Skip to main content

Wybór lornetki nie jest łatwą sprawą. Aby lornetka spełniała Twoje oczekiwania, powinieneś najpierw poznać różne parametry związane z jej funkcjami.

Przygotowaliśmy poradnik w formie filmu, na którym Bartek tłumaczy, czym jest zmienne powiększenie, źrenica wyjściowa, odstęp źrenicy wyjściowej oraz opowiada o rodzajach powłok antyrefleksyjnych.

Lornetka Bushnell PowerView 10×25

Sprawdź

Lornetka Steiner LRF 1700 z dalmierzem 8×30

Sprawdź

Lornetka wojskowa Bushnell Legacy 10-22×50 WTP

Sprawdź

W filmie występuje na przykład kompaktowa lornetka marki Bushnell PowerView 10×25, która jest mała i poręczna. Nie zajmuje dużo miejsca w bagażu i można ją wygodnie nosić na szyi, co sprawia, że nadaje się dla turystów.

Lornetka Bushnell PowerView 10×42 Roof bardzo dobrze nadaje się do obserwacji dziennych. Ze względu na niewielkie wymiary jest odpowiednia na wyprawy rowerowe, górskie czy do obserwacji wydarzeń sportowych i koncertów.

Większym modelem, z obiektywem achromatycznym (czyli składającym się z dwóch soczewek – dokładnie jest to wytłumaczone w filmie), jest lornetka Steiner Ranger 8×56. Sprawdza się w warunkach dziennych i nocnych, więc umożliwia obserwację zwierzyny o zmierzchu i w nocy. Polecamy ją przyrodnikom i myśliwym.

Bushnell Legacy 10-22×50 WTP jest urządzeniem, któremu niestraszne trudne warunki pogodowe. Lornetka jest wodoodporna i zapewnia przejrzysty obraz nawet, gdy jest deszczowo i pochmurno. Nadaje się do obserwacji przyrodniczych, dla myśliwych, a także do obserwacji samolotów i oglądania gwiazd.

Czy wiesz już, na jaką lornetkę zwrócić uwagę? W następnych odcinkach Bartek prezentuje powyższe lornetki i doradza, jak je skalibrować, aby uzyskać wyraźny obraz.

One Comment

  • Adam pisze:

    Bardzo przydatny filmik jak i cała seria. Przynajmniej dla takiego laika jak ja. Strasznie ułatwia dobór sprzętu. Nie sądziłem że jest tyle różnych czynników, zawsze wydawało mi się że lornetka to po prostu lornetka. Macie może podobną serię odnośnie lunet?
    Pozdrawiam Adam.

Napisz coś...