Skip to main content

Wybór lornetki nie jest łatwą sprawą. Aby lornetka spełniała Twoje oczekiwania, powinieneś najpierw poznać różne parametry związane z jej funkcjami.

Przygotowaliśmy poradnik w formie filmu, na którym Bartek tłumaczy, czym jest zmienne powiększenie, źrenica wyjściowa, odstęp źrenicy wyjściowej oraz opowiada o rodzajach powłok antyrefleksyjnych.

Lornetka Bushnell PowerView 10×25

Sprawdź

Lornetka Steiner LRF 1700 z dalmierzem 8×30

Sprawdź

Lornetka wojskowa Bushnell Legacy 10-22×50 WTP

Sprawdź

W filmie występuje na przykład kompaktowa lornetka marki Bushnell PowerView 10×25, która jest mała i poręczna. Nie zajmuje dużo miejsca w bagażu i można ją wygodnie nosić na szyi, co sprawia, że nadaje się dla turystów.

Lornetka Bushnell PowerView 10×42 Roof bardzo dobrze nadaje się do obserwacji dziennych. Ze względu na niewielkie wymiary jest odpowiednia na wyprawy rowerowe, górskie czy do obserwacji wydarzeń sportowych i koncertów.

Większym modelem, z obiektywem achromatycznym (czyli składającym się z dwóch soczewek – dokładnie jest to wytłumaczone w filmie), jest lornetka Steiner Ranger 8×56. Sprawdza się w warunkach dziennych i nocnych, więc umożliwia obserwację zwierzyny o zmierzchu i w nocy. Polecamy ją przyrodnikom i myśliwym.

Bushnell Legacy 10-22×50 WTP jest urządzeniem, któremu niestraszne trudne warunki pogodowe. Lornetka jest wodoodporna i zapewnia przejrzysty obraz nawet, gdy jest deszczowo i pochmurno. Nadaje się do obserwacji przyrodniczych, dla myśliwych, a także do obserwacji samolotów i oglądania gwiazd.

Czy wiesz już, na jaką lornetkę zwrócić uwagę? W następnych odcinkach Bartek prezentuje powyższe lornetki i doradza, jak je skalibrować, aby uzyskać wyraźny obraz.