eksplozją ładunków w komorze nabojowej często odbierane są jako stresogenne i mogą powodować skoki adrenaliny. Może to negatywnie wpływać na możliwości utrzymania stabilności, a w konsekwencji prowadzić do utraty kontroli nad bronią. Nagłe, głośne dźwięki czasami wywołują mimowolne odruchy, jak skurcze lub drżenie mięśni. Nie tylko zakłócają celność strzałów, ale mogą nieść poważniejsze skutki i doprowadzić do przypadkowego zranienia innych użytkowników strzelnicy. 

Innym czynnikiem wywoływanym przez hałas jest zaburzenie percepcji dźwięku. Dźwięki o różnym natężeniu przestają być wychwytywane przez strzelca. Zaburzenia percepcji dźwięku utrudniają skupienie i koncentrację przy oddawaniu strzałów. Co więcej, przy długiej ekspozycji na uciążliwy hałas strzelec może nie być w stanie zareagować w porę na przykład przy zagrożeniu pożarowym.  

Długotrwała ekspozycja na hałas wiąże się ze zmęczeniem, który również może znacząco wpływać na skuteczność i celność oddawanych strzałów. Dlatego tak istotne jest, aby na strzelnicy zawsze być wyposażonym w ochronniki słuchu. Ich stosowanie zarówno ochroni delikatny narząd słuchu, jak i pozwoli ograniczyć ryzyko jego uszkodzenia lub utraty, jak również podniesie poziom bezpieczeństwa. Ochrona słuchu to również czynnik wpływający na precyzję strzałów.  

Planujesz wyjście na strzelnice? Sprawdź jak się przygotować!

Rodzaje strzeleckich ochronników słuchu – pasywne czy aktywne? 

Strzeleckie ochronniki słuchu występują w wersji pasywnej i aktywnej. Rodzaj ochronników słuchu należy dopasować do warunków strzeleckich, a także własnych potrzeb czy preferencji. Potrzebujesz ekonomicznego rozwiązania? A może chcesz pozostawać w stałym kontakcie z instruktorem lub znajomym? Poniżej znajdziesz kilka informacji o obu rodzajach ochronników słuchu na strzelnicę. 

Ochronniki słuchu pasywne  

Pasywne ochronniki słuchu to proste i budżetowe rozwiązanie. Nie wymagają dodatkowego zasilania ani specjalnej instrukcji obsługi. Pasywne ochronniki dzielą się na wkładki do uszu, nauszniki i nakładki na słuchawki.  

Wkładki do uszu (najczęściej wykonane z pianki) należy “wkręcić” do ucha. Po chwili materiał wkładki rozpręży się, szczelnie wypełniając przewód słuchowy przez dostosowanie się do kształtu ucha. Wkładki dostępne są w różnych rozmiarach, zatem stosunkowo łatwo je dopasować. Bardzo często wykorzystywane są jednorazowo (choć nie jest to reguła). 

Nauszniki pasywne, inaczej słuchawki nauszne, są częstym wyborem wśród strzelców, którzy nie wykorzystują np. kolimatorów. Muszle słuchawek wyposażone są we wkładki absorbujące, osłaniają całe ucho. Warto mieć na uwadze, że tłumią wszystkie dźwięki otoczenia. 

Ochronniki słuchu aktywne  

Aktywne ochronniki słuchu są bardziej zaawansowane technologicznie. Oprócz tłumienia hałasu oferują możliwość niezakłóconego prowadzenia rozmów. Wyposażone są w elektroniczne systemy, a zasilanie bateriami. 

W aktywnych ochronnikach stosuje się wbudowane mikrofony, które wychwytują dźwięki otoczenia (w tym rozmowy). Dźwięki te po przetworzeniu są transmitowane, natomiast hałas zostaje wytłumiony. Najczęściej modele aktywne wyposażone są w regulację głośności oraz filtry dźwięków, dzięki którym bez problemu dopasujesz ochronniki do własnych preferencji. 

Aktywne ochronniki projektowane są zarówno w wersji nausznej, jak i dousznej. Warto także zwrócić uwagę na modele przystosowane do noszenia z hełmami.

Jakie ochronniki słuchu na strzelnicę? 

Wybór profesjonalnych ochronników słuchu na strzelnicę to indywidualna decyzja. Jeśli szukasz prostego i tańszego modelu ochronników słuchu, wybierz pasywne. Natomiast w sytuacji, w której oczekujesz dodatkowych funkcji lub chcesz prowadzić rozmowę w trakcie strzelania, zdecydowanie polecamy modele aktywne. Kwestię wyboru pomiędzy dousznym a nausznym modelem również pozostawiamy Tobie. Nie możesz nadal się zdecydować? Skontaktuj się z ekspertami Militaria.pl, którzy pomogą Ci szybko uporać się z tym dylematem. 

dostawa na następny dzień

Napisz coś...