Skip to main content

Miejskie biegi z przeszkodami na dobre wpisały się w kalendarz polskich imprez sportowych. Organizatorzy stale rozwijają formuły swoich biegów, dostosowując do różnych poziomów wysportowania uczestników. Pod terminem Obstacle Course Racing (OCR) nie kryją się już tylko ekstremalne, wymagające wielkiej wytrzymałości trasy. Dla wielu udział w biegu może być próbą charakteru, siły i umiejętności. Przede wszystkim jednak niezapomniana, pełna pozytywnych emocji i adrenaliny przygoda, dostępna dla każdego, niezależnie od kondycji. Wszystko zależy od… Ciebie!

To Ty decydujesz, czy udział w biegu przeszkodowym będzie dla Ciebie testem fizycznych i psychicznych możliwości, czy dobrą zabawą w gronie znajomych – wszystko zależy od Twojego nastawienia. Każdy może (powinien!) spróbować swoich sił w zmaganiach z przeszkodami. Jak wyjść ze swojej strefy komfortu i przygotować się do nietypowego biegu?

Obracaj poniższe karty, żeby zobaczyć wskazówki!

1. Zdefiniuj swój cel

Motywacja do treningów, test własnej formy, a może rozrywka lub integracja ze znajomymi? Pomyśl przez chwilę i zdecyduj, co chcesz osiągnąć, do czego dążysz. Wyobraź sobie siebie na mecie – jak chcesz się poczuć, wyglądać i kogo mieć przy sobie? Zapisz odpowiedzi i wracaj do nich regularnie, w myśl zasady “keep your eyes on the prize”.

2. Dobierz właściwy poziom trudności

Biegi przeszkodowe oferują różne długości tras i poziomy zaawansowania przeszkód. Na Survival Race, miejskim biegu w Poznaniu i we Wrocławiu, do wyboru masz 3 dystanse:

 • STARTER 3 km i 15 przeszkód – wybierz go jeśli nie trenujesz, ale chcesz spróbować swoich sił.

 • WARRIOR 6 km i 30 przeszkód – jeśli jesteś sprawny fizycznie, ale nie trenujesz regularnie.

 • MACHINE 12km i 50 przeszkód – gdy chcesz sprawdzić wszystkie przeszkody i zmotywować się do regularnych treningów.

3. Podejmij wyzwanie i zapisz się

To może wydawać się proste, ale zazwyczaj najtrudniejszą przeszkodą i powodem, dla którego nie startujesz jesteś Ty sam! Pokonaj swoje ograniczenia, odstaw wymówki na bok. Kliknij tutaj by przejść do strony z zapisami.

Militaria.pl są Partnerem Strategicznym Survival Race. Z tej okazji masz aż 20 złotych zniżki na dowolny pakiet. Przy zapisach wykorzystaj kod mS65qL

4. W kupie siła – motywuj się do treningów bardziej efektywnie

Jesteśmy stworzeni do życia w grupie. Z badań (amerykańskich naukowców ;)) wynika, że Twoi znajomi są najlepszą formą motywacji do treningów. Warto zebrać swoją ekipę również z innych powodów – można razem sobie pomagać, w grupie zapisy są tańsze, jest z kim celebrować wspólne osiągnięcie, a po latach będziesz mieć z kim wspominać bezcenne wrażenia!

5. Zadbaj o wszechstronny rozwój ciała

Mimo wszystko to prawdopodobnie najważniejszy element przygotowań. Zakupiłeś pakiet, masz swoją ekipę – zakasaj rękawy i do roboty! Przeszkody zaprojektowane są tak, byś mógł sprawdzić sprawność, wytrzymałość i siłę charakteru. Pierwsza zasada treningu do tego typu biegów to wszechstronny, zróżnicowany rozwój wszystkich części ciała:

 • Wzmacniaj górne partie mięśni. Silne ramiona, klatka piersiowa i ręce są podstawą do pokonania wielu bardziej wymagających przeszkód (np. wspinaczka na linach).

 • Wytrenowany brzuch oraz plecy przydadzą się szczególnie tam, gdzie będzie trzeba wykazać się zwinnością, podskokiem lub przeciskaniem się przez wąskie przejścia.

 • Bieg, dzięki licznym przystankom, nie wymaga dużej wytrzymałości, ale warto przyzwyczaić nogi do podbiegów, zbiegów oraz równomiernego truchtu, który da Ci złapać oddech i siłę na kolejne przeszkody. W końcu to bieg!

 • Ćwiczenia sprawnościowe i motoryczne są kluczowe. Pamiętaj, by dobrze się rozgrzewać i rozciągać, bo to wbrew pozorom bardzo ważny element. Zyskasz większą świadomość ciała i zabezpieczysz się przed kontuzjami.

Możesz trenować samodzielnie, bez żadnego sprzętu, w dowolnym miejscu. Skorzystaj z darmowego systemu treningów online, który w 10 tygodni przygotuje Cię do każdej przeszkody: https://survivalrace.pl/spolecznosc/przygotuj-sie/trenuj-w-domu/

Koszulka termoaktywna Texar Base Layer Olive

Sprawdź

Szorty termoaktywne Under Armour Speed Stride Graphic 7″ Woven czarne

Sprawdź

Rękawice Mechanix Wear Original Covert

Sprawdź

6. Przygotuj odpowiednią zbroję

Na biegu będziesz mieć kontakt z wodą i ziemią, co wcale nie będzie Ci przeszkadzać, jeśli się dobrze przygotujesz. Razem z Survival Race przygotowaliśmy specjalną kategorię w naszej ofercie, tak żebyś szybciej namierzył niezbędne do biegu rzeczy. Potrzebne Ci będą:

 • Koszulka + spodenki – najlepiej ze specjalnego, szybkoschnącego materiału (taką koszulkę otrzymasz np. w pakiecie startowym Survival Race). Unikaj bawełny, bo nasiąknie wodą i będzie dodatkowym balastem.

 • Buty – lekkie, najlepiej z siatki, z szeroką podeszwą terenową.

 • Skarpetki – mogą być wysokie, ucisk lepiej odprowadzi krew z łydek i dodatkowo zabezpieczy przed otarciami.

 • Rękawice – ochronią ręce przed otarciami i odciskami.

Im lepiej się przygotujesz, tym większą satysfakcję osiągniesz po przekroczeniu mety. Gotowy?! A więc do dzieła – zapisz się i trenuj, by zdobyć swój zasłużony medal! Na Militaria.pl znajdziesz przydatne akcesoria!

Napisz coś...