Skip to main content

Jakie przedmioty powinny znajdować się w apteczce? Nie zawsze w każdej apteczce muszą się znajdować te same rzeczy. Ważne, żeby znajdujące się w środku przedmioty nadawały się do udzielenia pierwszej pomocy przedlekarskiej, gdy zdarzy się nagły wypadek, a także aby umieć prawidłowo użyć zawartości. Sprawdźcie, kto ma obowiązek posiadania apteczki i jaka powinna być jej podstawowa zawartość.

Kto ma Obowiązek posiadania apteczki

W przypadku zakładów pracy, na pracodawcę nałożony jest obowiązek polegający na konieczności przeprowadzenia analizy zagrożeń oraz zapewnienia pracownikom środków niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy (odpowiednio wyposażona apteczka się do nich zalicza). Ponadto wyznaczone osoby powinny być przeszkolone w zakresie udzielania pierwszej pomocy, natomiast lista takich pracowników musi się znajdować w widocznych miejscach. Co powinno się znajdować w apteczce zakładowej jest określone przepisami BHP i zależy od wspomnianej wcześniej analizy zagrożeń występujących w danym zakładzie.

Apteczka doraźnej pomocy obowiązkowo powinna znajdować się w autobusie, taksówce, pojeździe do nauki jazdy i w pojeździe egzaminacyjnym oraz w ciężarówce, która może przewozić pasażerów poza kabiną kierowcy. Kierowcy samochodów osobowych nie są zobowiązani do posiadania apteczki samochodowej. Mimo że nie narzuca się powinności posiadania apteczki w prywatnym samochodzie osobowym, to pozostaje obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. Mając ze sobą apteczkę będziemy mogli skuteczniej pomóc poszkodowanym w wypadku drogowym, a także zabezpieczyć swoje zdrowie podczas udzielania pomocy (między innymi do tego służą rękawiczki i maseczka do resuscytacji).

Wypadki zdarzają się wszędzie i warto być na nie przygotowanym. Odpowiednio wyposażona apteczka i umiejętność używania jej zawartości może pomóc uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.

Apteczki pierwszej pomocy

Artykuł ten jest skierowany do osób, które zastanawiają się nad odpowiednim doborem zawartości swojej prywatnej apteczki pierwszej pomocy, zabieranej na przykład w różne podróże. Nie ma żadnego przymusu związanego z jej posiadaniem oraz konkretnym wyposażeniem. Co zatem powinno znajdować się w apteczce, a co można pominąć?

Apteczka osobista Vera – czerwona

SPRAWDŹ

Apteczka BCB Lifesaver 2

SPRAWDŹ
Apteczka wojskowa

Apteczka wojskowa BCB DPM

SPRAWDŹ

Lekarstwa w apteczce?

Zacznijmy od leków… niektórzy mogą być zdania, że warto się w nie zaopatrzyć i nosić w naszej saszetce z białym krzyżem. Dobry pomysł? Niekoniecznie, ponieważ istnieje ryzyko podania nieodpowiedniego leku osobie, która nie powinna go otrzymać. Łatwo sobie wyobrazić, że w sytuacjach awaryjnych nie zawsze pomyślimy o tym, żeby ustalać takie rzeczy z poszkodowanym, a czasem zwyczajnie nie będzie takiej możliwości.

Kolejną kwestią jest samo przechowywanie leków w odpowiednich warunkach – apteczka niekoniecznie spełni wszystkie wymogi, a przecież zepsute albo przeterminowane lekarstwa nikomu nie pomogą (wręcz przeciwnie).

Woda utleniona?

Jej skuteczność uchodzi niemal za legendarną. Każda rana powinna zostać polana wodą utlenioną, ponieważ niszczy ona wszystkie patogeny i charakteryzuje się przy tym stuprocentową skutecznością, prawda? Jest to oczywiście przejaskrawiona opinia. Warto pamiętać, że wbrew powszechnemu przekonaniu, woda utleniona (3 – 3,5% wodny roztwór nadtlenku wodoru) nie ma silnych własności bakteriobójczych. Ponadto może ona opóźniać proces gojenia się ran.

Właśnie dlatego niekoniecznie jest ona niezbędnym środkiem, który powinien znaleźć się w każdej apteczce (choć często istnieje takie przekonanie). Woda utleniona sprawdza się dobrze przy niewielkich skaleczeniach, a do jej zalet z pewnością zalicza się mechaniczne oczyszczanie rany, będące efektem silnego pienienia. Mimo tego, podobnie jak to ma miejsce w przypadku leków, aktualnie odchodzi się od wyposażania apteczek w wodny roztwór nadtlenku wodoru. W zamian można się zaopatrzyć w inny preparat do odkażania ran.

Podstawowa zawartość apteczki pierwszej pomocy

Skupiamy się na pomocy przedlekarskiej i trzymamy się założenia, że podawanie leków oraz preparatów paramedycznych nie jest wtedy wskazane (tym zajmie się lekarz). Za podstawowe wyposażenie naszej apteczki pierwszej pomocy można uznać na przykład poniższy zestaw:

Jednorazowe rękawiczki (lateksowe lub nitrylowe) – zabezpieczają przed potencjalnymi zakażeniami i pozwalają na bezpieczne udzielanie pierwszej pomocy. Warto dodać, że nitrylowe charakteryzują się wyższą odpornością na przekłucia.

Gaza jałowa – do bandażowania ran i tamowania krwawień.

Plastry z opatrunkiem – do drobnych skaleczeń.

Plastry bez opatrunku – do mocowania opatrunków.

Chusty trójkątne – stosowane do tymczasowego unieruchomienia zwichniętej lub złamanej kończyny.

Agrafki – do mocowania opatrunków.

Bandaż elastyczny – pełni funkcję uciskową i stabilizującą.

Nożyczki z zaokrąglonymi końcami – do bezpiecznego cięcia ubrań oraz bandaży.

Folia NRC – do zabezpieczenia przed wychłodzeniem lub przegrzaniem organizmu.

Maseczka do resuscytacjiminimalizuje ryzyko zakażenia podczas wykonywania RKO.

Ostatecznie należy pamiętać, że apteczki najlepiej przygotowywać z uwzględnieniem środowiska i sytuacji, w których mogą być wykorzystywane. W związku z tym nie ma jednego, uniwersalnego przykładu apteczki pierwszej pomocy, a powyższe punkty stanowią jedynie propozycję podstawowego zestawu.

Apteczka Vera turystyczna – czerwona

SPRAWDŹ
Mil Tec Apteczka

Apteczka Mil-Tec First Aid Kit Small Olive 

SPRAWDŹ
Pierwsza pomoc - apteczka

Apteczka osobista Vera 5 – czerwona 

SPRAWDŹ

Można kupić apteczkę z wyposażeniem albo zdecydować się na samodzielne skompletowanie jej zawartości. Dobrą praktyką będzie regularne sprawdzanie stanu apteczki, uzupełnianie ewentualnych braków oraz zastępowanie przeterminowanej zawartości nową.

Na Militaria.pl znajdziesz duży wybór apteczek, zarówno z wyposażeniem jak i bez.