Skip to main content

Lubisz obserwować niebo nocą? Być może czas zaopatrzyć się w pierwszy teleskop! Nawet prosty teleskop dla początkujących pozwoli ci zaobserwować m.in. pasy chmur znajdujące się na powierzchni planet, jak również pierścienie Saturna. Chciałbyś przyjrzeć się bliżej rzeźbie terenu na powierzchni Księżyca? A może zaszczepić pasję do astronomii swojemu dziecku? Sprawdź, jaki teleskop będzie odpowiedni dla amatora.

Co można zobaczyć przez domowy teleskop?

Nawet mały teleskop pozwoli ci przyjrzeć się szczegółom powierzchni Księżyca. Jeśli tylko ma odpowiednią jakość optyki. Podczas wyboru teleskopu zwróć uwagę na średnicę obiektywu.

Już 60 mm daje przyzwoite możliwości obserwacji dla amatora. Taką średnicę posiada np. teleskop Tasco Novice 60×700 mm 402x. Ma on dobrą jakość soczewek, co gwarantuje jasne, wyraźne i kontrastowe obrazy gwiazd, planet oraz Księżyca. Teleskopy z tej serii wspaniale sprawdzają się również w obserwacjach krajobrazu, samolotów czy do podglądania ptaków.

Jeśli możesz wydać nieco więcej to warto zainwestować w teleskop o większej średnicy obiektywu. 70 mm średnicy posiada np. teleskop Opticon Sky Navigator, przez który można zaobserwować m.in. pasy chmur znajdujące się na powierzchni planet, jak również pierścienie Saturna. Maksymalne możliwe powiększenie wynosi 525x. Możliwe jest także dokładne przyjrzenie się rzeźbie terenu na powierzchni Księżyca – gór, dolin, mórz i kraterów. Jest on bardzo polecanym modelem dla osób, które chciałyby zacząć swoją przygodę z obserwacją gwiazd. Zwłaszcza, że dołączono do niego kilka praktycznych drobiazgów. Należą do nich m.in. poradnik dla początkujących obserwatorów nieba, film dokumentalny, mapy nieba i książkę pt. „Szlakiem gwiazd”.

Teleskop Opticon Apollo

Sprawdź

Teleskop Opticon Sky Navigator

Sprawdź

Teleskop Opticon Prowatcher 675×70 mm

Sprawdź

Jeśli zadajesz sobie pytanie jaki teleskop na początek będzie najlepszy, to weź pod uwagę również model Opticon Apollo. Sugerowany do obserwacji Marsa, Wenus, Jowisza z księżycami, a także konstelacji gwiezdnych.

pierwszy teleskop - jaki wybrać

Teleskop Opticon Finder – idealny prezent na komunię

A może w tym roku to właśnie teleskop astronomiczny, a nie tablet czy konsola do gier okaże się idealnym prezentem na pierwszą komunię? Bo jak lepiej zaszczepić w dziecku pasję do astronomii, jeśli nie przez obserwację nocnego nieba?

Świetną propozycją dla początkujących badaczy gwiazd będzie niezwykle lekki (waży nieco ponad 1 kilogram), przenośny teleskop soczewkowy Opticon Finder. Będzie to dobry teleskop dla dzieci. Bez problemu można spakować go do plecaka i zabrać ze sobą w teren, a gdy już znajdziemy odpowiednie miejsce do obserwacji nieboskłonu – wystarczy dosłownie chwila, aby teleskop był gotowy do pracy.

Ile kosztuje teleskop? W ofercie Militaria.pl jest dostępny w cenie 99 zł. Nakładając na niego dołączony do tego modelu wymienny filtr kontrastowy, możliwa będzie obserwacja Księżyca. W czasie pełni będzie można dokładniej przyjrzeć się jego powierzchni i znajdującym się na Księżycu kraterom.

Akcesoria do czyszczenia optyki teleskopu

Decydując się na pierwszy teleskop warto zaopatrzyć się także w przydatne do utrzymania sprzętu w czystości akcesoria. Z pewnością przyda się odpowiednia ściereczka i odpowiedni płyn do czyszczenia optyki. Do podstawowych modeli teleskopów z powodzeniem możemy posłużyć się chociażby akcesoriami do czyszczenia soczewek w lornetkach.

Płyn antybakteryjny do czyszczenia optyki ProTechGuns Pro Optic Clean

Płyn antybakteryjny do czyszczenia optyki ProTechGuns Pro Optic Clean

Sprawdź
Akcesoria Stil Crin do czyszczenia optyki

Akcesoria Stil Crin do czyszczenia optyki

Sprawdź
Płyn General Nano Protection do czyszczenia optyki

Płyn General Nano Protection do czyszczenia optyki 100 ml

Sprawdź

Więcej modeli teleskopów odnajdziesz tutaj. W ofercie Militaria.pl znajdują się również lunety astronomiczne – większość z nich posiada statyw w komplecie lub jest kompatybilna ze standardowymi statywami fotograficznymi w komplecie.

Napisz coś...