Skip to main content

Od jakiegoś czasu w naszej ofercie znajdziecie krótkofalówki marki Baofeng.  Komu przyda się radiotelefon w dobie telefonów komórkowych? Wbrew pozorom jest to bardzo przydatne urządzenie w pracy oraz podczas aktywnego spędzania wolnego czasu.

Dlaczego krótkofalówka?

Telefon komórkowy oprócz wielu zalet posiada też kilka wad. Aby nawiązać rozmowę telefoniczną, musimy przebywać w zasięgu sieci. Czasem trudno spełnić ten warunek w niektórych halach magazynowych, które izolują sygnał, a także na terenach oddalonych od cywilizacji. Smartfony, które uwielbiamy za dostęp do internetu i wielu aplikacji, wytrzymują jeden lub dwa dni bez ładowania. Często podczas wypraw w teren brakuje możliwości ładowania smartfonów i stają się one bezużyteczne. Ponadto ich delikatne ekrany nie nadają się do użytku w ciężkich warunkach. Ostatnim problemem jest opłata za rozmowy, dotkliwa szczególnie podczas wypraw za granicę.

Wszystkie powyższe minusy nie dotyczą radiotelefonu. Do komunikacji między krótkofalówkami wykorzystywane są fale radiowe, zatem można prowadzić przez nie rozmowy z dala od stacji przekaźnikowych. Nadawanie i odbieranie transmisji jest bezpłatne, czyli wystarczy zainwestować tylko w krótkofalówkę, aby swobodnie rozmawiać. Poza tym radiotelefony z funkcją Dual Watch potrafią coś, czego nie umieją smartfony. Dual Watch to jednoczesny nasłuch dwóch częstotliwości, sprawiający, że urządzenie samo przełączy się na drugi kanał, jeśli zacznie się na nim transmisja. To nie wszystko – Baofeng UV-5R HT 5W posiada jeszcze radio FM, dzięki któremu można umilać sobie czas, słuchając ulubionej radiostacji miedzy transmisjami.

Komu przyda się radiotelefon Baofeng UV-5R HT 5W?

Urządzenie umożliwiające kontakt na odległość, które jest jednocześnie tanie w utrzymaniu, z pewnością przyda się pracownikom służb, strażakom czy leśnikom. Zadowoleni będą ochroniarze, a także osoby pracujące na dużych halach magazynowych, przemysłowych czy placach budowy. Oprócz pracy, duobander sprawdzi się jako narzędzie komunikacji podczas spędzania wolnego czasu poza domem. Polecamy go miłośnikom pieszych wycieczek, grzybiarzom oraz graczom ASG. Krótkofalówka jest też niezastąpiona podczas rajdów i wycieczek samochodowych.

Na naszej stronie znajdziesz radiotelefon Baofeng UV-5R HT 5W oraz kilka innych modeli, a także akcesoria do nich, czyli dodatkowe akumulatory, ładowarki czy mikrofonogłośnik.

Radiotelefon, urbex

Radiotelefon Baofeng UV-5R HT 5W

SPRAWDŹ
Akumulator Baofeng 3800 mAh do radia UV-5R

Akumulator Baofeng 3800mAh do radia UV-5R

SPRAWDŹ
Mikrofonogłośnik Baofeng (MIKRFG UV-5R/6R/UV8HX/BF888)

Mikrofonogłośnik Baofeng

SPRAWDŹ

Uwaga!

Żeby legalnie korzystać z radiotelefonów o mocy nadawczej wyższej niż 0.5 W i z rozłączną anteną należy uzyskać pozwolenie/licencję na nadawanie/odbieranie sygnału na określonych częstotliwościach na jeden z tych sposobów:

– mając działalność gospodarczą można wystąpić do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) o pozwolenie radiowe i rezerwację własnej częstotliwości,

– zdobyć świadectwo operatora urządzeń radiowych (pozwolenie amatorskie) w UKE,

– wykupić pozwolenie/licencję radiową na określoną częstotliwość. Licencję kupisz tutaj.

Napisz coś...