Skip to main content

Wiele osób słysząc o kamizelce taktycznej ma przed oczami ciężką, wojskową kamizelkę kuloodporną. Rodzajów takich kamizelek jest jednak kilka, z czego spora część to lekkie kamizelki oporządzeniowe, nieposiadające właściwości kuloodpornych. Z tego wpisu dowiesz się, jakie są różnice między takimi kamizelkami oraz gdzie i w jaki sposób mogą zostać one wykorzystane. 

Rodzaje kamizelek taktycznych 

Wśród kamizelek taktycznych wyróżniamy te, które mają służyć do ochrony korpusu i takie, które mają pomóc przenosić oporządzenie. Wyróżniamy przede wszystkim kamizelki Plate Carrier i Chest Rig. Poniżej przedstawimy, czym się dokładnie charakteryzują i jakie są różnice. Dowiesz się także, kiedy mogą się przydać. 

Plate Carrier i Chest Rig – czym się różnią? 

Bardzo często zdarza się, że różnice w wyglądzie tych dwóch kamizelek taktycznych mogą być znikome i dla niewprawnego oka trudno jest je rozpoznać na pierwszy rzut oka.  

Plate Carrier to rodzaj kamizelki stworzonej przede wszystkim do ochrony korpusu. Ma dwie kieszenie (jedną z tyłu i jedną z przodu), w której umieszcza się specjalne płyty balistyczne. Współcześnie są one również bardzo popularne do treningu z obciążeniem. Jej przeznaczenie sprawia, że jest ciężka, mocno obudowana i zakrywa dużą powierzchnię pleców i klatki piersiowej. 

Chest Rig to najczęściej lekka kamizelka, która służy przede wszystkim do podwieszania oporządzenia – np. zapasowych magazynków. Pozwala na spersonalizowanie jej tak, by jak najlepiej odpowiadała naszym preferencjom. Kamizelka taka może Ci służyć do przenoszenia zapasów magazynków w ładownicach lub innych akcesoriów w pokrowcach. Dzięki systemowi MOLLE lub specjalnym otworom to od Ciebie zależy, co i w jakiej kolejności podwiesisz do kamizelki. Możesz podczepić do niej nawet torbę-nerkę, jeśli ta jest wyposażona w troki. Kamizelka typu Chest Rig jest zdecydowanie lżejsza od poprzednika i nie zakrywa pleców, dzięki czemu noszenie jej latem jest mniej uciążliwe. 

Kamizelka taktyczna. Dlaczego warto ją nosić?

Kamizelka taktyczna Cytac Mission-Oriented – black

SPRAWDŹ
kieszeń do kamizelki

Kieszeń Mil-Tec Hextac Belt Pouch – black

SPRAWDŹ
kamizelka taktyczna

Kamizelka taktyczna typu Plate Carrier M-Tac Cuirass QRS – black

SPRAWDŹ

Główne zastosowanie kamizelek taktycznych 

Kamizelki taktyczne kojarzą się najczęściej z wojskiem, ale stosują je również inne formacje służb mundurowych i osoby niezwiązane z żadną z nich.  

Policja musi mieć pod ręką solidne oporządzenie – od dodatkowych magazynków, poprzez środki przymusu bezpośredniego aż po takie drobne akcesoria jak długopis i służbowy notatnik. Nie wszystkie z nich wymagają szybkiego dobycia, ale dobrze, kiedy chociaż wiadomo, gdzie są. Prostym przykładem może być sięganie po długopis w celu wypisania mandatu.  

Z kamizelki taktycznej mogą skorzystać także pracownicy straży miejskiej i ochrony. System MOLLE lub laserowo cięte panele pozwolą im dostosować kamizelkę do własnych potrzeb – np. podwieszenie pałki, kajdanek czy gazu pieprzowego.

Odpowiednio wyposażona kamizelka taktyczna typu Chest Rig świetnie sprawdzi się też w ratownictwie medycznym. W tym zawodzie, jak powszechnie wiadomo, liczy się każda sekunda. Ratownik znający swoje wyposażenie, mający wszystko pod ręką, podczas akcji z pewnością zyska kilka cennych sekund.  

