Skip to main content

Koc termiczny lub, jak kto woli, folia NRC jest jednym z najważniejszych, choć często pomijanym przedmiotem podczas przygotowywania się do bardziej wymagających wypraw. W tym wpisie opowiemy, dlaczego warto ją zabrać nie tylko na zimową eskapadę oraz o tym, jaka jest jej historia oraz inne ciekawe zastosowania. 

Co oznacza skrót NRC?  

Folia ratownicza to inaczej folia NRC – jest to skrót od nazwy instytutu, w którym została ona opracowana i stworzona – chodzi o National Resarch Center w USA. Często określa się ją jeszcze takimi nazwami jak folia złoto-srebrna, koc przeciwwstrząsowy lub folia izotermiczna. W naszej sieci znajdziesz ją jednak pod hasłami folia NRC oraz koc ratunkowy.  

Folia NRC – jak działa i w jaki sposób stosować?  

Folia NRC to bardzo proste, aczkolwiek przydatne akcesorium. Ma przede wszystkim dwa główne zastosowania: ochronić przed przegrzaniem lub przed wychłodzeniem. Aby ułatwić podejmowanie decyzji, którą stroną owinąć poszkodowaną osobę, zastosowano dwa kolory – srebry i złoty. Srebrna ma za zadanie odbijać ciepło, zapobiegając wychłodzeniu organizmu. Złota zaś odwrotnie – ma nie dopuścić do przegrzania ciała. Koc termiczny przez ratowników medycznych często jest określana płachtą życia, gdyż jest z powodzeniem wykorzystywana podczas wypadków komunikacyjnych oraz podczas akcji ratunkowych w górach.  

Jeżeli jest Ci zimno lub chcesz pomóc poszkodowanej osobie, owiń ciało stroną srebrną do wewnątrz, najlepiej ciasno przylegającą do ciała. Pamiętaj także o możliwie najlepszym odizolowaniu od podłoża.  

Osobę poszkodowaną, której grozi przegrzanie organizmu, a znajduje się na słońcu lub w pobliżu innego źródła ciepła, należy owinąć stroną srebrną skierowaną na zewnątrz. Będzie ona wówczas odbijać promienie słoneczne lub inne źródła ciepła.  

folia nrc

Śpiwór termiczny Badger Outdoor ESB

SPRAWDŹ
folia nrc w zestawie survivalowym

Zestaw Survivalowy Mil-Tec Alu BOX

SPRAWDŹ
folia nrc

Koc ratunkowy MFH folia termiczna NRC

SPRAWDŹ

Inne zastosowania koca termicznego 

Profesjonalni buschcraftowcy oraz instruktorzy survivalu bardzo często mają na wyposażeniu przynajmniej jedną folię NRC, tak na wszelki wypadek. Nic dziwnego, ponieważ złożony koc zajmuje bardzo mało miejsca oraz niewiele waży, a w sytuacji krytycznej potrafi uratować czyjeś życie. Oto kilka przykładów, jak jeszcze ten drobiazg może przydać się do przetrwania podczas surowej wyprawy:  

Jest świetnym zbiornikiem na deszczówkę  

Folia NRC jest bardzo wytrzymała i idealnie nadaje się do zbierania deszczówki lub rosy. Wystarczy utworzyć jeden lub dwa lejki, które zawiesisz na krzaku. Podczas deszczu woda będzie zbierać się w zagłębieniach, zasilając w wodę w warunkach ograniczonej dostępności wody pitnej lub gdy nie masz zaufania co do jakości wody w znajdującej się nieopodal rzece czy też strumieniu. 

Może służyć jako schronienie ostatniej szansy 

Jeśli jesteś przezornym turystą, na każdej wyprawie zapewne masz kawałek liny oraz folii NRC. Wtedy, podczas nieoczekiwanej nocy w lesie, masz wszystko co trzeba, aby stworzyć prowizoryczne schronienie. Przewieś linkę między dwoma drzewami na wysokości 30-50 cm, a potem przez środek przerzuć koc ratunkowy, nadając mu kształt spadzistego dachu lub rozłożonego tarpa. Możesz wtedy wczołgać się pod spód (ważne, aby srebrna strona była skierowana do ciała) i starając się jak najlepiej odizolować ciało od podłoża, możesz spędzić krytyczną noc bez posiadania niezbędnego sprzętu. Podczas pobytu w górach lub lesie iglastym świetnym podłożem dla schronienia będą gałęzie sosny. 

Folia NRC uchroni Cię przed deszczem  

Mimo że nie zaleca się rozrywania koca termicznego i przyjmuje się, że powinien stanowić całość, aby spełniał swoje przeznaczenie, to istnieje sposób, aby za jego pomocą stworzyć prowizoryczne ponczo. Wystarczy mniej więcej na środku rozciąć płachtę, aby w ten sposób stworzyć otwór na głowę. Rozcięte końce w miarę możliwości zawiąż w supeł, aby za szybko się nie porwał. Dzięki temu, gdy zaskoczy cię deszcz, zawsze będziesz w gotowości na tę ewentualność.  

Uczyni Cię widocznym  

Koc ratunkowy znajduje się na pokładzie każdego samolotu nie tylko ze względu na swoje medyczne zastosowania. Podczas katastrof lotniczych często wykorzystuje się go jako oznaczenie miejsca, złota strona odbija światło i wyróżnia się na tle lasu lub pustkowia, mogąc wskazywać miejsce, w którym oczekujesz na pomoc.

Bransoletka Paracord Badger Outdoor z krzesiwem - czarna

Bransoletka Paracord Badger Outdoor z krzesiwem

SPRAWDŹ
leatherman sidekick

Multitool Leatherman Sidekick

SPRAWDŹ
linka do zawieszenia folii nrc

Linka Mil-Tec 7 mm x 15 m – zielona

SPRAWDŹ

Ograniczy nagrzewanie namiotu 

Namiot rozłożony w cieniu nie nagrzeje się tak szybko, nawet latem. Co jednak robić w najgorętsze dni roku, gdy trzeba się rozbić, a wokół łyse pole? Obłóż namiot folią NRC! W upalne letnie dni, kiedy namiot jest rozłożony na otwartej przestrzeni, folia odbije promienie słoneczne, dzięki czemu we wnętrzu pozostanie chłodniej. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się na górskich szlakach i na festiwalach muzycznych. Koniecznie sprawdź następnym razem! 

Inne produkty z folii NRC 

W naszym asortymencie znajdziesz folię NRC w różnych rozmiarach oraz kształtach. Jej kompaktowe rozmiary oraz niska cena sprawiają, że nie ma powodu, aby jej nie zabrać na wyprawę do lasu. Do plecaków ucieczkowych oraz zestawów survivalowych świetnymi propozycjami są także śpiwór ratunkowy, który jest już zszyty i może posłużyć za posłanie, kiedy już wszystko inne zawiedzie. Dla ekstremalnych podróżników ciekawa może wydawać się koncepcja namiotu wykonanego z folii NRC. Zaznaczamy jednak, że schronienia tego typu to naprawdę ostatnia deska ratunku i powinna być wykorzystywana jedynie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, kiedy nie zostały żadne inne opcje. Na koniec zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem o pierwszej pomocy na szlaku i przejrzenia całej oferty z akcesoriami do przetrwania na naszej stronie internetowej.

Napisz coś...