Skip to main content

Gaz pieprzowy jest popularnym narzędziem do samoobrony w Polsce, ponieważ posiada wiele istotnych zalet, o których wspomnimy w poniższym tekście. Najpierw jednak zostanie poruszona najważniejsza kwestia: mianowicie czy gaz pieprzowy jest legalny?

Czy gaz do samoobrony jest legalny?

Gazy pieprzowe nie są bronią w rozumieniu Ustawy o Broni i Amunicji. Do ich nabycia nie są wymagane dodatkowe pozwolenia, a do sprzedaży nie jest wymagana koncesja, ponieważ są to zwykłe akcesoria obronne.

Niezależnie od formy i pojemności urządzenia z którego jest wyrzucany, gaz pieprzowy nie jest ręcznym miotaczem gazu obezwładniającego wymienionym w UoBiA. Wynika z tego, że gaz pieprzowy jest zupełnie legalnym akcesorium obronnym, które można nabywać i nosić ze sobą bez ograniczeń.

Będąc posiadaczami gazu do samoobrony nie musimy mieć zezwolenia na broń, jednak nie oznacza to, że nieuzasadnione posłużenie się naszym akcesorium obronnym nie będzie się wiązało z jakimikolwiek konsekwencjami. Przypominamy, że legalne korzystanie z gazu pieprzowego ma miejsce wtedy, gdy jesteśmy zmuszeni do samoobrony, a więc ktoś stwarza zagrożenie dla naszego zdrowia, życia lub wolności. Więcej na temat obrony koniecznej i jej granic możecie dowiedzieć się z wywiadu z prawnikiem:

Miotacze gazu pieprzowego są legalne i skuteczne

Wiemy już, że gaz pieprzowy jest legalnym narzędziem do samoobrony. Pora zatem przejść do kwestii skuteczności takiego narzędzia obronnego. Napastnik, którego twarz będzie narażona na kontakt z gazem pieprzowym, dozna podrażnień skóry oraz błon śluzowych. Jego oczy zaczną łzawić, może doświadczać trudności związanych z oddychaniem, kaszleć oraz mieć poczucie dezorientacji. Istnieje nawet możliwość chwilowej utraty wzroku.

Wszystko to ma na celu przede wszystkim pozwolić użytkownikowi gazu obronnego na bezpieczne oddalenie się od miejsca zagrożenia i wezwanie pomocy. Wiele z mieszanek zawiera dodatek barwinka widocznego w świetle UV, który umożliwia późniejszą identyfikację napastnika.

Opisane wyżej efekty są niemal natychmiastowe (oddziaływanie w pełni ma miejsce po ok. 3-5 sekundach), a najlepsze rezultaty daje bezpośrednie trafienie w oczy, nos i usta. Właśnie dlatego warto przećwiczyć korzystanie z gazu pieprzowego i upewnić się, że zawsze będziemy w stanie go szybko wyjąć, skierować we właściwym kierunku oraz celnie trafić. Duże znaczenie ma również rodzaj gazu i środowisko, w którym przyjdzie nam go używać – możemy być w pomieszczeniu o małej przestrzeni, albo na zewnątrz, gdzie z kolei istotną rolę może odgrywać siła oraz kierunek wiatru.

Rodzaje gazów pieprzowych

Skuteczność gazów pieprzowych jest bardzo wysoka, jednak wiele zależy także od naszej techniki (szybkość dobycia, celność, świadomość wpływu warunków środowiskowych). Pamiętajmy również o tym, że istnieją różne rodzaje gazów pieprzowych:

Stożek mgły ma najmniejszy zasięg, ale za to nie wymaga od nas wysokiej precyzji przy celowaniu, ponieważ tworzy rozproszoną chmurę gazu. Trzeba mieć świadomość tego, że to rozwiązanie jest bardzo podatne na podmuchy wiatru.

Strumień pozwala na uzyskanie większego zasięgu, lecz w tym wypadku nasza celność zyskuje na znaczeniu – najlepiej abyśmy trafili w twarz napastnika. To rozwiązanie nie jest tak podatne na wpływ wiatru, jak to ma miejsce w przypadku stożka.

Strumień żelu, który po trafieniu przywiera do danej powierzchni i zwiększa swoją objętość (piana).

Wszystkie rodzaje gazów pieprzowych mają swoje wady oraz zalety. Najważniejsze, że jest w czym wybierać i każdy może znaleźć takie rozwiązanie, które możliwie najlepiej wkomponuje się w indywidualne preferencje.

Gaz pieprzowy jest bezpieczny

Na koniec jeszcze kwestia składników i wynikającego z nich bezpieczeństwa. Gazy pieprzowe zawierają w sobie legalne substancje drażniące, które są pozyskiwane z roślin pieprzowych. Głównym składnikiem jest kapsaicyna w postaci oleożywicy (OC, oleoresin capsicum), której stężenie może być różne.

To właśnie kontakt z kapsaicyną wywołuje wszystkie reakcje alergiczne, o których pisaliśmy wyżej. Ta naturalna substancja nie powoduje żadnych długotrwałych problemów (w większości przypadków odczuwanie negatywnych skutków OC ustępuje po ok. 45 minutach), za to działa szybko i skutecznie, nawet na osoby pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Poważniejsze problemy mogą wystąpić jedynie w przypadku osób uczulonych na jeden ze składników gazu pieprzowego, osób cierpiących na astmę lub na schorzenia serca.

Inną sytuacją, w której gaz do samoobrony może być przyczyną bardziej uciążliwych dolegliwości, jest zastosowanie gazu pieprzowego przeznaczonego dla ludzi w obronie przed agresywnym psem. W czym tkwi problem? W zbyt dużym stężeniu kapsaicyny – dawka skuteczna w obronie przed człowiekiem jest za wysoka dla psa i może skutkować np. permanentną utratą węchu. Dlatego istnieją gazy pieprzowe o mniejszym stężeniu OC, które są produkowane z myślą o obronie przed zwierzętami. Polecamy je przede wszystkim biegaczom, którzy boją się, że zostaną pogryzieni podczas joggingu.

Gaz do samoobrony to skuteczny środek

Każdy, kto chciałby zaopatrzyć się w legalne narzędzie do samoobrony, które w dodatku cechuje się wysoką skutecznością, jest bezpieczne i oferuje spory wybór, powinien wziąć pod uwagę gaz pieprzowy. Niewielki pojemnik łatwo schować w kieszeni i nie zajmuje on dużo miejsca, ale może być kiedyś przydatny w niebezpiecznej sytuacji. 

dostawa na następny dzień

7 komentarzy

Napisz coś...