Wśród strażaków również znajdziesz ratowników medycznych i osoby koordynujące akcje gaśnicze. Ich wyposażenie różni się od wyposażenia strażaka bezpośrednio walczącego z ogniem. Oprócz medykamentów w kamizelce możesz zamocować radio oraz niezbędne oświetlenie.  

Uczniowie klas mundurowych oraz harcerze również docenią komfort noszenia kamizelki typu Chest Rig w terenie. Podczas wędrówek lub ćwiczeń z topografii dużo łatwiej wyciągnąć mapę czy kompas z zasobnika na brzuchu niż zdejmować plecak i w nim szukać potrzebnych rzeczy.  

Nie można także pominąć grup airsoftowych. Spora część z tych osób z pewnością pamięta pierwsze rozgrywki, kiedy jedynym ich wyposażeniem był karabinek oraz dodatkowy magazynek lub pojemnik z kulkami, wrzucony w którąś z kieszeni spodni. Dobrze zorganizowana i wyposażona kamizelka taktyczna zapewni spokój podczas rozgrywek i lepsze przygotowanie na różne scenariusze.

Kamizelka na co dzień 

Bardzo częstym i popularnym zastosowaniem kamizelki Plate Carrier jest trening siłowy i wytrzymałościowy. Możliwość umieszczenia w przedniej i tylnej kieszeni specjalnego dociążenia zapewnia dodatkowe utrudnienie podczas podciągania na drążku czy robienia pompek. Jeśli klasyczny jogging to dla Ciebie za mało, możesz spróbować swoich sił z założoną kamizelką z obciążeniem. Może to być ciekawym urozmaiceniem Twoich treningów, jeśli interesujesz się kalisteniką, czyli ćwiczeniami z ciężarem własnego ciała. 

kamizelka taktyczna

Kamizelka taktyczna typu Plate Carrier Maskpol Ranger – green 

SPRAWDŹ
pouch

Kieszeń Mil-Tec Hextac Belt Pouch – olive
 

SPRAWDŹ
kamizelka taktyczna

Kamizelka taktyczna typu Chest Rig Condor Recon – olive 

 

SPRAWDŹ

Może przewinął Ci się kiedyś temat plecaków ucieczkowych BOB? Jeśli już taki posiadasz lub zastanawiasz się nad nim, ale nie potrzebujesz ekwipunku na 72 godziny, to co powiesz na awaryjną kamizelkę? Zasobniki w niej możesz wyposażyć w przedmioty niezbędne do przetrwania oraz akcesoria EDC tak, aby w razie jakiejś nieprzewidzianej sytuacji móc wrzucić ją na siebie i uciec. Zachęcamy również do naszego wpisu o plecakach ucieczkowych BOB.

Kolejnym scenariuszem może być sytuacja, w której mieszkasz spokojnie gdzieś pod lasem, a najbliższego sąsiada masz kilometr dalej. Cisza, spokój i ogólna sielanka. Co, jeśli w niespodziewanym momencie nocą usłyszysz, że ktoś majstruje przy wejściu lub jest już w domu? Z pewnością masz gdzieś jakiś gaz pieprzowy, tylko w której szufladzie on był? Może z przygotowaną kamizelką taktyczną, która zawsze jest w jednym miejscu, byłoby łatwiej? Możesz wyposażyć ją w podstawowe rzeczy do samoobrony i być zawsze w gotowości. Takie przygotowanie zwiększy szansę na skuteczną samoobronę. 

Kamizelka taktyczna – kilka słów podsumowania 

Kamizelek taktycznych na rynku jest wiele. Jedne chronią Twoje ciało przed obrażeniami, inne mogą być pomocne przy ratowaniu życia, a jeszcze inne są po prostu wygodną formą noszenia ekwipunku. Przydają się wyspecjalizowanych pracownikom służb mundurowych, hobbystom oraz preppersom. Mamy nadzieję, że powyższy wpis przybliżył Ci temat kamizelek i sam dobrze wiesz, czy i która przyda Ci się najbardziej.  Zapraszamy na naszą stronę internetową do zapoznania się z ofertą dostępnych kamizelek.

Napisz coś...