Skip to main content

Fotopułapka zwana jest inaczej leśną lub sekretną kamerą. Czy obserwacja przyrody z jej pomocą jest prostsza? Jak działa kamera z czujnikiem ruchu i w jaki sposób może ułatwić nam obserwowanie zwierząt? Poznaj najmocniejsze strony tego urządzenia i dowiedz się, na co uważać w czasie korzystania z fotopułapki.

Jak działa kamera z czujnikiem ruchu?

Fotopułapki to dyskretne i bardzo przydatne urządzenia. Dzięki zastosowanemu kamuflażowi oraz mocowaniom są idealne do montażu na drzewach. Wspomagają pracę leśników i badaczy przyrody, ale z ich zalet korzystają również osoby prywatne dbające o swoją posesję, miejsce parkingowe czy plac budowy.Fotopułapki dobrze zlewają się z otoczeniem i są prawie niewidoczne dla zwierząt oraz ludzi, którzy nie spodziewają się, że będą obserwowani. Dlatego zwierzęta zachowują się swobodnie w obecności ukrytej kamery i można je podglądać w naturalnym środowisku. Z tego względu z fotopułapek chętnie korzystają leśnicy, którzy również wykorzystują te urządzenia do sprawdzania, czy ktoś nie śmieci w lesie lub nie kradnie drewna.

Zamaskowana kamera w momencie wykrycia ruchu rozpoczyna nagrywanie filmu lub wykonuje zdjęcia, zasięg czujnika wynosi nawet 20 metrów. Obraz można rejestrować również w nocy dzięki podświetleniu led światłem podczerwonym, które jest niewidoczne dla zwierząt i ludzi. Kiedy urządzenie nie wykrywa żadnego ruchu, kamera zostaje uśpiona zapewniając oszczędność energii. Przykładowo kamery marki Bushnell Trophy Cam Wireless HD zużywają bardzo mało prądu (<0,25 mA) w trybie oczekiwania (standby, tryb ECO). Oznacza to czas czuwania wynoszący aż do 6 miesięcy na bateriach alkalicznych, a w przypadku baterii litowych może on wydłużyć się nawet dwukrotnie.

Urządzenia te, jeśli są dodatkowo wyposażone w moduł łączności komórkowej GSM, wysyłają zdjęcia w formie wiadomości MMS czy na pocztę e-mail na wprowadzone przez nas wcześniej do urządzenia numery telefonów oraz adresy mailowe. Poza tym kamera z czujnikiem ruchu zapisuje obrazy w wybranej rozdzielczości na karcie SD.

Fotopułapka Bushnell Trophy HD Agressor 24MP No-Glow Camo

Sprawdź

Fotopułapka Bushnell Trophy HD Agressor 20MP No-Glow Tan

Sprawdź

Fotopułapka Bushnell NatureView 14MP HD Live View Green

Sprawdź

Na co trzeba uważać podczas używania fotopułapki?

Podczas korzystania z urządzenia bardzo ważne jest, aby nie mieszać starych i nowych baterii. Przestrzega przed tym m.in. producent modelu Bushnell Trophy 3-5 8MP Trophy WL. Przy użytkowaniu fotopułapek Bushnella niewskazane jest wkładanie do kamery różnych typów baterii. Najlepiej używać wszystkich baterii litowych lub wszystkich baterii alkalicznych. Akumulatory nie są zalecane.

Jeśli zależy nam na automatycznym wysyłaniu wiadomości MMS czy e-mail z fotopułapki, przed zakupem urządzenia z modułem GSM należy zorientować się, czy na pewno w lokalizacji, w której ma pracować nasza kamera z czujnikiem ruchu, jest wystarczalny sygnał wybranej sieci komórkowej. Gdy chcemy otrzymywać zdjęcia w postaci wiadomości multimedialnych, przy zakupie i aktywacji karty SIM lokalnego operatora zalecane jest również posiadanie planu taryfowego nielimitowanych wiadomości SMS/MMS lub danych. Karta SIM musi mieć też aktywną obsługę transmisji danych. Aby zdjęcia i filmy robione w dzień nie wychodziły zbyt jasne, musimy upewnić się, że kamera nie jest skierowana w słońce lub inne źródło światła. Może to powodować, że pomiar światła przez kamerę będzie zafałszowany.

Chrońmy kamerę przed wilgocią i mrówkami! Aby zabezpieczyć kamerę przed wodą, pamiętajmy o dokładnym założeniu zatyczki zabezpieczającej port karty SD po jej włożeniu. Mrówki mogą być wabione niskimi wibracjami elektroniki i dostawać się do jej wnętrza przez każdą dostępną szczelinę. Upewnijmy się, że dobrze zabezpieczyliśmy zatyczkę gniazda DC In.

Najbardziej przydatne właściwości kamery leśnej

Każdy posiadacz fotopułapki z pewnością doceni te funkcje urządzenia, które najbardziej ułatwią mu obserwację otoczenia czy zapewniają wygodę gromadzenia szczegółowych danych. Wiele zależy od celu, w jakim używa kamery z czujnikiem ruchu, a także od specyfiki miejsca montażu. Do zalet kamer z czujnikiem ruchu z pewnością zalicza się możliwość geotagowania GPS. Użytkownik ma dzięki temu szansę zaimplementować długość i szerokość geograficzną położenia kamery na każdym zdjęciu. Pozwala to Google Earth, zdjęciom Google i innym programom rozpoznającym geotagi automatycznie pokazać na mapie dokładne położenie – miejsce zrobienia zdjęcia czy filmu, który przeglądamy na komputerze. Funkcja ta jest szczególnie przydatna osobom wykorzystującym wiele kamer do monitorowania dużych lub rozdzielonych obszarów.

Praca w szerokim zakresie temperatur, czyli od -20˚ C aż do +50˚ C sprawia, że kamera z czujnikiem ruchu może być używana nawet w najbardziej trudnych warunkach terenowych i pogodowych. Fotopułapka bardzo dobrze wtapia się w krajobraz, ma bardzo niskie zużycie energii i długą żywotność, dzięki czemu może być wykorzystywana nawet do długotrwałych zadań w trudnych okolicznościach wymagających najwyższej dyskrecji.

Oprócz tego fotopułapki posiadają wiele innych funkcji, jak możliwość nagrywania filmów w jakości 1080p z dźwiękiem, szeroki ekran lub pełen ekran jako formaty fotografii. Dla niektórych bardzo cenna jest też możliwość drukowania nazwy kamery razem z bieżącymi danymi takimi jak temperatura czy faza księżyca.

Fotopułapki wykonują w mgnieniu oka zdjęcia wysokiej jakości, dlatego obserwacja fauny i flory za ich pośrednictwem przynosi wiele wiedzy oraz satysfakcji. Przede wszystkim dostarczają one jednak cennych informacji o interesujących lub alarmujących wydarzeniach na nadzorowanym terenie.

Napisz coś...