Skip to main content

W dzisiejszych dynamicznie rozwijających się czasach utrzymanie stałej łączności jest niezwykle istotne, a posiadanie niezawodnego źródła zasilania dla naszych urządzeń ma duże znaczenie. Powerbanki zdobyły popularność jako praktyczne rozwiązanie, umożliwiające ładowanie urządzeń w podróży. Jednak ze względu na szeroką ofertę dostępnych na rynku opcji, podjęcie decyzji o tym, jaki powerbank wybrać, może być przytłaczające. W tym artykule dowiesz się: co to jest powerbank i dlaczego jest przydatny. Przeczytasz też o różnych czynnikach, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas jego wyboru. 

Co to jest powerbank?

Powerbank to przenośne urządzenie zasilane bateryjnie, które umożliwia ładowanie urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, laptopy czy tablety, w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Jest to niezwykle praktyczne narzędzie dla osób podróżujących, pracujących na zewnątrz lub znajdujących się w sytuacjach, gdzie brakuje tradycyjnego źródła zasilania. 

Jak działa powerbank?  

Wewnątrz powerbanku znajduje się zestaw akumulatorów litowo-jonowych lub litowo-polimerowych, które służą do przechowywania energii. Poprzez podłączenie powerbanku do smartfona za pomocą kabla USB, można naładować baterię urządzenia. Prostsze modele mają zazwyczaj jeden port microUSB do ładowania samego powerbanku oraz jeden port USB-A, który umożliwia zasilanie innych urządzeń.

W bardziej zaawansowanych powerbankach można znaleźć większą liczbę portów i dodatkowe funkcje, takie jak szybkie ładowanie. Zazwyczaj proces ładowania urządzeń rozpoczyna się automatycznie po podłączeniu powerbanku do portu USB, chociaż niektóre modele wymagają wcześniejszego naciśnięcia dedykowanego przycisku w celu rozpoczęcia ładowania.

Powerbank – na co zwrócić uwagę?

 • Pojemność – pojemność powerbanku mierzona jest w miliamperogodzinach (mAh). Przedstawia ilość zmagazynowanej energii, którą powerbank może dostarczyć do Twojego urządzenia. Ogólna zasada jest taka, że im większa pojemność, tym więcej razy można naładować urządzenie. Należy jednak pamiętać, że powerbanki o większej pojemności są zwykle większe i cięższe.
 • Porty wyjściowe – weź pod uwagę liczbę portów wyjściowych, które ma Twój powerbank. Jeśli często musisz ładować wiele urządzeń jednocześnie, poszukaj modelu z wieloma portami. Dodatkowo upewnij się, że powerbank obsługuje wymagane standardy ładowania dla Twoich urządzeń, takie jak USB-A, USB-C, a nawet ładowanie bezprzewodowe.
 • Szybkość ładowania – szybkość ładowania może się różnić w zależności od powerbanku. Niektóre modele oferują funkcję szybkiego ładowania, podczas gdy inne mogą potrzebować więcej czasu na pełne naładowanie urządzeń. Jeśli często musisz szybko naładować swoje urządzenia, poszukaj powerbanków obsługujących technologie szybkiego ładowania, takie jak Power Delivery (PD) lub Qualcomm Quick Charge (QC).
 • Rozmiar i waga – jeśli zależy ci na przenośności, wybierz powerbank o odpowiednim rozmiarze i wadze. Mniejsze i lżejsze modele są łatwiejsze do przenoszenia i bardziej poręczne w podróży.
 • Dodatkowe funkcje – niektóre powerbanki mają dodatkowe funkcje, takie jak: wbudowane kable, wskaźniki LED, ładowanie bezprzewodowe czy nawet wbudowany panel słoneczny.

 

jaki powerbank wybrać?

Często zadawane pytania dotyczące wyboru odpowiedniego powerbanku 

Aby dodatkowo pomóc Ci w podjęciu świadomej decyzji, oto kilka często zadawanych pytań dotyczących wyboru odpowiedniego powerbanku: 

Czy powerbank naładuje laptopa?  

Tak, niektóre laptopy można ładować za pomocą powerbanku. Jednak nie wszystkie powerbanki są kompatybilne z laptopami. Jaki powerbank do laptopa wybrać? Poszukaj takich powerbanków, gdzie producenci wyraźnie wspominają o kompatybilności z ładowaniem laptopa i mają wystarczającą moc wyjściową, aby spełnić wymagania Twojego laptopa. 

Jak długo ładuje się powerbank? 

Czas ładowania powerbanku zależy od jego pojemności i zastosowanej metody ładowania. Średnio pełne naładowanie urządzenia zajmuje około 4-8 godzin. 

Jaki powerbank zabrać do samolotu?  

Nie wszystkie powerbanki są dozwolone w samolocie ze względów bezpieczeństwa. Linie lotnicze mają szczegółowe wytyczne dotyczące maksymalnej pojemności baterii dozwolonej w bagażu podręcznym lub rejestrowanym.  

Zastanów się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami, sprawdź dostępne modele powerbanków, porównaj ich specyfikacje i wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Uzyskanie niezawodnego źródła zasilania na co dzień lub podczas podróży może przynieść wiele korzyści i ułatwić Ci życie. Przejrzyj dostępne opcje i wybierz powerbank, który będzie Twoim wiernym towarzyszem w podróży przez wiele lat. 

 

2 komentarze

 • Piotr pisze:

  Telefony RUNBO mają już w standardzie bardzo duże baterii. Ciekawe rozwiązania to modele RUGGED PHONES i TOUGHPHONE.
  Oczywiście nie ma co gardzić porządnym power bankiem marki RUGGED. Ciekawe modele mają jeszcze panel solarny.

  • W tekście jest mowa własnie o tych z panelem solarnym. Nawet bateria w Runbo może się kiedyś wyładować, chcieliśmy podkreślić właśnie dużą pojemność power banków Rugged, które są w stanie naładować NAWET akumulator w pancernym smartfonie i to kilka razy.

Napisz coś...